MIDDELBUPiGSCIIE COURANT. N°. 122. Donderdag den 9 Octobcr. NI F. UW STIJ DINGEN. DUITSCHLAND. I^RANKFORT den 3 octobcr. De tijdingen van het Russisch leger voor Schumla loopen tot den 13 september. Het gebrek aan voe der voor de paarden was zoo groot, dat men reeds sedert verscheidene dagen gedacht had om het hoofdkwartier eene rtigwaartsche beweging te laten maken en het naar Jenibazar te verleggendoch ondanks alle die ïnoeijelijkheden hadden de Russen nog steeds hunne positien. blij ven behouden. De Turken hadden, 11a de bekende aanvallen op de Russische redoutenhunne verschansingen niet meer verlaten, en, of schoon zij dagelijks op de belegeraars schotenbragten zij hen volstrekt geene verliezen toe. Van de krijgsverrigtingen in Klein-Azie heeft men ook berigtentot den 25 augustus. Graaf Paskewitsch heeft het verecnigde leger van Mechmed Kios-pacha en Mustapha-pacha bij Akhalzik aangevallen, en hun verschanst kamp, 11a een bloedig gevecht, ingenomen, waarbij hij elf vaandels, tien kanonnen, veel ammunitie en aanzienlijke magazijnen buit gemaakt heeft. Later heeft hij ook de vesting Akhalzik veroverd. Te Odessa liep een gerucht, dat de generaal Paskewitsch de Armeni sche hoofdstad Erzerum ingenomen zou hebben. FRANKFORT den 4 october. De Petersburger dagbladen van den 24 september behelzen de volgende nadere berigtenwegens de verove ring der vesting Akhalzik in Klein-Azie door den generaal Paskewitsch van de puinhoopen derzelve aan den keizer gezonden; „De bezetting, uit 10,000 gewapende inwoners en 4000 man krijgs volk bestaande bood eenen wanhopigen tegenstandover welken slechts de onwrikbare moed der Russen vcrinogt te zegevieren; ieder huis moest stormenderhand ingenomen worden in elke straat ontmoette men den hardnekkigste!) weerstand. Nadat de stad genomen was, gaf zich de ei- tadel bij verdrag over, hetwelk de bevelhebber aanging 0111 aan het bloedvergieten een einde te maken en ten minste het overschot der stad aan de vlammen te ontrukken. Het verlies van den vijand is ongemeen grootdoch ook het onze is aanzienlijk^ Den vijand hebben wij 5 paar- destaarten der beide pacha's, 66 kanonnen en 32 vaandels ontnomen. Het regement infanterie Schirwan, dat het eerste, zonder een schot te doen, de stad binnendrong, heeft een derde zijner manschap aan gesneu velden en gekwetsten verloren de troepen vochten als ware helden. Het regement Schirwan werd door het bataljon pionniers versterkt, hetwelk met zeldzame onverschrokkenheid in de stad zelf verschansingen opwierp, waarbij het veel volks, inzonderheid officierenverlooralsmede door twee kanonnen van de rijdende artillerie der kozakken van linieen ver volgens door het 42ste bataljon jagers met voorbeeldige dapperheid on dersteund." Volgens berigten uit Odessa, van den 17 september, was het fre gat Florahetwelk den keizer naar Varna heeft gebragtreeds weder gekeerd. Hetzelve heeft de overvaart van Varna in 40 uren gedaan. De gekwetste generaal MenzikolF bevond zich aan boord. Zijn toestand is gunstig. Hij gaat naar Nicolajewwaar hij blijven zal tot hij volkomen genezen is. Berigten uit Konstantinopel van den 11 september, welke men te 'Berlijn ontvangen heeftbehelzen het volgende De groot-vizier zal zich van Adrianopel naar Carnabad begevenhij heeft 5000 man van Es- kibaba naar AVnada en Varna afgezonden, om daardoor deze plaats te hulp te komen. Den 2 september heeft eene Russische vloot in de golf van Aïnada het anker geworpen en troepen aan land gezet, welke eene batterij vermecsterd en een kolenmagnzijn verbrand hebben. Den vol genden dag hebben zij zich weder ingescheept en die streek verlaten. In den avond van den 11 heeft de Porte berigt ontvangen dat Varna door de Russen hevig beschoten werd doch dat de kapudan-pacha zich tot het uiterste toe zou verdedigen. De Weener dagbladen deelen Turksche legerberigten mede, welke tot den 2 september gaan. Volgens dezelve hebben de Russen bij den reeds meer gemelden uitval der bezetting van Schumla, in den nacht van den 26 augustus, drie verschansingen verloren, die van Strandscha, Tschengalik en Eski-Stambul. Bij de verovering van die van Tschengalik