MIDDELBURGSCHE GOURAN N°. 104. Donderdag 1 den 28 Augustus. nieuwstijdingen. DUITSCHLAND. FRANKFORT tien 2 a augustus. Een berigt Ilit Konstnntinopel van den 26 jnlijbehelst het volgende Op den 17 dezer werd de Porte door den Nederlandschen gezant verwittigd van de vruchteloosheid van hare pogingenoin den heer Strat- .förd Canning over te halen, zijnen post van gezant te Konstantinopel weder te aanvaarden. Den 18 had hierop eene groote vergadering van den divan plaats, waarin, zoo het schijnt, over de uit Londen ontvan- gene mededeeling is beraadslaagd en alle daartoe betrekkelijke stukken ter tafel zijn gebragt; eene omstandigheid, welke aantoont, dat de Porte en Fransche schepen hadden, uit voorzorg, de rcede verlaten en het ruime sop gekozen. Ook meldt men uit die stad, dat de schach van Perzie op nieuw den oorlog aan Rusland zou verklaard hebben; doch dit is niet waarschijn lijk en vindt ook geen geloof. Den 11 julij is in de aarts-bisschoppelijke stad Kolocza in Hon garije, een zware brand ontstaan, waardoor 347 huizen, waaronder het raadhuis en andere aanzienlijke gebouwen, in de ascli zijn gelegd. GROOT-BlllTTANJE. LONDEN den 23 augustus. Woensdag heeft lord Strangfordop het bureau van buitenlandsche zaken met den minister graaf van Aberdeen gearbeid, en is daarna op reis gegaan naar eene der zeehavens om naar veel prijs stelt op de gezindheid van het Engelsche kabinet. De zitting I Rio-Janeiro scheep te gaan als belast met eene bijzondere zending van van den divan heeft zes uren geduurd, en na afloop daarvandes avonds 'ten 11 uren, zijn de niufti, de grootvizier, de reis-effendi en nog drie andere leden in eene geheime vergadering bijeen gekomen welke de groote-heer in persoon heeft bijgewoond en waarin de vragen in de al- gemeene vergadering behandeld andermaal zijn voorgenomen en aan de het gouvernement bij den keizer van Brazilië. Men heeft brieven van Porto, van den 10 dezer. ,Tot dien tijd hadden er de Engelsche ingezetenen geen last geledennoch aan hunne personen noch aan hunne goederen. De keizer van Brazilië heeft zijn ministerie veranderd. De onder- onlangs opgerigte club voorgelegd. (Deze club heeft met die der Jacobij- handelingen tusschen Brazilië en Buenos-Ayres duurden, volgens de laat eenige overeenkomst, 'want ook hier heeft men den tulband met J ste berigtennog voorten men had hoop dat zij tot vrede zouden leiden nen eene roode muts verwisseld, die alle ingewijden in de vergadering moe-1 Men heeft nog geene berigten omtrent het Russisch admiiaalschip ten opzetten.) De vragen, welke in de zitting van den 18 julij be-I Men vreest dat het gebleven is, en verhaalt, dat bij de eilanden van handeld zijn, zouden zich tot de twee volgende bepaald hebben: I Scilly stukken van een wrak opgevischt zijn. Sommige zeelieden zijn 1.) Daar alle pogingen tot een vergelijk met de mogendheden, diete J ondertusschcn yan gevoelen, dat het thans reeds Gibraltar moet bereikt Londen, buiten voorkennis van de Porte, over den Griekschen opstand hebben. bepalingen hebben gemaaktvruchteloos gebleven zijnzou het thans in het belang der Porte wezen zich onvoorwaardelijk naar deze bepalin gen te schikken en kan er een afgevaardigde naar Corfu gezonden wor den 2.) Daar de Russische legers zich voor de poorten van het rijk vertoonen zou het met het belang der Porte overeenstemmenaan de vijandelijkheden door verdrag een einde te maken of wel de kans des oorlogs tot het laatste toe te beproeven? Zou het voor het algemeen welzijn niet voordeeliger wezen aan een vergelijk met Rusland de voor keur te ge.ven boven een verdrag met de bemiddelaars van Griekenland De eerste vraag zou in zoo verre daardoor een vergelijk met Rusland kan getroffen worden door de vredelievende partij toegestemd en op de benoeming van een afgevaardigden naar Corfu aangedrongen zijn. Dan de oorlogzuchtigen zouden het voorstel verworpen hebben, wijl de Por te daardoor'niet het minste voordeel kon behalen, en de voorgestelde maatregel alleen voor de Grieken zou dienstig wezen. De tweede vraag iou de aandacht van de geheele vergadering tot zich getrokken en zelfs tot ontstuimige voorvallen aanleiding gegeven hebben. Door de vrede lievende leden zou op het nadrukkelijkste verlangd zijn, dat men