N°. 149. MIDDELBURGSCHE COURANT. Jetasss Donderdag nieuwstijdingen COLUMBIA. CARTHAGENA den 14 october. In den nacht van den 26 septem ber 11. is onze republiek op den rand van haren ondergang geweest. Er is eene zamenzwering losgebarsten in welke de generaals Santander en Padilla betrokken waren, en welke niets minder ten doel haddan, na den president Bolivar van het leven te hebben beroofd het gouver nement te veranderen doch Gode zij dankde pogingen der zamen- zweders ziju mislukt. Het was in voormelden nacht dat eene brigade artillerie, welke zich door een groot aantal inwoners van den hoogsten rang had laten ver leiden te wapen liep en optoogmet het openlijk verklaarde doel om den president en al zijne vrienden te vermoorden. Een deel der zamen- <rc--*c/nSaten—vdnitanc,' w'eiRe nog waren ingeslapen: een ander gedeelte wilde zich van de kazernen van Granderos meester maken, en het ove rige der oproerige troepen omsingelde het paleis. De wacht van den president, verrascht, kon eenen zoo hevigen als onverwachten aanval niet wederstaan, niaar werd op de vlugt gedreven. Bolivar in zijn paleis door eenige woedend.e aanvallers van het eene vertiek tót in het andere vervolgd had het geluk door een venster te ontsnappen; maar verviel dadelijk onder zijne moordenaren; dan er zich door geslagen hebbende, redde hij zich onder eene brug, over welke de artillerie eenigen tijd daarna trokonder de kreet van Meure el ty- ranno Bolivar! Doch naauwelijks waren de rebellen de brug over, of het geroep van: viva el liberatordeed zich hooren. Het waren de aanhangers van den presidentwelken het gelukt was hunne soldaten te verzamelen en die thans de opróerigen gingen bestrijden. Weldra be vond zich Bolivar aan hun hoofd en de overwinning was het gevolg. De kolonel Ferguson aide de-camp van den bevrijder, is bij de verde diging van het paleis gesneuveldeen ander kolonelJoseph Bolivar welke den generaal Padilla in zijne gevangenis bewaakte, is door een pistool-schot gedood. Aan de zamenzweerders was als beloohing het plunderen der Engel- sche huizen toegezegd doch zoo ver is het gelukkig niet gekomen. Bolivar heeft eene som van 20,000 dollars aan het regement gegeven, hetwelk het paleis heeft verdedigd, en heeft den kommandant dier troe pen tot kolonel verheven. Zes der voornaamste zamenzweerders zijn gefusilleerd, en vele andere zullen nog dit lot ondergaan. De president heeft dadelijk bijeen decreet bepaald, van terstond, in al de uitgestrektheid welke de omstandigheden noodzakelijk maken, de magt in werking te brengendie de algemeene wensch hem heeft toe vertrouwd. TURK IJ E. KONSTANTINOPEL den 10 novemberZoo als men hier verze kert, heeft de nieuwe groot-vizier, na het rijkszegel van zijnen voorganger overgenomen te hebbenhet kamp bij Paravadi opgebroken, en zijne operatien begonnen. Een gedeelte zijner armee moet hij tot ontzet van Silistria, en een ander gedeelte tot het in het oog houden van het bjj Varna staande Russische korps bestemd hebben. De Porte en het volk stellen een onbepaald vertrouwen in zijne bekwaamheden. De afgezette groot-vizier is reeds te Gallipoli, werwaarts hij in balling schap gezonden isaangekomen. De kommandant van Galata en Pera, Papuschie.Achinetis tot kapi- tein-pacha benoemd. De sultan, die zich nog steeds in het leger bij Tschiflik ophoudt, en ook niet naar het serail gekomen is om den nieuwen kapitei n-pacha te installeren, heeft de strengste bevelen uitgevaardigd tot de wapening van alle Moslims van 13 tot 60 jaren. Men kondigt als officieel aandat de sultan den nieuwen groot-vizier het bevel gezonden heeft om Varna, het koste wat het wille, te her nemen. Deze nadrukkelijke maatregelen schijnen eenen winter-veldtogt aan te kondigendie den krijgshaftigen geest des volks meer en meer dóet ontvlammen. De nieuwe kapitein-pacha moet onverwijld aan den mond der Darda- nellen post vattenten einde het aldaar ter blokkering gewacht wordend Russiesch eskader in het oog te houden. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 5 december. Volgens verschillende berigten blijkt het, dat de Russen het beleg voor Silistria hebben opgeheven. Seaert het begin van november is het weder in die streken zoo ongunstig ge wordenen is, na verscheidene dagen regen en sneeuw, de vorst met een zoo ongewone koude ingevallen, dat het voortzetten der belegerings werken schrikkelijk zwaar en zelfs onmogelijk geworden was, terwijl de aanvoer van levensmiddelen voor1-het leger, door den staat der we gen, veel vei hindering ondervond. Dit moet'den Russen bewogen heb ben het beleg op te heffen en het korpsdat voor de vesting gestaan had, is reeds op den regter-oever van de Donau naar Hirsowa op marsch. De veldmaarschalk graaf van Wittgensteindie in de laatste tijden zijn hoofdkwartier had te Kallarasch, op den linker-oever van de Donau, niet ver van Silistria, is van daar naar Jassy opgebrokenwer waarts men gelooft, dat het Russisch hoofdkwartier verlegd zal worden. De generaal graaf Langeron die, nadat prins Scherbatoff door ziekte ge noodzaakt geweest is zich te verwijderen, de belegering van Silistria ge- kommandeerd heeft, wordt te Bticharest verwacht, waar de chef van den generalen staf, graaf von Diebitsch den 14 november reeds is door- Eer®,s" zich ^aa.r Jassy tiegcve"de. De Russen moeten voor Silistria veel hebben geleden door gebrek aan toevoer, daar de wegen volstrekt onbruikbaar waren. Al het vee in hun leger was gestorven, en uit ge brek aan paarden zou men, zoo als men zegt, genoodzaakt geweest zijn een gedeelte van het zwaar geschut achter te laten en het in den grond te begraven of in de moerassen te laten zinken, terwijl de overige ma terialen die niet te vervoeren waren, vernield zouden zijn. Nog zijn er verscheidene geruchten in omloop wegens eene nederlaag door de Russen geledenwaarvan de waarschijnlijkste hierop neder ko mendat generaal Rudzewitsch last had om met het 3de korps den terug- togt van het Russisch leger te dekken, van Schumla naar Silistria, waar GF.WM'X TE v v- den 11 December. het zich met het Cde korps van den generaal Roth en het korps Vfltl prins Scherbatoff zou vereenigen, en dat ilussein-pacha hem opdien togt levendig vervolgd en aangevallen heeft, waarbij de Russen 800 man etl het meerendeel hunner bagaadje verloren zouden hebben. Een horlogiemaker te Meminingen, heeft een uurwerk of hor- logie te koop aangekondigd, met welks uitvinding en zamenstelling hij zich dertien jaren onafgebroken heeft bezig gehouden. Dit kunstwerk is geheel van hout, en heeft hoegenaamd niets van metaal aan zich. Het moet alle drie maanden slechts eenmaal opgewonden worden, en een slag (gelijk dien van een twaalfponder)geeft te kennen wanneer het afgeloopen is. De uitvinder, de heer Pipertstaat borg dathèt werktuig twintig jaren lang zeer juist loopen zal, en eischt daarvoor den prijs van 6000 dukaten. De groot-hertog van Hessen-DarmstadC heeft reeds 5000 dukaten daarvoor geboden doch de maker heeft dit G R O O T - B R I TT ANJ E. LONDEN den 5 december. De zoozeer geachte minister graaf van Ltverpool, dietwee jaren geleden, door een aanval van beroerte be- t werd langer aan de hooge regering des lands deel te nemenis eer gisteren op zijn landgoed Combe Woodoverleden - Heden zijn er officiële berigten uit Lissabon ontvangen, van den 22 der vorige maandIwaarin gemeld wordtdat dom Miguel's gezond heid beterende is. Zijne ziekte heeft onder de lieden zijner partij veel onrust veroorzaaktdaar zij steeds in vrees leven dat de constitutio- nelen gebruik zullen maken van deze gelegenheid, om een aanslag te gen het thans ingevoerde regeringstelsel te ondernemen. Derhalve ver- if'i hUnnen, Vver voor he^en zij de goede zaak noemen, en tevens ook de vervolgingen tegen allen welke slechts den schijn heb ben van deze niet toegedaan te zijn. De Diana, het beste fregat dat Portugal