N°. 54- MIDDELBURGSCHE COURANT. Dingsdag den 23 December. NIEUWSTIJDINGEN. NEDERLANDEN. O O DUITSCHLAND. FRANKFORT den i6 decemberAangaande de vermeestering van Varna leest men, in eenen door de Algemcine Zeitung medegedeel- den brief, bet volgende „Vele dagbladen laten Varna door verraad in banden der Russen vallen. Dit is ongegtond. Varna werd door Jussuf-paeha tot op het uiterste verde digd en zoude zeker reeds vroeger gevallen zijn had niet de keizer het bloed van zijne krijgslieden en van de belegerden zelve willen sparen. Op bet laatst waren de wallen zoo plat geschoten, dat een storm niet mislukken koude, en de .bezetting zich overgeven moest. Jnssuf-pacha is nooit voornemens geweest, zich naar Rusland te begeven; eerst toen hij vernam, dat de sultan den dapperen bevelhebber van Braïlow, nadat deze door eenen krijgsraad was vrijgesproken naar Azie verbannen en op den weg derwaarts had doen wurgen gaf hij te kennen dat hij geen de minste roeping vond om zijn leven op zulk eene wijze te verliezen. Ook wordt hij voor een zeer kundig krijgsman gehouden." GROOT -BRITTANJE. LONDEN den 16 december. De jongste berigten uit Lissabon, loo- pende tot den 6 dezer, van den heer Matthews, Britsch consul aldaar, ontvangen, melden, dat de bulletins, betrekkelijk de ongesteldheid van domMiguel uitgegeven, steeds gunstig blijven, zoo dat hij voortdurend in beterschap schijnt toe te nemen. Aangaande de laatste arresteringen door de koninklijke vrijwilligers van St. Ubesmelden deze berigten, dat, op uitdrukkelijk bevel van dom Miguelalle de toen gearresteerde personen, en bovenal ook de vice-consul van Hamburg, op vrije voe ten gesteld zijn. De Columbiaansche couranten welke wij tot den 20 october ontT vangen hebben, zijn opgevuld met adressen van ge luk wensching uit de verschillende oorden dier republiek wegens de ontkoming van den be vrijder aan de laatste tegen zijn leven te Bogota gedane aanslagen de kolonel Guerra en de generaal Padilla waren op den 2 dier maand té Bogota gefusilleerd en daarna overeenkomstig hunne sententie aan de galg gehangen. Santander was nog niet teregtgesteld. FRANKRlj R. PARIJS den 15 december. Het is thans zeker, dat drie der hevigste tegenstanders van de ordonnantiën op het onderwijsde aartsbisschop van Toulousede bisschop van Amasia, bestuurder van het aartsbisdom van Lyon en de bisschop van Puy, het hoofd in den schoot hebben gelegd. De monarchale bladen geven als reden dezer veranderde ban. delwijs op, dat de bisschop van Amasia een' eigenhandigen brief van den Paus heeft ontvangen waarin deze zijn verlangen te kennen geeftom onder de Fransche geestelijkheid volkomene eensgezindheid te zien heer- schen en de verschillende oneenighedenbij gelegenheid der ordonnan tiën van den 16 junij ontstaan, te zien bijleggen. Rome heeft gespro ken, merken gemelde bladen hierop aan, en nu volgt van zelve, dat die geestelijkenwelke zich alleen tot heil der kerk en der kerkelijke gestichten hebben verzetthans daarvan moeten afzien en gehoor moe ten geven aan de stem van hun opperhoofd. De geloovigenzeggen zij zullen daarin dan ook een nieuw voorbeeld zien van gehoorzaam heid aan het hoofd der kerk, en een bewijs van de zuiverheid van de bedoelingen der prelaten, die tot nog toe geweigerd hadden aan de or donnantiën te voldoen. Aan de liberale bladen, daarentegen geeft deze toetreding aanleiding tot menige scherpe aanmerkingvooral ten opzigte van den aartsbis schop van Tonlouse, die, gelijk men weet, verklaard had, zich nim mer te zullen onderwerpen, zich beroepende op de zinspreuk van zijn geslachtetiam si omnesego non. Ook geven zij niet weinig hunne ontevredenheid te kennen, dat de reden der onderwerping van de pre laten ligt in de bevelen van den Pauswien die prelaten alleen als hun opperhoofd schijnen te erkennenen dat het gouvernement geen kracht genoeg in zichzelve heeft gehad, om hen, zonder tusschenkomst van den Paus, daartoe te dwingen. Men verzekert, dat de dichter Beranger zich onderwerpt aan het tegen hem gewezen vonnis, en dat zijn uitgever, de heer Baudouin, alleen van hetzelve vonnis in hooger beroep zal komen. Brieven van Morea met de laatste depeches overgebragtbehel zen de navolgende bijzonderheden