MIDDELBUPiGSCIIE COURANT. N". 109. Dingsdag den g September. NlEUfTST.IJDINGENi DÜITSCHLANI). WEENEN den 28 augustus. Onze dagbladen behelzen de volgen- de berigten uit Konstantinopelvan den 11 augustus. „Spoedig na het nemen des beslnltsdat de groot vizier naar het •leger zoude vertrekken, is ook de benoeming geschied van eenen kai- makam of plaatsvervanger deszelven in de residentie. De keuze van den sultan is gevallen op den voormaligcn Kiaja-Beg of minister van binnenhindsche zaken, Ahmed-Chcluszi-Efendidie den 7 augustus in zijne nieuwe hoedanigheid met de sabel-pels bekleed is geworden. Het vertrek van den groot-vizier zal nu binnen weinige dagen plaats heb ben eenige duizend man zijn hem reeds naar de legerplaats bij Daud- Pacha voort uitgegaannog meerderen hebben den weg naar Adriano- pel ingeslagendoch het is moeijelijk het aantal dezer troepen met juistheid' op te geven vermits het getal der vrijwillige uit Azic dagelijks aankomende contingenten, waaronder zich vele zeer goed uit geruste en geoefende ka/nllerie bevindt, met ellcen dag toeneemt, zoo dat de inschrijvingen in de monsterolien bij den seraskier Chosrew-pa- cha, nadat reeds 80,000 man opgeteekend waren, zijn gestaakt. Ook de afzending van geschut^ munitie en andere krijgsbehoeften gaat onaf- broken voort. „Over de krijgsverrigtingen in Azte verneemt men weinig te Kon stantinopel. Dat Anapa door de Rnssen veroverd was, werd niet meer in twijfel getrokken; ook was er tijding ontvangen dat de vesting Knrs door de Russen stormenderhand ingenomen was en Erzerum bedreigd werd; dan de Porte bewaart over deze gebeurtenissen Jiet diepste stil zwijgen en schijnt hare opmerkzaamheid voornamelijk op de nadere operatien aan gene zijde-van den Balkan te rigten Uit Ancona worde gemeld, dat, volgens brieven nit Corfu Ibrn- him-pacha niet vrijwillig het veld zal ruimen, maar de komst der Fran- sche troepen afwachten zal. BERLIJN den 1 september. I11 berigten uit Odessa van den 16 au gustus wordt gemeld, dat aldaar een Te Deutn is gezongen, ter gele- genheid van de vermeestering van de vesting Potiaan den mond van de Plpasis, door de Russische troepen. Aan de Turkscbe bezetting is vrjje aftogt vergund en in de ves;ing zijn 44 stukken geschut gevon den. liet verlies der Russen bestaat uit niet meer dan 7 dooden en 14 gekwetsten. Met deze verovering is bijna de helft van het strand der Zwarte-zee in bezit geraakt van de Russische krijgsmagt. FRANKFORT den 2 septemberDen 25 liep te Weenen het gerucht, dat Varnx doodde Russen veroverd was, waarop de fondsen dadelijk een fcajf pet. daaldeh. Oqk uit Jassy wordt, onder dagteekening van den 17 augustus, gemeld: Volgens een hier loopend, maar bevestiging ver- jeischend gerucht, zou Varna zich aan de Russen hebben overgegeven. Sedert het begin dezer maand zijn door onze omstreken ongeveer 60,000 man versterkings-troepen voor de Russische armee gemarcheerd. De ge neraal graaf Langeron voert het bevel over de Russische gardes." Volgens de loopende geruchten zou de Russische armee in de maand julij door de groote hitte een groot gedeelte der voor dezelve bestemde ossen, die van dorst versmachteden, alsmede eeuige duizend paarden verloren hebben. De groote weg, van Isaktza naar Bazardschik zou mee gestorven vee als bedekt zijn. r—- Volgens Brieven uit Warschau van den 23 augustus, is de Pool- sclie armee,, waarvan de grootvorst Konstantyu opperveldheer is, ge reed 0111 op de eerste order zich naar het oorlogstooneel te begeven. P«zelve bestaat uit 90,000 man. Van de Finlandsche armee, welke 36 k 40,000 man .sterk is heeft nog geen korps het gewone garnizoen verlaten. Te Smirna leeft men in de hoop, dat de Grieksche aangelegen heden nqg ,qp eene miuneljjke wijze zullen geschikt worden. Aldaar is, sedert eenigen tijd, een vlugschrift in de Turkscbe taal in omloop het welk door.alle beschaafde Muzelmannen met goedkeuring gelezen wordt. Jletzefve strekt om aan te toonen datvermits Morea niet gewapender hand verkregen, maar door de Venctianen aan de Porte afgestaan is, het met .de voorschriften der godsdienst in geeneti deele