N°. MIDDELBURGSCHE COURANT. 120. Zaturdag ZEGELE* den 4 October. MIDDELBURG tien 3 october. Bij onderscheidene koninklijke be sluiten zijn gedaan de volgende benoemingen van kommanderende officieren der dienstdoende Schutterijenin deze provincie, als: Te Middelburg. Tot majoor, met personelen rang van luitenant-kolo nel, de heer Symon Sohier Serlé. Tot kapiteins, de heeren Jean Fran cais BijleveldJacob Guillelmus Schorer en Corne/is Jacobus Versluys. Tot eerste-luitenantsde heeren Gerbrand Fpkema Bastiaan Bomme en Servaas Tak. Tot tweede luitenants, de heeren Pieter Dumon TakLo- dewijk Corne/is SlicherAdriaan Marinus BeciusDaniël Marinus de SupervilleChristiaan bodewijk IVagner en Jan van Reigersberg Versluys. Te Zierikzee. Tot kapitein, de heer Marinus Bernardus Rost van Tonningen. Tot eersten-luitenant, de beet Abraham Jacobus Frederik Egter. Tot tweede-luitenants de heeren Hendrik Albert van JJsselsteyn en Jo- hannes Nikolaas van der Halen Te Goes. Tot kapitein, de heer Pieter Adrianus Hochart. Tot eersten- luitenant, de heer Adriaan Kakebeeke. Tot tweede-luitenantsde heeren Charles Petrus Soutendam en Gillis van IJsselsteyn. Te F/is sin gen. Tot kapitein de heer Ryklof Johan IValtman. Tot eersten-luitenantde heer Jacobus Loois. Tot tweede-luitenants, de hee ren Jan Machiel Felters llamilton of Si/verton Hi/l en Antkoni Frederik van der Loef. Door het kies-collegie dezer stad is op gisteren tot lid van den Stedelijken Raad verkozen, de heer mr. D. M. de Supervilleen zulks in plaats van den heer mr. M. P. M. van Visvliet, benoemd tot lid der gedeputeerde staten dezer provincie. Door Z. M. is tot burgemeester der stad Vere benoemdde heer Jan Kleiman TE Eergisteren werd de vijftigste algemeene janrlijksche vergadering van dirigerende en honoraire leden der Teeken-Akademie alhier gehouden, en met de tegenwoordigheid van Z. Exc. den heer gouverneur dezer provin cie en den Ed. Achtb. heer burgemeester dezer stad vereerd. Na dat door den voorzitter der directie, den heer wethouder L. C.van Sonsbeeckde vergadering was geopend met herinnering aan het vijftigja rig bestaan der Akadeinie, sedert hare oprigting als leerschool van schil der-, teeken- en bouwkundewerd door het dirigerend lid en thesaurier, den heer E. P. Cremer Jz.gedaan rekening over het afgeloopen jaar en voorts de biljetten der bekroonde teekenaren geopend. De leerlingen vervolgens mede toegelaten zijnde (wier getal over het afgeloopen winter- en zomer-saizoen ruim honderd bedroeg) trad het dïfigerend lid en secretaris, de heer mr. Pieter Herklotsop, en deed ééne ter gelegenheid dezer feestviering toepasselijke en doelmatige rede voering, aan de oprigting dezer oefenschool en hare loffelijke stichters gedenkende en hare lotwisselingen gednrende de verloopene halve eeuw vermeldende; voorts, bij de opgave van den tegenwoordigen staat en bloei der Akndemieovergaande tot de oproeping der met medailles en prijzen begiftigde oefenaren en leerlingen. Dienvolgens werden de twee, vaft wege Z. M. den Koning als hoogste prijzen geschonkene, groote zilveren medailles toegekend aan den primus naar het levend naakt menschenbeeldMartinus Pauwclsen en aan den primus der bouwkundenaar eigen vinding en ontwerp, IVillem Johan- nes Koenaan Wien dezelve medailles, te weten aan eerstgenoemden door Z. Exc. den heer gouverneur der provincie en aan laatstgemelden door den heer burgemeester dezer stad, onder vereereride toespraken, werden uitgereikt, zoo als mede, tot een' buitengewonen prijs, de zilveren medaille der Akadémie, wegens voortdurende oefening naar het gekleed levend model, onder toespraak van den heer voorzitter der directie, werd ter hand gesteld aan den reeds in vroegere jaren bekroonden primus «aar het leven Cornclis Kimmel. Voorts geschiedde, onder aanspraken van den voornoemden secretaris, de Uitdeeling der verdere prijzen als: Van de twee kleinere zilveren medailles, van wege den Koning, aan den primus naar het pleisterbeeld Johannes Cornelis le Nobelen aan den primus van de eerste klasse der bouwkunde Abraham de Landmeter. en van boék-geschenken ïn de eerste klasse naar prentaan Johannes Jacobus