N". 148. MIDDELBURGSGHE C O U R A N( i8a8. Dingsdag 79JÊ den 9 December. nieuwstijdingen NEDERLANDEN. ZEE-TIJDINGEN O O GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 2 december. De ministeriële bladen verzekeren, dat het Britsche kabinet geen tijd laat verloren gaan om te beproeven van een einde te maken aan den oorlog tusschen de Porte en Rusland daar vrede thans de behoefte van elke mogendheid is en er zich nu ge- schikte gelegenheid schijnt aan te bieden' om dien op eerlijke voorwaar den te sluiten, Het gerucht heeft zich verspreid, dat dom Mignel overleden zon zijn. Dit is oudertusschen zoo niet; ten minste was hij den 21 der vo rige maand, en latere tijdingen heeft men van Lissabon niet, nog in leven; doch men beschouwde zijn toestand als gevaarlijk. FRAN K R IJ K PARIJS den a december. De prijs van het brood is tot 19 en eene halve sous de vier pond gerezenen derhalve zal de regering van Pa rijs gebruik maken van den voorraad meel, dien het sedert langen tijd opgelegd heeft. Die voorraad bestaat thans mi 93,000 zakken waar bij nog komen ïa.ooo zakken, die door de bakkers zijn gedeponeerd geworden en in de pakhuizen der regering als haar eigendom bewaard wordt. Daarenboven zijn de bakkers verpligt nog 50,000 zakken in hunne bijzondere magazijnen te houden. Aan de behoeftige klassen zal het brood tegen .16 sous worden afgegeven, waartoe de noodigemaatre gelen met de armbesturen zijn beraamd. Voorts zal in Parijs, geduren de den winter, aan de publieke werken worden gearbeid, om den hand werksman gelegenheid te geven van den kost te verdienen. De heeren Bellet en Jador hebben ineen der dagbladen een'brief doen plaatsen, waarin zij zich zeer beklagen over de behandeling, door hen in de Nederlanden ondergaan. Bewerende dat art. 4 der grondwet ten hunnen opzigte is geschondenverklaren zij zich tot den minister van buitenlandsche zaken te hebben gewend ten einde regt te verkrij gen. Zij willen de tegen hen door den regter uitgesproken straf onder gaan, doch meenen dat men geen regt had, die, tegen hunnen wil, in bannissement te veranderen. Men meldt uit Bareelona den 2 november, dat aldaar verscheide ne personen zijn doodgeschoten, beschuldigd zijnde van het gouverne ment van 1820 te hebben willen herstellen. Onder dezelve zijn ver scheidene officieren, die onder de cortes met roem hebben gediend. Van wege den handel te Maltha ix aan den Russiscben admiraal van Heyden gevraagd, of suiker en ltoffij ook behoorden tot de artike len, wier invoering door de blokkade der Dardanellen verboden wordt, en daarop is geantwoord, dat de blokkade alleen betreft goederen, on der den naam van oorlogs-contrabande bekend. BRUSSEL den 3 december. In de bijeenkomst van de Tweede Ka mer van heden heeft Z. Exc. de minister van justitie, het woord op vattende ter gelegenheid van de beraadslagingen over de voordragt van den heer de Jirouckereverklaard, dat hij zich geenszins in dezelve zou de hebben gemengd uit hoofde van de vinnige uitvallen, welke drie of vier leden der vergadering zich tegen hem hadden veroorloofddoch welke hij vermeende, dat ter hunner eigene beschaming en vernedering souden strekken, maar dat hij zich verpligt heeft geoordeeld, te spre ken, om dat, bji de hehandeling dezer aangelegenheid, begrippen waren geuit, omtrent het staatsregt en de grondwettige instellingen der Neder landen welke hij niet onbeantwoord mogt latenop dat men zijn stil zwijgen niet zoude aanmerken als een blijk van onvermogenom deze begrippen te wederleggen. Z. Exc. heeft te kennen gegeven in de eerste plaats daarmede te be doelen de meeningen, welke men heeft geopperd omtrent de verant- woo delijkheid der ministers hier te lande.