N°. 4. MIDDELBURGSCHE COURANT. Donderdag 8 Januarij 1829. NIE UTEST IJ DINGEN. DU1TSCHLAND. RERLIJN den 30 decemberVolgens berigten uit Odessa van den 13 december, was de Standaardvan Varna komende, den 5 te Sebastopoi binnengeloopen. Bij' deszelfs afreize bevond zich alles in den besten staat een vijandelijke aanval op Paravadi was met verlies terug geslagen. Verscheidene schepen kruisten aanhoudend langs de Turksche kust, van Varna af tot aan den Bosphorus. Het gerucht, dat er een hevig gevecht in den omtrek van Varna heeft plaats gehad, dezer dagen verspreid schijnt dus niet geheel en al van waarheid ont bloot te zijn geweest. Omtrent den aanval op Paravadi worden echter geene de minste bijzonderheden medegedeeld. Volgens andere brieven uit Odessa, van den 12 december, zou Omer Vrioue van Schumla eene beweging op Bnzardschik hebben gemaakt, en de generaal Roth hem daarop te gemoet zijn getrokken. Dit stemt gedeeltelijk overeen met berigten van de grenzen van Wallschyevan den 17 december, vol gens welke de Turken, onder, bevel van Omer Vrione de Russische verschansingen bij Bazardschrk hadden aangegrepen, ten einde de be weging van den groot-vizier tegen Paravadi te ondersteunen welke ten doer had Varna geheel in te sluiten. De Russen waren echter te Bn zardschik op hunne hoede geweest, en hadden, 11a een zeer bloedig gevechthunne stelling behouden. De Turken waren naar hun leger bij Schumla terug getrokken, uit welke vesting zij steeds van al het noodige voorzien worden. Ook deze berigten melden verder niets van het voorgevallene bij Paravadi. Volgens andere tijdingen hadden zich de pacha s van Orsova V iddin en Siiistria bij Silistrm vereenigd en gemeenschappelijk de geheele communicatie-linie der Russen vnn Varna tot Isakscha aangetast. Met verlangen ziet men omtrent dit alles nadere meer bepaalde tijdingen te gemoet. De generaal graaf Worönzoff was, van deszelfs reize naar de Krim den 12 te Odessa terug gekeerd. FRANKFORT den 31 december. Van de Poolsche grenzen schrijft men, van den 16 dezer, dat, sedert de terugkomst van den grootvorst Konstantyn te Warschau, er zeer veel levendigheid heerschtè in al de takken van bestuur. Men sprak van eene vermeerdering van het Pool sche leger en hield het er in het algemeen voordat de geheele Rus sische armee weder opdien voet zou gebragt worden, waarop zij voor heen, onder den veld-maarschalk Barclay de Tolly was geweest, en dus weder aanmerkelijk zou vermeerderd worden. Het leger in Azie, oordeelde men in deze berigten, dat geene versterking uit Husland zou behoeven dewijl de generaal^Paskewitz regementen vrijwillige Arme niërs oprigtte die zich reeds ten getale van meer dan 6000 man hadden aangeboden. In de geschutgieterijen was men aanhoudend bezig met het vervaardigen va« veldgeschut, hoewel er, volgens deze opgave, nog. 1500 kanonnen, met al derzelver toebehoorenin het tuighuis van Moscow voorhanden waren. Ook deed men aanmerkelijke aankoopen van paarden voor de artillerie. Eindelijk liep het gerucht, dat, van de zijde van het Russische gouvernementde uitvoer van hoornvee uit de vorstendommen verboden was geworden. Volgens een schrijven uit Ancona, van den 23 dezer, zouden de drie verbonden gezanten den graaf Capo dTstrins hebben verklaard, dat het schier-eiland Morea en de CycladiSche eilanden door de drie ver bonden mogendheden in bescherming genomen waren, en zij geene aan vallen op dit gebied' van den kant der Porte gedoogenmaar die als te gen haarzelVen gerigt beschouwen zouden waartegen zij echter van den kant der GrieksChe regering verwachteden, dat dezelve alles vermijden zoti wat de Porte tot klagten en represailles wegens schending van het Turksche grondgebied aanleiding zou kunnen geven. Door deze verkla ring wordt het toekomstige Griekenland tot Morea en de Cycladische eilanden niet dehnitilmaar slechts provisioneel beperkt, en zou daar in, wanneer de Porte op den duur weigerachtig blijven mogt om daar mede geuoegen te nemen, en aan den nieuwen staat de noodige guarantie tot deszelfs zekerheid te geven, verandering komen en zelfs eene uit breiding der grenzen van den Griekschen staat