MIDDELBURG SCII E ■f 18a#, COURANTkl N°. 126. Zatardag NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCIILAND. FRANKFORT den 12 october. In brieven van Ancona wordt gewag gemankt van onderhandelingen tnsschen de ambassadeurs der drie ver bonden mogendheden en de Porte die naar aanleiding van de conventie, tusschen den onder-koning van Egypte en admiraal Codrington gesloten, zouden plaats hebben. Nog wordt daarin verzekerd, dat de Fransche gezant, de generaal Guilleminotzijn misnoegen zou geuit hebben over de wijze waarop genoemde overeenkomst tot stand was gebragt. Volgens tijdingen uit Semlin waren de rebellen in Bosnië nog in open baren opstand tegen de Porte; het was den nieuwen vizier, die pacha Abdnl Rhaman opgevolgd was, evcii min als dezen gelukt om zich te doen gehoorzamen en hij had zich gedwongen gezien van naar Travnik terug te trekken waarna hij naar het leger van Rumelie was gegaan met de yoependie onder zijne bevelen stonden. Den 21 september heeft H. M. de keizerin van Rusland de reis van Odessa naar Petersburg aangenomen. frankrijk. PARIJS dén 12 october. In het ministerieel avondblad vindt men een artikelom het gouvernement van Engeland te verdedigen op de aan merkingen, door sommige andere papieren daartegen aangevoerd, betrek, kelijk het gedrag, dat het ten aanzien der blokkade van de Dardanellen houdt. Hieruit mag men met redé opmaken dat er eene volmaakte ver standhouding tusschen de gouvernementen van Frankrijk en Engeland plaats heeft. Te Toulon heeft men tijdingdat de brigade van den generaal Schneider in Morea aangekomen is; doch er schijnen geene latere bc- rigten van Navarino dan tot den 10 september ontvangen te zijn. De Fransche geleerden en kunstenaars, die naar Egypte gezonden zijn, zijn den 18 augustus te Alexandrie aangekomen en hebben den 24 hunne opwachting bij den onder-koning gemaakt, die hen zeer minzaam heeft ontvangen; ook de Toskaansche geleerden, aan wier hoofd zich de heer Rossellini bevindt, hebben eene audiëntie bij den onder-koning gehad, welke aan allen beloofd heeft hunne nasporingen te zullen bevorderen en beschermen. Onze troepen hebben Kadix geheel ontruimddezelve trekken thans in vier kolommen, te zamen 6200 man infanterie en 893 man ka- vallerie sterkdoor Spanje naar onze grenzenterwijl het materieel en de zieken met 4 oorlogschepen van de Fransche divisie naar Frankrijk worden overgebragt* waarvan er den 7 dezer reeds 3 te Brést zijn aan gekomen; 2 dier schepen moeten 10 dagen quarantaine houden, en het 3de, hetwelk onder weg 2 man verloren heeft en aan welks boord er zich nog verscheidene in doodsgevaar bevindenblijft 20 dagen onder opzigt. De zieken worden in het lazaret ontscheept. De graaf de Mallarmc, chef van het bureau van uitgifte der brie ven aan het postkantoor alhieris van het depot der prefectuur van po- licie naar la Force overgebragtwaar hij, ingevolge een mandaat van depot, opgesloten is. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 13 october. Men verzekert thans stellig, dat de heer Onderaardtot bisschop van Namen benoemd, den 28 dezer zal gewijd wordendoor welke wijding dus een begin met de uitvoering van het concordaat zal gemaakt worden. - Een der redacteuren van den Courrier des Pays-Bas is voor den regter van instructie geroepen, als beschuldigd van Z. Exc. den minister van justitie en eenige andere personen beleedigd te hebbenin deszelfs nommcr van den 9 dezer. Z. M. heeft aan de heeren Bellet en Jador, geboren in Frankrijk, en veroordeeld tot een jaar gevangeniswegens misdaden door de drukpers begaan kwijtschelding van straf verleenddoch met bepaling dat zij tot over de grenzen van Frankrijk zuljen gebragt worden en niet op Nederlandsch grondgebied mogen terugkeeren. GENT den 11 october. De kunstminnaren en hooge beambten dezer stad zijn gisteren en heden door onzen stadgenoot, den heer van llan- selaireverzocht geworden, om zijne schilderijen te gaan bezigtigen, welke hij uit Rome en Napels heeft medegebragt, waarvan een dertig tal ten