MIDDELBURGSCHE COURAN N°. 128. Donderdag NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. BERLIJN den 16 october. Men heeft hier twee berigten uit het Russisch leger voor Varna. Het eerste is van den 26 september en meldt, dat de belegering voorwaarts ging, twee bressen, bijna geheel voltooid waren, en men, door middel van schanskorvenmeerderen toe gang tot de grachten verkreeg als ook dat des nachts van den 25 eene vijandelijke redoute stormenderhand ingenomen was door het regement van Nizowdat den vijand met de bajonet aangreep en met verlies van meer dan honderd dooden op de vlugt joeg. Het tweede berigt is van 1 october en veel belangrijker, zijnde van dezen inhoud „Sedert eenige dagen had men vernomen, dat een sterk Turksch korps In aantogt was, met oogmerk óm het beleg van Varna te doen ophef fen. Volgens het zeggenwas het door den groot-vizier van deze zijde van Katntczyk afgezonden, om zich te vereenige.n met Omer Vrio- ne, die Schumla verlaten had aan het hoofd van eene bende Albanezen. Spoedig daarop gaven de Russische voorposten kennis van het aanruk ken des vijands en gr werd eene sterke divisie uitgezonden om hem te verkennen; doch de moeijelijkhedendie de grond opleverde, verhin derden juiste berigten in te winnen over het voortrukken van den vij and, alsmede over zijne sterkte, en bij deze verkenning onderging het regement jagers te voetvan de gardeeen aanmerkelijk verliesde chef van dat regement, de generaal-majoor Hartung, de adjudant des keizers, oversteSargerde overste Busse en tien officieren sneuvelden. Den volgenden dag liet de vijand zich zien voor de positie der Russen, aan den zuidkant der zeeëngte van Varna; doch daar; was het Russisch korps versterkt en onder bevel van den luitenant-generaal Bistrom gesteld. „Den 27 werd de luitenant-generaal Suchozonet, met de eerste briga de van de ligte kavallerie der garde de tweede brigade van de 19de divisie infanterie en twee batterijen naar den linkeroever der zeeëngte van Varna gezondenom den regtervleugel van Omer Vrione te bedrei gen. Deze beweging werd zoo snel en in zoo goede orde uitgevoerd dat daardoor het Turksch leger bij het dorp Hadgi-Hassan-Laar in han den der Russen vielen de Turken daarbij een vaandel en ongeveer vijf honderd man verloren. Ondertusschen kwam prins Eugenius van Wur- temberg uit het leger voor Schumla aan met de eerste brigade der 19de djvisie, en .vereenigde zich, na het 20ste regement jagers aan zich ge- bokken te hebben den 28 met het korps van Suchozonet. Dien dag had de generaal Bistrom een ernstigen aanval afgeslagen. J)e vijand, die sedert zijne komst bezig was met zich te verschansen, pcrljct met aanzienlijke raagt zijn leger en greep de Russische werken aan. Het gevecht duurde vier uren met hardnekkigheid. Het vuur der Russische batterij en een krachtdadige aanval met de bajonnetdoor het ASte bataillon garde-jagers en het iste bataillon grenadiers van de lijf wacht, beslisten eindelijk de overwinning. Elk dezer bataillons ver- pverde een vaandel, en de Turken trokken af, na duizend dooden op het slagveld gelaten te hebben. De Turken waren in dit gevecht vijftien duizend man zoo voetvolk als ruiterij sterk, en hadden nog eene gelijke magt in lupine verschansingen. De Russen hadden het verlies te betreu ren van den dapperen en braven generaal Freitag, chef van het rege ment grenadiers der lijfwacht, en van den overste Zaycow van dat re- gémentwelke bij den storm aan het hoofd der bataillons den dood heb ben gevonden. Des anderendaags hield de vijand zich rustig en werkte aan het ver schansen van zijne legerplaats. De Russen besloten hem den 30 aan te grijpen. De generaal Bistrom deed den eersten aanval, die echter slechts diende om den vijand te misleiden. Prins Eugenius van Wurtemberg voerde den tweeden aanval aan en wel tegen den linkervleugel der Tur ken. D.e Russen moesten op eenen grond manoeuvrerendie door on telbare holle wegen doorsneden en met digte struiken begroeid was, dat voor de .vijandelijke infanterie zeer gunstig wasdewijl zij zich in het lage hout kon verbergen en met voordeel strijden. In weerwil echter viyi .al,ie