MIDDELBURGSCIIE COURANT. N". i3o. Dingsdag 7E(,ELl m .v-i den 28 October. NIEUWSTIJDINGEN. NEDERLANDEN. BESTUREN bh A DM INISTRA TIEN. ri»o* JQrA .J ntiisbioojfl e^nrl *jb rri Wt DUITSCIILAND. I^RANKFORT den ai octobcr. Bijzondere brieven van Konstnntino- pel verzekeren, dat de Porteop de nienvve uicnoodiging der ge zanten van EngelandFrankrijk en Ruslandom het traktaat van 6 julij aan te nemen, heelt doen antwoorden, en dat de Nederlandsche ambassadeur, de baron van Zuylen van Nyeveltdit antwoord naar Corfii heeft gezonden. De reis-effendi zou bij deze gelegenheid aan den Oosten- rijltschen en Nederlandschen drogman gezegd hebben dat de Porte nog be reid was om met de ambassadeurss van Engeland en Frankrijk te onderhande len en hen dnaitoe in Konstantinopel" spoedig hoopte weer te zien; doch dat het beneden hare waardigheid was om een gezant naar Corfu te zenden, waar Russische staatslieden en afgevaardigden der Grieksche oproerigen zich bevonden. Men hield het dus niet voor onmogelijk, dat de sultan tot het traktaat zou toetreden. De tijding, dat de Britsche regering de blokkade van de Dardanel- ICn zal aanzien, heeft in Weenen eenen gunstigen indruk te weeg gebragt. BERLIJN den 20 october. Een der Petersbtirgsche bladen, welke, gelijk bekend is, niet dan onder eeu gestreng toezigt der regering wor den 'uitgegevenmeldt, ten aanzien van de in de Nederlanden aange kondigde Russische geldleening, het navolgende: I11 éénen dag is de inschrijving voor meer dan de helft der eerste serie, tot 99 ten hon derd, volbragt. De matige som der leening; het oogmerk, om dezelve gaande weg te vervolgenen het voorbehoudom die voor de beide andere serien te kunnen afzeggenhebben het publiek overtuigd dat de geldleening niet het gevolg was eener onvermijdelijke noodzakelijk heidmaar louter een maatregel van voorzorg* bijaldien de oorlog mogt aanhouden. Wij twijfelen nietof ook ons publiek zal aan de wel be- radene oogmerken der regering geregtigheid laten wedervarenals wel ke, in tijds hulpmiddelen beramende voor het geVal eener mogelijke be hoefte, op deze wijze het land drukkende lasten, of met den echten finantie-geest geenzins overeenstemmende hellingen bespaart. Wat de lee- iving zelve betreft, hare voorwaardeu zijn, zonder twijfel, zeer voor- deelig." Men meldt uit Petersburg, dat de door Perzie betaalde sommen gelds bij gedeelten aldaar beginnen aan te komen; dat onder het goud gedenkpenningen worden gevonden van eene ongemeene zwaarte. HAMBURG den 21 october. Het berigt', dat de Russische bezetting der Alands-eilanden is versterktwordt thans regtstreeks uit Stokholm stellig tegengesproken. GROOT-BRITTANjE. LONDEN den 19 october. De berigten uit Ierland, ontvangen, ma ken voornamelijk gewag vat) het vormen van nieuwe ProtestantSche of Brunswi.iksche clnbsen. Dezelve geveft niet onduidelijk de vrees te ken den, dat deze maatschappijen, welke tegen de Katholieke bewoners van het eiland een' zeer bitsen toon aannemen, voor de bewaring der zich langzaam herstellende rust hoogstnadeelig zijn. De ongeregeldheden zijn nog niet volkomen gestuit. Bovengenoemde berigten meldendat een aantal oproerigen te Wallstowt) de baldadigste bedrijven heeft gepleegd en onlangs twee pachthoeven en eenige afzon derlijk staande korenschuren in brsnd heeft gestoken. Ook de plaatse lijke beambten aangesteld tot de bewaring der openbare rusthebben veel van hunne moedwilligheden te lijden. Zij zijn grootendeels met sa. bels, zeisen hooivorken en sommigen ook met schietgeweer gewapend. Men hoopte echter, dat de Engelsche m'agt, welke met het einde der ipaand geheel voltallig zal zijn (dezelve belooptvolgens vroegere be rigten 40,000 man) aan deze gewelddadigheden zal weten paal en perk te stellen. Latere berigten uit Ierland melden dat het bekende hoofd der Roomsch- Katholickenmr. Lawless, in hechtenis is genomen, wegens het beleg gen van eene vergadering van meer dan 20,000 menschen te Ballibay, doch dat hij daarna onder eenen borgtogt van honderd pond sterling we derom is