MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. io5. Zaturdag ZECfiLtt den 3o Augustus. v X& «V v -*' NlEUrrSTIJDINGJSNi D U ITSCH LAND. FRANKFORT den 24 augustus. Er zijn sedert eenige dagen geetie nieuwe Russische legerberigten ontvangen. Brieven uit Odessawelke te Weenen ontvangen zijn, melden, dat Z. M. keizer Nicolaas den 8 augustus aldaar aangekomen is. De keizer had den, tijd, welken de toebereidselen tot de inneming van Schumla vèreischtente baat genomen, om zich voor eenige dagen van de ar mee te verwijderen en aan 11. M. de keizerin een bezoek te geven. Een brief uit Jassy van den 4 dezer behelst het volgende: Het schijnt, dat de Turken veel meef troepen in het veld hebben, dan vroe ger is opgegeven. Hieruit laat Uet zich verklaren, dat de operatien der Russische armee thans vertraging ondergaan. De Turksche infanterie, welkevolgens vroegere berigtenslechts 60,000 man bedragen zoude is thans, zegt men, tot meer 4*n 200,000 man aangegroeid; de kaval- lerie; welke op 10,000 man begroot werdzou nu 30,000 man sterk zijn'. Ook de artillerie der Turken wordt thans als geducht opgegeven, ennaar de verzekering der vrienden van de Portezouden te Schumla niet minder dan 300 vuurmonden verzameld zijn. Met moet derhalve niemand bevreemdenwanneer de oorlog langdurig wordten de Rus sische armee, die thans eerst hinderpalen ontmoetversterking aan zich moet trekkenalvorens zij verder iets van belang onderneemt. Te Varna schijnen vooral ook de ingezetenen tot verdediging van de stad medegewerkt te hebben. De landing van het Russische eskader werd aldaar door het wel onderhouden vuur der strandbatterijen belet. De meeste Christenenwelke zich te Varna bevonden, zijn, helaas! het slagt offer der volkswoede geworden en men vreest, dat van tijd tot tijd aan alle Christenen, die in Turkije hun verblijf hebbeu, èen gelijk lot zal wedervarenvermits men hen steeds van verstandhouding met den vijand verdacht houdt." FRANKRIJK. PARIJS den 24 augustusi Men vindt in een Duitsch dagblad oenen brief uit Parijs waarin ter gelegenheid van den tegenwoordigen strijd tusschen de Fransche bisschoppen en de regering, de volgende bijzon derheden wegens deze geestelijken medegedeeld worden Tijdens de herstelling der Bourbons heerschte er onder de Fransche bisschoppen een zeer toegevende geest. Niettegenstaande Napoleon gedurende zijne regering, in gestadige oneenigheid met den Paus leefde, was het hem niet moeijelijk gevallen deze geestelijken naar zijnen zin te leiden. Men kan zelfs zeggen, dat het meerendeel hunner destijds uit bescheidene en verlichte mannen bestonddie de harde les sen welke de omwenteling hun gegeven had, zich ten nutte gemaakt haddenen daarna hun gedrag regelden. Maarsedert de troonsbe klimming van Lodewijk XVIII, zijn deze bisschoppen van een vroeger tijdperk grootendeels uitgestorven, en door mannen vervangen gewor den die met veel mindere kennis een veel sterker gevoel van eigene waarde paren, en van tijd tot tijd grondstellingen en wenschen hebben doen-blijken, die men, zelfs In een geheel Katholiek land, zoo als Spanje, zeer ongepast zoude vinden. Zoodra de regering eenen maat regel neemtdie met de óverdrevene denkbeelden dezer hooge geeste lijken slechts in het minste strijdig is, vormt zich dadelijk onder hen eene magtige tegenpartijdie de volvoering der heilzaamste ontwerpen somtijds onmogelijk maakt. De aartsbisschoppen van Ronaan Rheims en T011- lotise, die alle drie de waardigheid van kardinaal bekleeden, en de naam-bisschop van Amasie, die met de waarneming van het aarts-bisdom •van Lyon belast 'isstaan aan het hoofd van dit geestelijk verbond. De eerstedie uit het beroemde geslacht der prinsen de Croy gespro. ten is, staat bekend als een vurig voorstander der Jesuiten, en onder steunt hen nog op dit oogenblik met al dien invloed, welken de waar digheid van groot-aalmoezenier van Frankrijk hem geeft. Hij is aan het hof zeer gezien,, en men zegt, dat hij slechts ongaarne de vrije be schikking over sommige geestelijke inkomsten mistdie vroeger aan de •betrekking van groot-aalmoezenier verbonden was. De aartsbisschop van Rheims is, ofschoon bij thans den naam van hertog de Latil draagt, uit een weinig bekend geslacht van Proyence afkomstig, en zijne ver- heffing aan de persoonlijke vriendschap des tegenwoordigen konings ver schuldigd dien hijtijdens deszelfs ballingschap", als huis-kapellaan vergezeld