N°. 144. MIDDELBUPiGSGHE COURANT. Zaturdag den 29 November. NIEUWSTIJDINGEN. R U S LAN D. rjETERSBURG den 11 november. Het hof heeft voor een jaar den X rouw aangenomen wegens het overlijden van H. M. de keizerin- moeder. De personen die niet tot het hof behooren, zullen dien ge durende zes maanden dragen. Het stoffelijk overschot van wijlen de keizerin is met groote plegtig- heid naar de troonzaal overgebragt, waar het in staatsie ligt en waar een iegelijk toegelaten wordt om het de hand te kussen. Het lijk zal in de hoofdkerk van Petrus en Paulus ter aarde besteld worden, en bij voor raad zijn reeds vijftig-duizend roebels uit 's rijks schatkist voor de on- Ttosfen der begravetu's aan de commissie toegewezen, welke door den keizfef met dat werk is belast geworden. De keizer heeft den genéraaï-adjudant prins Menzikoff eeii der stukken geschut van Varna vereerd, als een blijk van zijne erkentenis 'voor de dapperheidwaarmede hij Varna van den zeekant heeft aange vallen. Op de werf der groote admiraliteit is de kiel gelegd van een fre gat van 44 stukken, dat den naam van Prins van Oranje zal bekomen, "en volgens het stelsel van Sepnings gebouwd moet worden. DUITSCIILAN D. FRANKFORT den 23 november. Den 9 en 10 ocoober is Ibrahim- pacha met het overschot zijner troepen te Alexnndrie aangekomen. Ibra- 4iim is den 13 naar Cairo vertrokken werwaarts de onder-koning hem weldra zóu volgen. Bij de aankomst der eerste nfdeeling zijner troepen is een Turksch linieschip, d^.t voor Navarino veel geleden had en nu; tot een transportschip werd gebruikt, niet ver van Alexnndrie gezon ken. Het volk, dat aan boord was werd gelukkig gered, maar zes; "honderd paarden en drie honderd metalen stukken geschut, behalve de 'kanonnen van het schip zelve, gingen verloren. Het verlies wordt op meer dan een millloen piasters berekend. G R O O T - B R I T T A N E. LONDEN den 22 november. Met de laatste berigten uit Columbia. heeft men de tijding dat Bojivar het opperbewind over de republiek j aanvaard heeft, en eene constitutie aan de Columbianen heeft gegeven, waarbij hem als dictator de rnagt wordt toegekend om, onder anderen, de orde en rust binnen 's lands daar te stellen en te handhavenen den staat tegen buitenlandsche aanvallen te verdedigen het opperbevel over land en zeêmagt te voeren; oorlog en vrede te maken; traktaten te sluiten tot alle posten te benoemen besluiten uit te vaardigen en be staande wetten te veranderen, te verbeteren of af te schaffen; de hand 'te houden aan de goede nakoming der besluiten en reglementen voor dè ontvangst en het goed gebruik van de nationale inkomsten te zorgen; kort en onpartijdig regt door de regtbanken te doen spreken de von- 'nissen der militaire hoven te bekrachtigen of te vernietigen doodvonnis sen te verzachten; amnestie toe te staan; knapbrieven uit te geven, én hét natuurlijk regt van hoofd van het algemeen bestuur der republiek, belast met het opperste gezag van den, staat, uit te oefenen. De Philadelphia Gazettc bevat de volgende beschrijving van een verbazend groot rijtuig, hetwelk thans in die stad vervaardigd wordt: De grootste merkwaardigheid die thans in Philadelphia bestaat is eene reusachtige postkoets, waarvan de heer J. Gleason de maker is, en dïe bestemd wordt om van Bordentown naar Washington*en vice versa te rij den. Deze ontzettend groote wagen is in twee vertrekken gedeeldof liever fh twee verdiepingen, want hét eene vertrek is boven het andere. In elk ver-trek zijn 7 zitbanken. Het getal van reizigers 't welk deze wagen bevatten kan bedraagt 56, namelijk in elk vertrek 28 menschen. De bak of de kas van den wagen is 13 voet lang, 7 voet breed en 10 voèt hoog; op de wielen staande verheft zich de kap 14 voet boven den grond. Er worden slechts 4 wielen aan dezen wagen gemaakt, waarvan de voorsten 3 en de achtersten iets minder dan 6 voet diame ter hebben. De wielen zijn 18 duim breed, en ieder wiel is met een dubbeld stel spaken voorzien. De pakkaadje wordt geborgen in eene kar, die op een enkel wiel van 25 voet breedte achter aan den wagen vast gemaakt is. De geheele toestel wordt door 12 paarden getrokken, 3 aan 3en de voerman wordt door 2 voorrijders of postiljons geholpen. In de