NIEUWSTIJDINGEN RUSLAND. PETERSBURG den 26 september. Het volgende manifest is alhier openbaar gemaakt Wij Nikpkfcs I. enz.keizer en zelfheerscher aller Russen Niettegenstaande, jre vordering onzer wapenen in den tegenwoordigen oorlog tegen de/Ottoinannische Porte, en bij onzen opregten wensch om aan dezen strijd spoedig een einde te makenbrengt ons de vijandvan vredes-voorslagen afkeerigdoor zijne halstarrigheid in de onvermijde lijke noodzakelijkheid om nieuwe maatregelen ter voortzetting van den oorlog te nemen. Daar wij het derhalve onvermijdelijk achtenonze strijdkrachten in volledigen staat te brengenzoo bevelen wijdat ia het gansche rijk van vijf honderd zielen vier rekruten zullen geligt wor den. Gegeven té Odessa den 21 augustus 1828, het derde van onze regering. Nikolaas." Volgens eene okaze aan den besturenden senaat, zal de ligting den 1 november beginnen en binnen twee maanden afloopen. De rekruten zul-, len niet beneden de 18 en niet boven de 35 jaar oud zijn. DUITSCHLANI), FRANKFORT den 7 october. Volgens brieven uit Odessa, van den 19 september, welke men te Weenen ontvangen hééft, zijn er eene groote menigte vérsterkings-troepen uit het binnenste van Rusland in aantogten was de graaf Peter Pahlenbroeder van den burgerlijken gouverneur van Moldavië en Wallachye, naar de armee geroepen, om het bevel over de gezamenlijke kavallerie over te nemen. Hieruit wil men afleiden, dat de veldtogt ook gedurende den winter zal voortgezet worden. Door schepenwelke van Varna zijn gekomenhad men den ao sep tember te Odessa berigt, dat deze gewigtige vesting den 16 nog niet in genomen was. Men zag haren val echter alle oogenblikken te gêmoet. Volgens brieven uit Weenen van den 1 dezer, heeft de tijding dat de jonge koningin van Portugal zich naar Engeland zou begeven eenig ongenoegen aan het Oostenrijksche hof veroorzaakt, daar Z. M. de keizer hoogstdeszelfs kleindochter met. verlangen tegemoet zag, en reeds iang alles tot hare ontvangst had laten voorbereiden. Berlgten uit Triest van den 1 dezer, melden, dat binnen kort eene Oostenrijksche scheepsmagt den keizer van Marokko voldoening zou gaan vragen, wegens beleedigingen, welke de Oostenrijksche vlag wa ren aangedaan. Bijzondere berigten uit Konstnntinopel melden, dat er eene groote drukte onder de vreemde diplomaten en ook in het paleis der Porte be speurd werd, die aan zeer belangrijke zaken, welke niet enkel met de oorlogsverrigtingen in verband zouden staan, werd toegeschreven. Te Adrianopel en in die omstreken wemelt het van troepen, sedert de grootvizier er zijn hoofdkwartier opgeslagen heeft en alle de oorlogs contingenten der pac'na's tot zich trekt. Men schijnt in den zin te heb ben om iets tot ontzet van Varna te beproevenen daartoe zouden reeds éenige troepen den weg naar Karnabat ingeslagen hebben; ook zou de grootvizier zelve derwaarts op marsch gaan. Nog wil men, dat de Turken ter zee eene poging tot hulp van Varna zullen doen en der waarts een eskader uit den BoSphörus onder zeil zal gaan. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 8 october. H. M. de koningin van Portugal is in Londen aangekomen. De ministers hertog van Wellington en graaf Aber- deen hebben dadelijk in groot costuum hunne opwachting bij hoogst- dezelve gemaakt, en alle de hier gevestigde Portugezen hebben in een plegtig gehoor H. M. als hunne wettige koningin begroet. Men heeft opgemerkt, dat de Portugesche consul, de heer Sampayo, zich niet bij deze deputatie bevond. Men verneemt, dat de proclamatie van den lord-luitenant van Ierland in verscheidene deelen des eilands reeds eéne gewenschte uit werking heeft gehad. De ministeriëlen verzekeren, dat, zoo de zoo genaamde Kntholijke associatie niet van zelve uiteen gaatzij op hoog gezag zal worden ontbonden. FRANKRIJK. PARIJS den 7 october. Als zeker wordt gemeld dat bij het ministerie is beraadslaagd over de beste middelen, om de expeditionaire troepen, wélk® naar Griekenland zijn vertrokkenzoo spoedig mogelijk terug te 'doen komen. Het