toon gesteld is in eenige kamers onzer hoogeschool. Men kan niet genoegzaam bewonderen de ligtheid en het gemak, waarmede die kunstenaar het penseel behandelt, waardoor hij in Italië zelve, dat land van schoone-kunstenden hoogsten roem heeft verworven. Zijne verzameling bestaat bijzonderlijk uit historie-stukken en portret ten, waaronder een St. Sebastiaan; Petrus in de boeijen, in zijne gevan genis door 2 soldaten bewaakt wordende; Susanna in het bad, die aller aandacht tot zich trekten eenen stervenden struikroover. Dit laatste stuk wordt vooral goedgekeurd. MAASTRICHT den 12 october. De wenschen van alle ingezetenen dezer stad, oiu de groote menigte buskruid uit de magazijnen naar el ders over te brengen worden aanvankelijk vervuld. Een goed gedeelte van het kruid wordt thans naar het Willemsfort overgebragt. AMSTERDAM den 11 october. De stoomboot Prins Frederik der Nederlandenbesterad voor Be vaart tusschen deze stad en Harlingen, waarvan de werktuigen, ieder van 30 paarden kracht in de, onlangs door den heer Paul van Vlissingenalhier opgerigte fabriek van stoom- en andere werktuigen zijn vervaardigd, heeft hedeu eenen proeftogt ge maakt op het IJ, cn zoowel door het regelmatig werken der werktui gen, als snellen vaart getoond, dat dezelve met de harstloopende stoom- booten zal kunnen wedijveren. Men verheugt zich des te-meer over dezen uitslag, om dat men de ze werktuigengeheel en al in de fabriek vervaardigdals haar proef stuk te dezen opzigte mag aanmerken. 's GRAVENIIAGE den 14 october. Heden morgen, ten 10 uren, zijn HH. KK. HH. de Prins en Prinses Frederik der Nederlanden uit deze residentie naar Brussel vertrokken. Dezelve zullen dezen dag niet ver der dan Breda reizen, ten einde de militaire akademie met al hetgeen daartoe behoortin oogtnscliouw te nemen. Z. M. heeft, uit aanmerking dat zonder eene naauwkeurige op neming der bevolking de statistieke berigten weinig zekerheid opleve ren, dewijl de juiste bepaling van het getal ingezetenen van een land tot grondslag moeten dienerf van allé de volgende nasporingen van dien den 18 Octobcr. aard, en dat er tot hiertoe in het koningrijk der Nederlanden geehe al' gemeeneeenparige en gelijktijdige telling heeft plaats gehad, welke ccli. ter, aangezien de gedurige toeneming der bevolking, van belang is, bij een besluit, gegeven op het Loo, den 29 september II., bepaald, dat er in den loop van het jaar 1829, op een nader te bepalen tijdstip, eene nieuwe en algemeene telling in de geheele uitgestrektheid van het koningrijk zal plaats hebben, welke zal dienen om den staat der bevol king of het naauwkeurig getal van ingezetenen van het koningrijk op den 1 januarij 1830, te bepalen. Die telling zal plaats hebben over eenkomstig de door Z. M.op voorstel van den minister van binncn- landsche zaken, goedgekeurde instructien, en zal voortaan oin de tien jareh vernieuwd worden. Nog heeft Z. M.bij aanschrijving, den staatsraadadministrateur van jle registratie, het kadaster en de loterijen, gemagtigd om, met in trekking van de bestaande beslissingenwaarbij de bijvoegsels der pro vinciale dagbladen vrij van het zegelregt zijn verklaardop do genoem de bijvoegsels, even als op de couranten zelve, de toepassing van de bepalingen der wetten van den 9 vendemiaire, (5de jaar (30 september *797)» cn vau den 6 prairial7de jaar (25 mei 1799), weder in werking te brengen. Voorts heeft voornoemde staatsraad administra teur, beslist, dat de catalogussen van boekwerkenwaarin tevens eenige andere voorwerpendie niet onder boekwerken kunnen gerangschikt worden, vermeld zijn, en welke catalogussen derhalve niet kunnen ge rekend worden te decleii in de vrijstelling, bij art. 9, no. 7, der wet van den 31 mei 1824 verleend, aan het zegeiregt onderworpen zijn, voor zooveel betreft die bladenwaarop de niet onder boekwerken te rangschikken voorwerpen genoemd zijn benevens het titelblad van den catalogushetwelk mede betrekking heeft op de voorwerpengeene boekwerken zijnde. 