N°. i37. MIDDELBURGSCHE GOURAN Donderdag yy den i5 November. NIEUWSTIJDINGEN. DU1TSCHLANI). I^RANKFORT den 6 november. Z. M. de keizer van Rusland is den 20 occober, te Odessa aangekomenaan boord van het linie schip Keizerin Maria. Z M. was volkomen welvarend en heeft weini ge uren, na aan land gestapt te zijn, zijne reis naar Petersburg voortge zet. De generaal-adjudant BenkendorfF en de generaal Adlerberg verge zellen Z. M. Door tegenwind is de Keizerin Maria zeven dagen onder \veg geweest van Varna naar Odessa, en op den 16 heeft het zoo sterk gestormddat al hare masten avarij hebben gekregen. De generaal-gouverneur graaf von VVoronzow is ook met dit schip te Odessa gekomen, alsmede de vice kanselier graaf van Nesselrode, de generaals.adjuaanten des keizers prins Trubetzkoi en graaf Orlolf Deni- soff, de opper-ceremoniemeester graaf Stanislas Potocki. en de Pruissische generaal.majoor von Nostizwelke laatste reeds te Berlijn teruggekeerd is. Jussuf-pacha een der bevelhebbers van Varna, is aan boord van het flregat Raphaelte Odessa gearriveerd. Men heeft te Berlijn reeds een' gedenkpenning geslagen op de in neming van Varna, door het Russische leger. Op de eéne zijde ziet mende beeldtenis van keizer Nikolaas, met het omschrift: Nicolaas I, totius Russiae imperator (Nikolaas Ikeizer aller Russen)en op de andere zijde het navolgende opschrift ineen' krans van laurieren: Varna a Russorum fortissimo exercitu capta die xi Octobris mcccxxviii. (Varna ingenomen door het dappere Russische leger den 11 october 1828. FRANKRIJ K. PARIJS den 7 november. Volgens de laatste tijdingen uit Portugal, hebben in de provincie Tras-os-Montes de constitutionelen het hoofd weder opgestoken aangevoerd wordende door den majoor Serpa-Pinto een officier van beproefden moed en bekwaamheidafgevaardigde in. de laatste cortes en een der rijkste eigenaren van die provincie. Hij heeft den 14 october een aanval Van het 22ste regement van linie, dat tegen hem afgezonden Was, en hem bij St. Tircij ontmoette11a een hardnek kig gevechtafgeslagen en de vlugt doen nemen'; er waren twee com- pagnien van dat regement, met wapenen en bagagie, tot hemovergeloo- pen. Ook nog op andere punten in het noorden van Portugal hebben zich benden constitutionelen gevormd. Dom Miguel heeft onlangs op eenmaal niet minder dan 247 officieren van verschillende rangen afgezet. NEDERLANDEN. UTRECHT den 9 november. Gisteren avond, ten 8 uren ontstond alhier een geweldige brand in de huizinge der bierbrouwerij den Aker of de Keteltjesvan de heeren Schuurmanwelke zoodanig de overhand nam, dat spoedig,het geheele gebouw in volle vlam stond. De brand bare stoffen, voor de brouwerij voorhanden, gaven de vlammen steeds voedsel, zoo dat alle hulp ter blussching te vergeefs was en de vuur kolom zich op eene ontzettende wijze in de lucht verhief en het groot ste gedeelte der stad verlichtte. Indien bij dit ongeluk de wind zich verheft en de ijsselijke vlam over de nevenstaande gebouwen zich ver spreid had, alsdan was het gevaar niet te berekenen geweest; de wind stilte maakte dat men de huizen aan weerszijde van het brandende ge bouw kon ter hulp snellen en voor eene gewisse vernieling bewaren. Alhoewel men den brand omstreeks n uren meester was, duurde dezel ve hedeii morgen nog voort. Het woonhuis, alsmede het daarnevens staande gebouw, tot de brouwerij behoorendezijn van binnen geheel uitgebrand. Mén wil dat' dé brand veroorzaakt is geworden door het te sterk stoken van den eest. AMSTERDAM den 5 november. Het openbaar examen der kweeke lingen van het instituut tot onderwijs van blinden alhier, werd heden, te midden eener aanzienlijke en talrijke schaar van leden, begunstigers, commissien van onderscheidene collegien enz. gehoudenin de kerk der Remonstrantsch-Gereformeerde