strijdtwanneer de- Porte, overeenkomstig den wensch der verbondene mogendheden, de: onafhankelijkheid van dit schier-eiland toestaat. Van Corfu schrijft men, dat Ibrahim-pacha die onlangs uitAlex- andrie en zelf uit Zante toevoer van levensmiddelen bekomen zon heb bennog niet schijnt te denken aan de beloofde ontruijning van Morea. Brieven uit Jnnina melden, dat de Atbanezen, die Ibrahim veriaten had den bij hun vertrek .uic Morea met de garnizoenen der kasteelen van; Lepanto handgemeen zijn geworden, en eenderzelve hebben ingenomen. Z. M. de keizer van Oostenrijk heeft met een buitengewonen cou rier uit Rio-Janeiro berigt ontvangen, dat keizer dom Pedro, naar aan-, leiding der gebeurtenissen in Portugalbesloten heeft zijn vroeger plan; te volgen en de koningin Maria da Gloria onverwijld naar Weenen te; zenden ten einde haar onder de bescherming en het toezigt hares door- luchrigen grootvaders te stellen. PI. M. de koningin,is reeds op reis en zal te Genua aan land komen. G R O O T - B R I T T A N J E. LONDEN den 3 september. Volgens schrijven uit Ierland, bad er: niet .de .minste goede verstandhouding en verdraagzaamheid meer tusschcn de Protestanten en Katholieken van dat rijk plaats,, en begon men ern stig beducht te worden voor uitersten tussclien dezelven; er vertoon- ,den zich zelfs verschillende voorteekenen van eenen op handen zijnden .opstand. Te St. Ives is den 29 der vorige maand door contrarie-wind een Russisch schip binneiigeloopen met meer dan drie honderd Portugesche uitgewekenen aan boord, meest allen officieren van de troepen, die dom iRed.ro getrouw gebleven zijn .en van Porto naar Spanje hebben moeten -Wijkenvan waar zij door het gouvernement verdreven zijn. Zij zullen naar Portsmouth gaan, 0111 bevelen van Londen af te wachten. Bolivar heeft de waardigheid van opperhoofd van Coluinbiadie hem na het .uiteen gaan van het congres door zijne vrienden opgedragen J?den 20 jn 11 ij te Bogota aanvaard waar hij eene plegtige intrede ge daan heeft met meer dan repubiilteinsehe staatsie, en op een troon ge zeten, de gelukwenschingen van 'slands ambtenaren heeft ontvangen. Hij verzekerde hun, dat hij het land zou blijven, en alles iu het werk zou stellen om het te reddendoor een einde te maken ütih öri- stanVl en regeringloosheid. FRANKRIJK, PARIJS den 2 september. Bij koninklijke ordonnantie wordt bepaald, dat drie'regementen infanterie vail linie tot de gewone dienst der kolo niën zullen afgezonderd worden. Een dezer zal in SeliegalGuiane etl de Fransche bezittingen beoosten de kaap de Goede Hoop garnizoen hou* den en de beide anderen Martinique en Guadeloupe bezetten. De rector der akademie te loulotise heeft aldaar de commissie Vatl publiek onderwijs geïnstalleerd. Ingevolge de weigering van den aarts bisschop, om de twee leden, die ter zijner benoeming stonden, te ver kiezen is de maire der stad tot voorzitter van dezecomraissie aangesteld. Te Lyon is een toren, dien zekere heer Pitrnt aldaar liet bouweti en reeds 160 voeten hoog was, ingestort. Het werkvolk, dat tijdig ge noeg het gevaar zag aankomen, heeft zich kunnen redden, alsmede °dö lieden, die in de nabijheid van den toren woonden; slechts een zesjarig kind is daarbij omgekomen. Van regeringswege wordt bij voortduring gemelddat de Russi sche legers zich in een zeer voldoenden toestand bevinden. Het dagblad van Havre meldt, dat de jongste brieven uit Pertl eene treurige beschrijving geven van den toestand waartoe dat land ge- bragt is; een stortregen, welke vier dagen geduurd heeft, en van ver scheidene schokken van aardbeving vergezeld was, had overal verwoes ting en ondergang verspreid. *»Een beroemd scheikundige van Philadelphia heeft, met behulp vatl eene soort van oplossing en uitdamping van minerale zouten van de eerste kwaliteit, eene vloeistof verkregen die 200 maal ligter dan de damp kringslucht is. Onlangs heeft hij zich, in tegenwoordigheid van een gedeelte der bevolking van Philadelphia, in minder dan 2 minuten tot eene hoogte van meer dan 800 roeden verheven, in een schuitje, boven hetwelk zich taffen-zakken bevonden, bevattende eene