MIDDELBURGSCHE GOU N°. 12 1. J Dingsdag _^f| NIEUWSTIJDINGEN DUITSCIILAND. FRANKFORT den 30 september. De generaal vorst MenzikoiF, die» gelijk men weet, bij een vroeger gevecht voor Varna door een ka nonkogel gekwetst, en in sommige berigten reeds als aan zijne wonden overleden is opgegeven gewordenbevindt zichvolgens het Russische dagblad, Abcille du Nordbuiten gevaar. GROOT - BRITTANJE. LONDEN den i october. Zaterdag is de jonge koningin van Portu gal teFaimotnh aan wal gestapt, en, zoo als bepaald was, niet alle mo gelijke eerbewijzingen ontvangen. Zondag is zij naar Exeter gegaan waar zjj eene bezending van de Portugesche uitgewekenen van Plymouth ontvangen heeft, aan wier hoofd zich de generaals Pizarro en Xavier bevonden, welke laatste, uit aller naam, II. M. de hulde van hunne getrouwheid heeft aangebodenmet de verzekering dat zij bereid waren alles wat hun overgebleven was, hun leven, voor hare dienst op te of feren. De koningin heeft hierop geantwoord, dat zij al het ongelukki ge van hunnen toestand gevoelde, hun voor hunne blijken van trouw dankte en op God vertrouwde, dat hun en haar ongelijk spoedig zou eindigen. II. M. gaat van Exeter naar Bath en zal waarschijnlijk eerst naar Londen komen, zoodra de koning genoegzaam hersteld zal zijn om haar te kunnen ontvangen. De jonge koningin is een zeer bevallig meisje, groot voor haren ouderdom (zij is negen en een halfjaar oud) en spreekt verscheidene ta len zelfs vrij verstaanbaar Engelsch. Sedert hare komst in Engeland heeft zij een eigenhandigen brief aan den koning geschreven. Eindelijk heeft men gisteren avond brieven ontvangen uit Lis sabon, loopende tot den 21 september. In dezelve meldt men, dat, na het scheiden van den vroeger vermelden staatsraad (in denwel- keh dom Miguel, door zijne handelwijze ten aanzien van eenige der le den op hun aanraden om te bewilligen in het huwelijk met de jonge koningin donna Mariaen om in schikkingen met dom Pedro te komen voor het welligt te laat zou zijn nieuwe proeven van zijn snood gedrag gegeven heeft), de hertog Cadaval, een dier mishandelden, uit vrees van op des tirans bevel gevat of vermoord te worden, vergezeld van acht gewapende bedienden, zich onmiddellijk naar zijn buitengoed, te Cintra begeven had, doch, op bevel Van dom Miguel, weder dade lijk naar Lissabon had moeten terug keeren. Ook had de patriarch die door den overweldiger zeer gelasterd waszichvoor eenige dagen in zijn paleis opgesloten en onzigtbaar gehouden maar was hij niet te min tiaauwkeurig bewaakt geworden. Men kan hieruit opmaken hoe dom Miguel's getrotuvste aanhangers thans ook in de grootste onzekerheid en in gevaar van hun leven verkeeren. De toestand van dom Miguel zei ven schijnt echter nier veel beter te zijndaar menop den avond van den 14 dezer, toen hij zich, benevens zijne beide zusters, na eene jagt- partij, in een rijtuig huiswaarts begaf, eenen aanslag op zijn leven gemaakt heeft. Zekere Joao Galvaoluitenant van dom Miguel's rui- tergarde, vrijheid verzocht hebbende om alleen naar de hoofdstad te mogen terugkeerenuit hoofde van voorgewende ongesteldheidhad dezelve verkregen doch zich op den weg verstoken en des avonds op den overweldiger een pistool gelost, dat echter deszelfs doel ge mist heeft. Na des overweldigers aankomst opzijn paleis Necessidades was er in hetzelve een groot oproer ontstaanwaarbij niet alleen de wacht van het paleis, maar zelfs twee regementen ruiterij, in den grootsten haast, waren ter hulp geroepen. Men had getracht om deze openbare aanslagen op allerlei wijzen te verbloemen en tegen te spre ken ten einde verdere oproerige pogingen te voorkomen; maar in weer wil aller voorzorgen waren gezegde aanslagen wereldkundig geworden en hadden op dien voorgang vele soldaten op verschillende plaatsen tegen den onwettigen troonsbekleeder zich oproerig betoond, zonder door aangewende harde middelen tot rust gebragt te kunnen worden. Dom Miguel's wandaden duurden in weerwil van dit alles nog dage lijks onafgebroken voort. Uit de laatste berigten uit Porto blijkt, dat, door dom Miguels ge- volmagtigdende bezittingen van zes Britsche ingezeten verbeurd