thans gebruikelijke postwagens, met hetzelfde getal paarden en .3 voerlieden of 1 voerman en 2 jongens, kunnen slechts 27 menschen plaats némen. Met dezen nieuwen wagen is de snelheid berekend als gelijkstaan de mét die van een gewoon rijtuig met 4 paarden. Dit opmerkelijk ge wrocht zal in 3 weken tijds voltooid zijn." FRANKRIJK. PARIJS den 23 november. De ministeriele bladen verzekeren thans dat de eerste ordonnantie van den 16 junij volkomen ten uitvoer gc- bragt is, eh dat de acht scholen der JezS'ten te St. AcheulAixAu- ray, Billom, Bordeaux, Dóle Forcalquier en Montmorillon gesloten zijn, in wier plaats de universiteit, zoo dit noodig is, gemeentc-kolle- gien "zal doen oprigten. Het schijntdat ook de aartsbisschop van Toulousedie zich zoo hooghartig tegen het bewind des konings heeft'verklaarder op bedacht is, om, na betoonde, doch liög altijd onbekendetoegefelijkheid van het ministerie, betrekkelijk de' oïcforinantién-op "hét'géesteiijk onderwijs, zich naar de nieuwe orde van zaken te Voégfcn'. Hij hééft ten minste een zijner vicarissen herwaarts gêzondeh, tén einde'dén weg tot een vergelijk te banen. De gewezen minister van policie van Nnpóléon, hertog van Rovi- goheeft in zijne laatst uitgegeVelie ménïorfeli een aantal personencn ook den maarschalk hertog van Ragusa (Mafmont) eenigermate tentoon gesteld. Dit heeft den maarschalk zoozéet geërgerd dat hij den schrij ver dezer dagen op de Boulevards ontmoetende, denzelvcn heeft aange grepen en met zijne rotting-eene dragt slagen heeft-gegeven. De her tog van Róvfgo heeft zich-bij den prefect van policie Belleyme ver voegd, ten einde te worden onderrigt, hoedanig zich in dezen te ge dragen. De prefect heeft den maarschalk daarop over deszelfs ce groote levendigheid onderhouden, doch ten antwoord bekomendat hij, ter gelegener tijd, eene soortgelijke tuchtiging zoo dikwerf zoude herhalen, tot dat-de hertog hem deswegens, op eeue bij militairen gebruikelijke wijze, voldoening, zoude vragen. Men meldt uit Romedat onze gezantde burggraaf de Chateau briand, den 4 dezer, mee groote pracht het naamfeest des konings heeft gevierd. Dezelve is te Rome zeer gezien en ontvangt veelvuldige blijké» van achting en toegenegenheid van den paus. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 25 november. In de op gisteren gehouden zitting van de Tweede Kamer der Stacen-Generaal gaf de president kennis, dat hij'ontvangen had eene koninklijke boodschap, houdende, in voldoe ning van art. $8 der grondwetmededeeling van een met de staten van Mexico gesloten verdrag. Hetzelve werd door de kamer voor notifica tie aangenomen, en zal in het Hollandsch, Spaansch en Fransch wor den gedrukt en rondgedeeld. Vervolgens gaf de president kennisdat hij een groot getal verzoek schriften had omvangen meest betrekkelijk de geregtelijke kantons-ver deelingen voorts eenigen, houdende verzoek ter afschaffing van den impost op het gemaalandereuuit de provincie Luik tot het beko men van vrijdom van de belasting op het zout tot het zouten van bo ter en kaasen eindelijk eenigen van kooplieden uit Antwerpen en Brusselverzoekende eene vermindering van het regt van consumptie op de dranken. Alle dewelke naar de commissie tot de verzoekschriften verzonden werden. Daarna deed de centrale sectie achtervolgelijk rapport over het ont werp van wet, hetwelk voortaan de hypothecaire iuschrijvingen van de tienjarige vernieuwing vrijstelt en over het voorstel van den heer de Brouckere strekkende ter afschaffing der wet van den 10 april 1815, van het besluit van den 20 april 1815, en van de wet van den 6 maart 1818; over welk onderwerp en voorstel de beraadslagingen tegen aan staanden donderdag bepaald werden. Uit het verslag, betreffende het voorstel van den heer de Brouckerebleek, dat de groote meerderheid der leden in de afdeelingen van gevoelen geweest is, dat het voegzamer zoude zijn om de behandeling van het bewuste voorstel van den heer de Brouckere vooreerst uit te stellen, en te wachten tot dat, van wege de regering, het bij 's konings aanspraak plegtig voor deze zitting toege zegde ontwerp van wet, te dier zake, aan de kamer zoude voorgesteld zijn; gevende intusschen een aantal leden hunnen wensch te kennen-, dat