in dienst heeft, en dat in het begin van october naar Madera gezeild wasom van daar met troe pen eene expeditie tegen Terceira te doen, is den 21 november, in' een droevigen staatte Lissabon terug gekomenzijnde bij San Miguel c oor een hevigen storm beloopenwaardoor het geheele eskader uiteen geraakt is. De don Joao VIhet admiraalschip heeft een lek beko men, en men is zeer bevreesd voor de brik Nepruno en andere sche pen, die tot het smaldeel behoorden. De aanslag tegen Terceira if hierdoor voor ditmaal mislukt. -DIICOpi NEDERLANDEN. BRUSSEL den 5 december. In de vergadering van de Tweede Kamer der Scaten-Generaal van heden, heeft het lid Surlet de Chokiereen der onderteekenaren van een verzoekschrift van ruim 400 ingezetenen der provincie Limburg, verzoekende de afschaffing der belasting van het gemaal, van de gelegenheid gebruik gemaakt, dat door den heer van Sandberg verslag wegens dit request werd gedaan om zich te beklagen dat de gouverneur der provincie Limburg, volgens een besluit des Ko- nings van 15 december 1820 aan de Provinciale Staten niet heeft wil- toestaan om Z|ch bij den Koning of bij de Staten-Generaal te Ver voegen over deze zaak als zijnde van algemeen belang. Hij beschouw de deze wijze van handelen als ongepast en strijdig met de bepalingen ïr fllfH vo' 1 nrei? de Stassar'de Secus en de Cerlache uitten dit zelfde gevoelen. De heer Sandberg verdedigde, in korte woorden, den inhoud en de strekking van het rapport, door hem uitgebragt, en de heer Donket Curtius beweerdedat het niet gepast wasdat men in deze beraadslaging over een verzoekrakende de belasting op het ge maal over de handelwijze van den gouverneur van Limburg sprak en eene questie over het gezag der Provinciale Staten opperde. De verga, denng heeft beslotenom de petitie ter griffie neder te leggen en het rapport te doen drukken en aan de leden rond te deelen. Wegens de aardbeving van den 3 dezer wordt naderuit Spa, den4, gemeld Gisteren avondomstreeks half 7 uren hebben wij hier eene aardbeving gehad die anderhalve minuut geduurd heeften zoo sterk was de schudding, dat alle huizen er door bewogeneenige muren en gedeelten van gewelven er door gescheurd en bouwvallig geworden meubelen omgeworpen en in den val verbrijzeld, en personen van hun ne stoelen gevallen zijn. Het gedruisch was gelijk aan dat van een In stortend gebouw. De ontsteltenis is algemeen geweest. Eene menigte ingezetenen zijn verschrikt uit hunne huizen naar buiten geloopen." ZEE-I IJ DINGEN. VLISSINGEN den 9 december. Den 6 dezer zijn alhier ter reede ge komen Gezina Johanna1, kapt. J. R. Sap, van Rouen en de Vriend schap, kapt. R. Z. Schut, van Lannion, beide naar Rotterdam eedesti. neerd met ballast. 6 Voorts zijn van den 7 dezer tot heden, voor Antwerpen bestemd, op de reede alhier aangekomen IVilliam and Mary, kapt. Th. Milesmet ballast, en the Marmion kapt. J. Adams, met lijnzaad, beide van Londen F Adilekapt. A. Mjghielsenvan Isle-de-Francemet koffij en cacao; Pollux, kapt. T Camber, van Londen, met ballast. Ook zijn van Antwerpen de Schelde afgekomen en sedert den 6 de zer van onze reede naar zee gezeild Thomas and Annkapt. G. Shieldsnaar Leithen Hellenkapt. P. Smith, naar Londen, beide met tarwe; Henriet/e, kapt. G. C. Kraemer, naar Stettinmet hallast; the tmmakapt. W. Lamb naar Londen ert Fenneginakapt. II. J. Puister, naar Huil, beide met tarwe. BES7UREN eh ADMINISTRATIEN. Ter kennis van de daarbij belanghebbenden wordt gebragtdat hét Zijne Majesteit behaagd heeft, bij Besluit van den 1 dezer no. 76de heffing der regten aan de nieuw gebouwde Sluis aan het Kanaal van Neu zen, in de nabijheid der stad Gent en aan de daarvan afhangende wer ken, provisioneel te bepalen als volgt: Van elk Schip door de nieuwe Schut-Slnis te Gent varende. 3 cents per ton. Van elk Schip langs de houten kaai bij gemelde Sluis, tot lossing of 1 U u

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1