ver. klaard zijn en hunne personen door verspieders sterk nagespoord worden, beticht zijnde van zich met staatkundige geschillen bemoeid te hebben. Tot de blokkering der Dardanellen schijntzoo als men algemeen verzekert, stellig door Rusland besloten te zijn, en dezelve door het Engelsche, benevens het Fransche gouvernement, werdra erkend te zul len worden. Gelijk het schijnt, heeft de hertog van Wellington zich door den Russischcn ambassadeur laten overreden dat gezegde blokkade noodzakelijk geworden was en bevorderlijk zijn zou 0111 de volvoering van het traktaat van 6 ju lij te bespoedigen. De onderlinge verdeeldheden en twisten in Ierland blijven steeds voort duren, en zijn volgens brieven, reeds tot zulk eene hoogte gestegen, dat de heeren Shiel en O'Connell hunne onderhoorigen ernstiglijk hebben moeten aanmanen tot onthouding en vermijding van alle gruwelen en dadelijkheden. De rijzing van de granen wordt steeds belangrijker. Maandag is voor tarw achter 's konings slot van 8 tot 10 sh. en voor vrije tarw van 6 tot 10 sh. per kwarter meer besteed dan acht dagen te voren. FRANKRU K. PARIJS den 29 september. Nu het tijdstip daar isdat de bekende bevelschriften betrekkelijk de kleine geestelijke kweekscholen ten uitvoer moeten worden gelegd, schijnt alles aan te duiden, dat de weigering der bisschoppen, 0111 tot deze uitvoering mede te werken, op niets zal uit- Ioopen. De heer Lasagnidie door de Fransche regering naar Rome gezonden is, om, zoo Inogeiijk het gedrag der Fransche bisschoppen door den Paus te doen afkeuren heeft aldaar zoo veel weten te bewer ken dat de kardinaal Bernettisecretaris van staat bij het Roomsche hof, eenen brief aan den Franschen minister van justitie geschreven heefthoudende dat Z. H.zonder de bewuste zaak dadelijk te willen beslissen, van meening is, dat de bisschoppen zich daaromtrent ten vol le op de bekende godsvrucht van Karei X kunnen verlaten. De minister heeft dezen brief terstond aan den aarts-bisschop van Parijs medegedeeld. Deze heeft daarop de vijf of zes bisschoppen, die zich te Parijs bevon- den 7 October, den, aan zijn paleis bijeen doen komen, en, na cenigen tijd berandsla» gens, hebben deze geestelijken besloten, den hun uit Rome gegeven raad te volgen; hetgeen toch wel niets anders beteekeneh kan, dan dat zij hunne betuiging van tot de Uitvoering der bedoelde koninklijke be velschriften niet te kunnen medewerken, weder intrekken. De dagbla dendie de partij derjezuiten zijn toegedaan, kunnen dit een en ander niet loochenen maar wringen zich nu in allerhande bogten, om het nadeel, dat hunne zaak geleden heeft, te verbergen. De Quotidienne beweertdat men den heiligen naam van den Paus misbruikt heeftotn de te Parijs vereenigde bisschoppen schrik aan te jagen, en noemt het door Jten genomen besluit zonderling, ongehoord, ja betreurenswaardig. De Gazette de France behelpt zich met de armhartige uitvlugt, dat de brief niet door Z. II. zelvcnmaar alleen door den secretaris van staat geschreven iszoodat deszelfs inhoud nog wel eens vroeger of later door den Paus tegengesproken zoude kunnen worden 1 De koning is steeds hoogst ingenomen met de wijze, waarop hij bij zijne laatste réisin de oostelijke departementen van zijn rijkis ont vangen zoo dat men gelooftdat die reis een gunstigen invloed zal hebben op de aanstaande zitting der kamers, en de ministers meerder ruimte zullen hebben om hunne ontwerpen van verbetering door te zet ten. De hofpartij en vooral de hoofden der zoogenaamde priesterpartij zijn daarentegen zeer ontevredendoch tot nog toe schijnen zij het ver genoegen van Z. M. door hunne klaagliederen niet te durven storen. Een der Jezuitische dagbladen meldtdat er zoo velen uit Frank rijk naar het gesticht der Jezuiten te Frijbtirg in Zwitserland gaandat het gebouw te klein zal worden om alle kweekelingen te bevatten. Het Journal de Comtnerce neemt het berigt van een der Engelsche dagbladen over, waarbij gezegd wordt, dat er een alliantie-traktaat tUS- sehen Frankrijk en Rusland gesloten is. Het Journal de Commercemeent, dat dit berigt eenig geloof verdientomdat de Fransche ministeriele bla den het niet weerspreken.