genoegzame hoe veelheid van het gaz waarvan hij de uitvinder is. Zijn schuitje, dat hij met riemen en met een zeer vernuftig aangewend werktuigelijk roer be stuurde, doorkliefde de lucht met eene buitengewone snelheid in allerlei rigtingen. Hij is, na eenen togt van slechts bijna uur, 15 uren ten N. O. van Philadelphia nedergekomen. Er wordt aangemerktdat het hydrogenisch gaz, waarvan men zich gewoonlijk bedient, slechts 13 maal ligter weegt dan de dampkringslucht. In eenen brief nit Lissabon vindt men de aanmerking, dat alles wat het hof van dom Miguel betreftmet eenen dikken sluijer is be dekt en niemand weet wat daar beraamd wordt. Dom Miguel zelve is gemeenzaamschrijft men daarbij doch zijne gemeenzaamheid is die eenes tiranshij glimlacht tegen degenen die hem behagen, maar som tijds ook tegen degenen die hij tot slagtoffers bestemd heeft. Ben 4 september. De telegraaf meldtdat de koning en de dau phin heden te Metz zijn aangekomenzij hebben hunne intrede binnea die stad te paard gedaan. Onder de personenwelke door Z. M. bij zijne aankomst te Meanx ten gehoor zijn toegelaten, bevond zich ook de Protestantsche predi kant van die stad, op wiens aanspraak Z. M. antwoordde: Ik ontvang met vermaak de betuiging uwer gevoelens. Ik reken op de algeheele getrouwheid en verknochtheid mijner Protestantsche onderdanenzij kunnen op mijne bescherming rekenen." Uit Lyon wordt de tijding wedersproken dat de Paus te Zurich is aangekomenzijnde het de nuncius van Z. H. geweest. De tweede afdeeling der expeditie voor Moreauit 54 zeilen be staande waaronder de gewapende schepen ten geleide dienendeis detl 2 dezer van Toplon naar hare bestemming vertrokken. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 5 september. Z. M. heeft den bisschop van Trier tot kommandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd. 's GRAVENHAGE den 4 september. Z. M. de Koning wordt binnen weinige dagen alhier gewacht. De staatsraad bevindt zich steeds bin nen deze residentieen men spreekt van eenen buitengewonen raad van ministerswelke eerlang staat gehouden te worden. Sedert langen tijd had men ondervondendat het der vergaderzaal van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in deze residentie aanhetnoo- dig licht ontbrak, vooral in het winter-saizoen wanneer de dagen op zijn kortst en gewoonlijk de zittingen menigvuldig en van langen duur zijn. Zulks heeft het gouvernement doen besluiten tot het doen maken en aanbrengen van een vallicht in de vergaderzaal van gemelde kamer, -hetwelk gisteren publiek, voor eene som van acht duizend zeven hon derd vijf-en-negentig guldenis aanbesteed geworden. MIDDELBURG den 8 september. Op de 55ste jaarlijksche algemee- 11e vergadering van het provinciaal Utrechtsch genootschap van kunsten en wetenschappen, van den 27 junij 11., zijn onder anderen tot gewone leden verkozenen hebben die verkiezing aangenomen jonkheer B. de Jongemed. doctor en professor bij de provinciale geneeskundige school alhier; de heer rar. J. 11. Philipsehoogleeraar in de regtsgeleerdheid te Franeker en de heer A. van Solingenridder der orde van den Neder landschen Leeuw, A. L. M. phil. et med. doctor, president der provin ciale geneeskundige commissie van Zuid-Brabandlid van verschillende geleerde genootschappen en hoogleernar te Leuven. ZEE-I UDINGEN. VLISSINGEN den 6 september. Van eene gedane instructie-reis is heden alhier ter reede gekomen Zr. Ms. oorlogs-brik de Pelikaan, kapitein-luit. ter zee IV. Pietersen. Ook is heden alhier ter reede gekomen de Jacobakapt. H. K. de Groot van Dantzig naar Brussel gedestilleerd met timmerhout. Nog zijn den 2 en 5 dezer voor Antwerpen bestemd, op onze reede aangekomen: Qscarkapt. A. Wennerlund, van Stettinmet zink en timmerhout; Frederikakapt. J. N. van Harte, van Riga, met lijnzaad. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en sedert den 2 dezer van onze reede naar zee gezeild Volauvent ,'ktpt. M. Vinatier, naar Ilavre-de-Grace, met tarwe Urania, ,k:\Rt. W. Mearusnaar'Pernauen the Championkapt. h. Soek, naar - v>

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1