N°. i'3ï. MIDDELBURGSCHE COURANT. 4/ Donderdag -*»ruo 1>| den 3o October. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. I"FRANKFORT den 25 october. Russische legerberigten van den 11 dezer behelzen de VEROVERING van VARNA. Dezelve luiden aldus: Operatien voor Varnavan den 1 tot den 5 october. De beide mijnen welke onder de wallen der vesting aangelegd werden zijn den 3 en 4 october aangestoken en gesprongen, met eene gewenschte uitwerking. Het korps van Omer-Vrione heeft tot den 30 septemberin weerwil der ontvangene versterkingen geene verdere bewegingen gemaakt. Aan onze zijde is het korps van den generaal Bistrom mede versterkt gewor den en om deszelfs stelling te dekken zijn redouten aangelegd. Op de ze wijze zijn de noodige maatregelen genomen, opdat de vesting geene hulp zou kunnen bekomen. De generaal der infanterieprins Eugenius van Wurtemburg, is tot Osmanzijk voortgerukt. Berigten van Varna van den 5 tot den 9 october. Nadat door de be legeringswerken een weg naar de vesting geopend waswerden eenige troepen afgezonderd om het noordelijke bastion het naast bij de zee gelegen, te bezetten en aldaar eene batterij op te werpen. „Den 7 October, een uur voor het aanbreken van den dag, drongen de daartoe bestemde scherpschutters en matrozen de bres binnen en dood den alle zich aldaar bevindende Turken. Daar zij geen tegenstand ont moetten, lieten zich deze dappere krijgslieden door hunnen moed mede siepen, en, zonder om de 111 bezitneming van het bastion, dat het hoofd oogmerk waste denken drongen zij verder door en kwamen tot mid den in de stad. Ondertusschen werden op drie onderscheidene punten looze aanvallen van onze redouten tegen de stad gedaan, en de Turk- sche tirailleurs, die zich in de grachten der vesting verborgen hadden, daaruit verdreven. „Ondanks dit onverwachte gevolg, en de hulp, welke de scherp schutters en matrozen steeds nagezonden werd was het vooruit te zien, dat zij even min de geheele vijandelijke bezetting zouden kunnen weer staan als in het bezit des bastions blijven. In deze overtuigingen om bloedvergieten te sparen, werd de terugtogt aanbevolen. De man schap trok in de grootste orde terugen voerde een groot aantal Chris ten vrouwen en kinderen mede, die zich in de stad bij hen gevoegd hadden. Hierbij werden twee in het bastion gevondene vaandels buit gemaakt. Veertien kanonnen, die zich daar bevonden, werden deels vernageld deels in de grachten geworpen. Ofschoon deze onderneming den bedoelden uitslag niet had strekte zil echter om de Turken te bewijzen dat zij binnen de muren van •Varna niet meer veilig warenmaar de vesting stormenderhand kon in genomen worden. Van daar, dat zich ook een Turksch beambte in het leger heeft vervoegdom over de overgave te onderhandelen. Den 9 october is de opperbevelhebber der stad, Jussuf-pachagekomen om met den admiraal Greigh afspraak te makendoch de belegerings-wer- ken werden desniettemin voortgezet." Berigten van Varnavan den 11 october. De gelukkigste uitslag heeft de pogingen der Russische armee onder de muren van Varna be kroond. Heden heeft zich de gewigtige vesting op genade overgege. ven en reeds rukken onze legers dezelve binnen. De overgave was het gevolg der algemeene verslagenheidwaarin de gansche stad door de kloekmoedigheid van eenen kleinen hoop on zer soldaten gebragt werd die in den nacht van den 7 october tot mid den in de stad gedrongen waren. De angst was zoo groot, dat men nog denzelfd en avond begon te onderhandelen. Ten gevolge dezer on derhandelingen was Jussuf-pacha de eerste, die, zonder kapitulatie, zijn leger beval de wapens neder te leggen en met hetzelve in onze legerplaats kwam. Zijn voorbeeld werd 's nach ts en 's anderen daags door de gansche bezetting gevolgd. Alleen de kapudan-pacha en een klein getal lieden, die tot zijn gevolg behoorden, nam de vlght in de citadelwaar hij echter door onze soldaten die met trommelslag en vliegende vaandels de stad binnen gedrongen waren, gevangen werd ge- nom en. Volgens opgave der gevangenen zou de bezettingmet inbegrip der