Lievense. tweede "klasse naar prent, aan Jacobus Maarten Vane. derde klasse naar prent, aan Louis Henri Cadet. vierde klasse naar prent, aan Aarnout Johannes Cornelis Snijders. tweede klasse der bouwkunde, aan Johannes Tieleman. derde klasse der bouwkunde aan Mattfyeus Tuyter. vierde klasse der bouwkunde aan Evert Karei Bom en vijfde klasse der bouwkunde, aan Cornelis Hamclink. Wordende verder, zoo ter gelegenheid van dezen feestdag, als uit het daartoe jaarlijks besteed wordende van het legaat van wijlen den heer oud-bifrgemeester Daniël Steven Schorer accessit-prijzen verleend In de eerste klasse naar prentaan Marinus Emond. M tweede klasse naar prent, aan Johan Frederik Geijp. dCrde klasse naar prent, aan Pieter Leendert Sohier Serlé. eerste klasse der bouwkunde, aan Cornelis Jacobus van Rotten. tweede klasse der bouwkunde, aan Johannes Agelink van Rentergem. derde klasse der bouwkundeaan Pieter Minderhouten vijfde klasse der bouWkunde, aan Cornelis Johannes van der Manicht. Waarna door den spreker, onder schetsing van het gunstig vooruit- zigt op toenemenden voorspoed en nut der Akademie. met erkentelijke vermelding der aanmoedigende geschenken door Z-. M. den Koning aan haar verleend, en met dankzeggingen en aanbevelingen aan de talrijk aanwezenden, werd besloten. Na den afloop dezer plegtigheid vergezelde de directie de heeren gou verneur en burgemeester bij de bezigtiging van de in het Museum al hier opgehangene teekeningen van alle de leerlingen, alsmede van de nu voor eenige dagen algemeen geopend wordende tentoonstelling van kunstverkenvan de binnen deze stad wonende of vroeger het onderwijs aan de Akademie genoten hebbende meesters en oefenaren tengevolge der daartoe gedane oproepingenter vermeerdering van den luister van het feest ingezonden, eene aanzienlijke verzameling opleverende van 58 stuks schil derijen in olieverw, 19 teekeniiigén'en 4 sfults "bijzondere kunstwerken door 33 kunstoefenaren en oefenaressén vervaardigd en in alle vakken der schilder-, teeken- en bouwkunde vele meesterstukken en bewijzen van loffelijke talenten ter beschouwing aanbiedende, die ten onlochen- bare bewijze strekken van den toenemenden bloei der schoone kunsten ook binnen deze stad, en van het blijkbaar nut der akademische studiën. Het genoegelijke van dezen gedenkdag en kunst-beschouwing, door alle aanwezigen welmeenend betuigd, en wiens avond door alle de leer lingen in onderlinge feestviering werd doorgebragtzal nog langen tijd eene aangename herdenking verschaffen, en zoo men vertrouwen mag, tot eene algemeene aanmoediging ter bevordering der beoefening van schilder-, teeken- en bouwkunde binnen deze stad bevorderlijk zijn. Woensdag 11., terwijl volgens gewoonte hier weder de halfjarige promo tie der leerlingen Onzer Latijnsche school, in de openbare gehoorzaal dezer stad plegtig werd gevierdheeft bij die gelegenheid de voortreffelijke j^mgtirng H. Aijematinmagna cnm laude, en met eenen prijs van naarstigheid, tot de Akademische lessen bcvorJard ï^nde. eene rede voering, door hem zeiven gekozen en bewerkt, gehouden: de medieii nostratibus qui in arte medendi ceteris Europae medicis facem praetule- runtterwijl de leergierige jongelingen A. A Fokker en G. Borkingvan de 2de tot de iste orde der eerste klasse bevorderd, insgelijks met prij zen van naarstigheid begiftigdhunne zelfgekozene en bewerkte decla maties hieldende eerste hunner de M. Furio CamilloReipublicae Ro man ae vindice et conservatorede tweede de Tiberio Graecho, lege agrarict plebis commodis prudentius quant felicius consulente. Welke drie redevoe ringen met veel genoegen zijn aangehoord en toegejuicht.'Voorts zijn, deels zonder, deels met prijzen, waarvoor door de begiftigden aan hee ren curatoren in dichtmaatdank betuigd werdtot hoogere klassen be vorderd de navolgende leerlingen, als: van de 2de tot de iste orde der -Iste klasse, E. A. Forstenop de gewone wijze. Van de Ilde klasse tot de 2de orde der Iste klasse, M. J. Hoogvlietmet eenen prijs, A. P. van Citters en P. N. J. Lette Anemaetop de gewone wijze, L. J. de Marrie, met een' prijs wegens zijne vorderingen in de geschiedenis sen