N°. MIDDELBURGSCHE 0 \mi COURA 111. Zaturclag dcri i3 September. NI EUTFSTIJDINGENi DUITS CH LAND. FRANKFORT den 7 september. Volgens berigten uit Odessa Zon Z. M. de keizer van Rusland eerst in het begin van september die stad weder verlatenom zich naar de armee te begevenbij wel ke men hoo'gstdenzelven den 6 dier maand zou verwachten. Lord Heytesbury, de Engelsche afgezant, had dagelijks conferentien met den Russischen minister van buitenlandsche zaken den graaf van Nesseirode. Uit Weenen wordt, den 30 augustus, gemeld, dat aldaar den dag te voren een courier van lord Heytesbury» bij den Engelschen gezant lord Cowley, was aangekomen, die geruststellende tijdingen, omtrent de onderhandelingen van eerstgemelden minister, had medegebragt. Het Russische kabinet had zijne verzekeringenvan niets te willen verove ren, vernieuwd, en Z. M. de keizer had zulks mondeling, jegens lord Heytesbury, herhaald. Men meent, dat deze tijdingen dadelijk met eenen bnitengewonen courier naar Londen zijn afgevaardigd. De graaf de Crussoleen neef van den hertog de Mortemardie als vrijwilliger de eerste operatien van den veldtogt tegen de Turken heeft bijgewoonden de graaf Apraxin die tot de Russische ambassa de te Weenen behoort en als courier naar het leger gezonden waszijn te Weenen teruggekomen, en, volgens hetgeen deze ooggetuigen verha- ien, heeft de Europesche taktiek weinig verandering in de Turksche krijgs kunde gemaakt. Even als in liet jaar 1810 bouwen de Turken hoofd, zakelijk op de sterkte van hun verschanst kamp voor Schumla, dat thans alle de hoogten bevat, die deze stad bestrijken en die men niet zonder een groot verlies stormenderhand kan veroveren. Schumla wordt door een bergdie de gedaante van een halven cirkel heeft en geheel afge scheiden is van den Balkan, ingesloten. De stijle kanten van dien berg maken het onmogelijk dien te beklimmen behalve aan de oostelijke zij de, waar de stad verdedigd wordt door schansen, door eenen muur, die het geheel verschanst kamp omringt en aan den berg steunten einde lijk door batterijen die op de oostelijke glooijing van den berg opgerigt zijn. Ter regterzijde van die positie, welke omstreeks eene Duitsche mijl uitgestrektheid heeft, ligt het sterk kasteel Matschin. Te Schumla zelfs loopt de voornaamste weg van Konstantinopel naar Silistria en Rudschuk door de bijgelegen wegen van Ternowa en Pravadien dit maakt die stelling van zoo veel belang, In het verschanst kamp bevindt zich de hoofdmagt der Turksche armeeomtrent 30,000 man infanterie en 20,000 man kavallerie sterk, onder bevel van Hussein-pacha. Men heeft hem reeds de communicatie met de vestingen van de Donau en toet Konstantinopel afgesnedenen het aankomen van versterkingen en proviand ondoenlijk gemaakt. Dagelijks werpen de Russen nieuwe schan sen op, met oogmerk om de uitvallen te beletten en de Turken naau- wer in hunne positien in te sluiten. Tot nog toe hebben er niet anders dan ruiterij-gevechten plaats gehad waarbij de Turken telkens te ver geefs beproefd hebben om de Russische carrés 'te breken; de Turken val len zeer onstuimig aan, maar nog altijd even ongeregeld, en ecnigege weer- en kanonschoten drijven hen gewoonlijk spoedig terug. Slechts eenmaal heeft een korps van duizend man voetvolk gewaagd om buiten het kamp te komen, doch heeft weinig uitgerigt. De artillerie van de Turksche werken wordt wel bediendmaar doet weinig schade om dat haar kaliber te ligt isvan hun veldgeschut is slechts een klein gedeel te bespannen en kan zich met dat der Russen niet meten. Er worden weinig krijgsgevangenen gemaakt, ofschoon keizer Nicolaas eene beloo ning van een dukaat voor eiken gevangene uitgeloofd heeft. De woede der Russen tegeii de' Turken0111 dat deze nog httrtne oude gewoonte behouden van doótfen en gekwetsten het hoofd af te slaanis zoo groot, dat zij die belooning niet tellen, om hunne gevallen wapenbroeders te wreken. Op den weg van Bazardschick naar Schumla' ziet men vele kleine benden Turken, die zich met het plunderen en vermoorden van alleen reizende militairen en couriers bezig houden, en om de wegen van die