MIDDELBUPiGSCHE COURANT, N°. I I 2. nieuwstijdingen. Dingsdag den 16 September. DUITSCHLAND. I"j*RANKFORT den 10 september. Er zijn geenc officiële berigten van het tooneel des oorlogs ontvangen. De volgende tijdingen vindt men in de jongste Duitsche dagbladen: Bucharest 22 augustus. Den 18 dezer hebben de Turken, ten getale van meer dan 20,000 man, eenen hevigen uitval uit hunne verschanste legerplaats voor Kalafat (tegen over Widdin) gedaan, iijn tot Czoroj op-den weg naar Crajova doorgedrongen, en hebben zich van allen aan. wezigen voorraad van levensmiddelen, voeraadje en munitie meester ge maakt en eenige duizend stuks slagtvee met zich medegevoerd, liet geheele district van Mehcdinz weVd bij dezen uitval geheel verwoest. Eerst nadat de generonl Geismar versterkingen uit Karakal en lluswede ontvangen had, gelukte het hem, de Turken naar Kalafat terug te drij ven. De generaal Lnngeron is op de tijding van deze voorvallen ijlings naar Crajova vertrokken, waar de beangstigde ingezetenen gezamenlijk de vlugt wilden nemen. Uit Giurgewo en Silistria doen de Turken bij voortduring dikwijls uitvallen, die wel door de Russenin weerwil van de overmagt des vijandsdapper teruggeslagen wordendoch niette min aan het blokkade-korps aanmerkelijke schade toebrengen. Crajova 20 augustus. Sedert gisteren verkeeren wij 111 grooten angst. Nog den 16 sprak men van een voordeel, hetwelk de Russen, ten ge- tale van 1000 man bij Ada op de Turken behaald hadden maar giste ren kwamen onverwachts de Ispravniks, Zaptis, magazijnmeesters en al lerlei burgerlijke ambtenaren met de tijding hier aandat de Turken in groote menigte in aantogt waren en het Russische korps terugtrok. Tot dus verre leden de Turken bij Kalafat groot gebrek, en hadden bijna geen toevoer dan uit Widdin nu en dan haalden zij bij kleine troepen Slechts iets op uit het binnenland. ^Dan na de aankomst van eenen pacha met 12,000 Arnauten, rukten zij, ten getale van omtrent 20,000 man, op de Russen aan. Den 18 gaf de generaal Geismar, die tegen deze overmagt niet bestand wasbevel tot den aftogt. Met geheele Russische kamp met eenen aaninerkelijken voörraad van levensmiddelen en hout voor bruggen, is daardoor, zegt men, in vijandelijke handen gevallen. Men voegt er bijdat de nazettende Turken bij Czoroj het korps van den generaal Geismar ingehaald en hetzelve een aanmerkelijk verlies toe- gebragt hebben. Couriersmet aanzoek 0111 versterkingijlden naar Bu charest, waar het gerucht de in aantogt zijnde Turken reeds op 30,000 man had gebragt, Intusschen werd door de plaatselijke overheid aan de ingezetenen het vlugten verboden. —.Van de Russische.hoofd-armee heeft men geenerlei tijdingen. Te Bucharest liepen den co augustus geruchten van voordeelendie de Tur ken bij Varna of Schumla zouden behaald hebben doch dezelve verdie. nen geen geloof. Bij een rescript van den 20 augustus., heeft Z. M. de keizer van Rusland allen uitvoer van granen uit de Russische havens van de Zwar te en Azofsche zee verboden ten einde de Porte de mogelijkheid te be nemen om hare., hoofdstad uit Rusland van leeftogt te voorzien. GROOT-BR1TTANJE. LONDEN den 10 september. In de courant van Guernsey vindt men een smeekschrift aan den koning, door de inwoners den 4 september aldaar in eene openbare vergadering geteekend, waarbij zij betuigen met leedwezen vernomen te hebben, dat twee Fransche Jezuiten opliet eiland gekomen waren en verlof hadden gevraagd om er een gesticht tot on derwijs der jeugd op te zetten, dat hun door de regering stellig gewei gerd is. De requestranten verzoeken den koning, dat het gouverne ment onder geen voorwendsel aan die. geestelijken zoodanig verlof moge toestaan, en hen vrijware tegen de schadelijke gevolgen, die uit het vestigen van de Jezuiten in dat vreedzaam eiland te wachten zijn. De Russische admiraal Ricord is gelukkig den 20 augustus te Gi braltar aangekomenen wacht er met ongeduld de schepen van zijn es kader, van welke lhij in den storm