MIDDELBURGSGHE COURANT. N°. 127. Dingdag den 21 October. NIEUWSTIJDINGEN. RUSLAND. PETERSBURG den 2 october. Gisteren werd in het Taurische pa leis, in tegenwoordigheid van H. M. de keizerin-tnoeder en van Z. K. H. den erf-grootvorsteen Te Deurn gezongen, tot dankzegging voor de inname der vestingen Achalkalaky en Gertwissy en voor de luis terrijke overwinning, door den generaal Paskewitsch van Erivan over een Turksch leger van 30,000 man behaald. Na de godsdienst werden 4.4 vaandelsin de beide vestingen en bij den veldslag op den vijand veroverd, plegtig door de onderscheidene deelen der hoofdstad rondge dragen. ODESSA den 27 september. Verscheide met levensmiddelen beladen vaartuigen zijn gisteren naar Kowarna onder zeil gegaan. Aan de beurs alhier gaat genoegzaam niets meer omgraan is op dit oogenblik wei nig gezocht. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 15 october. Volgens berigten uit Crajovain Wallachye, van den 22 september, hadden de troepen van den generaal Geismar hunne vroegere stelling bij Czoroi weder ingenomenen hielden de Turken zich stilofschoon zij onlangs uit Widdin weder versterking schenen ontvangen te hebben. Uit Corfu wordt den 20 september gemelddat Ibrahim-pacha éindelijk naar Alexandria zou afgezeild zijn. De Grieksche bevolking van Prevesa is tegen de Turken opgestaan. Men meldt uit Weenendat Z. M. de keizer vorst Gustaafaan staanden schoonzoon van Z. M. den koning der Nederlanden, verlof heeft gegeven, om, als overste van een infanterie-regement en als com mandeur van een grenadier-bataillonhet grootkruis van de orde van den Nederlandschen-leeuw te dragen. De bevolking van Rusland, welke in 1812 uit 46 millioen be stond, was in 1827 tot 53 millioen aangegroeid. GROOT-B 11 ITTANJE. LONDEN den 15 october. Brieven uit Porto, eergisteren door het schip de Ibis aangebragtloopende tot den 30 september, berigten, dat de heer de Caldero, Braziliaanse!] consul aldaar, in hechtenis genomen en in eenen kerker geworpen was om eenige onbescheidene uitdrukkin gen, welke hij zich heeft laten ontvallen, nopens de verwachte tus- schentreding van den keizer van Brazilië, dom Pedro IVom het ver raderlijk gedrag van zijnen broeder dom Migtiel te straffen. De Portugesche uitgewekenen, welke zich te Devonport bevinden, beloopennaar men vei zekert, een getal van 2810 zielen, van wel ke 2434 hunne soldij in mondbehoeften ontvangen van de agenten van den keizer van Brazilië. De overigen, van hunne eigene geldmiddelen bestaandebewonen meestal burger huizen. De Engelsche dagbladen hebben dezer dagenbij het vermelden van den vermeenden aftogt des Russischen legersaan de waarheid van welke berigten zij geenen twijfel voedden zich ten opzigte van Rus land zeer gewaagde en vernederende aanmerkingen veroorloofd. De Times zegt, dat de Russen, zelfs indien zij Varna nog mogten ver meesteren, bij den geheelen veldtogt niets, en de Turken oneindig veel gewonnen hebben, en dat alles door de geestkracht van éénen man, den sultanmet eene lofrede op welken dit dagblad aldus besluit. „De sultan is, naar het schijnt, de grootste man van zijn tijdvak. Hoe el lendig steekt de staatkunde van een bestuur in onze nabijheid af, bij die van dezen zoogenaamden barbaarschen dwingeland. Engeland zal nog eer ten onder gaandan Turkije onder de regering van Mahmud." FRANKRIJK. PARIJS den 14 october. Z. M. heeft gisteren aan de lagere geestelij ke scholen in de bisdommen van Albi, Autun, Belley Montauban en Vannes zijne autorisatie verleend. De kardinaal aartsbisschop van Toulouse heeft aan den minister van het publiek onderwijs die hem verzocht had om de noodige inlichtin gen te willen inzenden tot het doen uitvoeren der ordonnantie op de la gere geestelijke scholen, dit antwoord gezonden: „De zinspreuk van mijn geslacht, daaraan door Callixtus II in 1102 gegeven, is Etiam si omnesego non, (Ofschoon allen het ook deden, ik niet) en