en de mathesis, A. Loose weder op de gewone wijze. Van de iste orde der lilde klasse tot de Ilde klasse, J. J. Beusekontmet eenen prijsA. M. Snouck Hurgronjeop de gewone wijze. Van de ade tot de iste orde der lilde klasse C. van der Lek de Clercqmet eenen pr^S. Van de IVde tot de 2de orde der lilde klasse G. B. C. van der Feen met eenen prijs. Van de iste orde der Vde tot de IVde klasse, G. A. Fokker, die evenveel fouten hebbende, al? de volgende, echter door het lot de eerste werd, en J. H. van Sanden Prinsbeide met prijzen, IV. C. Voorduin de Timmermanmet een* prijs wegens zijne vorderingen in de geschiedenissen en de mathesisdoch A. J. Clinge Liebert en G« IV. Ti Vogelvanger op de gewone wijze. Van de 2de tot de isteofdö der Vde klasse, A. P. J. Gillissen met twee prijzen een' wegens naarstigheid, en een* wegens zijne vorderingen in de geschiedenissen en de mathesisP. J. Gillissen en S. Susan op de gewone wijze. Van de iste orde der Vide tot de 2de orde der Vde klasse, A. de tVildemee een' prijs. Van de 2de tot de iste orde der Vide klasse L. A. de Ro chefortmet een prijs. Gedurende het vorig halfjaar is H. A. G Seis overleden, en hebben B. Teyssen en A. de IVilde de school verla ten terwijl als nieuwelingen zijn aangekomen J. IV. Kien EltzmaitA .7. van Deinse en M. H. van Dcinsedie na gehouden examen zijn ge plaatst op de iste orde der Vide klasse; voorts nog H. J. Dronkers en G. L. de Jager. Deze plegtigheid, met muziek begonnen, voortge zet en besloten, is in de beste orde en tot genoegen der aanwezigen afgeloopen. Door den grooten kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeen te te Utrecht, is, uit een te voren gemaakt twaalftal predikanten, ter vervulling eener vacature, veroorzaakt door het emeritaat van ds. Voor duinhet volgende zestal gestemd: dd. .7. Moll, te Deventer; D. de Bonvoust Beeckmante Nijmegen; .7. Muntendamte Uithuizen; B. van der Feen, te Middelburg; H. E. Vinke, te Alkmaar, en J. Bravete Arnhem. Een Russisch legerberigt, van den 13 september, behelst het volgende Operatien voor Schumla. Den 9 september's nachts om 3 uren deden de Turkenmet eene aanzienlijke magteenen aanval op hec centrum en den linker-vletigel van onze positie. Ieder der beide re- douten van het centrum werd door 4 regementen infanterie, waaronder zich echter ook ongeregelde troepen bevondenaangevallen. De don kerheid van den nacht te baat nemende, naderden de Turken driemaa- onze verschansingen en wierpen zich driemaal in de graften- Zij wer den echter steeds met verlies terug geslagenen bij den laatsten aanl val volkomen verstrooid, terwijl zij zoo snel de vlugt namen, dat zij nietgelijk zij anders doenhunne gesneuvelden en gekwetsten konden medenemen. Wij hebben 600 man krijgsgevangenen gemaakt. Ons ver lies is zeer gering, het bestaat uitgdooden en 20 gekwetsten. Gedu rende het gansche gevecht heeft het vijandelijke geschut bijna in het geheel niet geschoten. Aan het hoofd van 3000 man kavallerie en 500 man infanterie heeft Ilallil-pacha onzen linker-vleugel trachten om te trekken. Toen hij echter het dorp Kasopli gepasseerd wasen zijnen weg langs de hoogten vervolgde, op welke zich twee van onze redouten bevonden, gingen hem de generaal Itudiger met de brigade huzaren en 4 stukken geschut der rijdende artillerie te gemoet, viel aan, wierp hem terug ert vervolgde hem een werst ver achter Kasopli, tot aan hetbosch, waarin hij' de vlugt kon nemen. Bij de moeijelijkheid om de paarden te verplegenzal de algemee ne beweging tegen Jenibazar zoo lang mogelijk uitgesteld worden. Operatien voor Varna. De belegerings-werken gaan met goed ge volg voorwaarts, „In den nacht van den 11 op den 12 september beeft de vijand voornamelijk het punt gebombardeerd, waarop het bataljon garde-sap. peurs werkzaam was. Gisteren hebben wij eene redoute, wélke de vijand in het midden onzer werken had en ónze gemeenschap moeijelijk maakte, met de bajo net veroverd. Ongeveer 200 Turken werden in de verschansingen ge- gedood en 30 krijgsgevangen gemaal;:. Denzelfden dag werd eene afdeeling troepen van de garde én van

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1