gewapende ingezetenen, bij het begin der belegering 22,000 man bedra gen hebben. Thans zijn er 6000 man gevonden." Operatien voor Schumlavan den 28 september tot den 3 october. „Den b8 september heeft de vijand uit de vesting beginnen te vuren, en is met de kavallerie op de voorposten aangevallen. De generaal-majoor Sijsoiew, met zijn regement kozakken ontmoette den vijand en zocht hein naar Onze redouten te lokken. Tegen den middag bekwam de vijand eene versterking van geregelde infanterie en kavallerie; doch hij werd door het vuur onzer redouten tot den terugtogt naar Schumla genoodzaakt. „Den 2 october zond de vijand een korps van 4000 man infanterie en 5000 man kavallerie, met 14 kanonnen, op den weg naar Silistria 0111 den generaal Nabel die met eene brigade uhlanen tegen Schumla in aan- togt was af te snijden. De generaal Orlow kreeg derhajve in last om het oogmerk des vijands te verijdelen; hij viel den vijand in het dorp Rndikioi aan, bragt zijn geschut tot zwijgen en noodzaakte hem tot den terugtogt. Ondertusschen had de generaal Nabeldie door de vijande lijke kavallerie aangevallen werd, dezelve afgesneden en zich met de divisie van den generaal Orlow vereenigd." GROOT-BRIT TAN JE. LONDEN den 25 october. Met Zr. Ms. schip Britonvan Rio-Ja- neiro te Portsmouth binnen heeft men tijding dat de vredes-prelimi- nairen tusschen Brazilië en Buenos-Ayres gesloten zijn op of omtrent den 29 augustus, den dag van het vertrek van dit schip. Naar de laatste berigten van Lissabon is de dwingelandij van dom Miguel ten-top gestegen. Na alle lieden van eenig aanzien, die slechts van liberale gevoelens konden verdacht worden, in de gevangenis ge worpen te hebben was hij nu ook begonnen met de burger lieden en winkeliers tc vervolgen. Hij heeft de koffijhuizen doen sluiten en in eenen nacht daaruit omtrent vijftig menschen doen oppakken', om dat zij over de komst van donna Maria te Londen hadden gesproken. De Engelsche paketbooten worden door Portugesche gewapende sloepen omringd, ten einde te beletten, dat iemand aan boord daarvan eene schuilplaats zou vinden. Bij Lloyds zijn berigten van Konstantinopelvan den 24 septem ber, waaruit blijkt, dat de Porteden 13 dier maand, geweigerd heeft om nieuwe firmans voor de vaart op de Zwarte zee te geven, zonder onderscheid van natie en of de schepen geladen of in ballast zijn. Twee of drie schepen waren nog met vroeger afgegeven papieren gezeild, maar een daarvan was door noodweer in het kanaal terug gekomen en had geen verlof kunnen bekomen om op nieuw in zee te steken. Men dachtdat die maatregel zou durenzoo lang als Rusland den uitvoer van tarwe bleef verbieden. FRANKRIJK. PARIJS den 24 october. De heer de Chateaubriand, Fransch ambas sadeur aan hof te Rome, is des avonds van den 9 dezer aldaar aange komen. Vele Portugesche officieren, die te Parijs zijn, gaan naar PHjmouth, waar de generaal Saldanha het bevel over de Portugesche troepen op zich zou nemen. In een der nieuwspapieren vindt men een berigt van Odessa, over Weenen volgens hetwelk de Russen de Turken uit hunne verschansingen gelokt en hun slag geleverd zouden hebben, met dat gevolg, dat zij volkomen geslagen en naar den Balkan gevlugt waren, met een verlies van vijf-en-twintig duizend man. De grootvizier zou gekwetst en Omcr- Vrione gesneuveld zijn, benevens zeven pacha'sverder zouden de Tur ken hun geschut, pakkaadje en magazijnen in den steek gelaten hebben. Volgens den Courrier-Franfais is de voornaamste der misslagen, welke den krijgstogt der Russen tegen de Turken tot dus ver heeft doen mislukkende weinige snelheid welke zij in hunne operatien hebben be toond. Zij moesten zes weken vroeger den Balkan hebben bereikt. Deze Aziatische traagheid deed hen meermalen, in andere omstandighe den, te laat komen. De gezwinde marsch is die der overwinning. Men zou zich echter zeer bedriegen indien men de Russen voor moedeloos hield. Er bestaat bij het kabinet van St. Petersburg een stelsel van hardnekkigheid, en bij het Russische volk eenen aard van gehoorzaam heid en