COUR N°. 142. MIDDELBURGSCHE iSEWotm fK ij Dingsdag den a5 November. NIEUWSTIJDINGEN, DUITSCIILAND. FRANFORT den 18 november. Men heeft hier de officiële tijding ontvangen, dat prins TscherbntofF den 26 october Silistria ingeno men heeft, na driemaal storm geloopen te hebben. [Er is alle reden om de waarheid dezer tijding te betwijfelen.] Uit Berlijn wordt gemeld dat mensedert de terugkomst van den 'generaal graaf Nostitz en de Pruissische officieren die hem vergezeld "hebben onderscheidene belangrijke bijzonderheden verneemt omtrent den RtJSsischen veldtogtdie met de inneming van Varna zoo luisterrijk ge- éihdigd is. Dat men met de Turken geen gemakkelijk spel heeft, daarin stemmen alle berigten overeen en de ooggetuigen bevestigen zulks door hunne verhalen maar ook daaromtrent is geen twijfel dat de onver saagde dapperheid en de geoefendheid der Russische troepen hun een 'sterk ovérwigt gevenwaar tegen de woeste onstuimigheid der Turken in het vrije veld niets vermag, en waarvoor de verstokte woede achter Vaste muren ten laatste mede zal moeten wijken. De bedaarde kracht en vastberadenheid waarmede de Russische keizer zijn doel vervolgt zijne omzigtige beschikkingen en eigen medewerking, worden, niet ruin der dan zijne minzame grootmoedigheidalgemeen geroemdde troe pen die geène geringe vermoeienissen gevaren en ontberingen had den door te staanzijn voor den keizer vol liefde en verknochtheid en algemeen met den besten geest bezield. Of en hoe een winter veld togt zal plaats hebben, schijnt grootendeels ook daarvan af te hangen wat de Turken doen zullen; in allen gevalle zal bij de Donau-ve'stin- gen de strijd moeten voortgezet worden. Brieven uit Orsova van den 2 dezer, verzekeren, dat de Tur ken, ongeacht de ont'vangene versterking, de gewigtige stelling bij Ka- lafat onverwachts verlaten hebben, waarop dezelve, alsmede een nabu rig eilaitdvan waar dé Turken gewoonlijk mede hunne strooptogten ondernamen door de troepen van den generaal Geismar waren bezet geworden. Men verlangt zeer de bevestiging dezer tijding, alsmede de beweegredenen van den terugtogt der Turken te vernemen. De Cournier de Smyrrie herhaalt in een berigt uit Konstnntinopel hetgeen reeds in bijzondere brieven van daar eenige reizen gezegd is, dat de sultan, sedert de heilige vaan naar de legerplaats te Ilamis Tschift- lik gebragt is, niet meer in de hoofdstad komt, en ook derwaarts niet Wag terug keeren, ten 'zij hij als overwinnaar de vaan weder binnen der- zelver muren terug brenge. Indien de Courtier dienaangaande wel on- derrigt is, hetgeen men van een Smyrnasch blad niet wel anders veron derstellen mag, dan is er alle waarschijnlijkheid, dat de sultan dezen winter buiten zal moeten doorbrengenen het wordt zelfs' zeer twijfel achtig, of hij ooit de poorten van het serail weder zal mogen binnen treden. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 19 november. Gisteren namiddag is alhier een hevige brand ontstaan in den schouwburg van Covent-Carden. De bestuurders van dezen schouwburg, die vroeger door gaz verlicht werd, hadden be sloten eene andere verlichting te bezigen, en deden uit dien hoofdeden toestel van de gaz-verliclning wegruimen. In eene der kelders, waarin het gaz vervaardigd was geworden, schijnt eene hoeveelheid dier brand bare locht overgebleven te zijn, welke, toen eenige werklieden met brandend licht daar binnen kwamen, ontvlamde, waardoor 3 der bedoel de personen op eene verschrikkelijke wijze gekwetst werden, terwijl men 2 andere nog vermiste. Het vuur, hetgeen zich aan het overige ge bouw medegedeeld had, schijnt men evenwel, naar het vrij verwarde be rigt te oordeelenmeester geworden te zijn. De berigten van Gibraltar begonnen iets gunstiger te worden de ziekte scheen aan het afnemen doch heden zijn er weder tijdingen van daar ontvangen volgens welke de koorts steeds blijft voortwoeden. De armoede en ellende zijn ér onbeschrijfelijk. - Van Lissabon heeft men brieven tot den 8 dezer ingesloten. Nog altijd houdt dom Mignel zich door het plegen van geweld en schrikba- fende maatregelen staande. Hij heeft een besluit doen uitvaardigen te gen. het