N". 125. '1'-' ^'•«'Vvlj^S J MIDDELBURGSCHE Wd W COURANT. Donderdag NIEUWSTIJDINGEN. GROOT-B RlTTANJE. LONDEN den i J october. Dingsdag is de admirnnl sir Edward Co- drington met Zr. Ms. schip IVarspite te Portsmouth binnengekomen, ltebbende hij den 11 der vorige maand Maltha verlaten. Met deze gele genheid heeft men tijdingdat de gecombineerde vloten in de haven van Navarino lagen en op de komst van kapitein Campbell met het fregat Blonde wachttendie de Egyptische transportschepen zou vergezellen welke de tweede divisie van Ibrahim's leger naar Alexandrie moeten overbrengen. Bij het vertrek van de IVarspite maakten de Russische schepen nog geene aanstalten om de Dardanellen te gaan sluiten. Admiraal Codrington is gisteren in Bondengekomen en heeft zich lan gen tijd op het bureau der admiraliteit opgehouden. De Russische consul-generaal alhier heeftop de vraag van eenige kooplieden, of een schip met katoenen manufacturen geladenniettegen staande de blokkade der Dardanellen ongehinderd naar Konstantinopel gezonden kan wordenverklaard dat die blokkade zich alleen bepaalt om schepen met provisienwapenen en ammunitie geladen het binnenloo- pen der straat te beletten. Men verhaalt, dat de koningin van Portugal dezer dagen aan den hertog van Wellington zou gezegd hebben: „Ik weet, dat gij eens de kroon van Portugal voor mijnen grootvader hebt gered en vertrouw dat zij nu nogmaals door u gered zal worden." De Portugezen, te Londen woonachtig, hebben eergisteren eeneopen. bare vergadering gehouden, onder voorzitting van den heer Joseph van Zeileren daarin besloten, om hunne jonge koningin met een adres van gelukwensching te begroeten en haar een gouden schepter en een prach tig gedrukt exemplaar der constitutie, door Z. M. dom Pedro aan Por tugal gegeven aan te bieden. Omtrent de blokkade der Dardanellen gaan onze dagbladen voort, elk in derzelver geestte redeneren. Eenige bewerendat die blokkade, noodzakelijk eenen oorlog tusschen dat rijk en Rusland moet veroorza kendoch andere, en hieronder het half ministerieel avondblad, zien die noodzakelijkheid niet in maar beweren datdoor de verandering in betrekkingen welke die blokkade daarsteltde vloot van Engeland slechts zal ophoudenin de Middellandsche zeemet die van Rusland mede te werken. Doch hoe die dagbladen ook redeneren ontkent geen derzelvedat de wijswaarop die blojtkade door het Russisch kabinet aan dit gouvernement is medegedeeld onvoegzaam en voor Brittanje beieedigend is. Het blijkt tochdat de Russische staatsdienaren eerst nadat aan de Russische zeemagt de noodigc bevelen gezonden waren -om de Dardanellen in te sluiten zulks hebben medegedeeld aan onzen afgezant bij het Russisch leger. De meeste dagbladen zien hierin eene minachting voor Engelanden dezelve schijnen in dit geval de ver klaarders van de openbare meening te wezen. Hoe het ministerie over deze zaak oordeelt, is niet wel bekend. Het schijnt echter, dat hetzelve gemeend heeft, maatregelen te moeten ne men, om de eer van dit rijk, des noods, te handhaven, en dat het, dien ten gevolge, bevelen heeft gegeven, onze vloot in de Middelland sche zee te versterken. Twee linieschepen welke door nog andere zullen gevolgd wordenstaan op hun vertrek derwaarts. FRANKRIJK. PARIJS den 10 october. De graaf Mallarme, chef van het bureau van uitgifte der brieven aan het postkantoor alhierwerd dezer dagen be trapt bij het heimelijk in zijnen zak steken van eenen brief. Bij onder zoek vond men bij hem nog zeven andere brieven. Eergisteren heeft hij een eerste verhoor van den regter van instructie ondergaan. De per sonen, aan welken de ontvreemde brieven geadresseerd waren, zijn ge roepen geworden om dezelve in persoon te openen en de ontvreemde waarden te erkennen. De partikulieren die vroeger klagten over ge beurtenissen van dergelijken aafd hebben ingebragt, zijn mede ter ge tuigenis geroepen. Alles doet vermoeden dat de procedure dezer zaak lang en wijdloopig zal zijn. Men verzekert dat die heer reeds 25,000 fr. op die wijze ontvreemd heeft. De pausselijke nuntius te