De generaal Maison heeft den maar schalks staf bekomen en de generaal Durrieu is luitenant-generaal ge- Worden. De armee telt thans niet meer dan 600 zieken. „De troepen verwachten dat zij niet voor het einde van maart zul len kunnen tertigkeeren. Tegen dien tijd hoopt men zal het korps regelmatige Grieksche troepen, 't welk de overste Fabvier moet or ganiseren ,7a 8000 man tellen en zullen deze troepen alzoo talrijk genoeg en in staat zijn, om de vestingen, aan welker herstel met zoo veel i.ivei wordt gearbeid, te bezetten en des noods te kunnen verdedi gen. De citadel van Korinthe en het geretrancheerd kamp, in de nabij- "hcid, dier vesting, bekomen ook de noodige uitbreiding, ten einde de zen gewigtigen doortogt voor de Turksche legerbenden te sluiten." De regtbank van Tessino, in Zwitserland, heeft eindelijk den 18 october vonnis uitgesproken in het reeds op 20 maart 1827 begonnen proces, tegen de personen, beschuldigd van eene poging tot vergiftiging van den landamman Quadrie en den staatsraad Pioda. Behalve vele voort- vlugtigen zijn de beschuldigden Augustin Bustellivan Locamo, ad- vokaatFelix Bianchetti, wever; Francois Franzoni, advokaatAntoi- ne Piottiapotheker, en Zanettini, pastoor van Ascona, welke laatste zich in de gevangenis heeft omgebragt. Bij dat vonnis zijn Augustin Bustelli en Felix Bianchetti veroordeeld tot tentoonstelling en tot le venslangen dwangarbeid,- Franzoni tot 17 jaren dwangarbeid en om even zoo lang onder toezigt te blijven; Piotti tot 16 jaren dwangarbeid en 15 jaren toezigt, en de erfgenamen van den priester Zanettini in de kos ten van het proces, solidair met de andere veroordeelden. De op bevel des gouvemeinents gedrukte stukken van dat proces leveren het bewijs op tot welke buitensporigheden de haat en de heerscbzucht de menschen kunnen vervoeren. De eerste aanleiding tot eene reeks van misdadige, maar altoos mislukte aanslagenis de te leur gestelde hoop om bij de districts-verkiezingen van 1826 tot afgevaardigden verkozen te worden, welke mislukking men aan de hoeren Quadri en Pioda toeschreef, en welke de veroordeelden daarom eerst door vergif en later door eetiett zeer bekenden moordenaar aan hunne wraak hebben gepoogd op te of* feren. BRUSSEL den t8 december. De Eerste Kamer der Staten-Geiieraal is gisteren vergaderd geweest. De beraadslagingen over het budget voor 1829 Zijn heden in de Twee de Kamer begonnen en men denkt dat dezelve zaturdag zlillen afloo- pen. Nog voor het kersfeest wacht men almede de beraadslaging over het ontwerp van wet betreffende de leenirig voor de overzeesche be zittingen. Uit het verslag van de centrale afdeeling, wegens de ontwerpen van wet voorde buitengewone begrooting van 1829, blijkt, dat zoo doof de verschillende afdeelingen als door ehltele leden daarvan hoofdzakelijk is aangemerktDat er eene opgave gedaan is van de kosten voor de dijkwerken op het eiland Marken, waarvan de bestemming niet bekend is; dat de stukken, betrekkelijk de Indische bezittingen, volstrekt nood zakelijk om inct kennis die zaak te beoordeelen, niet kunnen worden ge leverd; dat men met opzigt tot het onderwerp van het Zuidelijk frontief wenschtdat eenmaal, en ten spoedigste, het gouvernement een eind perk mogt stellen aan de zoo groote bezwaren welke daaruit voor da schatkist voortspruiten; dat men op de lijst van de buitengewone pen sioenen een pensioen van f 5250 gevonden heeft voor iemandin den jare 1811 geboren, die dus, 17 jaren oud zijnde, geen regtmatige aan spraak daarop kon hebben, en dat de uitgaven voor onderhoud Van da Zuid-Willemsvaart f 151,268 59 beloopen hebbende, in evenredigheid wat die gekost heeft en jaarlijks opbrengt, geen i\ pet. kan afwerpen, hetwelk geen bemoedigend uitzigc voor de geldmiddelen van den Staat oplevert. Over de antwoorden, betreffende de iands gebouwen in dö provinciën, is eene afdeeling niet voldaan, en vooral niet dat daarvoor f 160,000 zou gevraagd zijn; in een tijd, dat er veel dringender behoef ten bestaan, behoorde deze kostbare uitgaven gestaakt te worden. Om trent de kosten der gevangenissen zou die afdeeling meer inlichting ver langen door eene uitvoerige opgave, gelijk die over de Zuid-Willems vaart. Zij vermeende ook, dat er in