COURANT. N". i5o. MIDDELBURGSCHE Zaturdag Ztf.FJ den i3 Decembef. NIEUWSTIJDINGEN. TURK IJ E. JASSY den 18 november. Men verzekert, dat den generaal Roth het bevel over de vesting Varnamet een garnizoen van 6ooo man is opgedragen. De Russische legers zijn in vollen terugtogt naar de Do- nau en het is natuurlijk, dat kwaadwilligen alles in het werk stellen om die beweging toe te schrijven aan de gevolgen van nederlagen wel ke die legers zouden ondervonden hebben. Het slechte weder, sedert het begin dezer maand ingevallen, maakt natuurlijk den aftogt nlterst moeijelijk. De Turken vertoonen zich op nieuw in de nabijheid van Varna, en de groot-vizier bevond zich volgens, de laatste berigten, te Paravadi. Het schijnt dat hij heproeven wil om Varna te hernemen, Eergistepm is hier de veldmaarschalk graaf Wittgensceinbenevens de chef vair'tlen keizerlijken generaal-stafluitenant-generaal graaf von Diebitsch aangekomen. De in deze stad zich bevindende generaal-staf van het hoofdkwartier bestaat uit 22 generaals en 58 staf-officieren, welke allen in huizen van bojaren zijn ingekwartierd. Er zijn hier verschillende nadeelige geruchten in omloop nopens den toestand der Russische armee aan den regter Donau-oever. Volgens sommige dier geruchten zouten gevolge van de opheffing der belege ring van Silistria, het onder Hussein-pacha uit Schumla uitgetrokken le gerkorps zich met het talrijke garnizoen van Silistria vereenigd hebben. De zeer slechte toestand der wegen moet natuurlijk eenen grooten in vloed hebben op de bewegingen der wederzijdsche legers. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 7 december. Tot verfraaijing van het glacis te Weenen was besloten, om de buitenwerken te sloopenen daartoe werd een derzelve op den 27 november, in tegenwoordigheid van Z. M. den keizer en Z. K. H. den aartshertog Kareidoor het sprin gen van eene mijnvernield. Dit gelukte volkomen doch de majoor van den staf, von Hanser door wien de mijn aangelegd was, had de onvoorzigtigheid van zich met de twee oversten Reiter en Kerestury en twee mineurs te vroegtijdig in den mijngang te begeven, waar zij door den zwaveldamp stikten en den dood vonden, zonder dat het mogelijk was hen te redden. Men meldt uit Italië dat de Verhevene Porte het bezetten van Morea door Fransche troepen aanziet, zonder uit dien hoofde vijande lijke maatregelen te nemen maar dat zij eene poging om Attica aan haar gezag te onttrekken, met kracht van wapenen zoude verhinderen, én dat deze bedenking Engeland en Frankrijk hebben doen besluiten om zich bij het bezetten van Mörea te bepalen; dat beide voorts zijn overeengekomen, om de grenzen van het nieuwe Griekenland niet zoo verre uit te breiden, als in den beginne was vermoed, in de hoop, dat Rusland zich te dien aanzien even toegevend zal betoonen als bei. de de genoemde mogendheden zichdoor het erkennen van de blokka de der Dardanellen hebben betoond. FRANK RUK. PARIJS den 8 december. Bij koninklijke ordonnantie van gisteren worden de kamers der pairs en afgevaardigden tegen den 27 januarij 1829 bijeengeroepen. Onder de nieuwe ontwerpen van wet, die in de volgende zitting aan de Kamer moeten voorgedragen wordenzal er ook een zijn betrek kelijk de boekdrukkerij en boekhandel. Men voorziet ook belangrijke veranderingen in de tegenwoordige organisatie der koninklijke drukkerij. Men gelooftdat de expeditie uit Morea spoedig zal wederkee- retimaar dat er in de vestingen Fransche bezetting gelaten zal worden tot 1 aprilwanneer men hooptdat de Griéltsche krijgsmagt in staat zal zijn die zelve behoorlijk te verdedigen. Twee prelaten van welke men den hevigsten tegenstand wachtte, de aartsbisschop van Rouen en de administrateur van Lyon, schijnen het voorbeeld van de meeste bisschoppen te hebben gevolgd, en zich met het ministerie, betrekkelijk de kleine seminariente hebben verstaan. NEDERLANDEN. BRUSSEL deiijo december. