N°. i53. MIDDELBURGSCHE COURANT, Zaturdag NIEUWSTIJDINGEN WALLACH IJ E. BUCHAREST den 27 november. Eenige duizend man Russische in fanterie en twee kompagnien artillerie welke tot de belegerings armee van Silistria behoord hebben, zijn hier binnengetrokken, de ove rige troepen van die armee zijrf deels op Hirsowa, waar zij over de Donau gingen en bij Orasch post vatteden, en deels naar Varna gemar cheerd. Met tot de belegering van Silistria gediend hebbend zwaar ge schut is grootendeels te scheep naar den linker Donnu-oever overgeliragt. Bij het opbreken van het beleg van Silistria trachteden de Turken de af trekkende korpsen te vervolgenmaar werden door de maatregelenwel ke de generaal Roth genomen had verhinderd om hen veel kwaad te doen. De generaal Roth wien thans het opperbevel over alle de Russische troepen aan den regter Donau-oever opgedragen is, is vervolgens naar Varna gemarcheerd. De generaal Langeron, die hier zijn hoofdkwartier heeftwil den winter besteden om de armee te reorganiseren. Men zegt dat de generaal Geismar herwaarts komen zal om zich met hem des wege te beraden. Men rekent dat thans in alles zich ruim 30,000 mail Russen in Wallachije bevinden. Naar men hier verzekert, moet thans Hussein-pacha met zijn korps tusschen Bazardschik en Silistria staan, en zijne voorhoede Hirsowa be reikt hebben. De prijzen aller levensmiddelen en aller behoeften stijgen hier met den dag. Het ongelukkige Wallachije wordt voortdurend vreesselijk door ziek ten bezocht. De Oostersche pest en de verwoestende hospitaal koortsen maken groote verwoestingen de hoofdbron der pest schijnt in den omtrek van Giurgewo gezocht te moeten worden. GROOT-B RITTANJE. LONDEN den 12 december. De generaal Stubbsbevelhebber der Portugesche uitgewekenen, te Plijmouth, heeft hunbij eene dagorder van den 7 dezer kennis gegevendat het Engelseh gouvernement niet langer vergunt dat zij in het depót aldaar blijven, en zij dus het land moeten verlaten en een besluit nemen overeenkomstig met de belan gen van hun vaderland en met de edele beginselendie hen tot het doen van zoo vele en groote opofferingen en tot het verlaten van hun nen geboortegrond hebben bewogen. Alleen in de staten van keizer dom Pedrodie, niet lang geleden, koning van Portugal en der Algar- ven was, en in den boezem eener natie, zuster van het Portugesche volk, zullen, zegt de dagorder, de trouwe onderdanen van donna Ma- rja niet enkel gastvrijheid, maar ook bescherming, overvloeden midde len vinden om naar hun vaderland weer te keerenten einde er de regten te doen eerbiedigen, die door partijschap en overweldiging mis kend zijn. De officieren, onder-officieren en soldaten moeten zich ge reed houden om binnen weinige dagen naar de plaats hunner bestemming ingescheept te worden en eens ingescheept zijnde blijft het depót van Plymouth ontbonden. Het besluit van het gouvernementom de Portugesche uitgewekenen te doen vertrekken, is waarschijnlijk veroorzaakt door de toebereidse len die zij maakten om een aanval op Portugal te wagenietsdat Engeland niet kon toelaten zonder af te gaan van het stelsel van neutra liteitdat het aangenomen heeft. Men wil zelfs, dat het de Portuge zen tot Brazilië zal laten begeleiden om hen te beletten van iets te gen Portugal te ondernemen, en tevens om hen tegen een aanval van Portugesche schepen te beveiligen. De ingezetenen van Charlestown zijn laatstelijk vergast op een tooneeldat zelfs voorde bevolking eener zeestad nieuw en belangwek kend is: Een schip, met de masten op, behoorlijk geballast, bemanden geproviandeerd, is, als het ware met de zeilen bij, van stapel gelaten, en heeft dadelijk, met eenen gunstigen wind en onder de toejuichingen van dè tallooze aanschonwersde reis naar zijne bestemming voortgezet. F R A N K R IJ K. PARIJS den 14 december. Zoo men verneemt is de heer Amedée Jonbertdie door het gouvernement naar Konstatuinopel gezonden is geenszins met eene zending bij de Porte belast, maar alleen met depe- ches voor den Nederlandschen ambassadeuraan wien thans de onder handelingen met de Turksche regering zijn opgedragen. Men gelooft, datvolgens die depeches eene nieuwe poging gedaan moet worden om van den sultan de formele bekrachtiging van de ontruiming van Mo- rea, en dus zijne toetreding tot het traktaat van 6 julij te verkrijgen. 