blijkt thans met genoegzame zekerheid, datlbrahiin, na met zijne Egyptenaren te zijn vertrokkende sterke steden Coron ModonPatras en Lepantevan genoegzame bezetting en leeftogt voor ettelijke maanden voorzienin handen der Turken zal laten en dat de Fransche troepen nog eerst die sterkten in bezit zullen moeten nemen, alvorens te vertrekken. Bijaldien het niet mogt gelukkenom het bezit dezer plaatsen door onderhandelingen te winnenvertrouwt men dat Coron en Modon niet veel tegenstand zullen kunnen bieden, maar wacht men eene meer hardnekkige verdediging van Patras en Lepante, ongérekend nog de pogingen, welke de Turken van het vaste land Run-' nen aanwenden om de middelen van tegenstand te verlengenin welk geval de geheele Fransche krijgsmagtthans op Morea vereenigd wei- ligt zonde te kort schieten in het bereiken van dat oogmerk. Volgens de jongste berigten uit Konscantinopel is de sultan minder dan ooit gezind, om aan de vorderingen van de verbondene mogendhe den toe te geven voert hijten aanzien van Griekenland nog dezelf de taal als voor het verdrag van Londenen zoude de reis-effendi heb ben verklaard, dat, sedert de komst van een Fransch leger op Morea, de mogelijkheid, om zich in der minne betreffende de Grieksche aan gelegenheden te verstaan, geheel was vervallen. NEDERLANDEN. UTRECHT den 8 october. Heden werd alhier de sententie in de zaak van den majoor-ingenieur J. D. Pasteurvoor liet hoog militair geregtshof van. het koningrijk der Nederlanden, sedert julij 1826 aan bangig, gepronuncieerd. Gemelde ofKcier was veroordeeld tot cassatie met infamie en één jaar voortduring van detentiedoch ten gevolge van een request, door hem ingediend, daarbij Zr. Ms. voorziening te gen deze sententie inroepende, werd bij 'sKonings besluit aan dcnzel- ven kwijtschelding verleend van de ecrloosvcrklaring en bepaald dat het jaar detentie zoude worden gerekend te zijn ingegaan op den dag waarop de gedachte sententie bij gemelden hove is geslagétl. In een partikuliereu brief van Curafao van den 4 aUgtiStUs meldt men, dat omtrent de vermoedelijke goudmijnen van Aruba eindelijk door Z. M. den Koning beslist isdat de opdelving van goud niet meer van gouvernementswege zal gedaan wordenmaar voor elk een vrij zijn onder voorwaarde en verpligting van het goud aan het gouvernement te gen f 32 de oude once te leveren en twee derden van de waarde te Ont* vangen, blijvende het gouvernement het andere derde behouden, tot goedmaking van de noodzakelijke kosten van opzigt enz. Men be schouwt deze verordening van vrije opdelving als gunstig voor de in» gezetenen, dewijl deze thans met grooten ijver weder daaraan zullen ar beiden, asn welken ijver het hoofdzakelijk toegeschreven wordtd-.it Zij bij het begin der ontdekking van het goudeene zoo veel meerdere hoe» veelheid gevonden hebben, dan daarna onder het gouvernement geschied is, AMSTERDAM den 9 october. De hooggel. heer Samüel Muller pljil. theoret. mag. Iit. hum. doctor, aanvaardde alhier het hem opgedra gen hoogleeraar-ambt in de godgeleerdheid aan het seminarium der Doops gezinden, op eergisteren, met eene plegtige redevoering: de munerii sacri ratione recte aestimandadat ishoe men zich naar eisch het ambt van een evangelie-dienaar moet voorstellen', terwijl gisteren de hooggel. heer IVopho Cnoop Koopmansphil. theoret. mag. Iit. hum. doctor, ge lijke ambts-bediening aanvaardde met eene inwijdingsrede: de theologidê disciplina, prorsus literaria; dat is: over de godgeleerdheid als vak vatt studieniet onderscheiden van dat der letteren. 's GRAVENHAGE den 10 october. Heden ochtend, omstreeks zes urenis Z. M. de Koning naar het Loo teruggekeerd. Naar men ver neemt zal Z. M. van daar de reis naar Brussel aannemen. De drie bataillons infanterie van de 9de afdeeling, uit het kamp terug komende, zijn heden alhier binnen gemarcheerd. Naar men verneemt, zal de heer kapitein-luitenant Krekel WOrdött benoemd als kommandgnt van het instituut voor de zeevaart te Medeffl» blik en de heer van Hcinsbergen als hoogleeraar voor de zeevaartkunde bij hetzelve. De heer Germainraad bij het Nederlandsche gezantschap te Ro me is alhier aangekomen. Men schrijft uit Haarlem, dat Z. M. aan het koninklijk payil* joen in den Hout, eene bepaalde bestemming heeft gegeven, en beslo ten heefthetzelve tot een rijks museum te doen infigten. Welke soort van verzameling dit museum zal bevatten is tot hiertoe niéU bekend. 