door de mogendheden Noodzakelijk gekeurd kunnen worden. Inmiddels maakte, naar men te Ancona vernamde Grieksche regering zich gereed om zich naar opge- tnelde vérklaring der verbondene mogendheden te schikken, en alle vijan delijkheden tegen Turkije buiten de aangewezen grenzen 'te staken waartoe zelfs reeds aan den generaal Church en andere bevelhebbers de noodige bevelen zouden zijn afgegaan, terwijl, wat Candia betreft, men derwaarts commissarissen moet hebben afgezonden om er de opgestane Grieken tot vrede te vermanenen aan diegenen hunnerwelke er zich na de jongste gebeurtenissen niet meer veilig mogten achten, eene wijk plaats it\ Morea aan te bieden. croot-brittanje. L( 1 DLr den 1 jannarij. De hertog en hertogin van Clarence heb ben een bezoek afgelegd bij de jonge koningin van Portugal, welke ook van de ingezetenen van lerceira een adres van gelukwenscbing wegens hare gelukkige aankomst in Europa ontvangen heeft; dat adres is van Angora gedagteekend. Brieven van Terceira, van den t8 december, meld'en, dat de sche pen van dom Miguel geheel en al uit die wateren verdwenen waren, dat het eiland rustig was, en steeds in naam der koningin van Porcugal bleef bestuurd worden. De transportschepen te Plijmonth, bestemd om de Portugesche uitge wekenen in te hemen, hebben bevel ontvangen om zich gereed te hou den om een uur na gewaarschuwd te zijn in zee te kunnen steken. Vier er van zijn reeds geheel gereed en hebben de bagages aan boord. In het dagblad van Madras leest men, dat er te Rangoon, in het pjk der Birmannenkort nadat die stad door de Engelschen ontruimd was geworden, eene hevige ziekte is ontstaan, die vele inwoners ten grave sleepee. De Birmannen hadden deze ramp voor het gewrocht van den een of anderen boozen geest gehouden, die boven de stad zweefde, en de vvoorghy of bevelhebber der stad had eindelijk last ge geven, om met kanonnen naar de lucht te schieten, en aizoo dien ge vaarlijken vijand op de vlugt te jagen. The Courier maakt op dit berigt de aanmerkingdat de woorghy misschien minder bijgeloovig is dan men meent, eti zijne kanonnen afvuurt, niet om eenen geesc te verdrijven, maar om eene beweging in den dampkring te verwekken, waardoor de ze gezuiverden de oorzaak der ziekte dus misschien weggenomen Zón de kunnen worden. Dat dagblad verwondert zich Zelfs, dat men b(J de pest, welker beginsel, volgens sommigen, Voornamelijk in de gesteld- heid der lucht te zoeken is, nimmer van een dergelijk middel gebruik heeft gemaakt. FRANKRIJK. PARIJS den 2 januarij. De graaf de Ia Ferronnaysminister van btiitenlaudsche zaken heeft dezen morgen in het kabinet des konings eenen hevigen aanval van beroerte gekregen. Het schijnt dat hij reed* voor eenige dagen eenen ligteren aanval van dezelve gehad heeft, Men heeft gisteren een begin gemaakt met de straten van Parijs door middel van het gazte verlichten. Deze proef, in de straat da la Paix genomenheeft volkomen aan de verwachting beantwoord. De jongste berigten uit Lissabon melden, dat de toestand Van dom Miguel aan zijne familie en aanhangers de grootste ongerustheid in boezemde. Den 4 januarij. Er is heden tijding dat dom Miguel is overleden, NEDERLANDEN. BRUSSEL den 4 januarij. De minister van binnenlandsche zaken etl de graaf van Reede zijn eergisteren morgen van hier naar 'sGravenhaga vertrokken, De kamer van koophandel en fabrieken te Antwerpen heeft het publiek verwittigd, dat zij van den Nederlandschen consul-generaal in Brazilië het berigt had ontvangen dat de blokkade van de rivier van la Plata, door de Braziliaansche zeemagtwas opgeheven. Te Gent spreekt men van het oprigten van eene handel-maat- schappij aldaar om het aankomen der vreemde schepen in die haven t# gemakkelijker temaken. Het kapitaal is op 2,000,000 guldens bepaald, verdeeld in actiën van 1000 guldens, waarvan men echter slechts eetl tiende zal storten. De gene, die zich aan het hoofd der onderneming stelt, geeft een borg van 50,000 guldens, en indien de uitkomst aan de hoop der actionarissen niet beantwoorddezouden zij vrij zijn hun aandeel terug te nemen. Men voegt er bij dat de burgemeester eit gouverneur der