* De minister oordeelde, dat men te dien aanzien niet moest in aanmerking nemen hetgeen omtrent eene dergelijke verantwoordelijkheid in andere landenvoigens andere grondwettige instellingen, bestond, maar alleen dat gene, 't welk de Ne- derlandsche grondwet dienaangaande voorschreef en bepaaldelijk gebood -en betoogde op dien grond, dat in Nederland geene andere ministeriële verantwoordelijkheid werd erkend dan die, welke de ministers aan den Koning, die hen naar welgevallen aanstelde en ontsloeg, verschuldigd waren; en die, welke de ministers, even als de leden van de Staten- Generanl, aan de maatschappij verschuldigd waren voor alle misdrijven, welke zij het ongeluk mogten hebben in of buiten hun ambt te be gaan en voor welke zijnaar luid derzelfde grondwetonderworpen .waren aan de regtsmagt van den IIoogen-Raad^ Z. Exc. de minister heeft gemeend, dat men deze, naar zijn oordeel, .geheel verkeerde begrippen omtrent de ministeriële verantwoordelijkheid heeft te berde gebragtom de leer eener onbepaalde en onbi perkte vrij- Ji-eid van drukpers ingang te doen vinden, als het eigenaardig kenmerk -van eene constitutionele regering. Doch ook eene zoodanige onbeperkte -vrijheid is door den minister aangemerkt als niet bestaanbaar met de grondwet van den Staatals welke wel aan elk ingezeten het onschat baar voorregt verzekertom zijne gedachten en gevoelens vrijelijk door .de drukpers bekend te maken, als een doelmatig middel ter uitbreiding van kennis en verlichting, maar tevens met uitdrukkelijke bepaling, dat •een ieder, welke eenig opstel schrijft, drukt, uitgeeft of verspreidt, verantwoordelijk blijft aan de maatschappij of aan de bijzondere perso nen, welker regten daardoor mogten zijn beleedigd. Z. E. heeft niet. geaarzeld de vrijheid der drukpers een onschatbaar •voorregt té noemen, welks feilen men behoort te dulden, even als de feilen van een vriend, maar heeft tevens gemeend, dat, zoomen van «Jag'tot dag eene koninklijke regering als drukkende; de bestaande wetten van den staat als niet verbindende ziet voordragen, en de Sta rten-Generaal aanraden, om den Koning, bij eene plegtige gelegenheid te antwoorden dat de hand, die de helft van het zuur gewonnen brood in de vraataebcige schatkist,heeft gestort, wel.eens eene meer dreigende houding konde aannemen, dergelijke uitdrukkingen niet meer bij elk weldenkend beminnaar van zijn vaderland kunnen worden aangemerkt als feilen van een vriend, maar als daden, die de eer en de rust van het huisgezin aanranden en de vriendschap verbreken. I>e minister heeft zich ook beklaagd over het aanranden van waardige, onbesprokene regtersin de uitoefening hu nu er ambtsbetrekkingen voor welke zij alleen aan God verantwoording schuldig zijn; hij beeft plegtig verklaard die regterli.jke onafhankelijkheid steeds gemoedelijk te hebben geëerbiedigd en zich te dien aanzien gcrustelijk te kunnen be roepen op het getuigenis van de leden der vergadering, welke met den regtei lijken tabbaard bekleed zijn. Z, E. heeft zijue redevoering geëindigd met zijne overtuiging te ken nen te geven, dat de onderhavige beraadslagingen goede vruchten zullen dragen daar zij het bewijs hebben opgeleverddat de meeste leden der Kamer, op hoedanig eene wijze zij dan ook over de voordragt van den heer de Brouckere mogen denken echcer doordrongen zijn van het gevoel der noodzakelijkheid, om het onschatbaar voorregt eener vrije drukpersdoor de grondwet gewaarborgdaan alle goede burgers te verzekeren, door de beteugeling van het kwaad, 't welk dezelve thans ondermijnt. De advokaten Claes en Jottmnden de drukker Coché-Mommens onlangs door de regtbank van correctionele policie alhier wegens het schrijven en drukken van zekere aitikelen in den Courrier des Pays Bas tot gevangenis-straffen verwezen zijnde, hebben alstoen van dit vonnis geappelleerd. De uitslag hiervan is thans bekend: de 4de kamer van het hof van appel de gronden der eerste regters nagenoeg goedkeurende, heeft de straf van den eerstgemelden heer verminderd, in plaats van een jaar in 6 maandenen van den tweedenin plaats van 8 in 4 maanden ge vangenis; doch heeft die van den laarsten, zijnde 6 maanden behouden. Den 3 dezer heefc men, omtrent 6 uren des avonds, te Luik, MaastrichtSpa en Aken twee ligte schokken van aardbeving bespeurd waardoor echter geene schade is veroorzaakt. Volgens brieven van Orsova, van den 16 november, is eene poging der Turken, om het beleg van Silistria op te heffen, mislukt; het ver lies van beide zijden is groot geweest. MAASTRICHT den 2 december. De uitgever van den Eclaireut', welk dagblad in den geesc van den Courrier