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-General, van gisteren, is een aantal ingekomene verzoekschriften meestendeels betreffende de indeeling van het Rijk in geregtelijke arron dissementen en kantonsnaar de commissie tot de petitien gezonden. Gemelde commissie heeft rapport uitgebragt op twee verzoekschriften, welke betrekking hebben tot de aan de orde van den dag zijnde ontwer pen van wet. De heer Angillis op dat van eigenaars van houtzaagmo lens te Rotterdam en Dordrecht, welke verzoeken, een verhoogd regt op het van buiten 's lands inkomend gezaagd hout; en de heer Pescato- re op een verzoekschrift van kooplieden te Brussel, Gent enz., betref fende het tarief. De verzoekschriften zullen ter griffie worden neder- gelegd. De beraadslagingen over het ontwerp van wet, omtrent de ver deeling van de hoofdsom der grondbelasting voor 1829, werden vervol gens géopendzijnde hetzelve met 55 tegen 48 stemmen aangenomen. In de zitting van heden is ook het ontwerp van wet, houdende eenige wijzigingen irr'-het tarief op de in- en uitgaande regtenna ge- houdene beraadslagingenmet 97 tegen 4 stemmen aangenomen. Men schrijft uit Bonn$ dat de door het Nederlnndsche gouverne ment gezondene kweekelingenom op de universiteit aldaar hunne theo logische studiën te volbrengen, met den besten geest bezield zijn, en met ijver van het onderwijs gebruik maken. De verdeeling van hunnen tijd is bij een reglement bepaald. Aan het hoofd van hun cöllegie is gesteld de abt Hermes, gewezen pastoor in de provincie Luxemburg. AMSTERDAM den 8 december. Gisteren avond overleed alhier jhr. mr. David Willem Elias, burgemeester dezer stad. Behalve deze be kleedde hij sinds zeer. vele jaren alhier de aanzienlijkste waardigheden. Hij was hoofdbestuurder en voorzitter van den raad van bestuur der ko ninklijke akademie van beeldende kunsten, curator van het athenteum en der latijnsche scholenlid van de commissie tot de gevangenissen voorheen was hij in kerkelijke zaken en nog tot verspreiding van den bjjbel ijverig werkzaam. Als een blijk van de menigvuldige VischWelke de Zuiderzee op levert, word; gemeld, dat den 4 dezer, alleen te Monnikendam, zijn aangebragt en bij tien afslag verkocht 400 lasten haring, in genoemde Zee gevangen, uitmakende een bedrag van meer dan 4 millioerién vissdhehi Ondertusschen verneemt men, dat de najaars-visscherjj aan de Noord' sehe kusten zeer slecht is uitgevallen. Van Embden zijn in dit jaar 24 haringbuizen eir 4 jagers liitgelöopen, welke te zamen 351 lasten hkring en 53 tonnen laberdaan hebben Mn- gebragt. 's GRAVENHAGE den 9 december. Z. M, heeft den 32 octobéf een bésluit genomen, van dezen inhoudt Op de adressen van de kerkeraden der Hervormde en Roomséh-Kd* thoheke gemeenten te...., strekkende om de aan hunne zorg toever trouwde weezen van de bevolene opzending naar Veenhuizen tiit te Zoll- deren, en zulks opgrond: i°. dat zij, na bekomen kennis vaft ort< besluit van den 17 angustus 1827, no. 125, met den aanvang van het loopende jaarvoor alle subsidie uit de stedelijke kas hebben bedankt en 2®.'dat zij, onder bewilliging van het stedelijk bestuureene séhaaL collekte in de respective kerken hebben ingevoerd WMrvart de dp- brengst voldoende zal zijn om de bedoelde weeZen, op eene regelma tige wijzete onderhouden en op te voeden. Gezien de rapporten, i° van onzen minister van birtneniandsehé Za ken van den 1 september Iaatstl.no. 210, en 2°. van de staats commis sie, benoemd bij ons besluit van den 3 januarij 1822, no. 3(5. Gelet op het nader advies van onzen voornoemden ministervan deti 16 dezer no. 105. Gelet op ons besluit van den 17 augustus 1827 no. 153. En in aanmerking nemende i°. dat de te ingevoerde collektéti niet behooren tot de gewone inzamelingen in de kerkgebouwenbij Ort» evengemeld besluit bedoelden dat dezelve niet anders te besChouwert zijn dan als buitengewone en alzoo, volgens dat besluit, ongeoorloofde collekten 2°. dat die coflekten daar en boven de blijkbare strekking hebben 0111 de oogmerken van het gouvernementmet betrekking tot kolonisatie der vondelingen, weezen enz., kracht- en doelloos te doet! worden. Hebben goedgevonden en verstaan: i®. Te bepalen dat de voormelde collekten in de kerketi te ott- middelijk zuilen ophouden. 