s Si yr gourWt. f i» MIDDELBURGSCHE WU jÈ N°. 141. J P JÊÈ ZaturJa^ ^vj, NIEUWSTIJDINGEN. D U I T S C II L A N D. AUGSBURG den 13' novèmber. Men is in Polen zeer ingenomen met het geschenk der twaalf kanonnen uit Varna door keizer Nikolaas aan de stad Warschau gedaan. Het nationaal gevoel is door de hulde, aan een' der dapperste Poolsche koningen bewezenzeer ge streeld geworden. Rij de aankomst van dit geschenk zal een groot mi litair feest gevierd worden. Waarschijnlijk zal het gedenkteeken op het Saksische plein worden opgerigt. HAMBURG den 14 november. Den 4 dezer heeft te Stokholm een rijksherant den aanvang van den rijksdag, op de gebruikelijke wijsin alle voorname straten der hoofdstad aangekondigd. Z. M. de koning heeftaan den graaf Karei de Geer (zijnde van Hollandsche afkomst) andermaal den gewigtigen post van landmaarschalk opgedragen, welken hij, vijf jaren geleden, met veel waardigheid vervuld heeft. Den 13 of 14 dezer zal Z. M. waarschijnlijk den rijksdag in persoon openen. BERLIJN den 16 november. Met goedkeuring van Z. M. den ko ning is alhier eene maatschappij tot zedelijke verbetering der gevange nen opgerigt. FRANKFORT den 16 november. Sedert de Russische generaaJ Geis- mar zoo dapper den seraskier van Widdin naar Kalefat teruggeslagen heeft is er van dien dant niets van belang meer voorgevallen. Men ver haalt, dat de seraskier in de laatste dagen eene aanzienlijke versterking van troepen en zelfs tot 12,000 man zou ontvangen hebben; doch ook generaal Geismar heeft meerder troepen gekregen en bevindt zich in zij ne versterkte legerplaats bij Czoroï in een zoo gunstigen toestand, dat hij niets van den seraskier te vreezen heeft. Brieven van Brody, die alle geloof verdienen, melden, dat 25,000 man versche Russische troe pen in de vorstendommen zijn aangekomen, waarvan 10,000 man bestemd zouden zijn voor het korps van Geismar en 8,000 naar Giurgewo ge zonden zouden worden. Men wilde ook op de Poolsche grenzen bewe ging van troepen bemerkt hebben, en men zeide, dat het korps van den generaal Sacken opbreken en naar het zuiden marcheren zou. De keizer heeft den gencraal-majoor baron Geismar tot luitenant-ge neraal benoemd. Volgens het gerucht is Silistria door de Russen veroverd. Van Alexandria schrijft men, dat de eerste afdeeling der Egypti sche vloot van Navarinomet 6,000 man troepen aan boordaldaar on der geleide van een Fransch fregat en een Engelsch vaartuig was aan gekomen en er de overige troepen met Ibrahim-pacha spoedig gewacht werden. De teruggekomen soldaten waren in een ellendigen toestand en dagelijks stierven velen hunner. De gehuwden bleven te Alexandria en de anderen werden naar Cairo gezonden. Volgens brieven uitCorfu, van den 24oetober, had, na ontvangst der tijding van de bezetting van Patras door de Franschente Prevesa het gepeupel de woningen der vreemde consuls omringd en bedreigd, doch het daarbij gelaten; tot dadelijkheden was het niet gekomen. De laatste Petersburger courant deelt, in een buitengewoon bij voegsel de omstandigheden mede van de reeds vroeger vermelde be- magtiging der Armenische plaatsen Diadin en Topra-Kalé, waardoor nu het geheele pachalik van Bajazed volkomen van vijanden gezuiverd is, en de Russische vanen wapperen van de hoogten aan den Euphraat. FRANKRUK. PARIJS den 16 novetnber. De maatregelen, door het gouvernement omtrent den staatsraad genomen en het afdanken van sommige prefecten en het verplaatsen van cenige anderen dragen geenszins de volkomene goedkeuring van het publiek weg, ten minste zoo men de dagbladen der verschillende partijen voor hare ware tolken niag houden. Zij, die zich constitutionelen noemen begrijpendat het ministerie nog veel te wei nig gedaan heeft om het constitutioneel stelsel kracht bij te zetten, èn' de laatste ordonnantie wederom eepe groote zwakhéid verraadtdoor nog te veel invloed aan de lieden van de partij van Villéle te laten. De gematigde constitutionelen erkennen evenwel dat de verordeningen1111 ingevoerd, verbeteringen 'zijn en ten minste blijken dragen dat de