MIDDELBURGSCHE GOURAN N". 117. Zaturdag m\ TE h den 27 September. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 21 september. In een partikttlieren brief uit Kort. stantinopel, van den 26 augustus, wordt onder anderen gezegd t „Sedert de groot.vizier naar de armee opgebroken is, heerscht in alle takken van beheer eene ongewone werkzaamheiden de rustelooze in spanningen van den sultan, in het maken van toerustingen tot verdedi ging des lands en der hoofdstad worden thans door het volk met on- gemeene geestdrift ondersteund. De toebereidselen tot het vertrek des sultans naar de armee zijn gemaakten op het eerste berigt dat het den Russen zal gelukt zijn den Balkan over te trekken, zal men hem naar de armee zien snellen om in persoon het bevel op zich te nemen. Tot hiertoe schijnt echter daartoe weinig uitzigt voorhanden te zijndaar de voortgangen van den vijand nog minder sterk zijn dan diewaarover jde Russen zich in vroegere oorlogen konden verblijden. De Turksche soldaten, die bij den aanvang des oorlogs juist geen grooten ijver be loonden, zijn thans zeer oorlogzuchtig gestemd. De uittocht des groot viziers, van hier naar Daud-pachageleek eenen godsdienstigen optogt, daar de mufti met het zwaard in de regter, en den koran in de lin kerhand voor de troepen uittrok en hen den weg tot roem scheen te wijzen. Naar het uiterlijk aanzien moet men gelooven, dat de uitge trokken troepen of overwinnen of sterven willen. De marine die door den slag van Navarino bijna vernietigd werdherstelt zich eenigerma- te, en reeds liggen 7 fregatten en 3 brikken gereed om naar de zwarte zee uit te loopen, en de door de Russen geblokkeerde havens te ont zetten, of die ten minste troepen en levensmiddelen toe te voeren. Het is natuurlijkdat onder zulke omstandigheden de sultan en de di van van geene bemiddeling hooren willen, en de hemoeijingen der vreem de gezanten, om de Porte te bewegen tot cenigerhande bewilliging in het traktaat van 6 julljnog vruchteloos gebleven zijn. Gr&ot opzien baren hier de Fransche expeditie naar Morea en de voornamelijk door Fransche tusschenkomst met Mehemed-Ali gesloten overeenkomst tot ontruiming van Morea door de Egyptische troepen. En nog meer in druk schijnt het hier ook sedert kort loopend gerucht te maken dat de Russische admiraal Heyden van zijnen monarch het bevel zou ont vangen hebben om de Dardanellen te blokkeren maar de Porte vleit zich, dat de tegenwoordige Engelsche regering, voor welke zij eene groote vooringenomenheid toont, zulks niet zal toelaten." Te Genua is, den 8 september, aangekomen de Braziliaansche ge zant aan het hof van Weenen, marquis de Rezende, om er de jonge koningin, donna Maria da Gloria, af te wachten en naar Weenen te geleiden. FRANKFORT den 22 september. Volgen* berigten uit Odessavan den 5 dezer, was Z. M. de keizer door tegenwind verhinderd gewor den, om. zich over zee naar de armee te begeven. Hoogstdezelve was derhalve in den nacht van den 4 op den 5 weder aan land gekomen en zou nu de reis over land doen. De generaal Alexander van Benkendorf zal den monarch vergezellen. De generaal-majoor graaf van Nostitz, en een gedeelte van het diplomatieke ligchaam, zouden gunstigen wind afwachten, om Z. M. te scheep te volgen. F R A N K R Jtf K. PARIJS den 20 september. Z. M. is gisteren namiddag van zijne reis in deze hoofdstad wedergekeerden heeft zich dadelijk naar St. Cloud begeven. Men verzekert, dat het Oostenrijksche gouvernementmet de ge broeders Rotschild, eene leening van honderd millioen florijnen geslo ten heeft, en dat daarbij bedongen is, dat het Oostenrijksche gouverne ment vijftig millioen metallieken, tegen pari, in betaling zal nemen. Deze te Weenen zeer algemeen verspreide tijding, is de ware oorzaak van de rijzing der metallieken in die hoofdstad. Van Lissabon schrijft men, dat dom Miguelsedert hij de aan komst van het Braziliaansch eskader met de jonge koningin dona Maria te Gibraltar vernomen heeft, alle de Brazilianen van rang, die te Lis sabon zijnin hechtenis heeft doen nemenen zelfs de vrouwenwier mannen in Brazilien zijn, met gevangenis heeft doen dreigen, zoo zij