20. Onzen minister van binnenlandsche zaken aan te schrijven om 19 zorgen, dat de Gedeputeerde Staten van.,., en van zoodanige andeti provinciën waarin soortgelijke ongeoorloofde collekten mogten Zijn In gevoerd de vereischte maatregelen nemen tert einde dezelve zondéZ oogluiking, onverwijld worden opgeheven; zullende onze voornoertidd minister ons ter zijner tijd van het verrigtte in deze en van den uitslag daarvan berigt geven. 3°. Te bepalendat in alle die gemeentenalwaar door het ophou den der bedoelde ongeoorloofde collekten de onmogelijkheid mogt ontstaa» om, buiten subsidie uit de plaatselijke kassen, in het onderhoud der vondelingen, weezen enz. te voorzien, de bepalingen van ons besluit» van den 17 augustus 1827, no. 125, ten aanzien van de opzending naar de koloniën der maatschappij van weldadigheiddadelijk en naauw- keuriglijk zullen moeten worden toegepast. En is onze minister van binnenlandsche belast met de uitvoering dé zes waarvan kennis zal worden gegeven aan de voornoemde staats-com- missie. Men verneemt, dat Z. M. de Koning, dezer dagen, de 144SMI koninklijke Nederlandsche loterij heeft gearresteerd bestaande uit 2800a loten, h 60 het lot, en verdeeld in vijf klassen. De kamer van koophandel en fabrieken te Antwerpen heeft, bij bekendmaking van den 5 dezer, ter kennisse van den handel gebragt, dat het Z. M. behaagd heeft, den heer administrateur der directe belas tingen, in- en uitgaande regten en accijnsen, te magtigen, om de noo- dige bevelen te geven tot het toelaten in de Nederlandsche havens der schepen, onder de vlag van de vereenigde provinciën van Rio-de-la. Plata, tegen betaling van het tonnegeld, op den voet van die der meesc begunstigde natiën. De jongste berigten, over Engeland, uit Java ontvangen, melden dat de onlusten op dat eiland nog niet ophielden. Reeds sedert eenen geruimen tijd was er echter niets beslissends voorgevallen. De koffi}- oogst was zeer laat ingevallen. Eenige partijen van dat artikel zijn te gen 16 i 17 ropijen de pikol gegaan. Te Soerabaya zijn eenige sche pen met rijst naar Liverpool bevracht, tegen 4 pond per ton. MIDDELBURG den 12 december. Op laatstleden woensdag werd,iit eene gewone en zeer talrijke vergadering van het alhier gevestigd de partement der maatschappij t tot Nut van 't Algemeenbij gelegenheid van het herdenken aan deszelfs 25jarig bestaan, door den tijdelijke» voorzitter, den heer D. Borklng Ga., een verslag gedaan der lotgeval len en werkzaamheden van het departement, gedurende de laatste vijftien jaren, terwijl ook bij die gelegenheid, uit naam der maatschappij, de vereeringen werden uitgereikt, waarmede dezelve hare erkentenis had uitgedrukt voor de volgende edelmoedige bedrijvenalsaan Danktr Johan Jacob Marinissen apotheker binnen deze stadvoor deszelfs edelmoedig en belangeloos hulpbetoon bijgelegenheid van de heerschende volksziekte te Groningen, in 182(5 en 1827; en aan Johannes van Zweden wegens het met levensgevaar redden van een kind uit een der stads bui ten vespen op den 16 februarij dezes Jaars; bestaande gezegde eereblij ken, voor ieder, in eene zilveren medaille en vereerend getuigschrift.» welke onder toepasselijke aanspraken van den voorzitter, aan de bekroon den werden ter hand gesteld. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. 1 43ste KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. Getrokken den 8 December 1828 te 's Gravenhagt. Finalen: 90. 65. 11. 18. 86. 97. 32. 72- 81. 22. No. 23590 een prijs van f toóo en premie van 500. No. 1122 een prijs van 20,000. No. 10881 idem f 10,000. No. 490, ƒ5000. No. 4711 f 2000. No. 30497, f 1500. Nos. 1465, 9411 1571J 13311 8711, 2i2<8, 7318, 18186 en 2597 ieder een prjj» vatl 1000. No. 15022, een prijs van f 100 «n pt«ni« vatl 2500. EERSTE KLASSE.

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1