N°. i43. MIDDELBURGSCHE GOURAN Donderdag NIEUWSTIJDINGEN. \r. 'i *V#v»* DUITSCHLAND. F FRANKFORT den 21 november. De post uit Konstantinopel is nog niet aangekomen en men is buitengemeen verlangende te verne men welken indruk het veroveren van Varna op den sultan en op het volk gemaakt zal hebben daar welligt hiervan het voortduren van den oorlog kan afhangen, In Belgrado wil men weten, dat de kapitein-pacha in het leger van den groot-vizier aangekomen en dadelijk naar Adrianopel vertrokken is om er de bevelen van den grooten-heer af te wachten. Hoezeer hij Varna tot het uiterste heeft willen verdedigen, vreest men echter, dat hij in ongenade zal gevallen zijn. Men scheen te Adrianopel den snltan te wachten. Omer-Vriope verlaat het leger van den groot-vizier, om bij Schumla onder Hussein-pacha te dienen.' Te. Bucharest moet men berigt hebben dat de Turken hunne ver schansingen in Kalefat vrijwillig hebben geruimd, en naar een eiland in de Donauvoor Widdin, teruggetrokken zijn. De tijding der bemagtiging van Silistria door de Russen, welke voor 3 dagen in ons Journal de Francfort op zulk eene stellige wijze werd, medegedeeld, zich tot heden nog langs geenen anderen weg be vestigd hebbende, zoo begint men dezelve te betwijfelen ondertusschen heeft men nog geenerlei berigt ontvangen, hetwelk opgemelde tijding regtstreeks logenstraft, en komen ook sedert twee h drie weken allebe- rigten uit Turkije zeer traag aanhetwelk gedeeltelijk daaraan toe te schrijven is dat de Russische leger-berigten thans den omweg over Pe tersburg nemen moeten en gedeeltelijk aan de verslimmering der wegen in Turkije, waarover uit Weenen sterk geklaagd wordt, waar men reeds voor 14 dagen de post uit Konstantinopel met de berigten tot den 25 october had moeten ontvangen, maar daarop tot den 14 te vergeefs wachtende was. Volgens berigten uit Tiflis van den 21 october, heeft zich het overschot der Turksche armee in Klein-Azie, na de nederlage voor Achalzikin de rigting van Erzerum verstrooid. Daar begonnen de Turken zich weder te verzamelen weshalve de Russische troepen het pachaliêk van Kars waren binnengerukt, waar zij tot den 17 october vertoefden. Om dezen tijd had men 6 graden koude. De winter begint in deze hooge streken en noodzaakt de Russische troepen om de win terkwartieren te betrekken. De generaal Paskewitsch F.rivanski heeft voor hunne verpleging behoorlijk gezorgd in de vestingen garnizoen achtergelaten, en is den 17 october te Tiflis aangekomen. Dus is deze veldtogt tegen de Turken in Azie afgeloopeneen veldtogtwaarih Rusland 3 pachalieken 6 vestingen en drie versterkte kasteelen vero verd heeft. De Turken zullendenkt men in dit koude jaargetijde niet ligt iets ondernemen. H. M. de koningin-weduwe van Saksen is den 15 dezer, *s avonds ten vijf uren, overleden. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 22 november. Woensdag heeft de hertog van Welling ton bij Z. M. te Windsor het middagmaal gehouden, en is des avonds naar Londen weergekeerd. Donderdag heeft de marquis de Palmellaop het bureau der thesaurie, eene conferentie met den hertog gehaddie daarna dadelijk wederom naar Windsor gegaan is. Sommigen willen U-it deze omstandigheid opmakendat er iets van belang in de zaken van het ongelukkige Portugal voorgevallen is. Men verhaalt, dat de heer de Palmella geloofsbrieven zou aangeboden hebben, door dom Pe- dro geteekend, waarbij hij als ambassadeur, van wege H. M. de konin gin donna Maria, aan het hof van Engeland wordt benoemddoch'dat het Engelsch ministerie hem in die hoedanigheid niet kan erkennen, als zijnde het zonder voorbeelddat de voogd van eene minderjarige sou- vereinede magt uitoefenen kan om een ambassadeur voor haar, bij een Vreemd hof, aan te stellen. Er bevinden zich ^00 in Londen als in de omstreken eenige honderden Spaansche en Italiaansche uitgewekenen, die in bittere ar moede verkeeren. Nogmaals wordt de openbare weldadigheid, ten hun nen behoeve, ingeroepen ook heeft men plan om met bewilliging van den lord-mairein de groote zaal van Gulldhal! tot hun voordeel een publiek bal of concert te geven. De tijdingen uit Ierland zijn wederom van