Iri vriiheid gesteld. Nog twee andere personen zijn, te gelij kertijd in hechtenis genomen en onder dezelfde voorwaarde ontslagen. De in Plijmouth vercenigde constitutionele Portugezen schijnen de zer dagen voor hunne partij zeer gunstige berigten uit Portö te hebben Vernomen. F R A N K R IJ IC. - PARIJS den 21 octobcr. Een brief uit het kamp bij Navarino, van den 24 septemberbehelst het volgende Eergisteren hebben de opper-generaal en de drie, admiraals een mond gesprek met Ibrahim-pacha gehad, aan boord van het Fransche admiraal schip le QonquerantEr is bepaald dat Ibrahim Morea met de rest zijner troepen zoodra mogelijk ontruimen zal. Zij zullen ingescheept worden op 17 vaartuigen, welke den 21 dezer uit Egypte alhier aange komen zijnen overigens op Fransche of andere transportschepen. „Ibrahim is een klein, buitengemeen dik man, van een gewoon voQr- komen, maar met een zeer levendig, doordringend oog. Hij draagt een* hoogst eenvoudigen tulband. Zijn baard is ligt rood. Hij heeft bij ieder een verwondering verwekt wegens zijn doorzigt De ópper-generaal was verbaasd over de wijze waarop hij zich uitdrukte, en het beleid, waarmede hij de moeijelijkste zaken behandelde. Men zou dezen Turk beter moeten kunnen waarnemen en begrijpen, om oordeel over hem te vellen; maar dit is zeker, dat het een vastberaden man is, en dat hij tevens veel geslepenheid bezit. Hij heeft niet dan Arabisch gesproken, ènna de groote zaken afgehandeld te hebbeny zeide hij op een vrolij ken toon, dat, vermits men het over de hoofdpunten eens was, de bij zonderheden niet in aanmerking moesten komen; dat hij het genoegen wilde smaken van met Franschen om te gaan en op zijn Fransch te drin ken en te zwieren. Hij heeft dit ook gedaan, en gezegd, dat hij den Champagne- boven den Bordeaux-wijn verkoos. Bij het heengaan heeft Ibrahim de generaals de hand gegeven, cn al de overige .officieren op eene zeer beleefde wijze gegroet." Do Moniteur behelst heden het volgende: „Brieven uit Morea, van den 2 dezer, melden,'dat Ibrahim dien dag met de rest zijner trod- pen'is onder zeil gegaan, met uitzondering van 1200 man, welke hij, ingevolge de overeenkomst van Alexandriain de vestingen Coron. Mo- don en Nevaïïnö heeft achtergelaten. De generaal Maison zou den, 3 october deze laatste plaats naamver insluiten. Volgens een telegrafisch berigt uit Toulon, van den 19 dezer, is de Chibélewelke den <5 van Navarino vertrokken is, met depeches aan gekomen. De admiraal de Rigny meldt, dat Ibrahim den 4 dezer is vertrokken, voorafgegaan door 20,000 man en 1000 paarden. De ves tingen zouden nu door de Fransche troepen opgcëischt worden. Eene expeditie, onder bevel van den generaal Schneider, was naar Patras vertrokken. BRUSSEL den 23 october. H. M. de Koningen en H. K. H. Prinses Marianne zijn gisteren avond hier aangekomen. De audiëntie gisteren door Z. M. gegevenis zeer talrijk geweest. Het korps diplomatiek, de regterlijke, burgerlijke en militaire ambtena ren hebben de eer gehad hunne opwachting bij den Koning te maken. Ook de officieren der schutterij zijn in korps bij Z. M. toegelaten. De heeren vicarissen-generaal van Gent hebben de eer gehad van Z. M. met zijne terugkomst in de Zuidelijke provinciën geluk te wenschen. Vrijdag heeft monsigtiore Capaccini eene bijzondere audiëntie bij Z.-M. gehad welke zeer lang geduurd heeft. GRONINGEN den 20 october. Wij hebben het genoegen gehad in de afgeloopene weekden geleerden Engelschman Bowring in onze stad te zien. Hij kwam hier voornamelijkom persoonlijke kennis te maken met onze beroemdste taalkenners en dichters, en is door deze ontvangen op eene wijseven vereerende voor de vereerders als voor den vereerden, en, zoo als men dit verwachten mogt, in eene stad, waar de, voor ons vaderland zoo belangrijke voortbrengselen van zijn genie het eerst op den Nederlandschen bodem het licht zagen. (Bij den boekhandelaar IV. van Koekerennamelijkzag zijne Batavian Anthologie or specimens of the Dutóh poets with remarks on the poetical literature and