van den 9 bij Scilly is afgeraakt. Die schepen zijn donderdag van Devonport vertrokken, na volkomen de geleden schade en averij gerepareerd te hebben. Er zijn brieven van Lissabon, die melden, dat de generaal sir John M'Doyle en de luitenant Young beide vrijgesproken maar in de kosten van het proces verwezen zijn. De eerste moest binnen 8 dagen Lissa bon verlaten en de tweede voldoenden borgtogt stellendat hij zich nooit met staatszaken zou, inlaten. De Pauselijke nuncius heeft stellige orders gekregen om van Lissabon te vertrekken. De stoomboot Echodie van Gibraitar en Kadix binnen is, heeft in het kanaal 3 schepen met Portugesche uitgewekenen ontmoet. Reeds bevinden zich in en bij Plijmouth omtrent duizend dier ongelukkigenwel ke er zich zeer ordelijk gedragen. Van Petersburg heeft men berigtdat het Russisch gouvernement de overweldiging van dom Miguel ten hoogste afkeurten besloten heeft de regten van dom Pedro op de kroon van Portugal te blijven erkennen. Volgens regtstreeksche berigten uit Columbia bevestigt het zich dat Bolivnr door de meerderheid der staten van die republiek tot dicta tor uitgeroepen was, en hem door deze dus eene magt is opgedragen, meer uitgebreid dan de constitutie zulks veroorlooft. Volgen de overi ge staten dit voorbeelddan natuurlijk is er voor de rust des lands niet te vreezen; maar mogten zich eenigen daartegen verzetten, dan zou dit ligtelijk een burger-oorlog ten gevolge kunnen hebben. FRANKRIJK. PARIJS den 9 september. Z. M. is.den 6 dezer van Metz vertrok: ken, en dien dag te Saverne, in den Elsasaangekomen. Den volgen den dag, op den middag, zou Z. M. te Straatsburg aankomen, en "den 10 van daar naar Colmar vertrekken. Verscheidene hooge personagien begeven zich naar Straatsburg, ter gelegenheid van Zr. Ms. verblijf in die stad, onder ahderen de koning van Wurtemberg en de groot-hertog van Baden. Te Saverne heeft de prefect van den Neder-Rijn Z. M. op eene zeer aangename wijze verrast. Zoodra de koning des avonds op het bal- con van het kasteel verscheen van waar men bijna het geheele departement kan overzien, werden eensklaps alle de dorpen door vreugde-vuren ver licht, op een teelten, dat met vuurpijlen uit Saverne gegeven werd. Eene depeche van den generaal Maisou, door de gabarre PEtèis- lation aangebragtmeldtdat het eerste konvooi der e.Vpeditie Zicll 4 den ad augustusomtrent 80 uren van Navarnrto bevond 5 dat de overtogt tot daartoe zeer gelukkig geweest was, en er geene zieken aan boord waren. Het dagblad van Havre deelt eeilige nadere bijzonderheden mede aangaande de aardbeving, welke zich den 30 maart te Lima en te Cal- lao heeft doen gevoelende schok heeft slechts 40 seconden geduurd maar was zoo geweldig, dat alle de huizen van Lima omgeworpen of beschadigd zijn van de laatsten zijn er'sedcrt nog velen ingestort of, op bevel der overigheid omver gehaald. De schade wordt op 6 mil- lioenen dollars, en het getal slagtoffers op omtrent 40 personen begroot. Callao heeft bijna even zoo veel geleden als Lima, en de hevigheid van den schok in zee was zoodanig, dat de bevelhebbers der Ameri- knansche en Engelsche schepen, welke zich in de haven bevonden, verklaard hebben, dat, indien dezelve nog eenige sekonden langer ge, duurd had hunne masten ontwijfelbaar in stukken zouden gebroken zijn. NEDERLANDEN. UTRECHT den 11 september. Z. K. II. Prins Frederik der Neder landen heeftden 8 en 9 dezer de exercitien in het kamp bijgewoond. Gisteren heeft. Z. K. II. de kavallerie geinspecteerdwelke tot dat ein de'uit derzelver kantonnementen naar het kamp was getrokken. De toevloed der menigte, om die inspectie en manoeuvres der kavallerie bij te wonen was zeer groot. Morgen zal het schoone korps rijdende artillerie, uit Breda en'sBosch komende, door deze stad trekken, om zich naar Soest te begeven, al waar het gekantonneerd wordt. 