zijn, volgens het Turksche berigt, slechts zestig man van de Russische bataljons ontkomen. De Russische armee was teruggetrokken na de ver schansingen in de nabijheid van Belibey in brand gestoken te hebben. Hussein-pacha had den 31 augustus 7000 ruiters uit Schumla afgezon den, om den vijand in den rug te verontrusten. Bij Jenibazar hadden zij de kleine Russische legerplaats aangevallen en na een gevecht van 4 uren veroverd; de Russen namen in een naburig bosch de vlugt. Zij verloren meer dan 200 man aan dooden en 20 gevangenen. De Turken maakten 200 stuks slagtvee buit. Honderd wagens met levensmiddelen werden verbrand'. Bij den terugtogt ontmoetten de 'lurken 120 Russi sche uhlancn de helft daarvan werd gedood, de overigen krijgsgevatu gen gemaakt; 120 paarden en eene kas van 250,000 piasters viel hun in handen. Deze beweging in dén mg der Russen verklaart misschien hun be rigtdat zij voornemens waren van Schumla naar Jenibazar te trekken, zoo zij zeiden om gebrek aan voeraadje. De Weener dagbladen deelen wijders een berigt uit Konstantino pelvan den 12 september, mede, volgens hetwelk dagelijks nieuwe troepen uit Azie aankomen. Er zal eene tweede reserve-armet^ van 40,000 man opgerigt worden. Uit Bucharest wordt den 12 september gemeld, dat er van alle kanten versche Russische troepen aankomen, waarvan zich een groot gedeelte naar Silistria begeeft. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 4 october. Het is nu zeker, dat Rusland de Darda- nellen zal blokkeren. De minister van huiccnlandsche zaken, graaf van Aberdeen heeft aan de commissie van Lloyds doen schrijvendat het gouvernement hiervan berigt ontvangen heeft. De blokkade zal zich alleen bepalen tot het weren van schepen naar Konstantinopel bestemd en geladen met provisie of artikelen van oorlogs-contrabande. Het gou vernement is van gevoelen, dat ondernemingen van Zr. Ms. onderdanen gedaan op vertrouwen van 's konings verzekering aan het parlement, dat de keizer van Rusland verklaatd had geen gebruik van zijne regteti nis oorlogsvoerende mngt in de Middellandsche zee te zullen maken door deze blokkade niet kunnen verhinderd worden. Het ministerieel blad zegt, dat Engelands vloot niet langer met die van Rusland tot het uitvoeren van het traktaat van Londen, mede kan werken, nu de keizer goedgevonden heeft om, niettegenstaande zijne vroegere verzekering, den oorlog tegen de Turken ook in de Middel landsche zee te voeren daar de hoofd-voowaardewaarop de neutrale mo gendheden met de oorlogvoerende gemeenschappelijk, ten gevolge van het traktaat, konden handelen, was, dat Rusland het karakter van oor logvoerende mogendheid in de Middellandsche zee geheel zou afleggen. Of het gouvernement, door het gedrag van Rusland, tot het nemen van yerdere en tot ;welke maatregelen zal bewogen worden, zal de tijd moeten leeren. 1 De kooplieden, die op de Middellandsche zee handelen, hebben eene commissie benoemd om zich bij den graaf van Aberdeen te vervoegen ten einde van dien minister te verstaan welke goederen al of niet be grepen worden onder de benaming van provisiewier invoer in do Dardanellen bij de Russische blokkade verboden wordt. Velen mecnen dat daardoor bedoeld worden alle zoodanige artikelen als tot provian dering van een te veld staand leger of eene dienstdoende scheepsmagt kunnen strekken. 1 De Spartiatavan 74 stukken, heeft order om van Portsmouth on der zeil te gaan, en wel, zoo als men verneemt, naar de Middelland sche zee. Er loopt een gerucht, dat de Porte den oorlog aan Frankrijk zou verklaard hebben. Hoezeer de toestand van Ierland nog veel bekommering veroor zaakt, schijnt er echter eenige verbetering in den staat van zaken te komen. De lord-luitenant, lord Angleseaheeft eene proclamatie doeil uitvaardigen, waarbij hij de overheid van Tipperary ten ernstigste waar schuwt om alle verdere vereenigingen van boeren en landvolk in dat graafschap te beletten, en allen, die dit verbod mogten overtreden, met de gestrengheid der wetten bedreigt. Hiervan meende men zich veel goeds te mogen beloven, te meer daar de zoogenaamde Katholieke Maat schappij die een magtigen invloed op