Lissabon heeft den 23 september, na de aankomst van een Spaansch kabinets-couriervrij onverwacht aan het te genwoordig bestuur van Portugal te kennen gegeven, dat hij zijne func- tien staakte, hetwelk de aanhangers van dom Migucl niet weinig onfhutst beeft. De gevangennemingen duurden nog steeds voort. Met de Por- tugeschc brik de Hannonia daags te voren van het eiland St. Michel aangekomen, had men de bevestigende tijding vernomen, dat de Azori- sche eilanden nog het wettig gezag aankleefden. Het Journal dei Débats noemt het voornemen van Hussein-pacha om, aan het hoofd van 70,000 man, de Russen te vernielen, het bele- gerings-korps van Varna van achteren aan te vallen en die vesting te bevrijden, eene onbegrijpelijke en dwaze roekeloosheid, strijdig met de voorzichtigheid en bedaardheid door de bevelhebbers van Mahmud tot nu toe betoond. Indien de Turken (zegt dit blad) zich lieten weg slepen om, ver van hunne bolwerken, een aanmerkelijk leger-korps te vervolgen, hetwelk, alleen door gebrek aan leeftogt, in goede orde af trekt indien de zege Hussein-bey zoodanig bedwelmdedat hij meende keizer Nicolaas te Varna te zullen overvallen, kon deze met den Otto- manischen trotsch zoo overeenkomstige laatdunkenheidden staat van den geheelen veldtogt wel doen veranderen en de overwinning hergeven aan het Russische leger, dat ondertusschenop dit oogenblik, door on ze nieuwstijdingen wordt afgeschilderd als ten prooi van gebrek, ziek ten en bijna algemeene moedeloosheid." De Courricr-Frangais Iaat zich dus hooren De Duitsche dagbladen overdrijven thans misschien de tegenspoeden der Russen, even als zij in der tijd de zwakheid der Turken hebben overdreven. Gedurende zes maanden hebben zij bij herhaling gezegd dat de Turken 10,000 man aan de Donau en 30,000 man te Adrianopel hadden; dat dit al de magt was waarover zij konden beschikken; dat de reguliere troepen weinig in getalontevredenslecht onderwezenenz. euz, waren; en ziet, 1111 ontmoeten de Russen 100,000 man te Schum- la, 25,000 te Varna, even zoo veel te Silistria en te Widdin, sterke garnizoenen te Giurgewo, te Rutschuck, enz. enz.en een talrijk le ger te Adrianopel. Iets waarover men zich uiet moet verwonderen is, den 1G October, dat h'et schijnt dat de kabinetten, dat Rusland, *t welk zoo veel belang had om de waarheid te kennen, in de dwaling der Duitsche dagbladen heb ben gedeeld. Reizigers, ambassadeurs, schrijvers, een ieder heeft zich bedrogen. Hoe laten zich toch wel, volgens den staat van ongevoeligheid, zwakheid en wanorde, waarin Turkije ons werd afgeschilderdverklaren, die talrijke legerswelke al de beschikbare punten van verdediging be zettendie artillerie, Welke de Russen zeiven zeggen dat wel bediend wordt; die regelmatige troef en, zoo spoedig georganiseerd en zooveel geschiktheid voor den oorlog betoonende Hoedanig worden deze zoo talrijke legers gevoed en houden zij hunne gemeenschap Het is blijk baar, dar men Turkije niet heeft gekend en ook tot heden niet kent; dat men geen acht heeft geslagen op de hulpbronnen van dat rijk, op de middelen die het heeft om onze administrative organisatie te vergoe den, On op de natuurlijke geschiktheid des volks voor het wérk des oorlogs. Men heeft de Turken beoordeeld naar de slapheid wélke zij in hunnen oorlog tegen de Grieken hebben betoonddoch men hééft zich bedrogen. Thans moet men erkennendat die strijd tegen opge stane slaven hun geen ernstige aandacht waardig is geweest, maar dat zij hunne krachten voor eenen gevaarlijker vijand hebben bewaard." NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 12 october. Bij besluit van den 9 dezer is door Z. M. tot gonverneur.generaal van Nederlandsch Indieter vervan ging van Z. Exc. den burggraaf du Bus de Ghisigniesbenoemd Z. Exc. de nu onlangs uit de West-Indie terug gekeerde generaal van den Bosch. Bij koninklijk besluit van den 5 dezer, is tot Nederlandschen con sul teZante, op de Ionische eilandenbenoemd de heer Demetrie Cariati. GRONINGEN den 9 october. Heden heeft de hooggeleerde heer S. Brouwer den post van