MIDDELBURGSCIIE COURANT."*®' N°. i55. |j oÜ I Donderdag NI EUTV STIJD1NGEN T U R K IJ E. JASSIJ den 28 november. De veldmaarschalk, graaf van Wirtgenstein en de chef van den generaalstaf, graaf van Diebitsch, bevinden zich nog steeds in deze stad, waar zich, sedert de Russen den terugtogt van den regter Donau-oever begonnen hebben, ook het groote hoofdkwartier bevindt. De graaf van Wittgenstein zou echter voornemens zijn om zich binnen weinige dagen naar zijne goederen- in Rusland te begeven, en de graaf van.Diebitsch zich naar Petersburg willen begeven. In dit geval zal de generaal Kisseleff het opperbevel in het hoofdkwartier overnemen. Dagelijks komen hier, van den kant der Donau, afzonderlijke afdee- lingen van troepen aan, meestal kavallerie, met en zonder paarden. De toestand der wegen, vooral in dé nabijheid van de Donau, is door re gen, vorst, sneeuw en dooi»"eer verschrikkelijk. Wat eigenlijk nog van Russische troepen aan den regter Donau-oever in Bulgarije of Dobrud- scha, (dat gedeelte van Bulgarije, welk ten noorden van den wal van Trajanus, tusschen de Donau en de Zwarte zee gelegen is,} teruggeble ven is, weet hier niemand met zekerheid op te geven, Varna moet door 6000 man onder hevel van den generaal Roth bezet zijn, en vele zieken en gekwetsten, die niet meer over de Donau konden teruggebragt wordenmoeten naar die plaats zijn gebragtter verdediging van welke de generaal Roth zeker het uiterste inspannen zal. De gardes zijn reeds voor lang over de brug bij Izaktscha(de eeni- ge welke de Russen over de Donau hebben,} getrokken, en door Bes- sarabie naar Tultschin gemarcheerd, waar zij de kantonnementen betrok ken hebben. Uit Wallacbije luiden de berigten zeer ter nederslaande; nood en ge brek van allerlei aard, waarbij aanstekende ziekten en zelfs de pest ko men beknellen de ingezetenen van dat ongelukkig vorstendom, die nog onlangs door de vorderingen der Russen de hoop koesterden van weldra van den drukkendsten last bevrijd te wordenmaar nu door de jongste gebeurtenissen, zich blootgesteld zien aan het dreigendst gevaar van nieuwe invallen van den kant der Turken. DUITSCHLAND. WEENEN den 12 december. Gisteren avond is de koninklijk Fran- sche hoftolk, de heer Arnadée Jaubert, belast met eene zending zijner regering, door deze stad naar Konstnntinopel gereisd, werwaarts zich ook een uit Londen aangekomen kabinets-courier begeven heeft. Zij moeten, zoo als algemeen het zeggen is, de overbrengers zijn van zeer aannemelijke voorslagen tot herstel der vriendschappelijke betrekkingen tusschen de beide genoemde hoven en de Porte. Men voegt er bijdat in eene te Londen gehoudene conferentie de grenzen van Griekenland provisioneel tot Morea en de Cycladische eilandenechter onder de op perheerschappij van de Porte, gelijk in het traktaat van Londen vastge steld was zijn bepaalden dat tot dit in conferentie genomen besluit ook vorst Lieven, in naam van zijn hof, zou zijn toegetreden. Men belooft zich hier het beste gevolg van de nu in Konstantinopel aan te knoopen onderhandelingen. HAMBURG den 16 december. Inde Zweedsche rijksdagin de ka mer der ridderschap, heeft de baron Anckarsward den minister vanWet- terstedt hevig aangevallen, wegens het niet voordragen van een nieuw wetboek en het niet invoeren van veranderingen in de nationale verte genwoordiging waarna hij een voorstel gedaan heeft om de raadgevers des konings, en bijzonderden genoemden minister, iti staat van beschuldi ging te stellen. Zijn voorstel met de papierendoor hem daarbij over gelegd is naar de commissie der constitutie verzonden. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 21 december. De discussiendonderdag bij de Twee de Kamer der Staten-Generaal geopend over de beide ontwerpen van wet, betreffende de tweede afdeeling (ofde buitengewone uitgaven} der begrooting voor,1829. en de vaststelling der middelen tot bestrijding dier uitgaven, zijn, na drie zittingen van gezegde Kamer bezig gehou den te hebben, gisteren afgeloopen [zoo als wij reeds in ons vorig No. hebben gemeld]. In den loop dier langdurige debatten zijn door een aan tal leden eene menigte aanmerkingen gemaaktvoornamelijk over de te hooge uitgaven en te drukkende lasten over het niet opvolgen van de sedert lang aangewezen bezuinigingen in de departementen van binnen- landsche zakenvan financien en van oorlog over het gedurig ver. hoogen in plaats van besnoeijen der traktementen over de buitenspori ge sommen die bestendig gevraagd worden voor den vesting-bouw en an dere werken, over de jaariijksche meerdere aanvrage voorliet onderhoud der publieke gebouwenenz. enz. Zelfs velen van die leden, welke voor de aanneming der beide ontwerpen van wet gesproken hebben, had-, den niet te min er ook veel op aan te merkenen gaven te kennen dat zij er alleen hunne goedkeurende stem niet nau zouden weigeren, om dat dit het laatste jaariijksche budjet van het loopende tienjarige fi nanciële tijdvak wasen men onverwijld stond geroepen te worden om zich bezig te houden met eene nieuwe in 1830 aanvang nemende tien jarige begrooting bij welke gelegenheid ons financieel stelsel geheel stond in overweging genomen, herzien en indien mogelijk verbeterd te worden. Ten slotte werden gisteren het ontwerp van wet, tot vaststelling der tweede afdeeling (of de buitengewone uitgaven) der begrooting voor 1829, met 53 tegen 51 stemmen, en dat, tot vaststelling van de mid delen om die uitgaven te bestrijden, met 60 tegen 44 stemmen, aan genomen. Waarna ook nog het ontwerp van wet tot vaststelling der somwelke iir 1829 tot amortisatie van publieke schuld zal gebezigd worden, met 99 tegen 2 stemmen aangenomen rverd. AMSTERDAM den 21 december. Zoo als men hier van goederhand meent te weten en zoo als ook uit Brussel gemeld wordtzou Z. M., bij béslnit van den 17 dezer, tot burgemeester, dezer stad benoemd heb ben den heer mr. F. van de Poll, thans lid van den stedelijken raad, rijks advokaat in Noord-Holland en gedelegeerd commissaris voor de in- en uitgaande regten in dezelve stad. 'sGRAVENflAGE den 21 december. De heer Manuel F. du ard de Corostiea, burger en zaakgelastigde van de Vereenigde Staten van Mexi co hier te lande, is, bij een koninklijk besluit van den 13 dezer, te- den 25 December. v'ens erkend en toegelaten als consul-generaal van welgemelde Staten. Men meldt uit Brussel, dat prins Gustaaf, zoon van den voorma- ligen koning van Zweden, op deszelfs verzoek, eervol ontslagen is vatl de betrekking van generaal-majoor in Nederlandsche dienst. Gisteren heeft het korps officieren der schutterij alhierin detl Schutters Doelen, aan deszelfs kolonel, den baron van Boetzelaar eenen prachtigen maaltijd gegeven. Gulle vrolijkheid en eensgezindheid kenschetsten dit vriendschappelijk maal. KRABBENDIJKE (eiland Zuid-Beveland) den 19 decemberGiste ren avond werden, op eene plegtige wijze, de eereblijken uitgereikt aan dedoor het departement der maatschappij tot Nut van Algemeen ta Middelburg, opgegeveneen door hoofdbestuurders in naam der maat schappij bekroonde personenCornelis Griep Adriaan KosterAndriet HacksenGerrit Koopman en Jan Jansenterwijl dezelve aan Cornellt Cornelissedie verhinderd geweest is hier tegenwoordig te zijn. Zullen toegezonden wordenen zulks wegens het redden van schipbreukelin gen, op het vaarwater het Land, in den storm van den 4 februarij 1825. Deze plegtigheid heeft plaats gehad in het openbaar, onder een groot aantal toehoorders, in de Hervormde kerk alhier, welke door heeretl kerkvoogden tot dat einde aan het bestuur des departements was afge staan. Tot de bijwoning waren uitgenoodigdhet gemeente-, kerk- etl armbesturen dezer plaatsalsmede de onderscheidene besturen van om liggende gemeentenbenevens de leden van het departement Goes. Het