MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. ii 6. Donderdag den 25 September. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 20 september. De dagbladen van Petersburg en Odessa deelen Russische legerberigten mede, welke tot den 31 augustus loopen. Zij behelzen het volgende: Operatien voor Schumla. Den 7 augustus trok de generaal Rudiger van F.ski-Stainbnl naar het dorp Kostesch en verdrong het Ttirksche de tachement aldaareen kanon cn eenige gevangenen vielen hem in handen. Intusschen had de vijand versterking ontvangen en viel met 5 k 6000 man aan, doch werd met verlies op de vlugt gedreven. Na zijne terug keering werd de generaal Rudiger andermaal naar de wegen afgezonden die naar den Balkan leiden. Op den weg naar Kostesch verdreef hij den vijand en ontnam hem een kanon en 2 vaandels, en maakte 165 krijgs gevangenen. Bij de wederkeering naar Eski-Stambul werd ons detache ment door Ttirksche troepen nit Schumlaten getale van omtrent 10,000 man infanterie en kavallerie, aangevallen; doch hetzelve bereikte echter met zijne zegeteekenen zijne vroegere positie, met verlies van een kanon waarvan de paarden doodgeschoten waren. Den 8 kwamen 1000 vijandelijke ruiters, uit de gebergten die Jeni- bazar omgeven te voorschijn en overvielen van alle kanten onzen trein. Zij werden op de vlugt gedreven; doch het gelukte hun eenige paarden en ossen mede te voeren. In den nacht van den 25 op den 26 augustus deed de vijand te gelij ker tijd eenen aanval op onze beide vleugels, en op destelling, welke de generaal Rudiger bij Eski-Stambul bezet hield, Op onzen regter- vleugel gelukte het den vijand begunstigd door eenen hevigen storm wind, zijne beweging tegen eene van onze redouten te verbergen en deze bijna zonder slag of stoot in te nemen. Dadelijk daarop viel de Turksche ruiterijdoor verscheidene kolonnen geregelde infanterie en acht stukken rijdend geschut gedekt, de volgende redoute aan, terwijl een ander korps kavallerie onzen regter-vleugel zocht om te trekken. Deze aanval werd echter door onze kozakken welke door de afdee- ling jagers te paard ondersteund werden, teruggeslagen. Gelijken uitslag had 's vijands aanval op onze tweede redoute, hij werd door het vuur der naburige batterijen en van de infanterie teruggeworpen, Eene bij gekomen rijdende batterij besliste den aftogt en spoedig de nederlage van de Turken, die de vlugt namen, de .veroverde redoute in de steek lieten en achter de muren van Schumla beschutting zochten. Evenwel gelukte het hun zes stukken geschutdie zij in de redoute vonden naar de stad te voeren. Ons verlies op dit punt bedroeg 163 gesneu velden en 424 gekwetsten. Onder de eerste bevindt zich de generaal- majoor van Wrede en de overste Efemiew. Op onzen linker-vleugel deden de Turken eenen hevigen aanval doch alle hunne pogingen werden verijdeld door de dapperheid der twee bataljons vap het regeinent Usa. Het eerste bataljondat herhaalde rei zen door overmagt aangevallen werd, heeft 300 man aan gesneuvelden en gekwetsten verloren. Ook hier viel een kanonnadat het gedemon teerd was, in handen der Turken. Bij Eski-Stambul eindelijk sloeg de generaal Rudiger den vijand met verlies terug. Ten gevolge dezer gevechten vond de veld-maarschalk graaf Wittgenscein eene bijeentrek- king noodzakelijk ten gevolge waarvan de generaal Rudiger Eski-Stam bul verlietom zich te voegen bij de twee korpsenwelke Schumla blokkeren. De vijand verzuimde nietzich den terugtogt van den ge neraal Rudiger ten nutte te maken, en wierp den 28 eenige versterking inet een transport levensmiddelenop den weg van Tschali-Kavakin die vesting. De 29 augustus is rustig afgeloopen. Operatien voor Varna, De belegering wordt steeds voortgezet. Den 19 augustus heeft onze vloot, bij eenen gunstigen wind, de vesting beschoten. De vestingwerken der stad hebben daardoor groot nadeel geleden. -Den 8 augustus deden de Turken eenen hevigen uitval op onze linker-flankdoch werden met de bajonet teruggedreven. Zij ver loren twee vaandels en 500 man. Ons verlies was aan gesneuvelden en gekwetsten niet groot; maar de adjudant-generaal prins Menzikof, werd door eenen kanonskogel gekwetst, die hem tusschen de beenen doorvloog zonder ze weg te rukken. Den 29 augustus kwam de ge- neraal Woronzow aan, om in plaats van prins Menzikof het bevel te voeren. In den nacht van den 31 augustus deed de vijand twee uit vallen. Hij werd terug geslagendoch het gelukte aan een vijandelijk detachement eene vaste stelling voor onzen regter vleugel in te nemen. Hij had daar vijf vaandels geplant. De kapitein Paulow bood zich tot verove ring derzeive aantoen de generaal Woronzow daartoe vrijwilligers op riep. 