verspreiden van oproerige en revolutionnaire geschriften. Geen mensch is meer zeker. Hooge geldelijke belooningen worden uitgeloofd aan elk, die slechts iemand weet aan te wijzen, welke papieren raken de de komst der jonge koningin bezit, of zelfs daarover gesproken heeft. Men hoort van niets dan vervolgingen. De constitutionele benden van den majoor Serpa-Pinto groeijen dagelijks aan, en de reguliere troepen vermijden eene ontmoeting met haar. Volgens brieven van de Azorische eilanden te Lissabon ontvan genén loopende tot den 26 october, was er toen de vloot, welke op den 8 dier maand van Lissabon was vertrokken, nog niet gezien. Ter- ceira zal zoo men verwachtbeter wederstand bieden dan Madera. FRANKRUK. PARRS den .9 november. Bij koninklijke ordonnantie, van den 17 dezeris weder het getal geestelijke scholen voor zeven bisdommen be paald, en de benoeming van de bestuurders derzelven goedgekeurd. Bij een ander, besluit heeft M. den abt Busson tot secretaris-generaal van het ministerie van eeredienst benoemd. De aartsbisschop van Parijs heeft eenen herderlijken brief uitge vaardigd, betrekkelijk zijne toetreding tot de maatregelen des gouverne- -mentsopzigtelijk de geestelijke scholen. Men moet ditvolgens dien brief, niet daaraan toeschrijvendat de bisschoppen zichzoo als men •zegt, hebben laten vinden; neen, maar de vreedzame en overredende tusschenkomst van den Paus en de edele en godvruchtige inschikkelijk- ^tejd van den koning hebben die maatregelen dragelijk gemaakt. Als eene zaak van groote vertroosting kondigt de aartsbisschop wijders aan dat de kleine seminarien zullen blijven bestaan. De priester-partij toont iZi«h wel niet volkomen te vreden met dezen toedragt van zakenmaar .Verbaart ech terdat het kwaad veel verzacht is. Met een der schepen van de station van Navarino, te Tonlon .binnenheeft men berigtdat admiraal de Rigna^ met een groot ge- jheelre van zijn eskader naar Lepante gezeild was om de overgave der forten te bespoedigen aan den ingang van de zoogenaamde Kleine Dar- danoUe». Ouder de troepen der expeditie waren nog vele zieken, doch men hooptedat zij spoedig zouden verminderenzoodra men. in de genomen vestingen behoorlijke hospitalen zou opgerigt hebben, Met zekerheid (zegt de Gazelle de Franccvernemen wijdat dó kolonel Fabvier weder naar Morea zal vertrekkenom het opperbevel over de geheelé krügsmngt der Grieken op zich te nemen. Uit Toulon wordt gemeld, dat de dey van Algiers vredes-voor- stellen aan Frankrijk heeft afgezonden. Volgens berigten uit Napels, heeft de bey van Tripoli, ten ge volge der bemiddeling van den Franschen consul-generaal, vrede met Napels gesloten. De gekaapte schepen zullen wederzijds terug gegeven worden. Een brief uit Rome, in bet laatst der maand october geschreven, meldt, dat in het Pauselijk gebied de strenge maatregelen tegen de vrij metselaren wederom een aanvang hebben genomen. De commissie, aan welke het onderzoek te dien aanzien is opgedragenheeft 50 personen doen in hechtenis nemen, als beschuldigd van nalatigheid te hebben dan den dag gelegd, in het afzweren van de orde der vrijmetselaren. Twee professoren in de natuurkundige wijsbegeerte, met name de heeren To- masini en Orioli, waren om dezelfde reden van huil ambt ontzet ge worden. Het gouvernement heeft gisteren, bij eene telegrafische depeché uit Toulon, berigt bekomen, dat de generaal Maison zich met geweld van het kasteel Morea, tegen-over Lepante, heeft meester gemaakt. Dit berigt is door de korvet le Loiretden eersten november van voor Patras vertrokken, aangebragt. De admiraal de Rigny meldt, dat elk der oorlogschepen een zeker aantal stukken heeft ontscheeptdat deze in de voor het kasteel opgeworpene batterijen zijn gebragten dat het zelve na dat mén alzoogedurende vier urenbres had geschoten zich den 30 october heeft overgegevenweshalve alstoen alle de vaste plaatsen op het schier-eiland door de Turksche troepen waren ontruimd, NEDERLANDEN. OSTENDE den 18 november. Het departement der maatschappij tot Nut van t Algemeente dezer stede, heeft op heden, den verjaardag der geboorte van H. M. de koningin dér Nederlanden, in