MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. i. Donderdag 1 Januarij 1829. ZEE-JIJ DIN GEN. jDe prijs dezer Courant is, in de drie maanden2 5o, en franko per Post f 2 j5. De Advertentie n worden berekend d 25 cerate cfe regelrara?7 uitzondering der Huwelijks-Geboorteen Dood bekendmakingenwaarvan de prijs van 1 tot 6 regels is f 1 5oera lederen regel daarboven 25 cents. De abonnementen voor de Courant worden voor niet minder dan drie maanden aangenomenen de betaling ge schiedt comptanto/* bij het einde van ieder vierendeel jaars. Poorts wordt verzochtr/atf t/e inzending der Advertentienbehoorlijk op Formaat-zegel geschrevendes morgens VOOR 10 UREN geschiedeindien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil hebben geplaatst yalsook om van het Papier der Zegels niets af te snijdendewijl geene Formaat-Zegels anders dan in derzelver geheel als voldoende mo gen worden aangenomen en bij de Administratie overgelegd. NIE UIVS TIJ DINGE N. DUITSCMLAN D. FR ANKFORT den 06 december. De Nederlandsche consul, teSmyrna, heeft van de admiraals der drie verbonden mogendheden berigc ont vangen dat CoronModon en Navarinogeheel door de Turken en Egyptenaren ontruimd zijnde, de blokkade dier plaatsen opgehouden heeft en die havens voor den handel van alle natiën opengesteld zijn, met verzoek van dit ter kennis der verschillende consuls en der bevel hebbers van de Europesche eskaders te brengen. N E 1) E R L A N D E N. BRUSSEL den 28 december. Bij de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal zijnin hare zitting van gisteren de drie ontwerpen van wet uitmakende het tweede gedeelte van het budjet voor 1829, almede achtervolgelijk aangenomen te weten het eerste ontwerp bevattende de uitgaven, met 30 tegen 6 stemmen; de begrooting der ontvangsten met 31 tegen 5 stemmen, en de wet ter aflossing van publieke schuld, met eenparige stemmen. De regering dezer stad heeftden 23 dezer eene ordonnantie uitgevaardigd, waarbij aan de bakkers verboden worde om bij de berei ding van hun brood gebau'k te maken van zwavelzuur-koper of eenige andere voor de gezondheid nadeelige vergiftige zelfstandigheid in welk eene hoeveelheid zulks ook zoude mogen zijn, op straffe eener boete van 50 gulden en drie dagen gevangenis en zulks onverminderd de schadevergoedingen, welke op de vordering van belanghebbenden tegen hen mogten worden uitgesproken. De regering van Gent, alwaar zekere bakkers insgelijks gebruik maak ten van het zwavelzuur-koper (blaauwe vitriool), heeft het gebruik van dat vergif ten strengste verbodenen de bakkers verwittigd dat in dien zij zich daarvan verder bedienden zij alsdan als vergiftigers zou den worden gestraft. Het dagblad van Gent heeft tevens ten dezen aanzien herinnerd aan de bepalingen van het straf-wetboekvolgens het welk een vergiftiger of degeen die slechts aan eene poging tot ver giftiging schuldig bevonden wordt, met den dood Wordt gestraft. MEPPELdei) 21 december. Heden is alhier overleden Rachel Izaéiks weduwe van Abraham van Emmert, Zij bereikte den ouderdom van honderd en twee jaren en drie maanden. Door een ongelukkigen val heeft zij de laatste zes jaren een zittend leven moeten hebben doch was tot het einde toe haar verstand én geheugen volkomen magtig. UTRECHT den 27 december. Door den grooten kerkeraad der Ge reformeerde gemeente alhier, is gisteren, in plaats van do. Beverlo Brouwer, die als predikant bedankt heeft, uitgebragt het volgende twaalf tal predikanten DD. linke, te Alkmaar; van Meteren, te Amersfoort; Brave, te Arnhem; van Beusekomte Maassluis; van der Feen te Middelburg; Smits, te Renkum; Dibbits, te Schiedam van de Velden, te Brielle; IVorte Gorinchem Borsiusaan de Bilt; Tol, te Zutphen, en Ro denburg Mentz, te Franeker. 