zonder- - «o1.Hi.mi zeer leven verwijl afgevaardigden naar het Russische hoofdkwartier zoude zendenI delingen van het ministerie met het hof van Rome J - bui de verantwoordelijkheid niet op zich te laden van het groote gevaar, J dig te zijn. Wii meenen met zekerheid te kunnen zeggennt er mi- waaraan men anderzins het rijk zoude blootstellendoor de oorlogzuch ti^en daarentegen, zou met onstuimigheid gevorderd zijn, dat het leger versterkt, en de heilige vaan uitgestoken werd, zoodra de vijand den Balkan zou overtrekkenvoortsdat de werkenter verdediging van de frankruk. PARIJS den 22 augustus. De koning heeft, op voordragt van den minisier van marine, eene ordonnantie uitgevaardigd, ten opzigte der verdeeling der misdadigers die voor korter of langer tijdof wel voor hun leven tot dwangarbeid veroordeeld wofden en zullen volgens die ordonnantie, voortaan de veroordeelden beneden de 10 jaren dwangarbeid gezonden worden naar Toulonde tot 10 en meer jaren veroordeelden naar Brest en llochefort, terwijl zij zoodanig verdeeld zullen worden dat de levenslang of boven de 20 jaren veroordeelden geheel en al afge scheiden blijven van die, welker straf niet boven de 20 jaren moet du ren. Het slavenhuis van Lorient blijft bij uitsluiting bestemd voor de wegens insubordinatie veroordeelde militairen. Men verzekert, dat de heer Lasagnie, staatsraad in het hof van cassatiedezer dagen naar Rome vertrokken isbelast met eene bijzon dere.. zending betreffende de opgekomene zwarigheden tusschen het gou vernement en de geestelijkheidwegens de uitvoering der ordonnantiën op de kleine semitiarien. De Courrier Francais zegt heden ten deze opzigteDe onderhan- hoofdstadwerden bespoedigd onder welker muren de oorlog eerst regt zoti beginnen als de vijand den moed had dezelve te naderen. De club Wij meenen tengewone depeches van Rome ontvangen zijnen dat dezelve instruc- tieinbehelzen voor onze bisschoppenbetreffende de twee ordonnantiën op de kleine seminarien. Volgens de inlichtingenwelke wij hebben ingewonnenzou het er verre van af zijn dat de ijdele tegenkanting der Fransche geestelijkheid de goedkeuring van het opperpriesterlijk hof ver worven hebbeen zou geene voorstelling verzuimd zijn geworden om zet aan Wjp^pp—IHIPfP—HH van den sultan te duchtendat de vrede in dit rijk niet spoedig zal hersteld zijn De berigten langs verschillende kanten uit Wallachye ontvangen luiden zeer gunstig, wat den gezondheids-toestand aangaat. In de laat ste dagen waren er in de strekenwaar de pest uitgebroken was geene menschen daaraan gestorven en de heer van Stourdza die gedurende de ziekte een verblijf op het land betrokken had, was te Bucharest terug gekeerd. 1 Volgens de tijdingendie men te Bucharest van het tooneel des oor- logs ontvangen hadwordt de krijg van weerskanten met ongewone woe den laatstgemelden eisch nadruk bijen het is bij de stemming de prelaten terug te brengen tot de gehoorzaamheid, welke de voorzigtlg- beid en de pligt zelf hun omtrent de daden van het koninklijk gezag 1 gebieden." Volgens berigten uit Lissabon, van den 6 dezer, zijn dom Miguel en zijne moeder oneenig geworden. Deze vorstin wilde onder den naam van haren zoon bevelen; maar deze heeft nu verklaard, zelf te willen regeren en zich niet meer als een kind te willen laten leiden; hij heeft zelfs aan zijne moeder onderscheidene gunstbewijzen geweigerdwelke zij voor den marquis van Chaves en de officieren zijner partij verzocht bad. Voor het overige gaat de vervolging in Portugal haren gang, ,ug, Bv-J& jen dom Miguel in het bijzonder eischt met ongeduld het hoofd van de voortgezet en geen kwartier gegeven. De Turken slaan den gevan- I den generaal de Subserradie hem vroeger in zijne ontwerpen heeft te genen het hoofd af en de Russen maken hen ook af, zoodat de keizer I gengestaan en dien hij daarom eenen doodelijken haat toedraagt, reeds genoodzaakt geweest is zijne soldaten tot eene meer menschelijke I Dom Miguel heeft last gegeven aan de generaals, die in Oj behandeling aan te manen. Generaal Geisinar, die voor Calafat staat I en Tras-os-Montes het bevel voeren, om zonder verwijl de mi ïtie te en den pacha van Widdin bezighoudt, zou ernstig om versterking ge-I organiserendie sedert 1826 ontwapend is. vraagd en die ook reeds