des Pays-Bas geschreven wordt, is voor den regter van instructie gedagvaard. AMSTERDAM den 5 december. Gisteren ochtend ontstond te Noord. Wsddinxveen brand in den papiermolen genaamd de Minerva, toebehoo- rende aan den heer Pieter Blokzijnde daarbij de hangschuur en pak-ka- roer met de gereedschappen tot de fabriek behoorende, alsmede al het voorhanden zijnde papier, geheel eene prooi der vlammen geworden, terwijl het werkhuis gedeeltelijk beschadigd doch de molen door de yigilantie der brandspuitgasten geheel bewaard is gebleven. ROTTERDAM den 5 december. Met de Florentia, die te Cowe9 binnen is geweest, heeft men berigten van Batavia tot den 7 augustus volgens welke de muitelingen zeer werkeloos waren en geene nieuwe aanvallen tegen de Nederlandsche krijgsmagt hadden beproefd. 's GRAVENHAGE den 4 december. De graaf Collemberg is eergiste ren uit Rome alhier aangekomen en aan het hotel Bellevue afgestapt. SEROOSKERKE (JVaïcheren) den 6 december. Heden heeft alhier, in tegenwoordigheid der ledeu van den gemeente-raad en van een aantal der notabelste ingezetenenzoo uit deze gemeente als van eldersmet eene gepaste aanspraak van den heer burgemeester P. P. Melisde pleg- tige uitreiking plaats gehad der gouden medaille, door Z. M. toegewe zen aan den heer A. Schumanheelmeester in deze gemeente, wegens d.eszelfs belangloozen ijver in het bevorderen der koepok-inenting, ge durende het jaar 1826,- terwijl tevens het genoegen werd verhoogd door de viering van den jaardag van Z. K. II. den Prins van Oranje on derlingen door het uitsteken der vlaggen van wege de gemeente. GRIJPSKERKE den 6 december. Heden had alhier in tegenwoor digheid van het plaatselijk bestuur door den heer burgemeesteronder eene doelmatige aanspraak, aan deri plaatselijken heelmeester, Seebe Roe lof Beertade plegtige uitreiking plaats van de gouden medailledoor onzen geëerbiedigden Koning aan denzelven toegewezen ter belooning van zijnen belangloozen ijver in het bevorderen der koepok-inenting, gedurende het jaar 1826. Zoo had dan ook het bestuur dezer gemeente het genoegen van hun nen ijverigen heelmeester die zich behalve in alle andere deelen van zijn vak, ook ten dezen opzigte zoo gunstig doet kennen de welverdiende eer te zien genietenvan met dit eermetaal té worden bekroond ter wijl hetzelve zich mede verheugt over Zr. Ms. doelmatige pogingen ter bevordering der zoo heilzame vaccine, waarvan ook in deze gemeente een voorbeeldig gebruik wordt gemaakt, en welker gezegende gevol gen tot heden toe bij ons ondervonden worden, daar nusedert een aantal jaren geene kinderpokken in deze gemeente geheerscht hebben. MIDDELBURG den 8 december. De jaardag van Z. K. H. den Prins van Oranje is eergisteren alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. VLISS'NGEN den 6 december. Gisteren is alhier ter reede gearri veerdcp zal, wegens lekkagie, inde haven moeten binnenkomen, het schip Onverwachtkapt. C. van der Kolff, van Rotterdam naar Liver- pool bestemd met tarwe en vlas. Van den 3 dezer tot heden zijn, voor Antwerpen bestemdalhier ter reede gekomen De josephkapt. J. II. Arendsvan Riga, met lijnzaad; de Maas,- stroom, kapt. H. Hagers van Rotterdammet stukgoederen Josephine kapt. D. T. Moldenhauer van Rio-Janeiro, met koffijMelangtonkapt. W, Waterford, van Leghorn, met verwhoutde Jonge Johannakapt;. J. van Puyvelde ,~van Londenmet stukgoederen Florentiakapt. Th. Walker, met koffij en rijst, en the Johnkapt. J. Monjuif, met Hoffi] en suiker, beide van Batavia; le Sans Reposkapt. C. Pethers van Londen, met stukgoederen. Den 3 dezer is alhier van de reede naar zee gezeild, de Maria, kapt. P. E. Boer, van Antwerpen naar Goole met vlas. Ook zijn van Antwerpen de Schelde afgekomen, en gisteren en bedep van onze reede naar zee gezeild Bonettakapt. W. Gage Margareth kapt. R. Davisonthe Prospt- rouskapt. J. Warren; the Zealous, kapt. G. J'Isethe thrce Sisters kapt. W. Head Auntykapt. G. Chilcott the Hope, kapt. S. Rohin- son the Cemkapt. j. MnrrayMalvjtta kapt. C. Mitchellj._/^e IVil- liam, kapt. W. Brunmer en the Ft iendskapt. W. Read alle elf naar

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1