's GRAVENHAGE den 11 september. Gisteren, tegen den middag, is Z. M. de Koning in goeden welstand alhier aangekomen. Men zegt, dat Z. M. zondag weder naar het Loo zal vertrekken. In de zaak van den heer Faassen de Heerpredikant te Scheve- ningen, eischer tegen M. van der Fendrukker, uitgever en schrijver van een boekje, ten titel hebbende: Billijke k/agt van de gemeente te Scheveningenover den persoon van Petrus Faassen de Heerbenevens eenige staaltjes van 's mans handelwijs met zijne natuurgenootengedaag de en aangeklaagde wegens lasterwelke zaak hedenvoor de correctio nele regtliank alhier, heeft gediend, is doorliet openbaar ministerie ge- eischtdat de gedaagdeter zake van laster door het voormelde ge schrift tegen den eischer verspreid, zal worden gecondemneerd tot eene gevangenis van 6 maanden, eene boete van 2000 fr.of 990 gulden, en ontzegging van de uitoefening der burgerlijke regtengedurende den tijd van 5 jaren. Maandag aanstaande ten 11 uren zal de regtbank uitspraak doen. Men het schip Zeemanshoop heeft men berigten uit Batavia, tot den 15 mei. Tot in het begin dier maand is men in de vorstenlanden steeds handgemeen geweest met de muitelingen doch hebben de Nederlandsche wapenen alom gezegevierd. Men spreekt met lof van de goede diensten der Amboinesche hulptroepen. In verscheidene districten was het echter rustig envolgens de jongste berigtenhad de overste Sollewijn bezui den Djocjocarta eene zeer doelmatige positie genomen, en zich in dezel ve versterkt, 't welk men zich vleidde dat veel zoude toebrengen om de bevolking in die streken tot onderwerping te noodzaken. ZEE-TIJDINGEN. VLISSINGEN den 13 september. Den 10 dezer is van hier naar zee gezeild Zr. Ms. brik van oorlog de Pelikaan, gekommandeerd door den kapitein, luitenant-ter-zee L. 1'ietersen. Den 11 is alhier ter reede gekomen de PelUkaankapt. J. de Vroome van de Marennes naar Brussel gedestilleerdmet zout. Voorts zijnvan den 9 dezer tot hedenvoor Antwerpen bestemd op onze reede aangekomen DeEliza, kapt. J. Reukenvan Mavre-de-Gracemet katoen Marian- nekapt. E. Muller, van Koningsbergen, met rogge; de Maria, kapt. J. Sikkes, van Liverpool met klipzout; de Jonge Augustkapt. P. A. Dn rand van Rio-Grande, met huiden; the Marykapt. J. Lairevan Bahia, met suiker; de Prins van Oranje, kapt. J. J. de Meire van Ba tavia, met koffijCharlotte Louisekapt. J. Vilmou van Straalsund met tarwe; Antwerps-Packetkapt. J. H. Ricke, van Huil, met stuk goederen de Jenge Johannakapt. J. van Puyvelde van Cardif, met ijzer; the Endymion, kapt. Th. Smith van Rio-Janeiro, met koffij en suiker; Robert Pattonkapt. H. Gardner van Boston, met katoen; de Maria kapt. J. Ruurdsen Othellokapt. J. C. Nieschwagerbeide van Batavia, met suiker en koffij; Ie Georgekapt. N. Dupony van St. Jago-de-Cuba, met koffij; Charlotte, kapt. P. Wippelvan Triest, met stukgoederen; Amtlie kapt F. Delavoipierrevan Nieuw-York met katoen; Leopoldine, kapt. C. Sehultz, van Bordeaux, met wjjn de Friendenkapt. T. Nostenvan Rio-Janeiro, met koffij en suiker; Jcremiaskapt. L. Sybesen Agnetia, kapt. T.H.Hollander, beide van Marseille, met stukgoederen; F F.clairkapt. D. J. Salzsiedervan Ma- ranham met katoen de Jufvrouw Meeskapt. G. L. Doornbos, van de Marennes, met zout. Van Antwerpen zijn de Sdielde afgekomen, en den 10 en 11 dezer van onze reede naar zee gezeild La Fierge Mariekapt. S. Teekles Hobma naar Messinamet steen kolen; Clarenttkapt. A. Kcnnèdynaar Huilmet meekrap Catharina FAisabeth kapt. A. Neuman, naar Dramme, en der Amphionkapt. J. J. Wallisnaar Griefswaldbeide met ballast. TEXKL den 11 september. Heden zijn alhier binnengekomen Zr. Ms. oorlogs-fregat R u p.e 1.kapt. Boeken, van Port Mahonaan boord hebbende den schout-bij-nacht IFolterbeeken Zr. Ms. instructie-brik Pelikaan, kapt.-luit. Pietersen. MENGELINGEN. De Hagel, bij het Oinveder van laatstleden Vrijdag, te Middelburg te-fwr enwayachjjwlijte ook wel elders, gevallen, was zekerlijk, ten aanzien van-de grootte der Ilagelsteenen, hier zeer ongewoon, waar O N W E E R S - H A G E L.

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1