standvastigheidzoodanig vermengddat de verlorene veldsla gen hunne zedelijkheid niet krenken. De Russen hebben niet die soort van inbeelding, welke uit één ongeluk verscheidene andere doet ontstaan; zij kennen maar zelden de plotselinge schrik terreur paniqueToen Suwarow bij de belegering van Oczakowin 1788, zijne keurbenden voor de derde maal tot den storm aanvoerde, overdekten twintig dui zend zijner soldaten de grachten dier vesting met hunne lijken. Men weet, doOr welk eene reeks van tegenspoeden de grondlegger van het staatkundig sijsthema dier mogendheidPeter Itot de gedenkwaardige zegepraal van Pultawa kwam. Al bestond er niet reeds de militaire trots, die verbazende en barbaarsche fierheid, der Russische mogend heid, zoo is er reeds alles te verwachten van de inspanning der pogin gen en van de uitgestrektheid der opofferingen, waartoe zij komen zou, om hare houding van meerderheid tegenover de Turken te hernemen en hare kracht van opinie ten aanzien van Europa te herstellen. Rusland heeft zijn steunpunt in de uitgestrektheid van zijn grondgebied en in de massa's zijner krachtenhetzelve heeft bovendien den tijd en de ruimte. Zijne ontwerpen kunnen gestaakt en beurtelings hervat worden. Dit is hetgeen het sedert eene halve eeuw met onverstoorbare volharding doet t gevechten, traktaten, verbindtenissenalles dient hetzelveen het heeft nog geen éénen wezenlijk teruggaanden stap in zijn stelsel van vergroo ting gedaan. Deszelfs gouvernement heeft niet te doen met een volk, dat zich haast om te genieten en te leven, door constitutien te vrageh. De Rus is integendeel ingenomen met die verlaging tot eene slaafsche kindsheid, die hem door een wonder, misschien zonder voor beeld in de geschiedenis der volken, geenszins van eene enkele dier hoedanigheden berooft, welke de volken krijgshaftig maakt. [Ten aanzien van den langzamen voortgang der Russische operatien is het niet te verwonderen, dat vooral Franschen redeneren, als in het begin van bovenstaand artikel wordt gedaan. Of echter de uitvoering van het tegenwoordige krijgsplan van Ruslands keizer niet vele voorba rige oordeelvellingen zal beschamenschijnt thans reeds te gaan bljjken.] ZEE-TIJDINGEN. VLISSINGEN den 25 october. Sedert eergisteren zijn alhier ter reede gekomen Vlsis, kapt. J. MorelvanRouen naar Rotterdam bestemd, met steen en beelden. Anna Elisabethkapt. S. Harkes met klipsteenen de Jonge Jacob kapt. B. J. Siedzesmet pleistersteenbeide van Rouen naar Brussel gedestilleerd. Naar Antwerpen bestemd: Annette, kapt. K. van den Oever, en de Vrouw Helenakapt. S. C. de Vries, van Huil, beide met stukgoederen John- Alexanderkapt. J. Shang, van Aberdeenen the Nellykapt. J. Patersonvan Londenbeide met ballastHertog van fVellington kapt. DBherens, van Gothenburg, met houtwaren de Jonge Rentekapt. kapt. W. B. Huisman, van Liverpoolmet klipzout; the Cood Int end kapt. C. Jobson, van Londen, met ballast; de Jonge Egbertuskapt. J. B. Mulder, van Liverpool, met klipzout. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomenen heden van onze reede naar zee gezeild IVetrennerkapt. J. D. Sauberlichnaar Hamburg, met k'offij en hui den Hull-Packetkapt. H. II. Lange naar Huilmet vlasthe Jane Port-Lau kapt. H. Wilsonnaar Newport, en le Jeune Augustekapt. J. A. Durand, naar St. Mayobeide met stukgoederen; de Leeuw, kapt. j. Jansen naar Charlestownmet jenever Theresia kapt. L. J. Bes- selingnaar de Marennesmet ballastStair Stewardkapt. J. Steven- son naar Liverpool, met stukgoederen; le Sans Repos, kapt. C. Pe- thers naar Londen, met boomschors; Ameliekapt. F. de la Vou- pierre, naar Havre-de-.Gracemet ijzer en steen. VLISSINGEN den 28 october. Van den 25 dezer tot heden zijn, voor Antwerpen bestemdop onze reede aangekomen Sanderina kapt. H. H. Jongebloedvan Koningsbergen, met lijnzaad; Alexander, kapt. W. S. Munday, van Buenos-Ayres, met huiden en ho rensReinierakapt. G. Meu'gensvan Villa-Nova met fruit; Stad en Landekapt. T. de Leeuwvan Marseille, met stukgoederen; tVilliams

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1