deze is ook die van mijn geweten." Het blad van het ministerie, le Messager des Chambresbeweert het onbetamelijke van dit antwoord en verzekertdat de koning de mede werking van dien prelaat kan missenen dat diergelijke pogingen noch stoute taal niet beletten zullen, dat de wil der kroon ten uitvoer gebragt worde. Nimmer, zegt de Courrier-Frangaisheeft zich de bisschoppelijke ootmoed door eene meer belecdigende opgeblazenheid en verregaande trotschheid geopenbaard. Het is in naam zijner geslachtwapenen dat een aartsbisschop den spot drijft met eenen minister, welke hem over het uitvoeren van de akten des gouvernements en de wetteu vau staat aan schrijft! De minister Feutrier zal voortaan verpligt zijn de wapenschil den te bestuderenten einde te weten of die van een' bisschop niet eenig afbeeldsel of zinspreuk bevattenwelke men tegen de akten der koninklijke magt kan stellen. Hij zal de oude pergamenten moeten raad plegen, om zich te verzekeren of niet een Paus, over zeven of acht eeuwen, aan eenige familie eene raadselachtige inscriptie heeft verleend, waardoor een prelaat heden ten dage de magt zoude hebben om de wet ten ,eti het koninklijk gezag te trotseren, enz. De ultramontaansche dagbladen daarentegen putten zich uit in lofre denen en gelnkwcnschingen over deze ergerlijke daad van den heer Clprmont-Tonnere. -Men verzekert, dat men den bekenden dichter Beranger geregtelijk vervolgen zal wegens het uitgeven van een nieuwen bundel liedjes, in sommigen van welke het bestaande gouvernement ten ergste gehoond Wordt. De kolonel Fabvier is te Parijs aangekomen. Te Lyon hebben velen der voornaamste ingezetenen hem een maaltijd gegeven. De partij van den gewezen minister de Villöle is zeer werkzaam Om den graaf de Mallarme, die beschuldigd wordt van brieven, waarin zich papieren van geldswaarde bevonden, te hebben willen ontvreem den, zoo mogelijk te redden. Volgens haar, is de graaf in dienst van de kerk en het roijalisine, en kan hij in zijnen ijver te ver zijn gegaan, maar nooit diefstal hebben willen plegen. Een der liberale dagbladen zegt, dat de directpnr-generaal der posterijen (een aanhanger van het ministerie van Villèle) tracht het geloof te doen ingang vinden, dat de graaf de Mallarme uit bloote nieuwsgierigheid de brieven in zijnen zak heeft gestoken. De berigten uit Lissabon melden nog altijd, dat dom Miguel voor nemens is 0111 de drie standen des rijks weder te doen vergaderen ten einde over zijne belangen te raadplegen, en dat, indien de bijeenkomst niet plaats heeft, men het daaraan moet toeschrijven, dat vele voorma lige aanhangers van dom Miguel thans zijne vijanden zijn. Dom Miguel rekent steeds op de medewerking van het Engelsche ministerie ten zij nen behoeve. Van daar de lof, welken dit ministerie door het officiële dagblad van Lissabon wordt toegezwaaid. In eenen brief uit Bayonne wordt gezegd, dat in die stad het gerucht liep dat de gele koorts zich te Seville had geopenbaard, en dat de troepen van Kadix hunnen marsch hadden gestaakt om een cordon rondom die stad te vormen. PARIJS den 16 october. De Monitcur meldt, dat de zoo veel ge rucht makende brief van den aartsbisschop van Toulouse den koning bil lijk heeft verontwaardigdzoodat Z. M. den eersten edelman der kamer heeft bevolèn den kardinaal te doen wetendat hij zich tot nader or der te onthouden had om voor Z. M. te verschijnen. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 19 october. Morgen wordt alhier de vergadering der Staten Generaal door Z. M. den Koning geopend. GRONINGEN den 13 october. Men verneemt uit Vriesland, dat de beroemde EngelschmanJohn Bowring, die geheel Europa door reisde, om overal de zaak der vrijheid, der verlichting en der godsdienst te bevorderen, en die zich nu vooral bezig houdt, om de schoonheden van onze taal en van onze beroemdste dichters aan zijne landgenooten te leeren kennen, daar werkelijk aangekomen en door de inwoners van dat gewest met de meeste geestdrift ontvangen is, en dat hij ook onze stad in den loop dezer week bezoeken zal. UTRECHT den 15 october. Te Waspik, provincie Noord-Braband is den 5 dezer overleden de heer Pieter de Zeeuw Pz., in den hoogen ouderdom van 102 jaren, 8 maanden en 4 dagen. Tot het laatste oogen^ blik van zijn leven genoot hij het volkomen gebruik zijner zinnen. AMSTERDAM den 17 october. Het graan staat thans in Engeland tot zoo hoogen prijs, dat waarschijnlijk voor het gedistilleerd het ge bruik van suiker zal geoorloofd worden. Deze staat van zaken zal den kelijk de suiker-markt willig en prijshoudend maken. De koffijmarkt blijft hier zeer vast. (Na de beurs van heden.") De fondsen waren heden vrij aangenaam. Volgeni partikulieré berigten uit Weenen, in dato 8 dezer, heeft men aldaar over Brody per courier de tijding ontvangen, dat Varna door de Russen stormenderhand ingenomen was. 's GRAVENHAGE den 16 october. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Mariannezijn heden namiddag, ten half vier uren, in deze residentie aangekomen. Heden is een detachement vrijwilligers uit de afdeeling, alhier in garnizoennaar Harderwijk gemarcheerdom eerlang naar de Oost- Indien te vertrekken. Maandag vertrekt een eskadron kurassiers uit de ze residentie naar'Leyden. Men wil, dat zich de mogelijkheid opdoet, om 'sRps belasting op het gemaal in te trekken. Den 3 november aanstaande zal door den referendaris der eerste klasse, den heer F. J. van Maanenrepresenterende "Z. Ec. den minis ter van binnenlandsche zaken en door denzelven daartoe geautoriseerd binnen de stad 's Hertogenboschde vergadering worden geopend za- mengesteld uit de presidenten van de provinciale geneeskundige com- missien binnen dit rijk gevestigd. Deze vergadering zal de eerste zijn van die soort, welke na de omwenteling hier te lande wordt gehouden, niettegenstaande, indien zulks noodig mogt geoordeeld worden,- de mi nister van binnenlandsche zakenkrachtens een koninklijk besluit van den 31 mei 1818, de bevoegdheidheeftdusdanige vergadering jaarlijks te houden en bijeen te roepen. Door Z. M. is benoemd tot adviseur in zaken van werktuigen en scheikunde bij het departement van binnenlandsche zaken de hoofd ingenieur van het kadaster J. A. Lipkens, en zulks in plaats van wijlen den heer B. Koning; onverminderd de voortduring zijner tegenwoordige ambtsbetrekking. De heer Capaccinikamerheer van den Pausbevindt zich sedert vrijdag te Brusselen is met den heer Germain raad bij het Neder- landsch gezantschap te Rome, bij Z. Exc. den minister van binnenland sche zaken ter 'maaltijd geweest. MIDDELBURG den 20 october. Als officieel wordt thans gemeld, dat de Turken den 14 (26) september, sterk 26,000 man en 30 kanon nen, xU;.Russen, te C rajovain Klein-Wallachijehebben aangevallen, doch na,een langdurig en hevig gevecht, zijn teruggeslagen; 500 krijgs gevangenen 5 kanonnen21 vaandels en 700 wagens in de magt der Russen latende. De Russen hebben 200 man verloren, waaronder ver scheidene opper-officieren. Latere berigten uit Klein-Wallachye melden, dat de Turken van Wid din over Calafat op nieuw in aantogt waren. In den omtrek van Crajo- va had alles voor de tweede maal de vlugt genomen, alzoo men zich verzekerd hield dat het korps van den Russischen generaal Geismar te zwak was om krachtdadig weerstand te bieden. Omtrent Varna was meu nog in de onzekerheid. ZEE-TIJDINGEN. VLISSINGEN den 18 october. Van den 14 dezer tot heden zijn al- hier ter reede gekomen Die Nette Unternc'imtngkapt. H. C. Kraefftvan Greifswald naar Londen met tarwe. De Jonge Gabellekapt. H. B. Drendvan Bergen, met stokvisch en traan, en de Fronw Fenneginakapt. W. J. Pronk, van Rouen mee pleistersteenbeide naar Brussel gedestineerd. 'Naar Antwerpen besterad: de Jonge Albcrtkapt. J. B. Oortjes, van O O

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1