gemeente, welke tot dat einde goed gunstig was afgestaan. Het verslagsedert den 1 november 1825, en de verantwoording se dert den 1 november 1827, geschiedde door.den voorzitter des hé. stuurs, den heer II. KJijnlid van het koninklijk Nederlandsch in stituut enz.afgewisseld wordentve door zangen waarvan de woorden door den gemelcien voorzitter en do muziek door den jeugdigen J. Q, Mug- hardt, een' der kweekeling.cn nog op het instituutvervaardigd waren. Alle de kweekelingen gaven de meest .voldoende blijken van vorde ring in de vakken van wetenschappen kunsten ambachten en hand werken waarin zij onderwezen worden vooral in de toon- en zang kunst wordende onderscheidenedoor de kweekelingen vervaardigde, muzijkstnkken voor instrumenten en voor zang, alsmede bekende ge zangen uit de oratien de schepping en de jaargetijdendoor hen op eene voortreffelijke Wijs uitgevoerd. Bestiiurderén hadden het genoegende blijken eener algemeene goed keuring te ontwaren, en mogen zich vleijen dat de weldadige inrig- ting tot onderwijs van blindenwaardoor ongelukkige en voor de maat schappij als het ware verlorene wezens tot beschaafde en nuttige leden derzelve worden opgevoed steeds meer en meer een belangrijk voor werp der welwillendheid, der milde bijdragen en dér liefderijke onder steuning van den menschijevenden Nederlander blijven zal. ZEE-TIJDINGEN VLISSINGEN den 11 november. Eergisteren zijn, voor Antwerpen bestemd, alhier ter reede gekomen Neptuneskapt. M. D. Jeltes, van Liverpoolmét klipzout de Gezina kapt. R. T. Taay, van Riga, met lijnzaad; the Unitykapt. J. Torode, van Rio-Janeiro, met koffijthe Lively kapt. A. Farmer, van Riga, met lijnzaad; la Clemencekapt. R. R. de Haan, van Liverpool, met klipzout; Henriettckapt. P. P. Ackerman, van de Havannahmet stukgoederen. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomenen den 9 en 10 dezer van onze reede naar zee gezeild De Vrouw Helena kapt. S. C. de Vries, naar Leith, met boomschors de Orion kapt. J. F. Smith, en Minerva kapt. F. J. Kopeke, beide naar de Oostzee met ballast; the Eiisa, kapt. G. L. Hynd naar Lon- den, met tarwe Albertuskapt, II. A. Schultznaar Cette, met ballast. BESTUREN ew ADMINISTRATIEN. De GOUVERNEUR van de Provinéie ÈEELAND Gezien de Publicatie van het voormalig Staatsbewind, in dato Jota» nuarij 1805, betrekkelijk de maatregelen ter wering van besmettelijke ziekten, die, door middel der scheepvaart, herwaarts zouden kunnen Wot» den overgebragt, waarvan de bepalingen Volgens Koninklijk besluit vatl den 24 Ju lij 1819, 110.14, bij voortduring lot rigtsnoer moeten dienen, en waarbij ouder bedreiging der zwaarste traffenten stelligste verbd* den is om eenige personen of goederen aan boord van Schepen aart quarantaine-visitatie onderhevig, te brengen, als ook om aan boord dief Schepen te komen, met verdere bepaling, dat geenerlei personen Eidh van boord derzelve Schepen, gedurende den tijd der quarantaine, Op gelijke straffezullen vermogen te verwijderen Gezien de Resolutie van Zijne Excell. den Minister voor de Marine en Koloniënvan den 29 der Iaatstvorige maand Lett. B. No. 74tef verzekering eener rigtige naarkoming dier bepalingenten einde alzod met geen der Schepen welke de quarantaine-vlag toonenvan besmette plaatsen komen of aan quarantaine en visitatie onderworpen Zijnhoe* genaamd eenige communicatie plaats hebbespeciaal ook geene def zich daarop bevindende personen zich Van boord begeven, en wijders, bij aldien zoodanige communicatie de waakzaamheid niogt ontsnappen, de personendie zich aan boord dier Schepen begeven of met dezelVtf gemeenschap gehad hebben, aan boord verblijven, of op dezelve terug gevoerd en gehouden worden tot na het ontslag dier bodems uit da quarantaine In aanmerking nemende, de nadéelige gevolgen welke