's GRAVENIIAGE den 15 october. De minister voorde marine en koloniën heeft ter kennis van de zeevarenden gebragt, dat, luidens een brief van den kapitein M. <A. Jacomettivoerende het brikschip Eliza van Antwerpen, gedagtcekend Batavia, den 2 junij i8q8, door dien ka pitein op zijne reis van Vlissingen naar Batavia, de Kaap rondzeilende den 6 april 1828 ontmoet zijn vijf groote ijs-eilanden, op 37 gr. 31 min. zuiderbreedte en 18 gr. 17 min, oost Greenwich lehgte. Gemelde kapitein passeerde dezelve op een kwart mijl afstand en giste hunne hoogte te zijn van 150 tot 300 voeten, gelijkende naar hooge spitse torens, uit gezonderd éénhetwelk zeer plat en uitgestrekt was. De zee brandde op dezelve met zulk een vreessclijk gewelddat men op het vermoeden kwam, dat deze eilanden op eene nog onbekende droogte vast zaten in welk vermoeden men echter door het lood niet bevestigd is geworden. Sedert het verlaten van het eiland Trinidad had kapitein Jacometti gesta dig eene om de noord loopende stroom bespeurd welker dagelijksch ver schilbij elkander getrokken, een verschil in breedte van 8 gr.42min., ten tijde hij het ijs zag, opleverde, en twijfelde hij niet, of de gezeg de stroom moest daarvan de oorzaak zijn; ook geloofde bjjdat men het gezegde ijs nog wel op 34 gr. en 35 min. konde ontmoeten, eer het zoude gesmolten zijnen hoewel daar minder gevaarlijkdan op 37ï graadechter voor de zeevarenden nog zeer te vreezen bleef. In de verzameling van berigten over eenige onderwerpen der naviga tie, uitgegeven door de commissarissen tot de zaken, het bepalen der lengte op zee en de verbetering der zeekaarten betreffendehet derde stuk, van den jare 1792 vindt men reeds gewag gemaakt van eene der gelijke ontmoeting en waarneming van ijs-eilanden in den jare 1789, op eene zuiderbreedte van 37 gr. 22 min. en 38 gr. 44 min., en lengte van 43 gr. 41 min. en 42 gr. 50 min., door 's lands schepen ThetesZwa luwen Mercuur, onder het bevel van de kapiteins StaringhGobius en ytlbersmedegedeeld uit het journal van eerstgenoemden kapitein Staringh. Ook deze ijsbergen giste men 300 A 400 voeten hoog boven water. Men schrijft uit Keulen dat de heer Capaccinikamerheer van den Pauswiens komst naar de Nederlanden reeds vroeger is aangekon digd, den 7 dezer aldaar is aangekomen, met voornemen, om eerlang de reis naar Brussel voort te zetten. Naar men verzekert zal de generaal Bisschofwelke het bevel over de Nederlandsche krijgsmagt in Oost-Indie gaat aanvaarden, binnen kort de reis van Vlissingen derwaarts aannemen, aan boord van Zr Ms. korvet Nehalennia. Heden kwam te Scheveningen behouden aan de pink de Goede Ver wachting van den reeder P. Varkevisser, met de eerste versche haring, ten getal van 16,000, waarvan dadelijk de gewone present-haring aan Z. M. is gezonden. MIDDELBURG den 17 october. Bij vonnissen van de regtbanken van eersten aanleg te Middelburg, Zierikzee en Goes, zijn, in den loop van het derde kwartaal dezes jaars, respectivelijk in de Gemeenten Middel burg, Vlissingen, Zuidzande Retranchement en Cadzand Zierikzee, Axel Yerseke en Koewachtzeventien personen veroordeeld tot eene geldboete, mét verbeurdverklaring, wegens het bezigen van oude afge schafte maten en gewigten. Eergisteren is Z. M. de Koning, benevens Z. K. II. Prins Fre derik der Nederlandente Brussel gearriveerd. BESTUITEN es yl DMINISTRA Tl EN. 142STE KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. Getrokken op Maandag 13 September 1828, te Brussel. Finalen: 14. 4.9. 37. 8. 9. 90. 81. 83. 48. 60. No. 6560, een prijs val) f 5000. Nos. 14408, 10309, 9209, 24690, 15181 7381 en 14483, ieder f iooo. No. 17560, eene premie van 2500. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, Hoofdplaats van de Provincie Zeeland, verwittigen bij dezen de Verlof gangers van de Nationale Militiewelke tot het contingent van deze Gemeente behoorendat allen zich zullen moeten vervoegen op Vrij dag den 24sten October aanstaande, des middags ten twaalf uren, op EERSTE KLASSE. BEKENDMAKING.

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1