's Nachts rukte hij in diepte stilte op den vijand aan, overviel hemnam de 5 vaandels en maakte vele vijanden met de bajonet af. De keizer heeft dezen kapitein de ridder-orde van St. George geschon ken. Een gedeelte der vloot heeft den 30 augustus een arsenaal der Turken te Neada, aan gene zijde van Burgas, vernield en 12 stukken ge schut van zwaar kaliber medegenomen. Bij Silistria is van den 23 julij tot den 10 augustus niets van belang voorgevallen. De keizer is den 2 september, aan boord van de Floranaar Varna vertrokken waar zich de grootvorst Michael met de garde reeds bevinden zal. De keizer was vergezeld van den Pruissischen generaal Nostitz. Alles doet zien, dat men een beslissenden slag op Varna w.1 wagen, die mogelijk wel de laatste van den tegenwoordigen veldtogt zijn zalomdat de tijd van het jaar allengs verstrijktzoo dat men niet wel nog aan ernstige operatien over den Balkan kan denken. Het is natuurlijk dat het eene gerucht het andere verdringt; zooveel blijkt uit alles, dat de oorlog eerst thans een allerernstigst aanzien neemt. Berigten uit Wallachije, van den 1 en 2 dezer, melden, dat de Turken uit Widdin den 27 augustus weder eenen uitval hebben gedaan. De Russische generaal Geismar had nog slecht weinig versterking ont vangen. Alle ingezetenen van Krajova namen de vlugt. Dan het gelukte aan de Russische ruiterij de Turken, die reeds tot op een half uur af- «tands van deze hoofdstadvari Klein-Walachije waren doorgedrongen, staande te houden en tot den aftogt te noodzaken. Zij hebben nogtsns groote verwoestingen aangerigt. Uit Weenen wordt den 10 dezer het volgende geschreven: „Toen gisteren Z. M. de troependie het kamp bij Baden binnen trokken voor zich liet defileren," was de aandacht der aanschotiwers voorat op den hertog van Reichstadt (zoon van Napoleon) gevestigd, die voor de eerste maal openbaar in uniform verscheen. De vreugde stond op zijn gelaat geteekend. Zijne doorluchtige moeder, H. M. de hertogin van Parma, H. K. H. de aartshertogin Henriette met hare familie, volgden Z. M. den keizer in rijtuigen en keerden met hoogstdenzelven naar Ba den weder. Z. K. H. prins Gustaaf van Zweden heeft zich met zijn bataljon mede in het kamp begeven." NEDERLANDEN. AMSTERDAM den 18 september. Zijne Exc. de heer van Tets van Goudriaan, minister van finantien, president van het amortisatie-syndi caat op II. dingsdag alhier aangekomen zijndeis de gewone jaarlijlt- sche zitting van het amortisatie-syndicaat op den 17 dezer geopend. In deze zitting is verslag gedaan, wegens het beheer der zaken, geduren de het vijfde boekjaarloopende van den eersten julij 1827 tot den 30 junij 1828. Naar wij vernemen, is de zitting op heden gesloten, en zijn de verrigtingen gedurende het opgemelde boekjaar, zoo ook de re kening en verantwoording deswege, met algemeene stemmen, door de vergadering goedgekeurd geworden. Door Zijne Exc. den gouverneur-generaal der West-Indische Ne- derlandsche bezittingen, J. van den Boschis, in dato 21 julij jl.een besluit genomen, houdende vaststelling der navolgende reglementen: i°, op het beleid der regering van de Nederlandsche West-Indische bezit tingen 2°. voor de regtbank van kleine zaken in de Nederlandsche West-Indische bezittingen; 30. op het beleid der regering, het justitie wezen, den handel en de scheepvaart voor de kolonie Suriname, en 40, instructie voor het gemeente-bestuur der kolonie Suriname; wordende wijders bij gezegd besluit de vorig