COURANT. N°. 140. MIDDELBURGSCIIE Donderdag den 20 November. NIEUWSTIJDINGEN. NEDERLANDEN. O RUSLAND. ODESSA den 27 october. Volgens partikuliere berigten uit Varna, van den 17, waren onze troepen reeds ijverig bezig om de vesting werken dier plaats te herstellenen lieten zij zich daarin door de Grieksche ingezetenen bijstaan. Men houdt hier overigens den veldtogt voor geëindigd, en ongetwijfeld zullen de kabinetten zich den tijd, gedurende welke onze armee de win terkwartieren betrekken zal, ten nutte maken om de Porte nopens haren toestand in te lichten, haar tot eenige toegevendheid te bewegen, en alzoo de hernieuwing van den kampstrijd in een volgend jaar te voor komen. Onze monarch blijft, zoo als verzekerd wordt, steeds gezind eoizoodra de Porte naar de stem der reden en der bemiddelende mo gendheden luisteren wilvan zijne vredelievende gezindheden bewijs te geven. Hier hoopt men zoo sterk als ergens op het herstel van den vrede; niet slechts omdat wij overtuigd zijn dat door het herstel van den vrede voor Europa groote gevaren afgewend zullen worden, maar ook omdat wij bij eenen voortgezetten oorlog den geheelen ondergang onzes handels voorzien: tot hiertoe zijn wel, door de groote behoef ten dér armee, waarin meestal van hier voorzien wordt, de nadeelen van den oorlog voor ons gematigd, en vinden langs dien weg onze granen, die hier ter markt gebragt worden, een voldoend vertier; maar eene langdurige afbreking van alle onze buitenlandsche handelsbetrekkingen moet daarna de nadeeligste gevolgen voor ons hebben, daar Alexandria met den tijd eene groote markt voor alle natunr-produkten worden moet, en wanneer het bij den buitenlander eenmaal de gewoonte wordt om daarheen te varen, moeten wij geheel vergeten raken, vooral daar hier Weinig ruilhandel plaats heeft, en Alexandria daartoe veel betere gele genheid aanbiedt. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 11 november. Z. M. de koning van Frankrijk heeft den luitenant Codrington, zoon van sir E. Codringtonwegens zijne dapperheid bij het gevecht van Navarino de orde van het legioen van eer geschonken. -— De Britsche magt in Ierland wordt nog dagelijks vermeerderd. Het getal der troepenop dat eiland aanwezig beloopt reeds meer dan 43,000 man. Ook heeft men dezer dagen een' aanvang gemaaktom artillerie derwaarts over te voeren. Behalve dat deze militaire toerus tingen schijnen aan te duiden, dat de oproerige geest in Ierland nog verre is van geheel gestild te zijn zoo blijkt zulks ook uit den hevi- gen en hatelijken pennestrijd, die tusschen de Katholieke en Oranje- (Protestantsche) partij steeds gevoerd wordtals ook uit de woelingen der Brunswijksche Clubs en der Katholieke maatschappij. Hierbij komt nog, dat zich in het zuiden van Ierland eene finantiële crisis openbaart, die noodwendig een aantal bankbreuken zal na zich slepen. Te Spithead ligt ten anker het Russische eskader, komende van Kroonstadt en naar de Middellandsche zee bestemd. Hetzelve bestaat uit den Grootvorst Michaelvan 82, de Prinses Luovachvan 50, en de brikken Ulysses en Telemachusbeide van 20 stukken. Het ministerieel blad de CourierIaat, op een verslag van de krijgsverrigtingen der Russendeze aanmerkelijke zinsnede volgen „Het is te hopen, dat de krijgsbewegingen, gedurende den winter, cioor diplomatische werkzaamheden mogen verwisseld worden daar het tastbaar is, dat, ingeval de beide oorlogvoerende partijen den krijg blij ven voortzetten de fakkel des oorlogs zich niet alleen tot Rusland en Turkije zal bepalenVerder schijnt de Courier te gelooven dat de sultan niet zoo ongezind is om vrede te sluiten, als velen willen. FRANKRIJK. PARIJS den 14 november. Eindelijk heeft het gouvernement gehoor gegeven aan de klagten der constitutionelen over de zamenstelling van den staatsraad en over het in posten laten van personendie door hunne gevoelens in strijd waren met het regeringstelsel, dat sedert den val van liet ministerie van oen heer de Villéle aangenomen is. Bij verschillen de koninklijke ordonnantiën van den 5 12 en 13 dezer zijn de staats raden in gewone en buitengewone dienst benoemd, en hunne bezoldigin gen bepaald; is de heer Vaulchier, directeur-generaal der posterijen, benoemd tot