zoovers te zuiveren zijn mobile colonnes gevormd. De transporten van levensmiddelen onder gewapend geleide worden stéeds zeer geregeld ge daan; tweè-en-twintïg duizend karren door ossen getrokken en zes duizend met paarden bbspannen maken de voorrands-magazijnen uit. Het leger wordt door groótekudden ossen gevolgd, die uit Rusland en Wallachye komen, en, daar er veel gras op den weg is, overvloedig voeder vin den, De paarden van de ruiterij en de artillerie zijn in een zeer goeden staat, en het leger voor Schumla telt niet meer dan twee duizend zie leen in weerwil van het gebrek aan water en de buitengemeene hitte. Ér zijn zoo 'vele troepen In anntogt, dat met de eerste dagen van sep tember het Russisch leger In staat zijn zal het Turksch kamp van Schumla in te sluiten, en' voorts over den Balkan van den eenen kant naar Kerna- bat en Adrianopel en van den anderen naar VViddin en Kirklessi voort te te rukken,'terwijl tevens het beleg van Varna en Silistria met kracht doorgezet totl worden. Den 8 september. Nadere berigten uit Odessa, van den 19 de- zermelden, dat de keizer zich waarschijnlijk over zee naar Varna zal begeven. Als deze vesting ingenomen is, denkt men, dat een gedeelte van de hoofd-armee den Balkan zal overtrekken. liet 6de legerkorps, dat tot dusverre bij de- Donau heeft gestaan, zal zich mede bfj de hoofd armee voegen. De graaf van Nesseirode zal, -meent men, met de vreemde ministers te Odessa blijven. Sommigen beweren dat. de .tegenwoordigheid dezer ministers in het hoofdkwartier den keizer niet aangenaam is geweest en dat zulks ook eene der redenen is geweest waarom Z. M., gedu rende de voortzetting der belegerings-werken te Schumla eenen uitstap naar Odessa heeft gedaan. Handelsberigten uit Konstantinopelvan den 11 dezermelden dat de armee, welke op de hoogten 0111 de stad en bij de zoete waters verzameld wordt, tot 200,000 man, met 80,000 Aziatische ruiters, zal ge- bragt worden. De groote.heer wil zich aan het hoofd dezer armee stellen.. Op de straten worden alle raijet aangehouden, om aan de verschansingen te werken, die met 300 stukken geschut zullen bezet worden. FRANKRUK. PARIJS den 7. september. Volgens de laatste berigten bevond zich de koning te Metz. Daar, even als op andere plaatsendie Z. M. be zocht heeftbeijveren zich alle de autoriteiten om den monarch de meeste eer aau te doen. Onder de aanspraken, waarmede de koning bc- groet isverdient die van den bisschop van Metzvooral in de tegen" woordige omstandighedenmeer dan gewone opmerking. Daarin spreek' de bisschop van de eensgezindheid die onder de geestelijkheid van zijn sticht heerscht, en biedt Z. M. de hulde harer liefde en eerbied aan, Met de verzekering, dat zij 's konings gezag liefheeft, en dit doende alleen aan de hooge wet gehoorzaamt, die haar leert en beveelt te on derwijzen dat dat gezag van het gezag van God zeiven uitgaat. Z. M. heeft den bisschop zijnen dank betuigd voor die hulde, en hem onder an deren geantwoord, dat eendragt tusschen den troon en godsdienst altijd moet bestaanten einde eikanderen wederzijds te ondersteunenen dat dus gelukkige dagen voortgebragt worden. In de nieuwsbladen der misnoegde geestelijke partij wordt de aanspraak van den bisschop van Metz niet gevonden. Brieven uit Lissabon, van den 23 augustus, melden, dat da Spaansche minister en zaakgelastigde aldaar eenen courier uit Madrid hebben ontvangenen 24 uren daarna die hoofdstad hebben verlaten om zich naar Spanje te begeven. Het Spaansche hof heeft dus nu ook openlijk de staatsbetrekkingen met dom Miguel afgebroken. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 10 september. Z. M. de Koning zou heden ochtend vroegtijdig het Loo verlaten, om zich naar 'sGravenhage te begeven van waar hoogstdezelve zondag naar het Loo zal wederkeeren. Z. K. II. Prins Frederik der Nederlanden is maandag ochtend in het kamp bij Zeist aangekomen, en met geestdrift door de troepen ver welkomd. Heden moesten de twaalf eskadronsdie de divisie kavallerie uitma ken, in het kamp vereenigd worden, om door den Prins te worden geïnspecteerd. Een koninklijk besluit van den 9 dezer behelst, uit overweging dat de zeer schadelijke deelneming in vreemde loterijen aanmerkelijk wordt bevorderd door het ontvangen en bezorgen der inlagen voor an dere ingezetenen, en om tot wering van dit kwaad de krachtdadige wer king te bevorderen van de daartegen bestaande verordeningen en straf bepalingen, de navolgende bepalingen: Art. 1. Ieder ambtenaar, zoo van de regterlijke als van de ndministra- tive policieis bevoegd en verpligtom zoo veel mogelijk van alle gepleegde overtredingen van de op het stuk der loterijen bestaande ver ordeningen, door het opmaken, of doen opmaken van behoorlijke ak ten deswege te doen blijken. 2. De akten bij het vorig art. vermeldzullen aan de ambtenaren van het openbaar ministerie onverwijld moeten worden toegezondenen de daarbij omschrevene misdrijven, door de laatstgenoemden, op de gewo ne wijze, voor de correctionele regtbanken worden vervolgd. 3, De geldboeten, ten deze, ingevolge de wet uit te spreken, zul len .verdeeld worden overeenkomstig den regel bij art. 3 van ons besluit van den 22 julij 1814, Staatsblad no. 86, vastgesteld: zullende dien volgens één derde worden uitgekeerd aan den aanbrengeréén derde aan de algemeene armen der plaats alwaar de overtreding is ontdekt, en éét» derde aan den ambtenaar die de bekeuring heeft gedaan. MIDDELBURG den 12 september. Heden namiddag, omstreeks 3 urendreef een zwaar onweder uit het zuid-westen over deze stad vergezeld van eene ontzettende hagelbui, zoo als de oudste lieden zich niet herinneren hier immer gezien te hebben; de schade welke hierdoor, vooral aan de glazen der huizen die op den wind stonden is veroorzaakt, is vrij belangrijk. ZEE-TIJDINGEN. MIDDELBURG den 10 september. Gisteren is van hier naar Dord recht gezeild het kofschip de Harmoniekapitein J. Stroobuttr en heden is alhier gearriveerd het kofschip de Frottw Petronellakapt. W. Leeuwrik van Nerva met hout. VLISSINGEN den 9 september. Van den 6 dezer tot heden zijn, voor Antwerpen bestemdalhier ter reede gekomen Die Frau Cezakapt. Th. Breckwolzvan Riga, met lijnzaad; Anna Paulinakapt. J. van Louwe, van Bayonnemet wijn en brandewijn; Antwerpenkapt. H. C. Schuth van Petersburg, en Medusakapt. F. Bunnemeijer, van Londen, beide met stukgoederen; de Frouw Anna, kapt. H. J. Korter, van Koningsbergen, met granen. Voorts zijn van Antwerpen de Schelde afgekomen, en sedert onze laatste van onze reede naar zee gezeild Gezina Johanna kapt. J. R. Sap, naar de Oostzee, met ballastde Frouw Hclena kapt. H. H. Kramer, naar Hamburg, met stukgoederen; Margaretha kapt. B. Bergnaar Fitty-Fort, met boomschors; Centu- rion kapt. W. G. Putnamnaar Petersburg, met ballast; Alexander kapt.. F. A. Claeys naar Huil, met meekrap; Anncttekapt. K. van den .Gever, naar Londen, met boomschors; FA venturekapt. H. A. Kraag, naar St. Mayo, met stukgoederen; die Gute Flinzichtkapt. E. Pedersen naar ChristiaanzandAstreakapt. M. Bradenahl, naar Riga. en Cfiristine Charlottekapt. L. Eriesonnaar de Oostzee, alle drie met hallastde Frouw Catharinakapt. J. B. Alberts naar Hamburg, met koflij; the iVi/ekapt. B.T. Obear, naar Salem, inet ballast; Agnes kapt. S. Maxtor, naar Liverpoolmet stukgoederen; el Mariakapt. G. jèrnuella naar Palermo met ballastthe Jattekapt. S. Wilsoh naar Leithmet boomschorsvlas enz. BESTUREN ex ADDTINISTRAT1EN. NOTIFICATIE. De GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt bij deza ter kennisse van de belanghebbenden, dat, door Zijne Excellentie den Heer Opper-Jagermeester van Zijne Majesteit, Opper-Houtvester vooc de Noordelijke Provinciën met overleg van Hun Ed. Gr. Achtbare de Gedeputeerde Staten, is bepaald: dat in deze Provincie, voor dit jaar, de Groote Jagt op Maandag den 15 September aanstaande zal geopend zijn; terwijl echter niet zal mogen worden gejaagd op gronden waarop de Oogst nog niet zal zijn afgeloopcn en geen Wild zal mogen worden vcrvoerd'naar Provinciën, alwaar de Jagt nog niet geopend is. Middelburg, den 9 September 18-28, De Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURC H."

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1