djezwarigheden gelukte het aan het 20ste jager-regement''om de eerste Tnrksche redoute en een stuk geschut weg te nemen, en de Rusgen (wareo met zoo veel moed bezield, dat, niettegenstaande de be velen van prins Eugenius, de eerste brigade der 19de divisie, onder jLQtnipgndo van den generaal Jurnowdes vijands legerplaats aanviel. Die generaal is het slagtoffer van zijnen edelen moed gewordenterwijl het ggu zijne brigade gelukte 0111 het parapet der vijandelijke schansen te be stijgen. Hier vonden zijne troepen zich aan het Turksch snaphaanvuur blootgesteldhaar front door eene overmagt aangegrepen en hare flan ken door de vijandelijke ruiterij bedreigd, en moesten zij dus, daar zij te ver verwijderd waren van de kolonnen, die haar konden ondersteu nen na veel verlies geleden te hebbenterug trekkendat zijonder bescherming der batterijen en geholpen door een aanval der uhlanen van de gardein de beste orde bewerkstelligden. Het gevecht werd hierop gestaakt en het korps van prins Eugenius van Wurtemberg bezette we der zijne positie bij Hadgi-Hassan-Laar. De dapperheid, waarmede de Russen 's vijands verschansingen aangrepen, heeft een zoo grooten in druk op de Turken gemaakt, dat zij, ondanks het verlies der Russen, het korps van prins Eugenius bij den aftogt volstrekt niet hebben gc- bjndprden ook' nog heden binnen hunne verschansingen blijven staan. De belegeringswerken van Varna zijn reeds zoo ver gevorderd dat Op twee punten de mijnen tot aan den hoofdwal der vesting reiken." In een officieel rapport over de krijgsverrigtingen voor Schumlavan dpn 27 september, vindt men, dat op den 21 een Turksch detachement infanterie, dat eene redoute aanvielop de vlugt geslagen was. Voorts wordt daarin verzekerd, dat weldra het 6de korps, onder de bevelen van generaal Roth, zich bij de troepen, die voor Schumla liggen, zal voegen en dat dit korps door het 2de, onder bevel van prins Szerbatow, in het beleg van Silistria vervangen wordt. Voor dat generaal Roth zijne positie voor Silistria verlaten, had werd hij den 15 september door een vijandelijk korps van vier duizend man aangevallen, maar sloeg het op de vlugt, na dat het drie honderd man dooden en zoo men zeideden kominandant zijner ruiterij op het slagveld gelaten had. Een berigt van het leger voor Silistria van den 11 september spreekt van het versterken der hoogten, die de Russen genomen hebben, en van den 23 October, het beschieten der vesting, als ook van een aanval der Turken op den 11 tegen twee Russische redouten en van een anderen aanval der rui terij op het korps van generaal Kreutz, waarbij de vijand met verlies terug gedreven was. Ook van het leger in Klein-Azie zijn tijdingen tot den 1 september. Prins Wodbolski was gezonden om voor de vesting Azkhurop den weg naar Georgie gelegen het beleg te slaan maar de bezetting nam de vlugt naar het gebergte en de inwoners openden hem de poorten. In die ves ting zijn veertien kanonnen, zes vaandels en veel voorraad van mond en krijgsbehoeften gevonden. Onze Staatszeitung deelt thans het verdrag medehetwelkin der tijd, door den admiraal Codrington met den onder-koDing van Egypte gesloten is. De meeste artikelen van hetzelve zijn overeenkomstig hetgeen dienaangaande reeds vroeger door de nieuwsbladen is vermeld, zoo als het vrijlaten der Grieksche slavenhet overbrengen der Egyptische troe pen naar Alexandrie, het begeleiden der transportschepen tot aan die haven, enz. Het eenige opmerkelijke, hetwelk hierin voorkomtis een bijgevoegd artikel, waarin art. 6 van het verdrag gewijzigd wordt. In dat artikel was bepaald geworden, dat Ibrahim.pacha eene toerei kende bezetting in de vaste steden Patras, CkstelTornese, Modon Koron en Navarino zou achterlaten. In het bijgevoegd artikel is zulks iu zoo verre veranderd, dat in geen geval meer dan iaoo Egyptische soldaten voor de bezetting van die genoemde vestingen zouden achterblijven. FRANKFORT den 17 october. De Weener-dagbladen melden uit Konstantinopel, dat de sultan, den 15 september, plegtstatig uit de hoofdstad naar de legerplaats van Ramis Tschiftlik vertrokkenen de sandschaki-scherif (de heilige vaan of