's HERTOGENBOSCH den 9 october. In den avond van dén 6 de zer maand, is, in de gemeente Udenhouteen persoon, Zeger Pierre genaamd, winkelier en aldaar wonende, met een mes eene wond in dett onderbuik toegebragt, aan welker gevolgen hij, na&r men verneetlit» den volgenden dag overleden is. Als de vermoedelijke dader wordt ge noemd Jan Brands, landbouwers-knecht, te Loonopzand, die gfscereli morgen aldaardoor den brigadier Strootmanen den maréchaussee Marechalbeiden te Loonopzand gestationeerd, in verzekerde bewaring is genomen. MIDDELBURG den 13 october. Van Augsburg, den 6 dezer, wordt het volgende gemeld Konstantinopkl (over Odessa) den 14 september. De berigtett van den 7 dezerdoor den seraskier Ilusny-bey ingezondenovertref fen de schoonste verwachtingen. Hij neemt reeds maatregelen om aan vallender wijze te ageren, alzoo de Russen binnen kort genoodzaakt zullen zijn den terugtogt aan te nemen. Het getal hunner zieken be droeg eenige duizenden en de meeste kozakken hadden geene paarden meer. Varna wordt steeds door den kapitan-pacha dapper verdedigd. Van het pachaliek van Erzerumin Aziatisch-Turkijèheeft men de tijding ontvangendat de contingenten van al de pachas aanrukken onï den aantogt van den generaal Paskewitsch tegen te houden. Bucharest den 20 september. De tijdingen van het tooneel des oorlogs worden al meer en meer ernstiger. Die van de omstreken vatl Schümla loopen tot den 15 en van Silistria tot den 19 dezer. Husny- bejr heeft, zoodra hij de beschikkingen der Russen had vernomen om hunne positien voor Schumla te verlaten, op den 9 dezer een algemee- nen aanval op de Russische verschansingen gedaan, welke deze met groo te dapperheid hebben afgeslagen; doch zij zijn evenwel op Jenibazar, en daarna op Bazardschik, teruggetrokken. Wegens het gebrek, dat in alle opzigten onder hen heerscht, zijn de manschappen en paarden tett prooi eener ellendewelke steeds aanwast. Van Schümla tot Jenibazaf is de weg bezaaid met achtergebleven zieken en doode manschappén en paardenwelke slagtoffers van het weder en gebrek zijn geworden. Dadelijk na den aftogt der Russen heeft Husny-bey met' ?o,ooo man zijne verschanste stelling van Schumla verlaten, om op Bazardschik tö trekken, welke hij voornemens is geheel te vernielen, ten einde de blok kade van Varna te doen opheffen. Bij den uitval van het garnizoen van Silistria op den 15, hebben de Turken, zegt men, een groot aantal krijgsgevangenen en een aanzienlijken buit veroverd. Aller oogen zijtl thans op Varna gevestigd. Den 22. Het terugtrekkende Russische leger van Schumla is reeds den 15 te Bazardschik aangekomenen zou nu. Zoo men meent, des- zclfs aftogt op Izaktchka voortzetten. Volgens geruchten zoudoof eenen allerhevigsten uitval van het garnizoen van Silistria, het Russischs korps van den generaal Roth geheel zijn vernield. ZEE-TIJDINGEN MIDDELBURG den 11 october. Gisteren morgen is, tusschen Oost» Kapelle en den Vrouwen Polder, gestrand, het schip Johanna Marga- rethagevo.erd door kapt. Johan Heinrich Gingukomende van Ham burg en bestemd naar Gibraltar en Mallaga, geladen met stukgoederen, boter en jenever; de equipagie is gered, doch de lading beschadigd'; men is dadelijk tot de lossing en berging der goederen moeten over gaan, en wendt al wat mogelijk is aan om dezelve en het schip nog te redden. VLISSINGEN den october. Van den 7 dezer tot heden zijn op onze reede aangekomen De Krouw Jacobakapt. f. J. Rinkvan Texel naar Bordeaux bestemd, met leder. Dit schip heeft eenige avarljzoo aan lekkaglé als ander» .1 11' 1 .r ii 1 1

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1