heeft. De dagbladschrijvers schilderen hem af als het vol maakt evenbeeld van die opbruisschende en hooghartige geestelijken welke men in de geschiedenis van vroegere eeuwen aantreft. Zelfs zijne houding en gelaatstrekken moeten verregaande heerschzucht aanduiden. De aartsbisschop van Toulouse, hertog de Clermont-Tonnerreheeft zich, onder het ministerie van den heer de Villèle, door zijne trotsche herderlijke brieven doen kennen,,-ÏUj' is reeds bijna 80 jaren oud, en schijnt eeifen werkzamen en eerzuchtigen vjkaris te hebben. De waar- .icuici van het aartsbisdom van L,yon dre de plaats van den verbaiiren kardinaal Fesch vervult, en graaf de Pins heet, is mede bekend als een Ijverig voorstander der leer vSn'het oppergezag der kerk ook in we reldlijke zaken. Het meerendeel Ücr overige bisschoppen volgt blinde lings het voorbeeld van deze vier hooge geestelijken, die in den aarts bisschop van Scns, welke biechtvader van de hertogin van Angoultfme is, insgelijks eenen belangrijken.steun vinden. Men had gevreesddat het vertoog der bisschoppen tegen de bevel schriften betrekkelijk de kleine geestelijke kweekscholen, hetwelk onder den invloed van de opgenoemde hooge geestelijken .opgesteld is, den koning genoopt zoude hebben om die bevelschriften te wijzigenin welk geval de tegenwoordige ministers gedwongen zonden zijn geweest hun ontslag te vragen. Deze vrees schijnt echter te voorbarig te zijn geweest, en men verneemt thans;-dat de koning over den hoogen toon, waarin het vertoog is opgesteldzeer verontwaardigd is geworden. Het blijft echter nog de vraag, of de ministers op den duur de kojperijen zullen kunnen wederstaandie met zooveel geslepenheid en op zoo ve lerlei wijze tegen hunne jongste maatregelen worden doorgezet. Zji be zitten, wel is waar, verschillende hulpmiddelenom den tegenstand der bisschoppen te doen ophouden. Men spreekt van eene te Rome aange knoopte onderhandeling, om eene Pauselijke'bol te verwerven waarbij de zoo hevig bestredene bevelschriften zouden goedgekeurd worden. Het zoude echter misschien ved beter zijn, zoo men dien weg insloeg, wel ke voor iedere regering openligt, dat is, 200 men de bczolding der bis» schoppen uit de openbare kassen inhield. Dit middel zoude krachtiger werkendan men denkt. De Quotidietine zegt weldat de bisschop pen in dat geval van aalmoezen zouden leven; maar, als inen bedenkt welke hooge inkomsten zij thans genieten, dan wordt het twijfelachtig, of zij wel zeer geneigd zouden zijnom tot dit uiterste hunne toevlngt te nemen; Zoo heeft, bij voorbeeld, de prins de Croy thans jaarlijks 30,000 franken, als kardinaal; 25,000 uit 's rijks kas, en even zoo veel uit de gewestelijke kas voor zijne betrekking als aartsbisschop; 100,000 als groot-aalmoezenier van Frankrijk; 40,000 als deken van het kapittel vnn Sr.Denis; 20,000 als minister van staat, en 12,000 als lid van de kamer der pairste zamen 262,000 fr. De aartsbisschop van Parijs heeft yen inkomen van 200,000 fr., enz. De regering, schijnt er werkelijk aan te denken, om, bij voortdurenden tegenstand-, deze bezoldiging irn te hoijdenen wie zoude haar. ook daartoe ten aanzien vah bisschop pen, die aan de wetten van den staat niet willen gehoorzamen, het regt betwisten? Ook schijnt het in aanmerking te komen' om het vertoog der bisschoppen door den staatsraad te doen afkeuren; doch, Zoo als dit ligchaam thans is zamengesteldis het niet te verwachten dat het zelve zeer gemakkelijk tot dezen maatregel zal te brengen zijn." Te Marseille heeft men bij de laatste processie meer dan 400 pe nitenten of boetdoenden van verschillende broederschappen, in hunne .kostumen met kappen, die hunne aangezigten bedekten, gezien, alsme de 13 kapucijner-monniken en meer dan 200 priesters. Een onzer dagbladen behelst, wegens den oorlog in het Oosten da volgende opmerkingen De bewegingen der Russen zijn er ver af van tot heden dat kenmerk van beslissing en snelheid op te leverenwelke het getal hunner troepen, het overwigt hunner taktiek en de grootheid hunner toebereidselen de den beloven. Hunne generaals schijnen geen gebruik van de lessen van Napoleon te hebben gemaakt. De veldslag had zich met meer beslissen de verschijnselen geopend, maar de driftige bestorming van Brahilow, welke met zoo veel hevigheid is terug geslagen schijnt den Russische generaals tot een stelsel van. voorzigtigheid te hebben gevoerdhetwelk reeds in de