hiermede, van de zijde der regering, de meestmogelijke spoed ge maakt wierd. Eindelijk werdenin deze zittingook nog eenige rapporten uitge- bragt door de commissie tot de verzoekschriften. De eerste rapporteur, de lieer Trenteseaux gaf te kennendac, na de lezing van een aantal stukkenvervat in een door de Kamer aan dè commissie verzonden paket, het aan dezelve niet mogelijk was geweest om daarin zamenhang te vinden en het ware doel van den schrijver te ontwarren; dat bovendien gezegde stukken aan dé Roomsch-Katholiéke leder der kamer gerigten alzoo slechts voor een'gedeelte der verga dering bestemd waren; waarom de commissie voorstelde ohiten opzigte van dezelve, tot de orde van den dag over te gaan, hetwelk werd goed gekeurd. De tweede rapporteur, de heer de Brouckereverslag doende nopend een verzoekschrift van mejufvr. van der Sckrickte Brusselbij herha ling verzoekende uitlegging van een artikel der wet van 1818, bepa lende de verjaring ten behoeve van het gouvernement der borderellen van liquidatie, welke niet binnen vijfjaren, na dat dezelve in de Staats courant zijn aangekondigd, door de belanghebbenden worden afgehaald, gelijk met de hare het geval is geweestzeide dat de commissie begreepdat de verzoekster zich deswegens eerst aan de regtbanken be hoorde te vervoegen, en droeg derhalve voor om mét dit verzoekschrift tot de orde van den dag over te gaan. Over die conclusie ontstond eene wijdroopjjre woordenwisseling tusschen vele leden der Kamerten slotte van welke zijmet eene meerderheid van 47 tegen 44 stemmen besloot om niet tot de orde van den dag over te gaan maar gezegd verzoekschrift ter griffie van de Kamer neder leggénwaarna de verga dering scheidde tot donderdag morgen ten elf uren. Z. K. H. Prins Fredcrik he^eft gisteren bij de inwijding der militaire schoolte Breda gepresideerd. De raadkamer der regtbank van eersten aanleg alhieraan welke de zaak der heerén Coché-Mommens en de Potter onderworpen was, heeft gisteren die heeren naar de kamer ter beschuldiging verzonden. Men weet dat beiden in hechtenis zijn wegens een vergrijp voorzien bij het besluit van den 20 april 181,5, betrekkelijk geplaatste artikelen in den Courtier. Tegen dat dagblad is weder eene nieuwe ver volging aangevangen, wegens een artikel onder het opschrift van ministérialismevan denzelfden heer de Potter. 's GRAVENIIAGE den 25 november. Bij twee besluiten, van den 22 dezer, 110. 28 en 29, zijn bewijzen der koninklijke goedkeuring ver leend aan een aantal officieren en manschappen, welke hebben uitge munt in de oorlogen, zoo op Celebes als op het eiland Java. Ten gevolge' van het ziekworden en overlijden van eenige personen, hetwelk door de geneesheeren aan het gebruik van ongespeende oesters werd toegeschreven,- die in de laatste dagen in groote hoeveelheid en tot zeer geringe prijzen aan de markt gebragt zij'n geworden, heeft het stedelijk bestuur van 's Gravenhage deszelfs ingezetenen gewaarschuwd, om zich van het eten van andere dan gespéende oesters te onthouden en tevens het verkoopen van ongespeende oesters verboden. MIDDELBURG den 26 november. Door Z. M. is benoemd tot vas ten secretaris van de commissie van onderwijs inde provincie Zeeland, de heer -mr. A. P. van Beinselid der regtbank van eersten aanleg te Middelburg- en van de voornoemde commissie", mitsgaders tweeden schoolopziener in het iste district dier provincie. Heden had alhier het openbaar examen plaats der kwéekelingen uit het Fonds van gratis onderwijs in de Toonkunde aan minvermogenden onder directie van den lieer M. L. Sdnichtitiibij welke gelegenheid on derscheidene muziek-stukken door hen werden uitgevoerd, onder wél ke zich Vooral onderscheidde eerfe cantate Van dén heer Fa/léeop mu ziek gebragt door den heer Berna'rd Kóch. De aanzienlijke vorderingen der leerlingen, in het theoretische en prnctïsche der toonkunde, bij die examen aan den dag gelegd, getuigden evenzeer Va»hunne leergierigheid en kunstmin, als van den ijver en de verdiensten des onderwijzerseh geven de gegronde hoop, dat deze zoo nuttige ais weldadige fnrfgting meer en meer zich zal uitbreiden en aan het doel harer instelling be antwoorden.

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1