MIDDELBURGSCHE GOU N°. i38. Zaturdag den i5 November. NIEUWSTIJDINGEN. NEDERLANDEN. DUITSCHLAND. HAMBURG den 7 november. Men meldt uit Rusland dat de wet op de recrntering der Russische legers door de eigenaren der land goederen met den meesten ijver wordt uitgevoerd en dat van alle zij den recruten worden aangevoerd. Van het opbreken der Poolsche armee wordt nog niets gemeld de grootvorst Konstnntijn zal zich zoo men verzekertin het begin van november voor eenige dagen naar Petersburg begeven. BERLIJN den 7 november. Z. M. de keizer van Rusland is den 26 octolier, in de beste gezondheid, te Petersburg aangekomen, juist op den verjaardag van H. M. de keizerin-moeder. FRANKFORT den 9 november. I11 bijzondere brieven van Konstan- tinopel, van den 10 der vorige maand, vindt men, dat de menigvuldige berigten der Porte over hare behaalde overwinningen op de Russische legers minder ingang bij de aanzienlijke Turken dan bij den gemeenen man gevonden hebbenen dat de eersten niet zoo overtuigd schijnen dat alle gevaar voorbij is en de Porte zich in een beteren toestand be- vlhdt, dan bij het openen van den veldtogt. Zij vreezen eerder, dat Varna en Süiscria in handen der Russen zouden vallen, waardoor zij eene basis voor hunne operatien zouden verkrijgen, die welligt de posi tie van Schumla in gevaar zou kunnen brengen. In eenen brief uit Triest, van den 24 october, schrijft men dat, volgens de jongste aldaar ontvangen berigten uit Morea zich in den rug der Fransche armee reeds rooverbenden gevormd hadden, waar door zelfs Fransche officieren, die een uitstapje te paard gemaakt had- dfcn zouden zijn beroofd geworden. Graaf Guilleminot was ongesteld. GROOT-B RITTAN jE. f LONDEN den 7 november. In Ierland blijft bij voortduring een geest van onrust heerschen. Van den eenen kan: houdt de Katholieke maatschappij nog steeds hare vergaderingenterwijl de Protestantsche clubs, aan de andere zijde, alle pogingen aanwenden om het getal hun ner leden te vermeerderen. Ditmaal is door deze laatsten de verjaardag van de landing van koning Willem III met meer dan gewone geest drift gevierd. Evenwel is het standbeeld van dien vorst, naar wien de Protestanten den naam van Oranje partij dragen, niet, als gewoonlijk, met blaauwe en oranje linten versierd uit vrees van de openbare rust te verstoren. Het ministerieel avondblad is van gevoelen, dat de inneming van Varna eene gunstige gelegenheid aanbiedtom met vrucht de onderhan delingen aan te knoopen. Het belang van FrankrijkEngeland en Oos tenrijk, zegt de Courier, vordert het eindigen van den oorlog, waartoe het .voornaffleljjk tot reden bijbrengt de noodzakelijkheid van het even- wigt der mogendheden in Europa te bewaren. De Timet behelsde dezer dagen het volgende artikel Duitsche Volksverhuizers naar Brazilië. Van de ongelukken aan welke somwijlen zoodanige lieden ten prooi gegeven zijn, die, iiit hoof de van armoede en gebrek aan bestaanmiddelengedrongen worden hun nen moedergrond voor eenen vreemden bodem té gaart verwisselenzijn wel weinige toonbeelden zoo zeer treffende, als dat der thans in eenen deerniswaardige!! toestand zich bevindende Duitsche volksverhuizers te Falmouthalwaar zij, na geledene schipbreuk, van hun wrak aan wal zijn gekomen, en op eenig transportmiddel wachten, dat hen naar hun ne '«angenomene bestemmingBrazilië kunne vervoeren. Het volgen de kan in waarheid als het echt en derhalve geloofwaardig verhaal de zer noodlottige expeditie aangenomen worden. j'ji In herfst van 182.7 zag men een aantal Duitsche huisgezinnen gezamenlijk ongeveer tot 370 zielen uitmakende, hun klein eigendom in geld verwisselen met oogmerk om naar Brazilië te verhuizen. Te dien einde kwamen zij naar Hollandalwaar zij met kapitein Karstensvoe rende de Helena en Maria, eene overeenkomst troffen om hen derwaarts te vervoeren, en aan wien zij, alvorens zich in te schepen, helgrootst gedeelte der vracht betaalden. Dienvolgens zeilden zij van Amsterdam uit., dochin het kanaal gekomen, troffen zij zeer slecht weder waardoor hun schip masteloos en een volslagen wrak werd zelfs in zoodanig slechten staatdat allen zich niets andersi voorstelden dan met ieder eerstkomend oogenblik met man en muis om. te .komen. Terwijl zij zich in dezqn rampvollen toestand bevonden, zeilde