Language of the Netherlandshet eerste licht op Nederlandschen grond). Dan, behalve deze, heeft hij ook onze akademische inrigtingen en het instituut van doofstommen en eenige onzer lagere scholen bezocht, en de lof, dien hij aan dit instituut en aan onze lagere scholen gaf, heeft zeker voor ons zoo veel meer waardedan die van andere vreemdelingenomdat zelden een rnensch zoo veel, ook in dit opzigtgezien heeft, als hjjin zijn leven bijna door geheel Europa zag. Het onderwijs der doofstommen betuigde hij nergens zoo goed te heb ben gezien, als hier, en in onze lagere scholen heeft hem vooral het roerend gezang der kinderen getroffen. 's GRAVENHAGE den 23 october. In den loop der aanstaande maand november zal, inde nabijheid, dezer stad, eene inrigting gevestigd wor den, bestemd voor de genezing der krommingen van de ruggegraaten andere wanstaltigheden van het menschelijk ligchaam. De heer He ine i assessor bij de geneeskundige faculteit der hoogeschool te Wurtzburg» die door geheel Europa als uitvinder dezer geneeswijze beroemd is, en zich reeds zoo verdienstelijk gemaakt heeft door menigvuldige welge lukte behandelingen in zijn gesticht te Wurtzburg, zal dit Orthopaedisch Instituut besturentot welks oprigting hij door de krachtdadige onder steuning van Z. M. den Koning is aangemoedigd geworden. De alge meen bekende kunde van den bestuurder; het uitmuntend gebouw, nabij het Scheveningsche tolhek gelegenen van eenen uitgestrekten tuiA voorzienBenevens de schoone gelegenheidom door het gebruik der zeebaden, de genezing te bevorderen geven de gegronde hoop, dat de ze onderneming in alle opzigteu wel gelukkenen aan het oogmerk vol doen zal. In deze inrigting zullen door den heer Heine zeiven de tot do genezing benoodigde instrumenten vervaardigd worden. Heden nacht overleed alhier de heer E. M. Bergsma ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw en president bij het hoög.geregtshof. MIDDELBURG den 27 october. In de zitting van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal heeft de heer Reyphins, welke door Z. M. tot (voorzitter is benoemd, zijnen post met eene aanspraak in de beide talen aanvaard. Er was ingekomen eene concept wet wegens eenige verande ringen in de regten van in- en uitvoer, welke besloten is te doen druk ken. Nog waren ingekomen. 23 andere ontwerpen rakende het wetboek van strafvordering; deze reeds gedrukte ontwerpen zijn aan de leden uit gedeeld en naar de sectien ter onderzoek verzonden. Daarna is de ver kiezing der presidenten en vice-presidente voor de zeven sectien geschied. Van Frankfort den 22 wordt uit Bucharest den 5 gemeld, dat mefri sedert de overwinning door den generaal Geisraar behaald (zie ons No. .127) geene verdere berigten had vernomen. Dit wist men, dat de twee jgroote Russische legers Varna en Schumla steeds bezettedenen dat de :vroeger verspreide tijding van eene achterwaardsche beweging der ach terhoede naar de Donau niet werd bevestigd. IIOOG-GEREGTSHOF 1 N HOF VAN ASSISES IN DE 'S CRA fENllAGE. PROEINCIE ZEELAND bevelschrift. Wij Mr. CORNELIS FELIX van MAANENMinister van Justitie, als door Zijne Majesteit bij voortduring belast met de waarneming der funetien van Eersten President van het IIoog-Geregtshof in's Gravenhagen Bevelen uit krachte van de Wetdat de Assises in de Provincie Zee' landvoor het vierde vierendeel jaars van den jarc 1828, zullen geo pend worden te Middelburgop Maandag den 15 December eerstkomende, des morgens ten tien uren, op den voet bepaald bij de artikelen 16, 17 en t8 der Publicatie van den 11 December 1813- Benoemen om dezelve te presideren Jonkheer Mr. IVillem Anthonij Bichon Visc '1Rand in bovengemeld Ijoog-Geregtshof En gelastendat deze ter diligentie van den Heer Procureur-Gene raal zal worden bekend gemaakt en afgekondigd. Aldus gedaan te 's Gravenhage den 9 Occober 1828. VAN MAANEN. Van wegé den Heet Eersten President: De fungerende Eerste Griffier van het Iloog-Geregtshofr J. H. S P E I R M A N.

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1