ongnnstigen aard. Het blijkt meer en meer dat er wapenen, voor de Katholieken bestemd, uit Schotland ingevoerd worden. De Kktholieke maatschappij neemt we derom eene dreigender houding aanen de bekende O'ConnelI heeft in eene van hare jongste bijeenkomsten eene hevige redevoering gehouden. Hij bestempelde daarin de Engelsche Protestanten met den naam van bloedhonden. Men kan zich hieruit een denkbeeld van de verbittering maken. De middelprijsder tarwe thans 74 sh. 1 d. zijnde, zoo is de invoer er van open tot het laagst mogelijk inkomend regr, zijnde 1 sh. per kwarter. Op onze graanmarkt van gisteren was dien ten gevolge de toe vloed van koopers, ook van andere plaatsen, zeer grootmaar daar Zij hadden gemeend, wegens het nu los komen van al de tarwe in en trepot ten minste 2 sh. lager te zullen kunnen koopen en de hou ders tot geene lagere prijzen hebbende willen los laten is ermaarwei- nigomgegaau. Men rekent, dat de geheele voorranci van tarwe in entrepot slechts 30° kwarters bedraagten indien dus geene belangrijke aanvoe ren van vreemde tarwe meer plaats hebben (hetgeen volgens de berigten van het vasteland niet te wachten schijntzullen de prijzen zich hier Ook wel staande houden. - In de fondsen hebben vele verkoopen plaats, waarvoor verschil lende redenen opgegeven worden waarvan de voornaamste schijnt de behoefte van specie voor de ingevoerde vreemde granen. Er schijnt zich overigens thans op verschillende wijzen wederom beter gebruik voor specie op te doenen dit de specie eenigzins schaarser te maken. FRANKRUK. PARIJS den ai november. De admiraal de Rigny en de generaal Mai- son hebbenna het nemen van het kasteel van Morea aan den pacha van Lepante geschreven, dat zij geene vijandelijkheden tegen de kastee len van Romelie en Lepante in den zin hebben, en de vaart op dè golf van Lepante vrij beschouwen, behoudens de gewone regten, die koop vaardijschepen aan het fort van Romelie betalen. den 27 November. Te Toulon Zullen verscheidene bakkers- en vleeschhomvers-gezellen alsmede vele timmerlieden, metselaars en huissmeden naar Morea inge scheept worden die zich vrijwillig derwaarts begeven, ingevolge ecnc uitnoodiging van het Fransche gouvernement. Een der voornaamste constitutionele bladen deelt heden een artikel mede waarin beweerd wordtdat het gouvernement tegenwoordig oog- schijnlijk zegeviert, en dat dit niet als een triomf van eene of andere partij maar als de zegepraal van Franknjks instellingen, op het charter gegrond, moet beschouwd worden. Het vorige ministeriewordt daarin verder gezegd bragt het gouvernement in gevaar door vrij openlijk den spot te steken met den wettigen regeringsvorm, en door te trachten om het charter in minachting en vergetelheid te brengen. Thans doet zich in Frankrijk boven alles eene behoefte van rust zien welke rust evenwel in beroering zou verkeerenbijaldien het gouvernement bij vertegen woordiging verloren ging. De tegenstanders van dat stelsel zoeken het regerend'huis door voorgewende gevaren en door het voorspellen van eene revolutie, te verschrikken, terwijl zij zelve ondertusschen op den weg naar eene omwenteling waren, toen zij op het kussen zaten, en, nu zij daarvan afgeraakt zijnniet de minste kans hebben om slechts een klein oproer te kunnen maken. Het eenige middel om eene revo lutie in Frankrijk te bewerken, zou zijn, oin despotiek te handelen, zoo als zij reeds begonnen waren. Het charter dat alles omvatzoo wel het verledene als het tegenwoordige, en in billijke evenredigheid, maakt, zoo het opregt uitgevoerd en door goede, met zijnen geest over eenstemmende, instellingen ondersteund wordt, alle verstoring van Frankrijks rust onmogelijk. Onder die instellingen bekleedt de wet op de gemeente-besturen de eerste plaats, en het is te hopen, dat de staatsraad zich in dezen eersten arbeid beijvere om aan de kamers hier omtrent een ontwerp voor te leggendat den koning en Frankrijk waar dig is. Hetzelfde blad schijnt echter te vreezendat de ministers in deze zitting slechts een gedeelte van het municipaal stelsel aan de wetge vende magt zullen voordragen. Ietsdat den waren constitutionelen zeer mishagen zou. Nog zegt