'sGRAVENHAGE den 28 december. Men verneemt, dat de wel- eerw. heer H. G. J. van Doesburg, Jac.z., predikant te Schiedam, voor het op hem in deze residentie uitgebragt beroep heeft bedankt. Door Z. M. is benoemd tot hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de hooge school te Groningenter vervanging van wijlen den heer T. Clarissede heer Petrus Hofstede de Grootth. dr. en predikant te Ulrum. In de Bntaviasche couranten tot den 2 september wordt weinig belangrijks gevonden. Er hadden in de laatste dagen weder eenige doch zeer onbeduidende ontmoetingen met de muitelingen plaats gehad, in welke deze naar hunne gewoonte geen stand hadden gehouden. Uit de Eagelleen en Banjoemaas waren de berigten gunstig; de vijand scheen zich zeer verdeeld te hebben en vertoonde zich nergens met eem'ge noe menswaardige maft in die streken. De Boetonsche hulptroepen waren den 24 augustus te Magellang aangekomen en zouden naar de Bagelleen worden gezonden, terwijl de hulpbenden van Tidor reeds op marsch ge gaan waren naar de expeditionaire flank-colonne te Tegalwaroe. Het hoofdkwartier van den luitenant gouverneur generaal de Koek was nog steeds te Magellang. Volgens een der laatste rapporten bevond zich de hoofdmuiteling nog te Sambirotto, waar hij sedert eenigen tijd zich, door het verzamelen van manschap, op een' aanval van onze zijde scheen voor te bereiden. ZIERIKZEE den 29 december. Op zondag den 21 dezer, des na middags ten drie uren terwijl de wind hevig uit het zuidwesten woei, en het v.ater door het onstuimig weder, buitengewoon hol stond, ver trok A. van de Voordeschipper, wonende te Colijnsplaatmet deszelfs zoon, Pieterin zijne hoogaards van Zierikzee, om naar hunne woon plaats terug te keerenzijnde .7. IV. van Gilstschipperwonende te Colijnsplaat voornoemd met een gelijksoortig vaartuig, inhebbende acht passagiers en deszelfs zoon IV. van Gilstte gelijker tijd de ha- vpn der stad Zierikzee uitgevaren, om mede naar Colijnsplaat over te steken. Laatstgemeld vaartuig reeds onder de Colijnsplaatsche wal ge komen zijnde, werd het eerst door den zoon van den schipper van Gilst opgemerkt, dat het vaartuig van van de Voorde, hetwelk zich op de Schelde tusschen de roode en zwarte ton, en op eenigen afstand van hun bevond, was omgeslagen, en twee menschen, dien zij naderhand voor den schipper van de Voorde en zijn zoon hebben herkend zich dan eens aan den bodera van dit vaartuig, dan wederom aan het wand vasthiel den en door de golven heen en weder geslagen wordende met den dood schenen te worstelen, terwijl in de nabijheid van hetzelve eeil vaartuig wasdat vergeefsche pogingen tot redding scheen aan te wen den en dan ook weldra afhield en zijnen koers vervolgde. De schipper .7. IV. van Gilst diep bewogen met den gevaarvoliep toe stand dezer ongelukkigen besloot, niettegenstaande het hagchelijkedezer onderneming, uit hoofde der hooge zeeën en des in hevigheid toene- menden windsterug te keeren, en regt op dit omgeslagen vaartuig, al mogt het dan ook het leven van hun allen gelden 1 (zoo als deze man, door het edelst gevoel gedreven in deze oogenblikken uitriep), aan te houden, om langs hetzelve heen gaande, touwen aan de in nood zijnde menschen toe te werpen. Het moedige waagstukwaarbij zij zelfs veel water in hun vaartuig overkregen, en met een zwaren tegenwind en verbolgen zee te kampen hadden, gelukte dan ook in zoo ver, dat het touw door T. Karreman winkelier te Colijnsplaateen der passagiers uitgeworpen met de eene hand gegrepen werd door P. van de Voorde, welke zich aan het voorste gedeelte van het omgeslagen vaartuig bevondterwijl hij met de andere de naar hem ter redding uitstekende handen van IV. van Gilst en T. Kar. reman aanvatteen zoo aan boord van schipper van Gilst overgehaald wordenden, aan een gewissen dood werd ontrukt. En mogt de zoon zich nu bij voorraad in de armen zijner redders dankbaar