N*. i45. MIDDELBURGSCHE COURANT, den 2 Dedem Dingsdag NIEUWSTIJDINGEN. RUSLAND. PETERSBURG den 15 november. Omtrent de laatste oogenbllkken der afgestorven keizerinheeft men de volgende bijzonderheden vernomen. Toen de Ziekte van H. M. eensklaps eene zoo ongunstige Wending genomen had, verlangde zij, na dat de keizer, die, even ais zijne ge malin, niet vati hare bedsponde week, daarvan met een woord gerept had, het heilig avondmaal te gebruiken, en eindelijk, voorbereid om in de eeuwigheid over te gaan, vestigde zij den aardschen blik nog een maal op datgene, wat haar op deze wereld het dierbaarste was; met bevende hand gaf zij haren kinderen den ouderlijken zegen en sprak dien ook uit over hare kinderen, welke van haar verwijderd waren, als den cesarewitsch Konstantyn, den grootvorst Michael en de groot vorstinnen Maria, Anna en llelena. Voorts begeerde zij den troonop volger te zien, die haar vroeg of zij ook zijne zusters zien wilde, en toen zij dit toestemde, ging hij haar halen en bragt de jonge groot vorstinnen aan het sterfbed. De keizerin zegende alle hare hartelijk geliefde klein-kinderen en legde ook hare hand op het hoofd van den kleinen Konstantyndie men uit den slaap gewekt had om hem bij haar te brengen. Spoedig daarna zonk zij in eene zachte sluimering en zag, nog kort voor haar verstervenden keizer aanzonder meer te kunnen spreken. Haar sterven was zeer zachtomstreeks drie uren des och tends deed eene ligte trilling der lippenaan de omstanders het nade ren van haar laatste oogenblik kennenen eene hemelsche lach scheen zich over het gelaat der stervende te verspreiden. De droefheid over het verlies der keizerin Maria Feodorowna is al gemeen. Het volk dat haar sints jaren den naam van moedertje pleeg te geven beweent haar van ganscher harte. De keizer heeft de opvoedings- en weldadige gestichten het werk zijner goede moeder, in zijne dadelijke bescherming genomen en bevo len dat zij op denzelfden voet zullen blijven bestaan. DUITSCHLANI). FRANKFORT den 35 november. De jongste Petersburger couranten tot den 15 dezer gaande, behelzen een berigt uit Bucharest van den 37 octoberhetwelk de hier reeds vroeger bij geruchte van elders aangebragte tijding, van den plotselingen aftogt der Turken van Kalafat naar Widdin, bevestigt. Van Bucharest schrijft men dat de generaal graaf Wittgenstein eene inspectie-reis in de vorstendommen gedaan heeft en vervolgens weder naar het groote leger, te Bazardjik terug gekeerd is. Silistria wordt zeer in het naauw gebragten het schijnt nu besloten te zijn dat de Russen aan geene zijde van de Donau de linie van Varna over Bazardjik naar Silistria bezet zullen houden en in die stelling den aan staanden veldtogt afwachten, waartoe dan ook Bazardjik met den mees ten spoed in staat van verdediging gebragt wordt. Van het leger van Hussein-bey hoort men niets. Men gèlooftdat de Aziaten, als in vroegere oorlogen, sedert het slechte jaargetijde begonnen is, bij ge- heele hoopen hunne vaandels verlaten. De groot-vizier zou na de overgave van Varnatusschen Schumla en Paravadi staan. - Eindelijk heeft men de brieven uit Konstantinopel ontvangen, en wet tot en met den 36 october. Den 15 heeft men aldaar de eerste tijding bekomen van den val van Varnaen den 20 is dit berigt alge meen bekend gemaakt. Deze overgave heeft een diepen indruk gemaakt op den sultanen denzelven genoopt terstond gestrenge maatregelen te nemen, ten einde de genen welke zich bij die gelegenheid aan pligtver- zuim hebben schuldig gemaakt, te straffen. De groot-vizierMehemed Selim beschuldigd vau Omar Vrionebij deszelfs wakkere poging tot ontzet der stadniet behoorlijk te hebben ondersteundis afgezet en naar Gallipoli verwezen. De kapudan-bassaIzzet Mehemed, welke Varna heeft verdedigdisin stede van in ongenade te zijn vervallen als grootvizier benoemd en dadelijk in deszelfs plaats getreden. Jussuf, welke door de Turken als de oorzaak van den val der vesting wordt beschouwd is vogelvrij en zijne goederen zijn verbeurd verklaard. Uit Konstantinopel werden bij voortduring manschappen en krijgsbe hoeften naar het leger gezonden en men heeft er in het laatst van octo ber nog een veel vermogenden bassa uit Anatolie, met ettelijke duizend man paardenvolk, zien passeren, welke almede den togt noordwaarts vervolgden. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 25 november. Z. M. de koning is geheel hersteld en heeft eergisten eenen kabinetsraad gehouden. Gisteren is de beurs eenigzins in verwarring gebragt door het be rigt van het failliet van het huis Fry en Chapman lieden, die, naar het schijnt, in 1835 reeds zware verliezen hebben geleden, ten gevol- gg van betrekkingen met Zuid-Amerika, De 3 pet. gecons. resc. zijn gisteren beneden de 86 pet. verhandeldheden hebben de prijzen zich weder hersteld en zijn de genoemde fondsen tot 86| verkocht. Men meldt uit Lissabon van den 12 november, dat de infant dom Mignel, in persoon een rijtuig besturende, in hetwelk de twee in fantes, zijne zusters, gezeten waren, met hetzelve is omgeworpen. De beide infantes zijn meer of min bezeerd, doch dom Miguel zeiven isdoor den valhet regter been gebroken. Volgens de bekend ge maakte bulletins heeft de wonde eene eenvoudige breuk opgeleverdmet eene kleine kneuzingen was de toestand van den infant zoo welals die der beide infantesin het minst niet bedenkelijk. De Miguellisten zeidendat den infant een dorp voorbij rijdende in hetwelk de inwo ners hem met luide toejuichingen begroeteden, de;. muilezels welke het rijtuig voorttrokkenwaren geschrikt, ter zijde gesprongen en het zelve alzoo hadden omverre geworpen. De constitutionelen meenden dat, den infant, als naar gewoonte, de zweep gebruikende, de muil ezels aan het hollen waren geslagen. De constitutionelen verbreidden dat de toestand van den infant bedenkelijker wasdan men voorgaf dat er reeds van een regentschap werd gesprokenaan welks hoofd de koninginne-weduwe zoude worden geplaatstenz. Men zal omtrent dit laa ste nadere berigten dienen af te wachten, doch dit is zeker, dat de infant dom Miguel voor het minst eenige weken bedlegerig zal wezen. Hier të lande houdt men het niet voor onmogelijkdat deze omstan digheid welligt de constitutionele guerilla's aanleiding kan gevenom zich verder te Organiseren en iets beslissends të öhdernërtïéndöcti fti de tot dus verre bekend gemaakte berigten Wordt Vart deze gtierilla4st welke door de Fransche monarchalen steeds zijn voorgedragen als onbéJ duidend geen Woord gemeld. Het Braziliaattsch fregat Isabella is op de höogté Van Fayal (eert der Azorische eilanden) verschenen, en heeft eenig volk aHn land ge zet, dat dadelijk een aanval op dé förtën gedaan eti die ingenomen hééft j doch de wind heeft het fregat van het eiland gedreven eri daarvdn heb ben de Miguellisten gebruik gethaaktten einde té beproeven oril de forten te heroveren. I11 dit gevecht Waren eenige Weinige dooden gé vallen. De brieven, die deze gebeurtenis vermelden, zyn van dett f dezer. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 27 novemberZ. Exd. de minister van jlistitiè iiéefë de bijeenkomst Van de Tweede Kamer van heden bijgewoond. De tri bunen Waren vervuld met toehoorders vdn beiderlei kuiine. Het ontwerp, betreffende de hypothecaire inschrijvingen, is, met 98, dat ismet algemeene stemmen, aangenomen, iia dat de heeren de Se~ cusAngillis en de Meulenaer nog eenige bedenkingen in het irtiddeti hadden gebragtten aanzieh van het hypothecair Stelsel in het algemeert, op welke zij gaarne de aandacht Van de commissie van redactie Voördé wetboeken Wilden vestigenten einde, zoo mogelijk, dien öangaaiidë nog eenige verbeteringen voor te stellen. Het Voorstel van den heer de Brouckeretot intrekking Van de üitZÖn- derings-wet:en op de drnkpers enz., als nu aan de orde vari den dag zijn de heeft de voorzitter aangekondigd, dat de voorsteller Hem eene titeU- we redactie (betreffende detl vorm ert de inleiding tot de vöordragt) had ter hand gesteld, en heeft hij in bedenking gegeven, om dezelvetefsfönd naar de sectien te verzenden ten einde de centrale sectie in de gele genheid te stellenop morgen deswegens rapport uit te brengen en als* dan dadelijk de beraadslagingen over dat onderwerp te openen. Ditvoota stel is door de heeren de Secus eh Lehonop verschillende grondeh ondersteund, en, met 98, tegen 6 stemmen, aangenomen. De vergadering is tot morgenten 11 Urengeadjourrteetd. Bij koninklijk besluit van den 19 dezer Wordt in het algertieeil verbodenom in dit rijk Nederlandsch ZeeVolk