bestaan hebbende verordeningen betreffende de gezegde aangelegenheden, tegen primo augustus daaraan volgende afgeschaft verklaard en door de tegenwoordige reglementen ver vangen. Ook is door welgemelden heer gouverneurinsgelijks in dato 21 julij jl. en in afwachting der nieuwe orde van zaken, die met pri mo januarij 1829 zal ingesteld worden, ontbonden het hóf van politie en criminele justitie zijnde de criminele regtspleging mitsdien overge- bragt bij het te benoemen hof van civiele en criminele justitie, en de ledenuitgemaakt hebbende het eerstgemelde hof van politie enz.uit Zr. Ms. dienst honorabel ontslagen. RÖTTERDAM den 22 september. Met de groote stoomboot de At las wordt heden eene proef genomen. Dezen namiddag is zij voorbij de stad gevaren. Een berigt, reeds vroeger door sommige nieuwsbladen vermeld dat, ten gevolge van aldaar heerschende ziekte, de Fransche en Neder landsche schepen de reede van Smyrna hadden verlaten dient echter vol gens later ontvangene tijdingen in zoo verre gewijzigd te worden, dat daarvan moet worden uitgezonderd Zr. Ms. fregat de Javaan, kapi tein Pooldat wel de reede van Smyrna heeft verlatendoch zich niet verder van daar verwijderd houdt, dan de voorzigtigheid gebiedt, als moetende daar steeds blijven ter beschikking van dén ambassadeur vart Z. M. den Koning der Nederlanden te Konstantinopel. 'sGRAVENHAGE den 21 september. Bij besluit van Z. M. den Ko ning, van den 7 dezer, zijn eenige nadere reglementaire bepalingen daargesteld, ten aanzien van de inlijving der dienstpligtigen bij de schut terijen overeenkomstig de wet van den 11 april 1827, Van Scheveningen meldt men, dat aldaar 21 pinken ter haringvangst zijn uitgerust, en aanstaanden dingsdagdes middags ten 1 uur, naar de kust van Yarmouth zullen in zee steken. Deze tak van nationale nij verheidvoor weinige jaren met slechts twee pinken aangevangen, is thans tot dit aanzienlijk getal uitgebreiden verschaft aan gezegde ge meente veel werkzaamhedenalle hoop is derhalve op den goeden uit slag daarvan gevestigd. In sommige bladen wordt verzekerddat het huwelijk van H. K. H. Prinses Marianne den 10 november aanstaande te Brussel zal worden voltrokken. Deze plegtigheid zal plaatshebben in de kerk der Augus tijnen waar men reeds bezig is daartoe de noodige toebereidselen te maken. Men verneemt uit Maastricht, van den 18 dezer, dat, bij ordon nantie van de raadkamerin de zaak van den advokaat PVenstenraad als redacteur van het dagblad FEclaireur Qzie ons no. 113), is verklaard, dat er geene termen waren om denzelven te vervolgen. Het publiek ministerie is hier tegen in oppositie gekomen. MIDDELBURG den 24 september. Van Parijs den 21 meldt men, dat al de beschikbare jonge soldaten van de klasse van 1827 in active dienst zijn geroepenzijnde hun vertrek op den 15 november bepaald. ZEE-TIJDINGEN. MIDDELBURG den 24 september. Heden arriveerde alhier ter reede het schip Mercuriuskapt. H. B. Esinkvan Demerarij. Volgens uittreksel van de Lloyds-lijstvan den 19 dezer, is den 6 julij 11., op 17 graden breedte en 29 graden lengte (zijnde ter hoogte van de Kaap-Verdische Eilanden) gepraaid het schip Middelburgnaar Batavia; zijnde dit schip den 13 junij bevorens, met troepenvan hiér vertrokken. VLISSINGEN den 22 september. Heden is alhier gearriveerd de Hoop kapt. J. Slodden van Burnham met oesters. Ook zijn gisteren en heden, voor Antwerpen bestemd, alhier ter reede gekomen: de Meelzakkapt. J. H. Witteveenvan Christiaansandmet teer en pik; de Jonge Cezarkapt. G. U.uruh van Londen, en Clothilde kapt. H. J. Potter, van Palermo beide met stukgoederen. Gisteren is van onze reede naar zee gezeild: Sarajacoba, kapt. P.J. Carstvan Antwerpen op avontuurmet ballast. BESTUREN es ADMINLSTRATIEN. De GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt bij deze ter kennisse van de belanghebbendendat bij de vroegere aangekondig de en op hedenten overstaan eener Commissie uit de Ed. Groot Acht bare Ileeren Gedeputeerde Staten van dezelve Provinciein het open-

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1