over het behoud van zijn leven verheugenniet zoo gelukkig intusschen was de vader A. van de Voordewant ofschoon deze ook een eind van het door eenen anderen passagier, genaamd .7. Visschipper te Katwijk, aan hem toegeworpen touw vast greep, deed evenwel de drife en hevige werking van het vaartuig van van Gilst gezegden van de Voor de ongelukkiglijk in het wand van zijn omgeslagen hoogaards verwarren, en hem nooddringen het toegeworpen touw los te latenzich alstoeil nog, onder de laatste inspanning zijner uitgeputte krachten, met de han den op de mast gedeeltelijk boven water houdende. Onverwijld staken zij andermaal door den wind, en waagden eenen tweeden gang op het verongelukte vaartuigdoch helaas 1 even op het zelfde oogenblikdat men nog eene krachtdadige poging ter redding meende aan te wenden, werd de met den dood worstelende man, door de hevige werking der tuigagie van dit omgeslagen vaartuig, van zijne laatste toevlugt afgerukt en eene prooi der woedende golven zoo dac de derde gang, welke men in de hoop dat hij wederom boven zoude kouien, nog ter redding beproefde, ook vruchteloos wasen de gered de zoon, van den dood zijns vaders zelf overtuigd, schipper van Gilst, die onvermoeid in zijne menschlievende pogingen zich bereid verklaar de nog meerdere gevaren te willen trotseren, indien het noodig was, moest aansporen om op eigen behoud bedacht te zijnen onverwijld eene veilige haven te zoeken zeggende daarbij Gij hebt alles gedaan wat gij doen kondt om mijn vader te redden gij moet u dus hier niet lan -» ger ophouden want alle menschelijke hulp schiet te kortmijn vader is verdronken. De bewustheid van alles te hebben aangewend wat nood en mensche lijke pligt ten dezen gebiedend vórderden en nadat alle hoop ter red ding van A. van de Voorde verdwenen wasdeed schipper van Gilst dan ook door den in hevigheid toenemenden zuidwesten wind, welke het als 't ware ondoenlijk maakte Colijnsplaat te bereiken overhalen ten einde voor den wind af naar den Zierikzeeschen wal te loopen, alkvaar hij vervolgens, met den geredden P. van de Voorde, zijne passagiers en zoon, omstreeks 5 uren des avonds, na zelfs gelukkig het dringenst ge vaar ontkomen te zijnbehouden is aangeland. TF.XEL den 27 december. Heden zijn op nieuw naar zee gezeild: Zr. Ms. oorlogs-korvetten Komeet, kapt.-luit Koopman, en Ne ha len nia, kapt.-luit. .7. C. Rijk, beiden naar Batavia bestemd. VLISSINGEN den 30 december. Sedert den 27 dezer zijn, voor Ant werpen bestemd, alhier ter reede gekomen; The Duke of Kentkapt. J. Featherstonevan Sheerness, met ballast; Tynekapt. R. Coppleman van Londen met tabak Jeannettekapt. Th. Burchamvan Lijnn de larie kapt. P. E. Boervan Goole en the Nottinghamkapt. J. VVayvan Londen, beide laatst van Vere en alle drie met ballast. Ook zijn van Antwerpen de Schelde afgekomen, en, den 27 en 28 dezervan onze reede naar zee gezeild De Jonge Camillekapt. W. S. Bakker de Commercie kapt. J. H. Duriez the Marinerkapt. A. Churchward the Courrierkapt. C. G. Watkins de Jonge Johanna kapt. J. van Puyvelde de Jonge Johanna kapt. W. J. Poel; Catharina kapt. van der Schuyt; de Jonge Ferdi- nandkapt, J. J. Doesken; de Brusselaar kapt. H. A. de Vries; de Eliza kapt. L. J Ruiter; Happy Return, kapt. R. Shillgban the Ac- tive kapt. B. Palmer, en la Belle Alliancekapt. O. A. Wilman, alle dertien naar Londen, met tarwe; le Constant, kapt. A. van Schie, naar deHavannah, en Nattimekapt. L. Guedon naar Havre-de-Grace beide met stukgoederen. Nog is van onze reede vertrokken, Saluskapt. J. M. Ferre, van Rotterdam naar Belfast gedestilleerd, met stukgoederen. VERE den 30 december. Heden is alhier ter reede gearriveerd het Engelsch schooner-schip Geetn kapt. John Mturay van Londgo naar Antwerpen bestemd met ballast.

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1