eene openba- vergadering, de eereblijken aan twee personen, door het hoofdbestuur hun voor edelmoedige daden toegewezen namens de maatschappij uit gereikt. De bekroonden zijn door den heer A. Liebaertals bestuurder het voorzitterschap waarnemende op eene waardige wijze aangespro ken terwijl de heer Adr van Ueinseals secretaris des deparcements eene redevoering heeft gehoudenten betoogedat de maatschappij tot Nut van 't Algemeen regtmatige aanspraak op bijzondere onderscheiding; heeftwegens het veel omvattende doel hetwelk zij beoogt. Van de genoo- digden tot het bijwonen dezer plegtigheid had men het genoegen verschei dene van de militaire autoriteitenalsmede eenige leden der Koninklijke Maatschappij van vaderlafidsche taal- en dichtkunde, gezegd Rhetorica te hebben zien opkomen. Door het bestuur van genoemde maatschappjj was het gebruik vau hare gehoorzaal weder beleefdelijk toegestaan teij- wijl ook hare afdeeling, bijzonder aan de muziek toegewijd, door Zich bij tusschenpozen te laten hooren, niet weinig luister aan deze bijeen komst heeft bijgezet. AMSTERDAM den 19 november. Den 8 dezer heeft het op de En- gelsche kust, in het kanaal, zwaar uit het Oosten gestormd. Te Pen- zance is het zelfs een volslagen orkaan geweest. Zeven aldaar liggende visschers-booten zijn van derzelver kettingkabels losgerukt en geheel vergaan, terwijl andere, met slechts gewone touwen van hennip ver tuid den storm doorgestaan hebben. NIJMEGEN den 21 november. Omtrent het ongeluk,. 11. maandagder Drutensche markschuit overkomen vernemen wij het volgende Gemelde marktschuit, gevoerd door Mathijs van der Horstwas bui tengewoon zwaar geladen, zoo met marktgoederen als met passagiers, en had bijna de reis volbragttóen dezelve tegenover het dorp Doode- waard tegen een opvarend Keulsch schip voerwaardoor de voorste ven onder water schoot en vervolgens de geheele schuit zonk, tenge volge waarvan al de passagiers in het grootste levensgevaar gebragt wer den. Vier hunner werden echter door de manschap van het schip, dat spoedig het anker liet vallengered terwijl de drie overigen daarbij ongelukkiglijk het leven lietenen wel met namen Gerrit Ceurtsvail Afferden, eëne vrouw mét 6 kinderen nalatende; Mathijs Smits, van Leeuwenmede eene vrouw met 8 kinderen nalatendevan Welk laatste zij beviel op het vernemen van de noodlottige tijding van' het ongeluk haren man overkomen, en Fransiscus van Someren, ongehuwd, te Dru- ten woonachtig. De eerste dezer drie werdden volgenden morgen-, aan den kant der rivier gevonden, terwijl de laatsten nog vermist zijn. Het verlies der lading wordt op ongeveer duizend gulden begroot. 's GRAVENHAGÉ den 21 november. Door Z. M. is benoemd, tofc referendaris bij bet amortisatie-syndicaat, jhr. mr. J. \>an Iddekingc'than* commissaris bij hetzelve, en tevens commissaris tot de conversie der nationale schold. Men verneemt, dat het aan de héèren C. M. van Dijk en JL yah Beek te Utrecht gelukt is, dén aard te ontdekken van het zwak in dg melisbrooden en de middelen te vinden tegen dit kwaad, Waardoor som mige stiikcr-raffinadeurs, in ons land én wel bepaaldelijk binnen de stad Amsterdam, zeer veel lijden, en waar men sedert meer dan 6 jaren tè vergeefs naar gezocht heeft. Uit het onderzoek van deze heeren is het gebleken eene soort van Cnnferva te zijnwelke zich aan de oppervlak te der siiikerbroodéti ontwikkelt. Men verwacht, dat deswege eerstdaags een uitgebreid verslag zal wor- den uitgebragt, in de eerste klasse van hgt Koninklijk Nederlandsch in stituut, Den 7 dezer is te Leerdam (provincie Zuid-Holland) eene nieuws Israëlitische kerk ingewijd. De gemeente dier gezindheid was tot het bouwen van dezelve voornamelijk in staat gesteld door de goedgunstige beschikking van heeren gedeputeerde staten van Zuid-Holland. DORDRECHT den 21 november. Van wege de kamers van koop handel te Dordrecht en Rotterdam zijn, naar men verneemttot leden der commissie door wefke het plan van finantien en belastingen van ..den heer P. Vreede moet onderzocht worden benoemd de beeren Ja' cob van Wageningen jr. en F. Smeer.

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1