de volksmenigte van hare gods dienstige gezindheid uitoefent, ook pogingen'in het werk doet stellen om het houden van volks-bijeenkomsten te doen staken. De Protestan ten hebben in verscheideneplaatsen de wapenen opgevat, om zich te verzetten tegen-de talrijke benden Katholieken, die gewapend en in eene soort van uniform gekleed optrokken en bezit van eenige steden sche nen te willen nemen. Een zekere Lawless, die aan het hoofd van eenige duizend misnoegden door Monaghan wilde trekken, is daarin ver hinderd door het standvastig gedrag van den heer Hamiltoneen magis traat, die hem te gemoet is gegaan en gedreigd heeft hem in de gevan genis te zullen werpen, zoo hij niet dadelijk terug trok. Lawless was daarop naar Arinagh op weg gegaan, maar daar vond hij duizende Pro testanten om hem het inkomen der stad te betwisten, en ook vervoeg den zich eenige vredelievende Katholieken bij hem, om hem te bewe gen van heen te gaan, waarin zij gelukkiglijk slaagden. Sedert heeft men niets meer van hem vernomen. Het gerucht, dat de heeren O'Connel en Shiel gearresteerd zouden zijnverdient geen geloof. Het gouvernement schijnt den weg van zachtheid te willen inslaan, en men hoopt, dat het gelukken mag om Ierland langs dezenvoor de ijsselijkheden van een burger-oorlog te bewaren. Er trekken ondertusschen vele troepen naar Ierland. FRANKIUJK. PARIJS den 3 october. Het gouvernement heeft depeches van den luitt- gencraal Maisonvan den 7 september, uit zijn kamp bij Petalidiont vangenen daaruit doen publiek maken, dat de troepen zich zeer wel bevonden, er in het hospitaal niet meer dan 36 zieken waren, en de soldaten op eene revuedoor den generaal en chef gepasseerdde schoonste houding hadden. Voorts dat de onderhandelingen voor de over gave der vestingen voortduurdendoch dat uit latere tijdingen van den admiraal Rigny van den to, bleek, dat het inschepen jler Egyptenaars wel begonnen was, maar scheen vertraagd te zullen worden, uit hoofde dat het getal transportschepen niet genoegzaam was. De divisie dacht: binnen weinige dagen naar Navarino op te trekken. I11 een brief van Coron, van den 7 september, wordt gemeld, dat dien avond eene brigade der Fransche divisie naar Coron zou vertrekken en twee dagen later de geheele armee naar Navarino zou opbreken. Met de brik Hussarddie den 10 september van Calamata en Nava rino vertrokken en thans te Toulon binnen is, heeft men berigt, dat bij haar vertrek de Turken en Egyptenaren Navarino ontruimdenen de Egyptenaren zich naar Alexandrie inscheepten. Ook het kamp bij Mo- don werd ingescheept en de Egyptische vaartuigen gingen onder zeil. Ibrahim pacha zou zich eerst naar boord begeven, wanneer de tweede Egyptische expeditie zou zeilenen ondertusschen Coron en Modon bezetten welke vestingen na zijn vertrek aan de Frnnschen uitgeleverd zullen worden. Generaal Maison had dadelijk Coron willen bezettenen daartoe de plaats doen berennenmaar Ibrahim had aan de admiraals doen weten, dat, zoo er dén snaphaanschot gedaan werd of de troepen de minste beweging maakten, alle kapitulatien verbroken zouden zijn en men hem niet dan dood uit Morea zou halen De admiraals hebben daarop den generaal bewogen om zijne troepen terug te trekken, die dan ook te Calamata waren wedergekeerd. De EngelscheFransche en Russische ambassadeurs zijn in het Fransch hoofdkwartierals ook de president graaf Capo-d'Istrias. NEDERLANDEN. GRONINGEN den a october. Men verneemt, dat door heeren cu ratoren onzer hoogcschool, ter vervulling van de vacature in de facul teit der godgeleerdheid, veroorzaakt door het ovetlijden van den boog- gcicerdcn heer T. A. Clarisseaan Z. M. zijn voorgedragen de heeretj Adrinnus Lcotiardus van der Boon Mesc/ttheol. dr. en predikant te Leeuwarden en f'icter van der Willigenpredikant te Tiel. De heer van Ooit heeft zijne benoeming als hoogleeraar in de godgeleerdheid aan onze hoogeschool aangenomen. UTRECHT den 4 october. Gisteren morgen, omstreeks 10 uren, kwamen HH. MM. de Koning cn de Koningin, vergezeld van Prinses Marianne en verder gevolg, in twee rijtuigen, van het Loo inliet

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1