ministers goed gezind zijnen naar de wenschen van het land willen hooren. De mo narchalen zijn schrikkelijk verstoord. Het blad, dat steeds het bestuur -van den heer de Villèle blijft prijzen-, verklaart ronduit, dat alles ver loren is dat de ministers door de revolutie Wórden overheerschten men den koning de bevelen van zegevierende factiën heeft opgedrongen. Een ander hunner bladen beweert, dat de ministers een blijk van in schikkelijkheid voor den omwentelingsgeest hebben gegevendat zij hoogst, onvqgrzigtig hebben gehandeld en het te vreezen is dat dit eerste voorbeeld van zwakheid nog jammcrlijker ten gevolge zal heb ben, daar adn het einde van zoodanige opofferingen altijd een diepe af grond gevonden wordt. De ministeriele papieren verdedigen het bestuur tegen alle-die verwijtenen meenendpf in deze omstandigheid de dag bladen te ligtvaardig handelenen dat bij nadere overweging aan allen blijken zal, dat het ministerie zich onpartijdig, opregt en in den waren, geest der monarchie en der constitutie, heeft gedragen, PARIJS den 17 november. Bij eene koninklijke ordonnantie is de post van directeur der geestelijke zaken, door den abt de la Chapelle vervuld zijnde, afgeschaft, en is deze heer tot staatsraad in gewone dienst benoemd. Ook is afgeschaft de post van directeur over het open baar onderwijs, welke'door den heèr'Charpit de Conrville werd vervuld. - Er zijn alhier brieyen uit* Morea aangekomen, van den 2ooctober. De generaal Maisón maakte zich toen gereed', om op het linieschip de Conquérantmet den admiraal de Rignynaar Patras te vertrekken, ten einde eenige bezwaren, door de Albanesche 'troepen wegens de bezetting van het kasteel in het midden gebragt uit den weg te ruimen. De Moniteurdit berigt mededeelende, voegt er bij dat het eenige oog merk van de expeditie geweest isom Morea door de Turken te doen ontruimen, en dat dit oogmerk thans bereikt is; dat, wat verder nog voor de bevrijding van Griekenland zou moeten gedaan worden niet moet geschieden dan met toestemming der mogendheden welke het trak taat van Londen geteekend hebben. Voorts zegt dat blad dat de tij dingen welke sommigen verspreid hebbenals of er tusschen zeker Ji TE lp! H'lR; mr* den 22 November. diplomatiek persoon en den generaal Maisort eenige móeijetijkhedeti zotl- den ontstaan zijnvan allen grond zijn ontbloot. De voorschriften" zegt de Moniteur„dóór de drie mogendheden gegeven, zijn dezelfde, en de generaal Maisón die steeds een man Was welke zijne pligten itl acht nam volgt de zijne. Natuurlijk zijn deze volstrekt overeenstem mende met die, welke aan de drie afgezanten zijn gegeven." Van Toulon schrijft mendat aldaar wederom een regement infan- rie naar Morea is ingescheepten men slechts de aankomst van eenige vaartuigen uit Marseille te gemoet ziet, om nog meerdere troepen, naar dat Schier-Eiland bestemdaan boord te nemen. Volgens een brief, in onze dagbladen voorkomendemoeten deze versterkingen voorname lijk dienen tot het bezetten der vestingen en forten op Morea, tot tjjd en wijle dat het Grieksch bestuur zal geregeld zijn. Veertig officieren van gezondheid hebben bevel ontvangen zich in gereedheid te houden, ten einde naar Morea te vertrekken. NEDERLANDEN. UTRECHT den 17 novemberHeden is de luitenant-generaal Davtd Hendrik Brucelid van het hoog militair-geregtshof en ridder der Wil- lems-ordemet alle militaire eeraan zijnen rang verschuldigdbegraven geworden. Het lijk werd gedragen door 8 gedecoreerde onder-officiers, terwijl de vier slippen van het kleed door den vice-admiraal Musquetier en de generaals-majoor de HirieuWestenberg en Post werden gedragen. De leden van het hoog militair-geregtshof, vele generaalsde opper- officieren van den staf, van het garnizoen en der schutterij woonden de ze plegtigheid bij. De trein was lang en luisterrijk en ging voorbij het hoog militair-geregtshof naar de St. Jacobskerkde toeloop der menigte was verbazend. NIJMEGEN den 18 november. Wij vernemen, dat gisteren namiddag, in het terugkeeren van hier naarDruten, de Drutensche marktschuit is ge zonken waarvan ons nog geene andere bijzonderheden zijn te weten geko men die wij durven vermeldendan dat daarbij 3 menschen het leve» zouden verloren hebben. 