feest werdt geopend door den wel-edelen heer G. A. Sevenhuijsenmet eene redevoering over de Menschenliefdeen werden, in het midden de zer verhandeling, de eereblüken door den wel-edelen heer A. Rake beeke Jz.onder gepaste aanspraken uitgereikt; terwijl toepasselijke drie- stemmige gezangen een en ander afwisselden, die door een dertigtal kin deren, onder de leiding van hunnert onderwijzer A. van Keizen Az. werden aangeheven en waarmede deze plegtigheid tot algemeen genoe gen een einde nam. Zijnde voorts de avond door de leden en verders genoodigdenin de vergaderplaats des departementsmet gepaste vro lijkheid doorgebragt. ZEE-TIJDINGEN VLISSINGEN den 23 december. Eergisteren is alhier ter reede ge komen het schip Agathakapt. J. T. de Jonge, van Liverpool naar Dordrecht gedestineerdmet klipzout. Voorts zijn sedert onze Jaatstevoor Antwerpen bestemdop onza reede aangekomen Ellen, kapt. W. Usher, van Sheerness met ballast; Dido, kapt. S. Barnes, van Philadelphiamet stukgoederen; Junokapt. R. Laveraek, van Huil, met ballast; the Market Maidkapt. W. Stock; Eclipse kapt. J. Cuttingen John S? IVilliam kapt. W. Primmer alle drie van Londen, met ballast; Peter Janekapt. Th. Faddy, met tabak, en de Minervakapt. T. Mooymet stukgoederenbeide van Londert the IViitinkapt. J. Wilson, van Huil, met lijnzaad; Roseiuskapt. J. Vasmer, van de Havannth met suiker, moet quarantaine houdenles Trois Frèreskapt. H. H. Ricke met stukgoederen, en James Mary kapt. A. Troup met ballastbeide van LondenHarmonykapt. J. Petervan Liverpool met klipzout en stukgoederenthe Netlejkapt. S. Morrich van Messinamet citroenen. No. 20209, een prijs van ƒ30,000. No. 26344, f 10,000. No. 23869, ƒ5000. No. 176552000. No. 24987, 1500. Nos. 1827, 8357, 31944, 21309, 15109. 4455, 30755, 8877, 30177 en 3087, ieder een prijs van xooo. No. 21587, een prijs van 100 en premie van 4000. NOTIFICATIE. De GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt bij deza ter kennis van de belanghebbenden, dat, door Z. Exc. den Heer Op per-Jagermeester van Zijne MajesteitOpper-Houtvester voor de Noor delijke Provinciënmet overleg van Hun Ed. Groot Achtbare de Gede puteerde Staten in die Provincie, de sluiting der Groote Jagt is be paald op den 31 dezer maand, met zons ondergang, zullende die van de Ja gr op Ganzen, Eenden en IVat er snippen nader worden vastgesteld. En ten einde niemand hiervan onwetenheid voorwendezal deze wor den afgekondigd én aangeplakt, waar zulks te geschieden gebruikelijk ismitsgaders in het Provinciaal Blad geplaatst. Middelburg, den 15 December 1828. VAN VREDENBURCH. AFKONDIGING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG in Zeeland, gelet op Art. 51 en 52 der Wet van den 28 Junij 1823 {Staatsblad No. 15), op het Personeel, houdende: Art. 51. Bij de invoering dezer wet en vervolgens jaarlijks, Zal ertot berekening van het bedrag der Personele Belasting eene be- schrijving geschieden aan de Woningen der Ingezetenendezelve zal voor de eerste reis plaats hebben onmiddeüjk na dat deze Wet verbin- dend zal zijn, en vervolgens jaarlijks zoo vroegtijdig mogelijk. Art. 52. De Hoofden der Gemeente-Besturen zullen, op aanvrage der Ontvangers, bij openbare afkondiging aan de Ingezetenen, ten minste acht dagen te vorenbekend maken den tijd wanneer de Be- schrijvings-Biljetten zullen worden rondgezonden en afgehaald." Gezien den brief van den Ontvanger der Directe Belastingen dezer Gemeente, van den 22 dezer maand, No. 123, houdende zoodanige aanvrage Maken bij dezen aan de Inwoners dezer Gemeente bekend: Dat de Ontvanger der Directe Belastingen voornoemdaan derzelver BESTUREN sy ADMINISTRATlEN. 143STE KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. Getrokken den 18 December 1828, te 's Gra'venkage. Finalen 27, 57, 69, 44, 56, 9, 55, 77, 71, 87. TWEEDE KLASSE.

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1