direjteur-generaal der tollen, en de baron de Villeneuve, staatsraad en directeur generaal der tollen, daarentegen tot directeur-ge neraal der posterijen terwijl voorts eene dezer ordonnantiën de benoe ming van 9 nieuwe, en de verplaatsing van 16 andere prefecten bevat. Van de afgegane prefecten zijn er 4 tot andere functien geroepenen de 5 overigen zullen nader hunne aanspraken op retraite kunnen doen gelden. Onder de benoemde prefecten bevindt zich de baron de Tal- leyrandnu geroepen tot de prefecture van la Niévre, en die onder het vorig ministerie was afgezet. Bij koninklijke ordonnantie is wederom autorisatie verleend voor de lagere geestelijke scholen in de bisdommen van Aix Agen, Acre, Frejus, Puy, Rhodez en Perpignan. Zoo dat er nog slechts achttien bisdommen over zijn waar de maatregelen van 's konings besluit op het onderwijs niet ingevoerd zijn. De baron Fagelbuitengewoon envoijé en minister plenipotentiaris van Z. M. den koning der Nederlanden, is gisteren van hier naar Brus sel vertrokken. De kamers van koophandel over het geheele rijk, zijn door den minister .van koophandel uitgenoodigd0111 een' afgevaardigde te zen den, ter bijwoning van de zittingen der commissie, belast met het on derzoek van onderscheidene handelspunten. Eergisteren heeft voor de correctionele regtbank alhier, onder een grooten toevloed van toehoordersgediend de zaak van de Cazette de Francewelks verantwoordelijke uitgever, Ae \\cer Attbrybeschul digd werd van in no. 218 en 319 van dat blad, een artikel te hebben gesteldstrekkende om haat en verachting te verwekken tegen het gou vernement des konings. Dezelve iS verdedigd geworden door den heer JJennetjuin die iu een uitgebreid pleidooimet veel kracht heeft be toogd dat geenszins het ministerie, maar wel de koning, vereenigd met de beide kamers, het gouvernement uitmaakten, en dat derhalve de strafbepalingen der wet van den 25 maart 1822 ten aanzien van het verwekken van haat en verachting tegen het gouvernement geenszins van toepassing waren op hemdie slechts de daden van het ministerie beripste en in een ongunstig daglicht stelde. Vervolgens girtg hij dé onderscheidene zinsneden van het beschuldigde artikel in al des-fifs bijzonderheden na, en trachtte daarbij aan te toonen dat dezelve eenig en alleen tegen het ministerie, maar geenszins tegen het gouvernement waren gerigt. Hij besloot zijne rede met zich te beroepen op de be kende verkleefdheid van de Gazette aan diezelfde koninklijke magtwel ke zij beschuldigd werd van te hebben miskend en aangerand. °Dit sys. tema heeft bij de regtbank ingang gevonden. Op grond toch dat het regtom de daden van het ministerie te beoordeelen behoort tot de eigenschappen van een constitutioneel gouvernement, en dat het be schuldigde artikelhoewel in niet zeer gematigde bewoordingen ge steld echter geenszins in de termen der wet vielheeft de regtbank deremdc Aulry van de tegen hem ingebragte beschuldiging ontheven, en ut teruggave der in beslag genomene exemplaren gelast. Niet te verwonderen is het, dat de liberale bladen steeds de vervol ging van de Gazette hebben afgekeurdals strijdig met de vrijheid valt de drukpers. Ook oordeelden zij, dat het bedoelde artikel, als niet* anders dan een zamenweeisel van onwaarheden behelzendeonwaardig was de aandacht der regters bezig te houden. Volgens berigten uit Lissabon, van den 29 october, is het niet meer alleen de provincie van Tras-os-Montesalwaar zich constitutio nele guerillas gevormd hebben, maar vertoonert dezelve zich overal, en tot zelfs in de provincie waarvan Lissabon de hoofdstad iseene dier guerillas was zelfs op den afstand van slechts 10 uren van die hoofd stad verschenen, en dezelve hadden zoo veel schrik aan het gouverne ment ingeboezemd, dat er in de courant van Lissabon van dien dag eetl besluit der policie was bekend gemaakt, houdende de scherpste bevelen om alle gedrukte of geschrevene papieren, verontrustende tijdingen be- vattende, aan de autoriteiten over te leveren, onder bedreiging van zwa re bestraffingen voor degenen die dezelve verborgen mogten houden en met toezegging van groote geldelijke belooningen aan degenen, dia in dezen de politie als geheime verklikkers zullen ten dienste staan. BRUSSEL den 15 