7.00 de sultan zich hiertoe bewegen liet, zouden Frankrijk en Engeland de nu afgebroken betrekkingen met de Porte weder kunnen aanknoopen, en dus met meerder vrucht kunnen arbeiden gaii eene verzoening tusschen Turkye en Rusland. Hoezeer het wel te voorzien isdat dit van den kant der Porte groote moeijelijkheid zal ondervinden houdt men liet echter niet voor onmogelijk dat de sultan handelbaarder worden zal 11a de overtuiging, dat de bondgenooten de grenzen van Griekenland niet verder dan tot Morea en de Cycladische-Eilanden willen uitstrekken, en dat land steeds cijnsbaar aan de Porte willen laten. Voorts schijnt het niet waar zoo als de Engelsche nieuwspapieren gezegd hebben dat de Fransche admiraal de Rigny aan den Russischen admiraal zou verklaard hebben, dat, het traktaat van julij-ten uitvoer gebragt zijnde, elk der verbonden vloten voortaan afzonderlijk zou handelen. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 15 december. HH. MM. de koning en koningin, en H. K. H. de Prinses Mariamiehebben gisteren den schouwburg met hunne tegenwoordigheid vereerd en zijn bij hunne komst met de leven digste bewijzen van verknochheid en eerbied begroet. Z. K. II. Prins Frederik is wat later zich bij HH. MM. komen voegen. ANTWERPEN den 16 december. Men verzekert, dat de bepalin gen van het nieuwe aan de Staten-Generaal eerstdaags van gouverne- mentswege voor te dragen ontwerp van wet op de drukpers, bij den Staatsraad te streng zijn bevonden en dat dezelve daarin wijzigingen heeft verlangd. Naar men zegt, worden in dat ontwerp de verantwoor delijkheid der uitgevers en zware geldboeten bepaald. De heer Ducpétiaux heeft zich wegens het tegen hem uitgesproken vonnis, in cassatie voorzien. Men herinnert Zich, dat hem dit vonnis is overkomen door het ten sterkste gispen van een besluit van gratie, ten gevolge waarvan twee, tot eenige maanden gevangenis veroordeelde Fransche schrijvers, Bellet en Jadoruit het rijk werden verbannen. den 20 December. UTRECHT den iS december. Door den grooteti kerkeraad dér Ge; reformeerde gemeente alhier is voor en in plaatse van ds. rdn Gordttofc professor te Groningen beroepen, op den 10 dezer het volgende twaalf* tal predikanten Uitgebragti .7. MollJakobszoon te Deventer; J. Braóe te Arnhem; A. F.. Vinkete Alkmaar; B. van der Feen te MiddóL burg; M. van Meeleren, te Amersfoort; .7. F,, van de Velde te Briól» le; ff. J. Tol, te Kampen; IV. IV. van Beuzekom te Maassluis; K-. Heringa, te BerliCum en Rosmalen J. B. Hartman te Bovenkarspel .7. Muntendamte Uithuizen; .7. A. Smits, te Renkurn en Heelsum; dé laatste met het lot tegen G. B. Clementte Briellé. En op den 14 dezer het volgende Zestal predikanten; Moll, Vinke van der Feen, MuntendamHartman en Heringade laatste met het löt tegen Brave. Op den 15 dezer het volgende drietal; Moll, Vinke en van dér Feerii Waarüit dadelijk is beroepen; ds. Jan MollJakobszoon, predikant tö Deventer, ZEE-'I IJ DINGEN. VLISSlNGEN den 16 december. Sedert den 13 dezer zijn, voctf Antwerpen bestemd, alhier ter reede gekomen: Moiley, kapt. N. Williams, van Batavia, met suiker en koffij A.Ji kapt. S. Keen, van Londen, met lijnzaad; de Mariakapt. Q. Wor- dinger van Triest, met stukgoederen; Eduardkapt. R. Bouncken van Messinamet fruit Henriette <S? Elisabelh kapt. J, C. Burmesi ter, van Bordeaux, met wijn en scukgoederenthe Margareth, kapt» W. Fergtison van Newcastle, met ballast; the Pearl, kapt. R. Priese van Huil, met zaad en stukgoederen; de drie Gebroederskapt. C.Smit j van Marseilie, met frtiit en stukgoederen; the two Brothers, kapt, G* Humphreysvan Rio-Janeiro, met koffij en huiden. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en gisteren van onze reedé naar zee gezeild De Jonge Sophiakapt J. F. MnysFennegina, kapt. G. Ditmars Ncpiuniskapt. W. A. Backerde Arend, kapt, J. H. Bunneméijer the Fannykapt. W. Maddock the Duke of Gloucesterkapt. H. Ndii- manLauria kapt. R. L. Davis; Esperancckapt. A. Van Geytj the brampuskapt. B. AlCock the Hope kapt. R. Gilbert; Aurora kapt. B. J. Wijgers; the Volandkapt. J. White; the MercUrykapt. W. Rennie Tong Dixonkapt J. Richardson the Franciskapt. II. Heard en John Alexander kapt. J. Shand alle zestien naar Lotideh met tarwe Catharinakapt. M. M. Pottnaar Chattam the New-Re* coverykapt. W. Scrivin naar Poole the Sportsman kapt. G. Sutton, naar Southampton Huil Racket, kapt. H. H. Lange, naar Huil; thé Hecd, kapt. W. Crowe naar Yarmouth en the Ookkapt. W. Jack* son, naar Boston, alle zes mee tarwe; Providentiakapt. A. Nerends, met ballast, naar Gothenburg; the Phoenixkapt. F. Girandot, me8 dakpannentiaar Jersey Engelinakapt. J. R. de Jongemet boek weit, naar Colchester. BESTUREN en A DMINISTRAT1EN De GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND Gelet op de wet van het Patentregtvan den 21 Mei 1819, en dé Resolutie van Zijne Exc. den Minister van Financiën, van den 22 Julij daaraanvolgende, n°. 833, betrekkelijk de executie dier wet; alsmede op de wee van den 6 April 1823, houdende wijzigingen en uitbreidin gen der even aangehaalde wet, speciaal op de daarbij gearresteerde 16de tabel, volgens We'ke,in vervanging van het BinrtenlandsCh Tonnengeld alle Eigenaars, Schippers of Directievoerders van Schepen, Schuiten en Vaartuigen, de Binnen-waceren van het Rijk bevarende, mede aan een regt van Patent onderworpen Zijn en op de Resolutie van Zijne Exc. den Minister van Staat, belast met de generale directie der ontvangsten, van den 13 Met 1823, n°, x nopens de uitvoering van laatstgemelde wet En willende regelen den tijdtot de werkzaamheden betrekkelijk da beschrijving der Patentpligtigenvoor de dienst 1829, te bezigen Heeft goedgevonden I. Te bepalen t. Ten aanzien der Patentpligtigen in de 15 eerste tabellen der wet S a. Dat de verklaringen ter verkrijging van Patent voor deze Patentplig tigen, binnen de Provincie, zullen worden uitgegeven van den 2 Ja nuarij 1829 tot den 10 dier maand. b. Dat die verklaringen behoorlijk ingevuld zullen moeten zijn ingeza meld en ingediend, in de Steden Middelburg Zierikzee Goes en 7-7/s- singen op den 25 Januarij, en in de overige Steden en Gemeenten op den 19 dier maand. c. Dat de registers van gemelde Patentpligtigen gesloten en daarna gee- ne verklaringen meer zullen worden aangenomenin de Stad Mid delburg, op den 21 Februarijin de Steden Zirikzee, Goes en Vlissin- gen op den 13 Februarij, en in de verdere Steden en Gemeenten, op den 27 Januarij aanstaande. d. Dat de werkzaamheden der Zetters, betrekkelijk het Patentregt, zul len behooren volbragt te zijn, in de Stad Middelburgvóór den 1 Marrt, in de Steden Zierikzee, Goes en Vlissingenvóór defl 21 Fe- hrujrij en in de andere Steden en Gemcente-nvóór den 4 dier maand, 2. Ten aanzien der Patentpligtige Schippers, Eigenaars en Direc- tievoerende van Binnenschepen, Schuiten en Vaartuigen, vermeld in de 16de tabel a. Dat zij zich, voorliet Patent van 1829, zullen behooren aan te geven bij het Bestuur der Plaats, waar zij zich zullen bevinden, en wel vóór den 15 Januarij van dat jaaf onder overlegging van een biljet, hetwelk daartoe bij die Besturen verkrijgbaar gesteld is. b. I>it deze anrrgift-bi 1 jetten (met uitzondering evenwel van die der ge noemde Patentpligtigen, welke verklaard hebben, gebruik te maken Vtn de vrijheid, bij 15 van tabel 16 verleend, en ten artnzien van- welke, volgens het daarbij voorgcschrevefie zal, dienen gehandeld De. Worden door de Plaatselijke Besturengeregeld tweemaal 's weeks aan dexl Controleur en de Zetters zulten gezonden worden. 23

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1