's GRAVENHAGE den 18 november. De verjaardag van H. M. de koningin wordt heden in deze residentie gevierd, door het houden van paradedoor het uitsteken van vlaggen aan openbare gebouwen en bij zondere huizenen door het spelen van het klokkenspelterwijl elk zich verheugt over het behoud en de gezondheid eener vorstinaan wie, met zoo veel regt, aanzienlijken en geringen, achting, eerbied en liefde toedragen. Ook gisteren was het een vreugdedag, die wel niet met zoo vele uiterlijke teekenen gevierd is geworden doch waaraan de ingezetenen dezer residentie geen minder hartelijk deel hebben genomen. Het waj de dag, waarop de dageraad van Neerlands bevrijding aanbrak; het Was de dag, waarop het vreemde slavenjuk, onder de leiding van eenige groote mannen, moedig werd afgeworpen. Vijftien jaren zijn thans sedert dien dag, welke tot in het laatste nageslacht onvergetelijk moet blijven, verstreken. Hoeveel goeds hoeveel weldadigs hebben wij aan denzel- ven te danken. Jammer maar, dat dit goede en weldadige zoo zeer uit het oog wordt verloren. Velen toch, in onze dagen, merken alleen het min volkomene opvergrooten zulksen klagen en roepen daar over als of Nederland onder den zwaarsten druk gebukt gingja zij durven eene vergelijking maken tusschen onzen tijd en tusschen dien toen een Philips van Spanje het roer van den staat in handen had. Ge lukkig zijn er nog anderen en hun getal is gewis niet kleiner dan dat der klagenden, die de rust en den vrede, welke wij genieten, op prijs stellen, en die de zachte en verstandige regering van eenen Koning, die voor zijn volk leeftnaar waarde weten te schatten. Eergisteren middag heeft de Koninklijke Familie te Brusseldoor een' courier, de tijding ontvangen van het afsterven van H. K. M. de Keizerin-Moeder van Rusland. Het balhetwelk heden avond aan hét hof van Z. M. den Koning, ter viering van den verjaardag der Konin gin moest plaats hebben is daarop afgezegden de groot-kamerheer heeft aangekondigd dat het hof den rouw voor zes weker, zou aanne menen wel. gedurende de eerste drie weken, den halven rouw, en gedurende de laatste drie, den kleinen rouw. Een bal, hetwelk Z. K. H. de Prins van Oranje zich voorstelde heden over acht dagenin zijn nieuw paleis te geven, zal insgelijks geen' voortgang hebben. Men verneemtdat de weleerw. heer A. L. van der Boon Mescfi^ predikant te Leeuwardenvoor het op hem in deze residentie uitge* bragte Beroep heeft bedankt. De commissie te Groningentot ondersteuning van personen en huisgezinnen, ten gevolge der in 1826 geheerscht hebbende volksziekte onvermogend zijnde, en welke door geene diaconie bedeeld worden, heeft thans bekend gemaakt, dat zij hare werkzaamheden volbragt heeft, en dat het batig saldo der rekening zal worden ter hand gesteld aan de directie van de sedert jaren te Groningen bestaande heilzame inrigting voor behoeftige kraamvrouwen; tevens openlijk hare landgenooten den vvarmsten dank toebrengende voor derzelver milde giften, in naam vai) it,{f89 personen, die, toen zij in allerlei nood en kommer verkeerden, er door gespijsd, gelaafd, gekleed, verwarmd, verkwikt, en van den rand des grafs en uit volslagene ellende, aan het leven, hunne dierbaar ste betrekkingen en den welstand, zoo veel mogelijk, teruggegeven zijn. BESTUREN eis ADMINISTRATIEN. De Post van STADS VROEDVROUWte AXEL vacant zijnde, worden bij deze alle die genen, welke de vereischte bekwaamheid be zitten, en tot gemelden Post mogten genegen zijn, op eene jaarwedde van 150 Gulden uitgenoodigd zich, zoodra mogelijk (immers voor den laatsten December dezes jaars) in persoon of met vrachtvrije brieven aan te melden bij het Stedelijk Bestuur te Axel voornoemd. Axel, den 17 November 1828. Burgemeester en Wethouders der Stad Axel, A J. PAULUS, Burgemeester. Ter ordonnantie van dezelven M U L L ISecretaris. k!

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1