eikanderen bezochten. Ook vele vreemdelingen waren gearresteerd. Dom Miguel heeft de goederen van den ouden graaf de Talpa in beslag doen nemen, alleen omdat zijn zoon de constitutionelen gevolgd en uitge weken is. De Lissabonsche hof-courant behelst eene lange lijst van officieren van allerlei rang, die afgezet zijn, als bij de constitutionelen gediend heb bende, en die voor den burgerlijken regter daarenboven wegens opstand moeten te regt staan. NEDER LANDEN. GENT den 24 september. Dezer dagen heeft de jaarlijksche plegtig- heid der installatie van den rector-magnificus der hoogeschool alhier, en de. uitreiking der eerepenningen op de bekroonde verhandelingen plaats gehad. De heer Gheldorfstudent alhier, heeft de medaille verworven voor de faculteit der regtende heer Mandeiiervan Doornik, voor die der wis- en natuurkundige wètenschappende heer Gelhestudent te Leydenvoor die der wijsbegeerte, en de heer de Merssentanvan Brugge, voor die der geneeskunde. De heer L. M. van Lierstudent te Utrecht, heeft het diploma ontvangen voor eene ingezondene verhan deling in het vak der geneeskunde. UTECHT den 23 september. Naar men verzekert zal Z. M. de Ko ning aanstaanden vrijdag het kamp met hoogstdeszelfs tegenwoordigheid vereeren en de groote manoeuvres bijwonen, AMSTERDAM den 23 september. Heden is door den grooten ker kbrand der Nederduitsche Hervormde gemeente alhierter vervulling der vacature, veroorzaakt door het overlijden van den wel-eerw. heer ds. C. Fortuijnuitgebragt het volgende zestal dd. A. L. van der Boon Meschtheol, doet.te LeeuwardenJ. Mol Jz.te Deventer Fangmante Schiedam; H. J. Tol, theol. doet., te Kampen; B. van der Feente Middelburg, en L. Meerenste Utrecht; en daarna dit drietal: dd. A. L. van der Boon MeschJ. Mol Jz. en H. J. Tol waaruit beroepen is A. L. van der Boon Meschth. dr.te Leeuwarden. De tentoonstelling der kunstwerken van nog in leven zijnde Ne- J«che meesters, welke op den 15 dezer maand alhier geopend is, gaat aller verwtichting te boven, Zoowel in het aantal als iti de voor treffelijkheid van de geleverde kunststukken, cn nimmer zag men zulk eene rijke vereeniging van de voortbrengselen onzer tegenwoordige kunstschool. Onze groote meesters in de onderscheidene vakken der schilderkunst schijnen zich beijvert te hebben om hunne beste werken in te zenden en gelijk de verzamelende liefhebber hier ruime keuze vindt om zijn ka binet met belangrijke stukken te vermeerderen, zoo vindt de kunstenaar en kunstkenner niet minder ruime stof tot vergelijking en overweging, en kan het publiek zich door deze vereeniging van kunstwerken over tuigen, dat onze Nederlandsche school haren ouden luister blijft handha ven en met de tegenwoordige scholen Van Europa roemrijk wedijvert. Er loopt een gerucht eener nieuwe Russische negotiatie bij Hope Camp.k 5 pet, groot 18 millioen tot 99 pet., met eene aflossing in 37 jaren. 's GRAVENHAGE den 23' september. Men meldt als zeker, dat de heeren Sandberg en Dotrenge hebben verzocht en verkregen hün eervol ontslag als leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Bij een besluit van den 6 dezer heeft Z. M. gearresteerd een re glement voor het koninklijk institut voor de marine te Medemblik, hetwelk bestemd is tot het vooreerst opleiden van 70 jonge lieden waarvan 60 tot officieren def marine, 6 tot officieren voor het korps mariniers en 4 tot constructeurs voor 's lands schepen. Deze eleves zullen zijn adelborsten der tweede klassedezelve zullen niet beneden de 13 noch boven de 18 jaren worden toegelaten, en zoons moeten zijn van ingezetenen des koningrijks of van 's rijks overzeesche bezit tingen. De bijdrage voor ieder adelborstwelke in een daartoe geschikt lokaal te Medemblik zullen gekaserneerd zijnis bepaald op f 350 's jaars, waarvan de eene helft vooruit moet worden betaald bij de in trede voor of op den 15 november, en de andere helft voor of op dert 1 mei, en voor de volgende jaren op dezelfde tijdstippen. De adelbors ten moeten eene komplete uitrustig medebrengenen gedurende derzei» ver verblijf in het institut voor de suppletie en het onderhoud hunner kleedingstukken en