provincie, als ook de voornaamste kooplieden dier stad, reeds actiën genomen hebben. AMSTERDAM den 3 januarij. Trof de tooneelspeelkunst over het algemeen, en ons Amsterdamsch cooneel in het bijzonder, nog kort ge leden het zwaar verlies van deszelfs groote kunstennresse Wattier Zie- senis, zoo leed hetzelve thans wederom eenen gelijken slag, door het afsterven van den heer Andriet Snoekeersten tooneel-ktinstenaar aan de zer stads Schouwburg en lid van het fonds ter opleiding van tooneel- kunstenaars voor denzelven. In zijn drie-en-zestigste jaar ontviel hij he den aan den schouwburg en zijne kunstgenooten. Door de natuur met een buitengewoon gunstig, en even krachtig als gemakkelijk en sierlijk spraakvermogen begaafdwas het hem bovendien bijzonder gegeven zich liet karakter, hetwelk hij voorstelde, volkomen eigen te maken, en daardoor de uitwerking zijner zoo krachtvolle voorstelling op den aanschouwer te verdubbelen. Alzoo was het, dat hij eene reeks van vier-en.dertig jaren een der voornaamste sieraden was van het tooneelde zer stadhetwelk hijdoor zijne medewerking in de bedoelingen vait het bestuur des schouwsbnrgszoo zeer hielp onderschragen. 'sGRAVENHAGE den 4 januarij. Z. M. de Koning heeft, op de aan hoogstdenzelven gedane vraag door sommige plaatselijke besturen en kommnnderende officieren van dienstdoende schutterijen, in hoeverre bij de schutterijen korpsen muziekanten mogen worden opgerigtgelieven te kennen te geven dat er bij hoogstdenzelven geene bedenkingen zijn tegen het oprigten van korpsen muziekanten bij de schutterijen, onder deze bepaling evenweldat de leden van genoemde korpsen geene vrij stelling van dienst zullen genieten, wanneer zij in de termen vallen out bij de schutterij te worden ingelijfd of reeds zijn ingelijfd en dat wij ders de kosten der muziek in geenen deele zullen mogen komen ten laste van de plaatselijke kas, van de ingezetenen of van de leden der schutte rijen dan alleen, wat de Inatsten betreft, voor zoo verre zij daartoe vrijwillig mogten verlangen bij te dragen. Den 1 dezer, des morgens ten 8 uren, is, tttsschen Schevenin- gen en ter Heide, gestrand het Engelsch kotterscheepje Annkapitein John Sonniertvan Boston in Engeland, naar Maassluis bestemd; de equipage, bestaande uit twee mannen en eene vrouw, is door eenige Scheveningers gered en behouden aan wal gebragt. Men verneemt thans stellig, dat de van ouds genaamde Voorpoort van den Hove anders gezegd de Gevangenpoortwelke onlangs ont ruimd is, zal worden geslecht, ten gevolge waarvan ook dit gedeelte der residentie eene merkelijke verfraaijing zal ondergaan. Een deel van den grond van het gebouw is, naar men verneemt, bestemd ter vergrooting van de aldaar aanbelendende koninklijke stallen. ZEE-Ï JJDINGEN. VLISSINGEN den 6 januarij. Het schip Perceveravce r kapt. S. Hob- benin onze vorige gemeld als naar zee gezeildligt thans hier bnmeft met zee-schade. Den 4 en 5 dezer zijn alhier ter reede gekomen Ferhildertumkapt. J. C. Visser, van Memel naar Brussel, met hout waren Lydy ilare kapt. W. March van Londen naar Rotterdam mef ballast; Chrittinekapt. A. Oosterbaanvan Amsterdam iraar Genua, met stukgoederen the Wentelkapt. j. Todd van Isle-of-Whiteme* met katoen en koffijen Engelina kapt. J. K. de Jonge, van Londen met ballastbeide laatste naar Antwerpen gedestilleerd. Ook zijn gisteren van onze reede naar zee gezeild de Maatttroomkapt. H. Hagers, van Rotterdam naar Suriname, met stukgoederen; en Janba» kapt. J. J. Rinck, van Texel naar Rouen bestemd, met tarwe. Voorts zijn van Antwerpen de Schelde afgekomen, en gisteren w» onze reede naar zee gezeild Felecitatkapt. G. Mulder, met stukgoederen, en le Heroskapt. J. Siedzes, met troepen, beide naar Batavia; Cereskapt. J. Novaro, naaf Marseille, met kaas enz.la Mariekapt. A. le Minchy naar &t.Mate. met ballast; Oromazokapt. R.Rolofs naar Padang, en Columbittlcapl» N. Drinkwater, naar Nieuw-Yorkbeide met stukgoederen.; the Cam~ bridgekapt. N. Brown naar Salem met jenever 5 de Jonge Tjetske Tromp kapt. F. Oldendorp, naarNewhavenmet tarwe; de Marialapt. E.R.

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1