november. De Courrier des Pays-Bas wordt op nieuw vervolgd wegens twee artikels welke dezer dagen in dat dag blad zijn geplaatst, en welke men als strafbaar beschouwt op grond vatl het besluit van 1815. De gevangene drukker en uitgever is verhoord geworden om van hem berigten nopens de schrijvers te verkrijgen maar hij heeft geantwoord, dat, vermits men drukker en schrijver te vens strafbaar oordeelde, hij meende de navragen omtrent de schrijver* onbeantwoord te mogen laten. Men heeft ook bij de echtgenoote van den uitgever des dagblads en bij onderscheidene personen, die daaraan werkzaam zijn, navragen gedaan, zonder inlichting te kunnen bekomen. De schrijver van een der stukkenvan deze vervolging onderrigtheeft zich zeiven bij eenen brief in den Courrierbekend gemaakt. Het is de heer de Potter. Hij zegt in zijnen brief, dat, wanneer hij gevangen genomen en vervolgd word hij zich dit ligt getrgostenof liever er roem op dragen zalwanneer zulks bij mag dragen om de Nederland- sche drukpers te eerder van de banden, die haar knellen, vrij temaken. Er is alhier zeer onlangs uitgekomen eene brochure, inhoudende! Eenige aanmerkingen over het regt verstand van de grondwetbij gele genheid van het berispen der troonsredevoorkomende in het dagblad den Courier des Pays-Bas. Hetzelve heeft de strekking, om het in dat dagblad aangevoerde te wederleggen. In sommige bladen wordt gelezen, dat er bevel zou gegeven zijn, om het getal der kamers in het Collegium Philosophicum aanmerkelijk te vermeerderen. Den 16 november. Heden is hier de tijding aangebragt van het overlijden van H. M. de keizerin-moeder van Rusland, geboren prinses van Wurtemberg, in den ouderdom van 69 jaren. De heer de Potter is gisterenna een verhoor voor den regter van instructie, den heer van der Venneondergaan te hebben, in verzekerde bewaring gesteld. Eergisteren was de koren-markt alhier zoo overvloedig voorzien dat het naauwelijks iemand heugde de weerga daarvan gezien te hebben. Er is veel gekocht en de prijs aanmerkelijk gedaald. - Den 17 november. Op heden heeft de hoog-eerw. heer Nicolaas Alexis Ondernaarddoor de gelukkige overeenstemming, welke er tus schen onzen Koning en den Paus bestaattot bisschop van Namen ver heven zijnde, als zoodanig den eed van getrouwheid aan Zijne Majesteit afgelegd. GENT den 15 november. Sedert eenige weken heerschen alhier on der de kinderen kwaadaardige mazelenwaarvan reeds zeer velen het slagtoffer zijn geworden. Dewijl het grootste getal dier overledenen tot de behoeftige klasse behoorenmoet zulks toegeschreven worden aan derzelver slechte oppassing en gebrek aan voedsel en andere middelen. Binnenroe parochie van St. Pieter neemt de sterfte zoo zeer toe, dac men reeds tweemalen deze week de overledene kinderen met vier vijf kisten op ééne berrie naar de begraafplaats heeft gedragen. Indien de thans alhier heerschende ziekte met eene gelijke hevigheid, als van deze week bleef voortgaan zou Gent in een jaar tijds het zestiende gedeel te harer inwoners verliezen, daar nu het eene jaar door het ander ge nomen slechts het veertigste gedeelte derzelve sterft. ANTWERPEN den 15 novomber. Men bouwt thans op de scheeps timmerwerf van den heer de Koster, te Boom, een stoomschip van eene buitengewone grootte, bestemd om tot paketboot te dienen tusschen Antwerpen en Batavia. Het werktuig heeft de kracht van 24 paarden, en de overtogt zalzegt mengedaan worden in zestig dagen. GRONINGEN den 13 november. In eene openlijke vergadering van het natuur- en scheikundig genootschapvierde de heer C. H. van Sen- den predikant te Middelbert, en honorair lid des genootschapsgiste ren avond de nagedachtenis van proffessor T. A. Clarissein leven mede honorair lid van hetzelve. De plegtigheid werd met treurmuziek begonnen een en andermaal afgewisseld en besloten; welk treurmuziek door de laatste leerlingen van den overledenenals een blijk van hunne deelne ming in de hulde aan hunnen onvergetelijken leermeester, was aange boden. AMSTERDAM den 16 november. Den 13 dezer hield de tweede klasse van het Koninklijk Nederlandsche Instituut van wetenschappen letterkunde en schoone kunstenhare zevende openbare zittingonder

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1