geiukkiglijk een Britsch schip in. hun gezigt op, ijlde hen ter hulp, en boegseerde hun wrak tot in denaasibiigelegene haven, die Falmouth was. Dit geschiedde in januarij 1828. Falmouth's bewo ners ontvingen de ongelukkige lijders met het liefsdadigst mededoogen en met de krachtdadigste vriendschapsbetooning. Onmiddelijk voorzagen zii in hunne behoeften, en, door dezen immer voortgezetTen bijstand hebben de, ellendigcn tot op dezen dag blijven bestaan. De Helena en Maria werd hersteld, en was voornemens deszelfs togt met de volks- vprbnjzerfl te vetvnltcm maar de^e hooiden zeggen dat dit schip niet méér in staat was om de reis te doetr, én x zelve te vettrekken. Dien ten gevolge werd aan den lord groot-admiraal het verzoek gedaan het schip op hoog gezag te doen keuren. Dit ge schiedde, en de Helena en Maria werd onbekwaam om zee te houwen verklaard; daar het nu buiten het vermogen van kapitein Karstens was, om een ander schip te bezorgen tót hèt'vóortzetten der reis, vo^r welke hij had gecontracteerd en voor welke hij" indedaad het grootst bedrag der passagegelden ontvangen "had, zoo geraakten de volksverhuizende lieden weldra van alles ontbloot, en vonden hun 'onderhoud nu alleen in de welwillendheid der inwoners van Falmouth. In dezen toestand zijn rij nu gedurende ongeveer to maanden gebleven, in weerwil hunneron- --vermoeide maar vruchtelooze pogingen om hulp te bekomen tenein de het land hunner bestemming te bereiken totgeiukkiglijk het gou vernement na herhaalde te dezen aan hetzelve gedane aanvragen edel- mogdiglijk het uitrusten van -een- transportschip heefc bevolenom de lieden naar Brazilië over te brengen,- tevens-mee-berigt dat zij langs eenen anderen weg de benoodigdheden tot de reis zullen bekomen. Van dit laatste echter hebben Falmouth's bewoners., staat makende op hulp van andère kwartieren de bezorging op. zich genomen. Twee gewigtige punten dus geregeld zijnde, blijft er nog in. éénedringende behoefte te voorzien, namelijk de kleeding dezer arme lieden, „Door den langdurigen tijd van hun verblijf alhier is, natuurlijker Wijze, hunne kleeding geheel en al versleten, en zij zijn thans aan het gure jaargetijde blootgesteld, zoo dat Zij dekking behoeven, om niet, alvorens de warmere luchtstreek te bereikenvan koude te vergaan. Zoo wij vernemen zal voor deze lieden bij hunne te Londen wonende landslieden, en bij andere menschenvrienden eerlang, en zeer phgtmatig, om bijstand verzocht worden. Het is niet denkbaar dat een dergelijk verzoek zonder het gewenscht gevolg blijve. Onder dit getal van 370 zielen, zijn er eene menigte nog zeer kleine kinderen en zuigelingen, bijna geheel zonder kleeding, en nu op het punt staande, om, in het guurste van het saizoenover zee te gaan zoo dat onfeilbaar hef grootst gedeelte dezer zoo deerniswaardige onnoozelen moet omkomen, ten zij nog in tijds hulp kome. Eenige weinige Duitsche kooplieden hebben zich tot eene commissie vereenigd met oogmerk om inschrijvin. gen tot geldelijke bijdragen te openen, of wel de gift van halfsletetj kleederen in te roepen; maar wat voor de ongelukkigengedaan zal wor den moet haastig geschieden naardien het van gouvernements wege verleende transportschip gedacht wordt binnen 12 h 14 dagen te zul len vertrekken." FRANKRUK. PARIJS den 7 november. De feestdag des konings is alhier vrolijk ge. vierd en naar wensch afgeloopen. Bij meer dan 30,000 behoeftige ge- zinnen is, bij die gelegenheid, brood vleesch en wijn aan huis bezorgd. Doch in het dorp Petit-Chesnaybij Versailles, is des avonds van ge. melden dag, in eene herberg, waar vele militairen van het 2de rege. ment grenadiers te paard der garde, en van het 8ste regement infanterie garde Zwitsers zich bevonden, twist ontstaan, die tot een bloedig ge vecht aanleiding gegeven heeftwaarbij 29 van weerszijde gekwetst zijnwaaronder 2 zoo gevaarlijkdat men aan hunne genezing twijfelt. Detachementen van Versailles afgezonden hébbendoch niet zonder moeite, een einde aan dit gevecht gemaakt, en de chefs van de ko- ninklijke garde hebben dadelijk de meest gepaste middelen in het werk gesteld om te beletten, dat deze jammerlijke twist verdere gevolgen zou hebben. Volgens sommige lieden bestond er reeds een geruimen tijd oneensgezindheid tusschen beide regementen; doch