voor de dienst van vreem de schepen schepen aan te nemen of zoodanige zeelieden voor de diehsÉ dier schepen te gebruiken. De Waterschouten eh, bij gebreke van die, de directeurs en commissarissen van polidie of de gemeente-besttifett moéten vóór het vertrek van vreemde schepen zich verzekeren, dat ef géene Nederlandsche matrozen aan boord zijnbehalve dieWélke ef aan boord waren bij hilnne aankomst, blijkens de scheepsrol. Zoo da kapitein van een vreemd schip, door sterven, desertie of op eene ahde- re wijze, een of meer matrozen van zijne equipagie verloren heeft, gedurende zijn verblijf in eerte Nederlandsche haven, kan, zoo dit aail de autoriteiten blijkt, hem toegestaan Worden om de dus ontbrekende manschap met Nederlanders voltallig te maken, tegen persoonlijke cau tie-stelling van f 300 voor het terugkomen van eiken dus nangenomert Nederlander. Zoo de kapitein dien borgtogt niet kart geven, moet hij die som in de kas der regterlijke consignatien storten, Waarop hij de helft van de soldij, die de aangenomen matroos gedurende de reis Zal verdiend hebbenkan afgevenmoetende hij hem echter het noodige geld voor de terugreis geven. Die gelden zullen aan den matroos niet worden uitbetaald, dan nadat hij teruggekeerd is op de plaats, Vart Waar. hij was vertrokken, en op vertoon van een bewijs van liquidatie, hem door den Nederlandschen of anderen consul ter plaatsewaar hij afge dankt is, gegeven. Ingeval een matroos sterft of verongelukt, moet de kapitein daarvan behoorlijk bewijs geven en de liquidatie overzenden. Zoo hij deserteert moet de kapitein opgave doen van de plaatswaar ert van den tijd, waarop dit geschied is, met vermelding van omstandighe den, en zoo de gouverneur der provincie begrijpt, dat hierbij bedrog of kwade trouw schuilt, zullen de kapitein en matroos hun regt verlie zen op de gestorte somdie ten voordeele van de schatkist zal verbeurd verklaard worden. Zoo de kapitein de desertie bewijstzal hem de som geheel worden uitgekeerdbehoudens het regt van den matroos op de verdiende soldij. De ambtenaren der in- ei1 uitgaande regten en ac- cijnsen zullen geene vreemde schepen in zee laten steken, dan na gé- bleken isdat zij geene andere Nederlandsche matrozen aan boord heb ben, dan die, te wier aanzien de bepalingen van dit besluit zijn na gekomen. BRUSSEL den 28 november. Door de centrale afdeeling is heden iit de Tweede Kamer verslag gedaan omtrent de overwegingen van heC voorstel van den heer de Broeckeredie hetzelve Vervolgens heeft ver dedigd. Daarna hebben de heeren de SécusFonteyn-Fef schuirFabry- LongréeC. C. CliffordSchooneveldFallon Trenteseaux de Stassart Je Galachede Moorvan de Kasteele en van Sassen van JJssclt aGhter- volgens het woord gevoerd en is de zitting opgeheven en tot morgeit verschoven wanneer de discussien over gemeld onderwerp zullen worden voortgezet. GENT den 29 november. De besmettelijke maZelziekte blijft hier nog altijd voortduren. Sedert den 23 dezer zijn daaraan 60 kinderen over leden. Het armbestuur heeft flart de geneesheerert in deszelfs dienst onderrigting gevraagd wegens dé oorzaak der kwaadaardigheid dezer ziekte en de reden waaron) zij nu meer heerscht als naar gewoonte. Verschei dene dezer heeren hebben reeds hun verslag ingezonden intnsschen is het droevig re melden, dat onder de geringe klasse Van menschen hes vooroordeel toeneemtdat deze ziekte spruit uit de inenting der koe pokken, als of de mazelen iets gemeens hadden met de kinderziekte. BREDA den 24. november. Reeds vroeg in den morgen van dezett dag kondigden statig klokkengeluivervrolijkend klokkenspel en bec wapperen van vlaggen voor de publieke gebouwen a'hier het plegtig inwijdings-feest van de in deze stad opgerigte koninklijke militaire aka- demie aan. Ten acht uren Vérscheen Z. K. 11. Prins Frederik der Nederlanden, welke ter bijwoning dezer feestviering, den avond te voren ziGh uit Brussel herwaarts had op reis begeven, binnen onze muren. Z. K. H. nnin de kweekelingenhet gebouw der akndemie met al wat daartoe betrekking heeft, in oogenscbouw, en begaf zicht daarna met zijn gevolg naar de groote kerk, voorafgegaan door da I kwbekeitngeti en bestuurclefefl der akndemie in welken optogc men da

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1