rijksbanier) overgedragen was. Sedert dien dag groeide het getal troepen het geschut en de voorraad, in gemelde legerplaatsvan dag tot dag aan. Men gelooft dat de sul tan binnen kort naar Adrianopel zal opbreken. Van Weenen den 10 wordt gemeld, dat, volgens brieven van Bucharest, van den 1 dezer, op het oogenblik ontvangen, het den ge neraal Geismar ten tweeden male was gelukt de Turkenwelke in Klein. Wallacbye waren gedrongenbij Crajova tegen te honden en te verslaan, ofschoon deze generaal maar 4000 man bij zich hadwaaronder de ver» sterkingen waren die hij had ontvangen. De laatste post van Konstantinopelte Weenen aangekomen, had brie ven tot den 26 september, volgens welke men aldaar steeds voortging om onder de inwoners berigten van nieuwe overwinningen te verbreiden GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 18 october. De dagbladen gaan steeds voort te rede neren over de blokkade der Dardanellen. Het half ministerieel avond blad laat zich vooral daarover in het breede uit. Hetzelve verklaart, datnu Rusland door blokkade de houding eeuer oorlogsvoerende mo gendheid heeft aangenomenhetzelve niet langer deelgenoot isnoch kan zijn van het traktaat van Londen, dewijl dat traktaat geene andere bedoeling haddan de onzijdigheid re bewaren. In Ierland is hetsedert de vorige berigtenrustig gebleven. Er bevindt zich thans eene buitengewone militaire magt in dat land. frankruk. PARIJS den 17 october. Z. M. heeft wederom zijne autorisatie ver leend aan de lagere geestelijke scholen in de bisdommen van Avignon, Quimper en Tarbes. Uit een officielen staat van 's lands inkomsten gedurende de negen eerste maanden van dit jaar blijkt, dat zij 22,194,000 fr. meer hebben opgebragtdan in denzelfden tijd van het jaar 1825, dat tot grondslag voor het tegenwoordig budget heeft gediend, en 21,233,000 fr, meer dan in dezelfde maanden van het jaar 1827 ontvangen is. Bij het ministerie van oorlog schijnen groote bezuigingen ingevoerd te zullen worden. Te Marseille heeft men den 9 dezer, des ochtends ten drie uren tien minuteneen schok van aardbeving gevoelddie eenige seconden geduurd heeft. Volgens berigten uit Lissabon van den 1 octoberhad men er van het feest van Sc. Michelden 29 septembergebruik gemaakt om dom Pedro, en de jonge koningin zijne dochter, openbaar te verguizen; onder anderen was ten spot rondgedragen eene strooijen popvoorstel lende eene jonge persone van 9 of 10 jaren, welke des avonds op het zelfde plein verbrand werd, alwaar men, bij de aankomst van dom Mi- guelhet beeld van dom Pedro verbrand heeft. Om echter de toespe ling een weinig te verzachten had men de voorzorg gebruikt om op de borst van die pop een geschrift te plaatsenmet het opschrift constitutie. Volgens depêches uit Morea van den 26 der vorige maand, duur de de ontruiming voort en ging de tweede divisie der Egyptische troe pen onder zeil. Admiraal de Rigny had, om de ontruiming te bevorde ren transportschepen verstrekt. De Turken schenen het voorbeeld der Egyptenaren te willen volgen en ook Morea te verlaten. Den 25 wa ren 5 h 600 hunner naar Romelie afgetrokken. De generaal Maison kampeerde nabij de vestingen van Messenie. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den 19 october. Men schrijft uit Brusseldat vier kweekelingen van het Collegium Philosophicmn te Leuven, 11a al daar hunne studiën volbragt te hebben te Rome in het pauselijk semi narium zonder eenige zwarigheid zijn aangenomen. BES'I UREN en ADMIN ISTRAT/EN. Op den 6 November 1828 zal, door den Directeur voor de Admi nistratie bij het Departement van Oorlog, te Brussel, worden aanbesteed: De leverantie, per Provincie, van de Fonrages aan de onderscheidene Korpsen te Paard van Zr. Ms. Troepen, uitgezonderd voor het Korps Maréchaussëevoor den termijn van twaalf maanden, ingaande met den 1 Januarij 1829. De voorwaarden dezer aanbesteding liggen ter lezing in de Bureaux van het Gouvernement der Provincie Zeeland. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, Hoofdplaats van de Provincie Zeeland, verwittigen bij dezen de Verlof- BEKENDMAKING.

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1