- PARIJS den 30 september. De Mqniteur mankt heden bekend dat bjj koninklijke ordonnantie van gisteren is bepaald: 1.) het get?l mid delbare geestelijke scholen van de bisdommen AuchBordeaux Blois Kamerijk Dijon, Gap, Poitiers en Soissons2.) de gemeppten waarin die scholen zullen opgerigt worden. Bij eene tweede ordonnantie van denzelfden dag heeft de koning de benoemingen goedgekeurd van de op persten en bestuurders dier scholenwelke door de aartsbisschoppen en bisschoppen van die stiften gedaan zijn. Een dagblad van de pries terpartij beweertdat dit de eenigste bisschoppen zijndie het vertoog aan den koning niet geteekend hebben. De brief van 's Pausen minister omtrent dit vertoog, maakt nog altijd het onderwerp uit der redekavelingen van de dagbladen der priester-par tij. Zij willen, dat door den gegeven raad, dat men zich op'skonings godsvrucht behoort te verlaten, niets beslist is, maar het vertoog der bisschoppen in zijne volle kracht blijft bestaan. Een liberaal dagblad merkt aaitdat het den maatregel van het ministerie, om eene uitspraak van den Paus te verwerven, niet goedkeurt. Men behoort, volgens die dagblad, in dezen zonder den Paus te handelen. De Paus had den stap der bisschoppen evenzeer kunnen goed- als afkeuren. In het eerste ge val zou men in verlegenheid gebragt zijn geworden. NEDERLANDEN. GENT den 3 october. De bevolking onzer stad bedraagtvolgens de laatste telling. 77,568 zielen, de vreemdelingen daaronder niet begrepen, en de stad heeft 10,478 huizen. UTRECHT den 1 october. Heden hebben de troepen in het kamp, bij het doen der groote manoeuvres, eene tot dat einde opgerigte ves ting, Kort Heiligers genaamd, belegerd en stormenderhand ingenomen. Vooral werden bij de spiegelgevechten de vlugge manoeuvres der rijden de artillerie bewonderd. De troepen zullen gedeeltelijk reeds zaturdag het kamp verlaten, om naar derzei ver garnizoenen terug te keeren. Het geheele kamp Zal in het begin van de aanstaande week opbreken. AMSTERDAM den 1 october. Met brieven uit Batavia, van den 9 junij, wordt gemeld, dat het zich meer en meer bevestigt, dat de kof- fijpluk veel geringer uitvalt dan die van vorige jaren; in de Preanger regentschappen alleenwordt de vermindering begroot op 30,000 pi- kols, of 3,750,000 ponden; de. prijzen bleven daardoor ook hoog eu waren te Sainarang f i6| k i<5§; van suiker was mede geen groote voorraad aanwezig, en deze werd op 17 gehouden. In de binnenlanden was het stil, maar men verlangde zeer naar hee herstel van den vrede. 's GRAVENHAGE den 3 october. Uit hoofde van het ontstaan eener besmettelijke ziekte te Gibraltar, die men meende de gele koorts te zijn en voor welker overbrenging te Kadix men ook vreesdeheeft Z. Exc. de minister van marine en koloniën de noodige orders gesteld, om de van beide plaatsen, en vooral van eerstgenoemde, in de havens van die rijk binnenvallende,schepen provisioneel aan eene sterke quarantaine te onderwerpen. .MIDDELBURG den 6 october. Voorleden vrijdag viel, bij het los sen van het schip de Sara Agathade zeilmaker van hetzelve, genaamd Willem Karei Both tusschen dat schip en den kant der kade, waar door hij zich zwaar heeft bezeerd; hij is in het gasthuis gebragt, en men heeft eenige hoop op zijn herstel. Deze man is, naar des kapiteins getuigenis, van een zeer braaf gedrag. Ook viel laatsleden zaturdag een schilders-knecht, genaamd Jan van der Poelbezig zijnde met het schilderen van een huisgevel van den ladder en werd bewusteloos en zwaar gewond weggedragenin welken toestand hij zich nog bevindt hij heeft eene vrouw en kind en ver dient door zijn gedrag en omstandigheden aanbeveling en bijstand. Over Augsburg wordt uit Weenenden 24 septembergemeld dat de keizer van Rusland, den 9 september, voor Varna is aangeko men en men toebereidselen maakte om die vesting stormenderhand in te nemen. Van Czernowitz zijn berigten te Weenen ontvangenvan den 18,.dat twee divisien Russische en Poolsche infanterie van de in Polen geposteerde troepen bevel hebben ontvangen de vorstendommen binnen tc rukken. tviïüij llf

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1