veldslagen van 1810 en 18 ti werd gevolgd. Dit stelsel deed zich toen verklaren door de minderheid in getal des legers en door de besluiteloosheid der generaais, die door eenen tegenspoed in ongenade kondyn vallen. Doch thans is het Russische leger even geducht door het getal als door deszelfs onderwijs, krijgstucht en dapperheid. Dekyi- zer is tegenwoordighij ziet en beveelt; de koenheid der generaal9 wordt;,niet meer gekluisterd door de vrees van aan het hof bezwalkt te worden. Waardoor schijnt dan de stroom des Russischen legers te wor den tegengehouden zijn de Turken talrijker en stouter dan men gedacht had? Al de berigten uit het Oosten beschreven hun legerals zeer zwak, en hnnne bevolking als nagenoeg onverschillig,voor al *t geen er omgaat. Zijn het de moeilijkheden van bet land, het,.gemis van alle hulpmidde len de hitte van het klimaat en de slechte gezondheidstoestand des le gers, welke de operatien zoo langzaam doen voortgaan? De Russische legerberigten hebben ons tot heden meer onderhouden over de verkrege- ne voordeelen en de waarschijnlijkheid der vorderingen, dan over de hinderpalen welke men ontmoette indien deze waarschijnlijkheden zich niet verwezenlijken, zal men er wel toe moeten komen om de moeilijk heden, te doen kennen die men niet heeft kunnen overwinnen. Intusschert is-het zeker dat tot heden de vorderingen der Russen niet beantwoord hebben aan de verwachting van Europa. Hun hoofdleger wordt voor Schumla en Varna opgehouden de vestingen van de Donan bieden te genstand en wij zien dagelijks dat de Turksche garnizoenen aanvallender wijze tegen de belegerende korpsen te werk gaan. Indien deze veldtogc met die traagheid voortgaaten de Russische legerberigten geen groot kenmerk van overdrevenheid bezitten, zou het leger van Azie zijne taaie vrij wat spoediger hebben vervulddan dat hetwelk door den keizer wordt aangevoerd. Brieven van Weenen thans te Parijs ontvangen meldendat hec Russisch leger, afziende om Schumla stormenderhand in te nemen, de ze vesting gaat omsingelen. Deze tijding zouindien zij echt isvan groot belang zijn. De insluiting kon van langen duur zijn; men herin nert zich de hardnekkigheid met welke de Turken in 1811' het kampbe- hielden, hetwelk de visier zoo stoutelijk op den linker oever der Do nan had geworpen. Door honger en ziekten vernield, verdedigden zij voet voorvoet eenen grond welke in alie rigtingen dóór de Russische kogels werd bezaaid. De blokkering van Schumla zou waarschijnlijk tot aan het r^gensaizoen voortduren; alsdan zou de veldslag geëindigd zijn; de Turken zouden tijd hebben om den moed te hernemen en zich te w-apeuenKonstantinopel dit jaar behouden zou dit des te meer in h,et volgend jaar kunnen zijn. Men gevoelt ook hoe veel de schorsing der yanyallcnde plannen van Rusland van invloed kon zijn op de positie van het-korps dot wij nnnr -Morés zenden.; de snltnn, te»; minsté deftige mnahfdén gerust gesteld over het lot der hoofdstadzou eene geschikte magt 'tiaar Griekenland kunnen zenden, om ons het bezit er van te be twisten. Het Wellingroii's-ministerie zou van een' grooten kommer zijn ontlast, en bij gebrek aan bekwaamheid, zonden de omstandigheden hetzeivö'teh minste'wonderbaar hebben gediend. - Maar niets wettigt het nog om zich te verheugen. De keizer van Rusland weetdat de oogen van Etiropn op hem gevestigd ziinhij weet hoe veel er gelegen is aan zijnedroemaan zijnen staatkundigen invloed aan den luister en aan de volksliefde zijner regering, opdat een krijgstogt, met zoo veel toestel begonnenop geene nietige wijze eindigealvorens tot zoodanigen uit slag fcë komen, zal er eene groote poging beproefd worden, en de po ging Van een leger als het zijne kan vele beletselen overwinnen. Op het oogeiiblik dat men denkt dat het Russisch leger voor Schumla wordt opgehondenis misschien dat bolwerk van den Balkan veroverddeze tijding kan, als een donderslag, de laatste hoop der Turken en van ITén welke liet behoud van linn staatknndig bestaan wenschenverplet teren." Tien 25 augustus. De hier verspreide tijding, dat de Russen voor Schumla zouden geslagen zijn, wordt tot heden niet bevestigd. Het aanvallen dier sterke vesting is eene zaak welke tijd vereischt, om dat daartoe liet zamentrekken van verscheidene korpsen der Russische armee noodig ishetgeen zoo spoedig niet geschieden kan. Het is voor die x

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1