de uitgave voor de hooge scholeti te veel weelderigheid bestaat; het vergrooten van den oüden kruidtuin tö Luik moest niet ten laste der schatkist komen en de uitgave van ƒ6000 voor het museum te Brussel konden eenige leden niet toestaan. De be hoefte aan kerken in steden en dorpen van het Noorden wordt erkend} doch men behoorde eene uitvoerige opgave, met de raming der kostcit van hetgeen voor iedere godsdienstgezindheid werd vereischt, over te leggen; terwijl in stede daarvan in het antwoord alles dooreen gemengd wordt, en zoo onbepaald opgegeven, dat het onmogelijk is zich een juist denkbeeld der zaak te vormen. Met betrekking tot dat onderwerp luidt de laatste zinsnede van het verslag aldus: „De Staat is alleen gehouden te zorgen voor de jaarwedden der bedienaren van de godsdienst. Men acht het onnoodig te Amsterdam eene hoofdkerk te bouwen voor eenigo duizenden Roomsch-Katholieken. De naam van hoofdkerk zou kunnen gegeven worden aan eene der bestaande kerken van dat kerkgenootschap, welks godsdienst.plegtigheden uit haren aard zoo eenvoudig en zoo in getogen zijn. De oprigting van groote gebouwen zou kunnen uitgesteld blijven tot onze geldmiddelen in eene bloeijenden toestand waren geko men. Over liet algemeen verlangt men eene uitvoerige opgave van het gebruik der hier bedoelde sommen. Bij het antwoord op de medegedeelde bedenkingen van de sectien, voorde Oost-Indische leening, wordt aangemerkt, dat de geldelijkö hulp van qo miilioen is beraamd op een tijd, op welken de tijding van den opstand op Java hier te lande nog niet bekend was; dat deze hulp genoegzaam zoude zijn geweest tot herstel der Indische geldmiddelen maar dat de voortdurende opstand nieuwe opofferingen heeft gevorderd, zoo ter versterking van het leger, als ter aanwerving van Indische troe penwelker nut in den tegenwoordigen oorlog genoegzaam is gebleken. Het schijntdat de oorzaken van den opstand kwalijk met genoegzame zekerheid kunnen worden aangewezen, maar men meent overtuigende bewijzen te hebben bekomendat de massa des volks den oorlog moe de is, en dat de worsteling alleen zal hebben gediend om de Europe- sche oppermagt meer en meer te vestigen. Het aantal der Indische hulptroepen werd den eersten mei op 10,000 man begroot. Men vleidde zich dat de bevrediging in oen loop van 1829 zoude zijn tot stand gebragt. Elf boekdrukkersvan Brussel hebben een verzoekschrift san de Tweede KameF ingediend, waarhij zij verlangen, dat de wetgeving op de drukpers in alle de deelen des rijks gelijk moge zijn en dat, naar aanleiding van de grondwet, de schrijver van eenig werk bekend zijnde, de drukker van alle verdere verantwoordelijkheid ontslagen moge wezen. Onder dagteekening van den 26 november heeft de heer Ondernard bisschop van Namen bij gelegenheid van het aanvaarden van zijn dio ceseeen' herderlijken brief uitgeschreven. Bij den aanvang van den- zei ven zegt hijuit hoofde van zijne reeds vergevorderde jaren en de daaraan verbondene ligchamelijke gebreken, lang geaarzeld te hebbe'rt eene waardigheid aan te nemen welke hem voor God zoo groote ver antwoordelijkheid oplegt. Dan, aldus spreekt hij verder zijnen geloofi- genooten toe, er bestaan geene wettige redenen van verschooning, wan neer wij door de twee vereenigde m.sgten (geestelijke en wereldlijke) geroepen worden; deze dubbele roeping behoort aan onze onbekwaanr- heil stilzwijgen op te leggen. De bisschop höopt op deze wereld de weinige jaretj, weike hem nog overblijven, geheel toe te wijden aan het geluk en het ware heil Van zijre geloofsgeuooten en hoopt dat het Opperwezen hem daatcoe de noo- dig« krachten zal verleenen. Lij het einde van dezen brief zegt hij dat alle geestelijken in zijn -bisdom-, tot nadere bevelen, hnnne verschillende betrekkingen zullen blijven vervullen. Den 20 december. De zaak van den beer de Potter, zijnde hij in staat van beschuldiging wegens het plaatsen van een artikel in den Cour- rier ies Bays-Bas, getiteld Ministérialismeis gisteren voor het hof van assistsonder het voorzitterschap van den heer de Kersmaekerbegos- nen en wordt op heden voortgezet. PS. De heer de Potter is tot 18 maanden gevangenis, in 1000 boete

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1