verdere behoeften voor eigen rekening zorgen. Bij voorkomende gelegenheden zullen ooktegen betaling van de helft der bepaalde jaarlijksche somof ook wel geheel kostelooskunnen worden toegelaten een zeker getal adelborstenzijnde zoons van verdienstelijke doch minvermogende officieren of burgerlijke ambtenarenof wier vaders in de dienst van het rijk het leven verloren hebbenof jongelingen die bijzonderen aanleg voor de zeevaartkundige vakken toonenof dieter zee varende, blijken geven van uitmuntende geestvermogens, vlijt en onberispelijke zeden. De adelborsten zullen gedurende 4 jaren onder, wijs ontvangen in de wiskundige-, natuurkundige-, militaireen zeevaart kundige wetenschappen; de geschiedenis en aardrijkskunde; de Neder landsche en Fransche taal- en letterkunde; de Engelsche, Hoogduitsche en Italiaansche taalkunde; de godsdienst, zedekunde en menschkunde, Met teekenen, en in de gymnastische oefeningen, en aan hen zal zon der onderscheid een gulden per week zakgeld uitgereikt worden. Zij zullen geen ander geld van hunpe familie mogen ontvangen. De kamer van koophanhel en fabrieken te Amsterdam, heeft van den aldaar residerenden heer consul-generaal van Spanje, mededeelingen ontvangen, ter bestrijding der overdreven geruchten wegens den staat van gezondheid op het eiland Cuba; uit welke mededeelingen blijkt, dat de te Havana heerschende koortsen, ten gevolge der aanhoudende hitte, ten onregte met den naam van pest bestempeld worden; als Zijn de volgens de gegeven verzekeringenniet één enkel mensch aan de gevolgen dier koortsen overleden; zelfs niet één militair, hoezeer er van het garnizoen meer dan 700 zieken gelijktijdig in het hospitaal waren. MIDDELBURG den 25 september. Op den 26 mei 11. is te Batavia gearriveerd het schip de Zeeuwkapitein Corn. Riekels van deze stad volgens brief van den 10 junij, dacht de kapitein in het laatste van de maand de terugreis aan te nemenzijnde reeds met laden begonnen. MENGELINGEN. De jongstedoor den druk publiek gemaaktedoch te weinig be kende, berigten van het Nederlandsche Bijbel-Genootschap zijn over het algemeen belangwekkend. Opmerkelijk is hetdatbij al wat er in deze dagen voor de zaak der Grieken gedaan wordt, ook hunne be- hoeftè aan de II. Schrift nietv wordt vergeten zie hier wat deswegens wordt gemeld Het eiland Maltha blijft op den duur het middelpunt eener vrucht bare Werkzaamheid, zoo in het Oosten als in het IVesten5528 afdruk ken der II. Schrift zijn op nieuw van daar verzonden en in verschil lende 'talen onder verschillende volken uitgedeeld. Bijzonder worden de belangen der edele Grieken hier in het oog gehouden, en een N. Testa mentin' liet Albanisch en Nieuw-Grieksch over elkander gedrukt, zal eerlang eene nog onvervulde behoefte bevredigen. De F.ngclsche afge- 'zondene Leeves is van de groote en heilige Bijbelzaak op den duur een werkzaam bevorderaar. Een geestelijke van hoogen rang in Klein- Azie merkte in een gesprek met hem aandat het vertalen des Bijbels hem in onzen tijd even noodzakelijk toescheen als de gave der talen op het groote Pinksterfeest noodzakelijk was. Hij meende hierin te zien hoe God de zaak des Christendoms bevordert, en oordeelde, dat hierdoor een overtuigend bewijs tegen de vijanden der Bijbel-Genootschappen kon worden aangevoerd. De heer Leeves had het gebruik des Bijbels in vele Grieksche scholen ingevoerd, en werd door de onderwijzers hierin ondersteund. Hier, waar men de jeugd, door de beoefening der schrif ten van Ais opus, Lücianus, Homerus en Sophocl.es, mee de wijsheid hunner voorvaderen bekend maakt, en het oude heldenvuur tracht op te wekken en aan te kweekenwordt nu ook regtmatig een gedeelte van den tijd besteed 0111 de jongelingen bekend te maken mee des Christens pligten, voorregten en uitzigten, die in zoo vele bloeijen- de gemeenten hunner vaderen erkend en beoefend werden en met die Hoop der Volkenwelke in de eerste óemven de dienst der afgoden ver nietigde en alle wijsheid heiligde door zijn Kruis!" De berigten uit Verzie en Syrië zijn gunstig. Op het vasteland van BIJBELVERSPREIDING.

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1