rector magnificus dezer hooge schoolovergedra gen aan den heoggeleerden heer C. iVoltersna het houden eener rede voering, in welke hij bijzonder de nagedachtenis heeft vereerd der hoog geleerde heeren H. D. CuyotP. DriessenG. Bakker, E. Tinga en Th. A. Clarisse, allen gedurende het afgeloopen akademiejaar aan deze hooge- school ontrukt. Vervolgens zijn door zijn hooggeleerde de eereprijzen overhandigd aan de schrijvers der bekroonde verhandelingenzijnde in de faculteit der wis- en natuurkunde, C. F. A. Morren, math. et ph. cand. te Gentin de faculteit van wijsbegeerte en ietteren, P. de Goeije theol. stud. te Leyden in de faculteit der godgeleerdheid, A. H. van der Hoeve, theol. stud. te Utrecht; in de faculteit der geneeskunde, F. Ermerinsmed. cand. te Leyden. Deze plegtigheid had, bij gebrek van een behoorlijk akademisch lokaal, in de kerk der Doopsgezinden plaatswelke daartoe op gedaan aanzoek gunstig was verleend. Tot secretaris van deir akademischen senaat, voor het volgende jaar, is be noemd de hooggeleerde heer mr. Jan ten Brink. 's HERTOGENBOSCH den 13 october. Te Drunen is den 8 detèr, des namiddags om 6 uren, de bliksem In den toren geslagen, zonder echter brand of veel schade te veroorzaken. Ook is denzelfden dag eene koe getroffen en gedoodwelke zich in eene weide te Hedikhui- zen bevond. De persoon van L. Dilveoud ip jaren, knecht bij den landeigenaar en bouwman F. A. Kavelaarswonende in den Nassau-polderonder de jurisdictie der gemeente Klundert, is insgelijks op den 8 dezer, bij gelegenheid dat hij in het land ploegde, met en benevens 2 van de 3 paarden, waarmede hij zijn werk verrigtte, door het onweder dood geslagen. MIDDELBURG den 15 october. Uit Munchen den 7 dezer wordt gemeld, dat de berigten van Bucharest van den 22 september, door de Augsburger Courant van den 6 en 7 dezer medegedeeld dat het Russi sche leger van Schumta was geretireerd, door officiële tijdingen van den Oostenrijkschen Opmerker van den 3 dezer worden wederlegdwelke mel den dat dit legerondanks de moeilijkheden om zich levensbehoeften te verschaffen, zich den 13 september nog in zijne positien voor Schumla bevond, en dus onmogelijk den 151e Bazardschik-(3o mijlen van Schum la) kon zijn aangekomen. Ook de vermeende nederlaag voor Silistria wordt grootelijks betwijfeld. Er heeft een oogenblikkelijke wapenstilstand voor Varna plaats gehaddoch dezelve was door een hevig bombarde ment vervangen. ZEE-TIJDINGEN. VLISSINGEN den 14 october. Sedert den 13 dezer zijn, voor Ant werpen bestemd alhier ter reede gekomen Die Industriekapt. J. H. Kintzelvan Gothenburgmet houtwaren Albertuskapt. H. N. Schultz van Straalsund met tarwe; de Jacoba kapt. H. R. Grimmingavan Liverpoolmet klipzout; Rossier, kapt. II. Wulff, van Archangel, met lijnzaad en rogge; de Gezusterskapt. E. Y. Potvan Memel met houtwaren. Ool^ zijn van Antwerpen de Schelde afgekomen, en den 12 en 13 dezer van onze reede naar zee gezeild De Vrouw Hilkekapt. G. Wijkman naar Embdendie Venuskapt. B. H. Jamsnaar Gothenburgen Agneta kapt. T. H. Hollandenaar Embden, alle drie met ballast; de Vrouw Elisabethkapt. J. H. Cappen, naar Sandwichmet boomschors; Cat,'sarinakapt, H. Wittnaar Riga, met ballast en wijn. BESTUREN bh ADMINISTRATIEN. AANBESTEDING. Op den 22 October 1828, des voormiddags ten 12 uren, zal, door den Commissaris voor de Koloniën, te Amsterdam, worden aanbesteed: De overvoer van ongeveer één honderd vijf-en-twintig Nederlandsche tonnen Goederen naar 's Rijks Kolonie Curagao. Bestaande uit de volgende artikelen, op de daarbij gevoegde reke ning in Nederlandsche tonnen, als: 40,000 harde of vlakke Klin kers k 500 stuks per Ned. ton8 hoeden Smits-Kolen b 1000 Ncd. ponden per ton 2 Kabellarings b 750 Ned. ponden per ton 1 IJzeren Ketting, k 1000 Ned. ponden per ton, en 9000 Ned. ponden hard Brood a 450 Ned. ponden per ton. Van de Voorwaarden dezer Aanbesteding, kan door de gegadigden worden kennis genomen in de Bureaux van het Gouvernement der Pw vincie Zeeland. CSgSggjjj

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1