uit de over* treding der vorengemelde bepalingen zouden kunnen resulteren, en da gevaren waaraan diegenen zich bloot zouden stellen, welke strijdig met dezelve handelen Heeft goedgevonden De Ingezetenen dezer Provincie aan de voorzegde bepalingenvoor* komende in de Publicatie van het voormalig Staatsbewind de dato ia Januarij 1805, te herinneren, met kennisgeving, dat, van wege het Departement der Marine, de stipste bevelen zijn gegeven en buitenge* wone maatregelen zijn genomen, ter verzekering eener rigtige naarkö* ming dier bepalingen waarvan de overtreding ten sterkjte zal wordert tegengegaan, en de genen, die zich daaraan schuldig maken, volgens de bestaande wetten zullen worden gestraft; wordende een iegelijk mitsdien gewaarschuwdom zich te onthouden van alle verbodene communicatie met Schepen de quarantaine-vlag toonende, van besmette plaatsen ko* mende of aan quarantaine en visitatie onderworpen. En zal dit Besluit in het Provinciaal Blad worden geïnsereerdmet aanbeveling aan de Besturen der aan Zee gelegene Steden of Gemeenten, om diegenen der Ingezetenen welke de Scheepvaart uitoefenen, ernstig ta waarschuwen, om zich'met hunne Vaartuigen niet aan boord van Zee* Schepen, welke aan quarantaine onderworpen zijn, te begeven, noch met dezelve iemand wie het ook zij aan boord derzelve te brengen zullende wijders een genoegzaam getal in plano gedrukte exemplaren dezes aan Burgemeesters en Wethouders der Steden, en Burgemeesterl en Wethouders of Assessoren der Gemeenten ten Platten Landein de Provincie Zeeland verzonden worden, met uitnoodigingom door afkort* diging en aanplakking daaraan onverwijld de noodige publiciteit te geven. Middelburg, den 10 November 1828. VAN VREDENBÜRCH. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEELAND adver teert., datvan heden afzoo ten zijnen Kantore als bij de respective Ontvangers in de Provincie zullen worden uitbetaald de Tractementei» aan de School- Onderwijzers en aan de Geregts-DienaarSover het derde Kwartaal 1828. Middelburg, den 13 November 1828. De Administrateur voorn. P. P O u s. De MAJOOR, kotnrannderende het iste Bataillon der 2de Afdeeling Infanterie, belast met het toezigt over de Garnizoens Ziekenzaal te Mid-- delburg, zal, op den 20 November aanstaandedes morgens om half- twaalf uren preciesten zijnen Bureele aan de minst-inschrijvenden aanbesteden De leverantie der benoodigde LevensmiddelenBrand- en Lichtstof' fenvoor gepielde Ziekenzaal ingaande met primo Januarij en eindigende met ultimo December 1829. Zullende ten dien einde, van heden af aan, eene beslotene Bus op he.t Bureau van meergemelde Ziekenzaal geplaatst zijn voor den ont vang der Insciirijvings-biljetten terwijl bij hem Majoor de conditiën van des morgens 9 tot des middags 12 uren, ter lezing zullen liggen. Wordende aan de belanghebbenden bekend gemaakt, dat, 11a des mor gens ,elf uren vap.opgemelden datum, geene inschrijvings-biljetten meer zullen worden ahngenomén. A DU ER TEN TIEN. (gehuwd dén 13 Maart 1828, te Calcutta (in Bengalen')de Wei- Edele Heer ALBERT MATTHEWS, met Mejtifvrouw CAROLINA ADRIANA VOS oudste Dochter van den Wel-Edelen Heer JACOBUS REINIER VOS, Med. Doctor. J-Jeden morgen verloste vrij voorspoedig van een' welgeschapen ZOON, Digna Johar/na Aubry geliefde Echtgenoote van Helvoetsluis HENDRIK van E N S T den 9 November 1828. Med. Chir. Art. Obst. Doet. J)en 9 November is te UtRecht van een' ZOON bevallen G. M. EPKEMAgeliefde Echtgenoote van A. EKKER. Middelburg, den 12 November 1828. Op den 4 November 1828 overleed, binnen de stad Vlissingen mijn geliefde Vader, JAN BRAACX Bouwmeester van dezelve Stad, in den ouderdom van ruim 52 jaren. Familie Vrienden en Bekenden, zoo in Zeeland als Holland en elders,

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1