mendat eindelijk het militair wetboek ter tafel zal gebragt worden, als ook eene wet op de competentie van den staatsraad. Het koninklijk geregtshof heeft, ingevolge de oppositie van het publiek ministerie den dichter Beranger naar de correctionele regtbank verwezen, wegens de dubbelde misdaad van beleediging jegens den per soon des konings en aanranding der godsdienst van den staat. NEDERLANDEN. ANTWERPEN den 23 november. Uit Luik wordt, onder dagtee- kening van den 21 dezer, gemeld, dat de zaljnvisschers aldaar sedert eenige flagen verwonderd staan over de hoeveelheid zalmenwelke in hunne netten komen. Het is voornamelijk ter plaatse, alwaar een arm van de Ourte zich in de Maas werpt, bij de fabriek van den heer Bur- do-Stassdat zij in talrijke zwermen aankomen. In twee dagen heeft men er 80 zeer groote zalmen gevangenen den vorigen dag had men •er 38 in één net gevonden. De oudste visschers aldaar heugden zich zulk eene groote vangst niet. Volgens berigt uit Gent, van den 20 dezer, bleven de mazelen aldaar nog sterk heerschen, en waren daaraan, sedert zondag te voren, wederom 47 kinderen overleden. 's HERTOGENBOSCH den 24 november. De rijks-commissie, tot herziening der geneeskundige staatsregelingter dezer stede, in een der lokalen van het provinciaal gouvernement vergaderd, onder het voorzit terschap van den hoog ed. gestr. heer F. J. van Maanenreferendaris der iste klasse voor de geneeskunde, als daartoe door Z. Exc. den heer minister van binnenlandsche zaken speciaal benoemd, en des ministers per soon vertegenwoordigende, heeft in het midden der vorige week, ha ren belangrijken arbeid ten einde gebragt. Dezelve was zamengesteld uit de presidenten en afgevaardigden der onderscheidene provinciale ge neeskundige commissien des rijks, onder welke zich zes der beroemdste professoren van 's lands universiteiten bevonden. De secretaris der pro vinciale geneeskundige commissie van Noord-Brabandde heer med. doc tor A. G. van der Loowas van gouvernements-wege verzocht het se cretariaat bij deze vergadering te willen waarnemen. Bij den afloop harer werkzaamheden, is dezelve door den fungerenden burgemeester dezer stad. den ed. achtb. heer P. H. van Fenama, op eenen prachtigen maaltijd vergast gewordenop welke de gepaste toasten aan Z. M. onzen geëerbiedigden Koning en aan Z. Exc. den heer mi nister van binnenlandsche zaken, wegens derzelver liberale en heilspel lende bedoelingenten gevolge van welke deze bijeenkomst plaats ge had heeft gebragt zijn. Met genoegen heeft men bij deze gelegenheid de eenstemmigste ge waarwordingen en ongeveindste blijken van onderlinge opgevatte achting en vriendschap der Noordelijke en Zuidelijke afgevaardigden opgemerkt een bewijs van hoogschatting, welke zich mannen, die van weerszijde voor de kern der kpustgenooten uit het geneeskundige vak, mét re£t, mogen gehouden worden, weten te geven; terwijl deze bewijzen vaii nl- gemeene zamenwerkingter bereiking van het doel, welk het gouver nement zich door dezen maatregel voorgesteld heeft, bij voorraad de beste waarborgen opleveren van het nut, hetwelk voor het heil der maat schappij uit deze bijeenkomst te wachten is. AMSTERDAM den 22 november. Partiknliere brieven uit Batavia, met het dezer dagen te Antwerpen binnengekomen schip Zephyr alhief ontvangenmeldendat de oorlog tegen de muitelingen voor het gou vernement een zeer gunstigen keer genomen heeft, en dat men groote hoop voedt, dat eerlang deze voor handel en cultuur zoo nootlottige opstand geheel en al zal gedempt zijn. 'sGRAVENHAGE den 23 november. De bisschop van Namen zal eerstdaags door den heer gouverneur dier provincie, als daartoe door Z. M. gemagtigdin het bezit van het bisdom worden gesteld. Ge noemde bisschop heeft 11. donderdag het middagmaal bij Z. M. gebruikt. De schilder Paelinck heeft een portret van den bisschop ten voeten uit gemaakthetwelk men bezig is te li;hographeren, De tijding, in sommige Zuidelijke bladen medegedeeld, en ook door ons overgenomen, dat het getal der vertrekken in het collegium phi- losophicttm zou vermeerderd worden, is ongegrond. k 'j

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1