ontvangen hebben; hij had vrees, dat de Tur- I Te Havre moet men berigt hebben, dat een Braz s g t, ken in Widdin, wier getal tot op 30,000 man aangegroeid was, aanval- I de Elisabeth, eene Portugesche brik, te Lissabon door het gouverne- lenderwijs mogten handelen en Wallachye verontrusten. In de vorsten- ment van dom Miguel uitgerust, genomen heeft, en met een «chip, dat dommen zijn vele boeren tot het graven van schansen bij het beleg naar Rio-Janeiro op weg was, verscheidene depeches voor Z. M. den van Schumla en Silistriaopgeëischten verscheidene duizende hunner keizer heeft medegegeven, zoomen er bijvoegde, betrekkelijk het braaf zijn bereids de Donau gepasseerd. Silistria wordt hevig beschoten. De gedrag, dat de gouverneur van Madeira ten opzigte van dom Pedro houdt. Russische garden hebben op nieuw bevel gekregen om hunnen marsch De koning en de koningin van Spanje hebben den u dezer lninne naar Btilgarie te bespoedigen 25,000 man daarvan worden te Bucharest verwacht; ook moeten andere korpsen uit het binnenste van Rusland opbreken. Men gelooft te Bucharestdpt de oorlog van langen duur zijn zalen dat Schumla welligt niet voor den winter veroverd zal worden. Omtrent Morea en het besluit van Ibrahim, om dat land te ont ruimen worden de berigten thans zeer tegenstrijdig, Tegen het midden van augustus moeten de conferentien te Corfu plaatshebben, om de Griéksche zaken te regelen. Alles doet zien dat er meer orde in de financiën van Griekenland plcgtige intrede in Madrid gedaan. Iloogstdezelven zijn bijna een jaar uit de hoofdstad afwezig geweest. *4 augustus. De wetenschappen en wijsbegeerte hebben een gevöelig verlies geleden door het afsterven vnn den beroemden doctoidie gisteren op zijn buitenverblijf, bij Mont-Rougeis overleden. r NEDERLANDEN. AMSTERDAM den 20 augustus. De Nederlandsche vaart, zoo door het Sleswig-Molsteinsche kanaal, als door de Sondis, in de eerste 5 maanden van het loopende jaar, zeer levendig geweest. Dezelve heefc begint te heerschen, zoodat men hoop heeft dat die weldra behoorlijk I merkelijk toegenomen, terwijl die van Engeland eene vermindering hee t 6 ,.,„1.11 j:„ 11 I _..jIW n-pfi I TVIndprlaiidscliP sphpt.pn hptwelk ill het VOOmoem- geiegeld zullen zijn. Eene andere weldaad die Griekenland aan zijnen président te danken zal hebben, is het invoeren van geregtshoven en van een wetboek waaraan reeds eene commissie van regtsgeleerden werk zaam is. In het militaire vak maken de Grieken daarentegen weinig vorderingen; hunne troepen, die, 7000 man sterk, bij Eleusis staan, onder bevel van Ypsilanti, hebben eerder het aanzien van zwervende benden dan van soldaten; alleen de bezettingen van Corinthe, Mycene en Napoli-di-Romanie hebben betere houding, en zijn dit aan de po gingen van .den Beiierschen overste Heidegger verschuldigd. Naar een onzer bladen, heeft de Grieksche regering drieërlei soort van gel.d doen slaan, ais twee zilveren en eene koperen munt Uit Smyrna schrijft men, van den 19 iuii.i, dar, ten gevolge dér drukkende hitte, in die stad zich kwaadaardige koortsen hadden geopen baard, welke van eenen bedenkelijken aard waren. De Nedeilandschc ondergaan. Het getal Nederlandsche schepen, hetwelk in het voornoem de tijdvak eerstgemeld kanaal is gepasseerd, bedraagt 540. Deze sche pen voerden op hunne reis naar de Oostzee, met uitzondering yan zeer weinige, niets dan ballast, en keerden bijna zonder uitzondering naar Nederlandsche havens teruggeladen met tarweroggegerstboek weit, hout. asch en lijnzaad. DORDRECHT den 25 augustus. Onder Papendrecht zijn gisteren avond Iaat eene aan de Pelsert buiten 's dijks staande boerenwoning en arbeidershuisje in korten tijd afgebrand, zoodat de bewoners bijna niets, en zelfs ter nnauwernood hunne kinderen naakt uit de vlammen hebben kunnen redden. De oorzaak schijnt niet bekend te zijn. Het huis was verzekerd. 's GRAVENHACE den 25 augustus. De jaardag van Z. M. onzen geëerbiedigden Koning is gisteren hier met plegtigheid gevierd. In .liUCl Z.XI 11 UCUl.l^l, CV.IJV „W t 1 1 J- - 1 n1J-1 I AnjuiArnAmanr Kii bf»!7f»r Vnn Hrn7Ï1ïf» AIK'S ClOcl /.ten 9 «uw v-i iiicv.1 i'iuc in uc ïniaiiG IL'U van ui icia-wutnu 1 luïtammi vtm i»v«. j - - j l, C

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1