volgens de offleiela rapporten was de twist alleen aan eene toevallige omstandigheid te wij. ten en was men sedert overtuigd, dat de goede harmonie, die tusschê» alle de korpsen der garde heerscht, geenszins tusschen de twee genoem de regementen gestoord is geworden. De Moniteur heeft wederom de toetreding van veertien bisschop, pen aangekondigdtot de verordeningenbetreffende het geestelijk on derwijs, zoo dat nu de meerderheid der hooge Fransche geestelijkheid de zijde van het bestuur schijnt te hebben gekozen. Het dagblad van Lyon'twelk is aangemerkt geworden als het hoofd-orgaan van de partij der congregatieen 't welk door de heeren Delaveau, Franchet en anderen van dien stempel werd bezoldigd, heeft, bij mangel van fondsen, opgehouden te bestaan. Volgens de Diario van Cadix zijn er reeds 6oö personen aan de gele koorts te Gibraltar overleden. MIDDELBURG den 14 november. Bij besluit van den 18 der vori ge maand, heeft Z. M. aan onderscheidene geneeskunst-oefenaren, die zich in de jaren 1826 en 1827 bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt, bij gelegenheid der ziektewelke in onderscheidene provinciën van het rijk heeft plaats gevonden, gouden en zilveren eerepenningen, ter waar de van 25.cn 10 dukaten, geschonken. Op dezelve leest men den naam der geneeskundigen en een toepasselijk opschrift, waarin de gelegen heid, bij welke de eerepenning verleend is, uitgedrukt wordt. Den 11 dezer heeft de Tweede Kamer zitting gehad waarin door de commissie der petitien rapport op onderscheidene ingediende ver zoekschriften is nitgebragt. Daags te voren is er een begin gemaakt met het tienjarig budjet in de sectien te onderzoeken. Men verzekert, dat de opbrengst der acht eerste maanden van dit jaar en der vier laatste van het vorige, zoo voordeelig geweest is, dat de inkomsten van het rijk 5,779,958 gulden meerder zijn zullen, dan men vermoed had. De raming der inkomsten voor het jaar 1828 ging de uitgaven met eene som van 708,367 gulden te boven; het goede slot van dit jaar zou dusbijaldien de laatste vier maanden aan de verwach ting slechts beantwoorden, 3,488,325 gulden zijn. De Brngsché afdeeling dèr maatschappij tot Nut van V Algemeen den Koning verzocht hebbende, -om een onderscheidend gunstbewijs te verleenen aan Franciscus van Quickelbarueals welke, op onderscheide ne tijden, drie-en-twintig drenkelingen, meestal met groot gevaar voor zijn leven gered had heeft Z. M.bij besluit van dén 5 october jl.» denzelven benoemd tot Broeder der Orde van den Nederlandschen Leeuw. Den 2 november is het eere-teeken, aan dien rang verbonden, in eene plcgtige vergadering van gemelde maatschappijdoor den gouverneur der provincie aan van Quickelborne uitgereikt geworden. - Door plaatsgebrek andermaal^belet om, volgenS v;m den 7 de zer in de beruchte zgifir vjtr riti -osgbiaö le Courrter des Pays-Bas waarbij de heeren Jottrand 'én Claesadvokaten en Cochi-Mommens drukker en uitgever van dat blad, voor onderscheidene bepaalde tijden tot gevangenis zijn veroordeeld achten wij het genoegzaam er dit al leen van te zeggen, dat de artikelen, welke dit vonnisten gevolge heb- ben gehad en door hetzelve als uiterst losbandig geschreven worpen beschouwd, zijn geplaatst in de bladen van den 9 en 25 october II. en klaarblijkelijk zijn gerigt tegen Z. Exc. den minister van justitie, eersten nlagistsaatspersoon der regterlffke magt dezes rijkszijnde op de beklaagden art. 222 van het wetboek, van strafregt toegepast, waarbij regtens is aangenomendat het artikel a majorj zoowel toepasselijk is op hoon in geschrifte en drukals bij nionde geschied, alzoo de belee. diging even zeer door geschrevene silr doTir met hoorbare stem gesprokene woorden kan worden uitgedrukten heeft de regtbank alverder begre pen, dat de thans .bestaande wetgeving, ten aanzien van het plegen van misdrijven door middel der drukpers, geenszins zoodanig is gewijzigd, dar een uitgever, welke willens en wetens strafbare opstellen in eenig dagblad plaatst, tegen alle verdere vervolging gedekt zal wezen, zoo dra de schrijvers dezer opstellen bekend zijn: op welken grond zij dan ook den drukker tot gemelde straf heeft veroordeeld. De ver- oordeelden hebben van dit vonnis geappelleerd.

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1