MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. io3. DingsJag den a6 Augustus* NIEUWSTIJDINGEN DUITSCHLAND. BERLIJN den 18 augustus. Een Russisch Ieger-berigt uit het kamp bij Schumla, van den 29 julijluidt als volgt: „Gisteren namiddag ten vijf uren zijn twee brigaden van het 3de korpsdat onder bevel van den generaal Rudgel voor Schumla staat op den regtervleugel voorwaarts gerukt, 0111 de boschrijke hoogten te bezetten, die op den weg naar Silistria gevonden worden. Die beweging is onder bescherming der 3de batterij rijdende artillerie, ondersteund door de divisie jagers te paard snel en volkomen naar wensch uitgevoerd eene brigade infanterie maakte hierbij de reserve uit. Gedurende deze operatie poogde een groote hoojj vijandelijke ruiterijonder bedekking van de redoute, voor Schumla opgeworpen, én eenige rijdende artillerie, de Russen «ie hunne voordeelijje stelling te jagen; maar naanwelijks had zich de Turksche rijdende artillerie vertoond of zij werd gedemonteerd. De Tnrksche ruiters omsingelden-het uiterst einde van den regtervleu gel der Russen en grepen de quarrés van het 15de en 16de regement jagers te voet aandie aldaar stondenterwijl zij gelijktijdig aan de an dere zijde de Russische kanonnen aantastten doch alles zonder gevolg, daar de vijand door een goed kartetsen- en snaphaanvuur overal en met een verlies van 400 dooden terug gedreven werd. De Russen hadden hierbij dertig dooden en vijftig gewonden. Heden hebben de Russische troepen de hoogtendie zij gisteren ingenomen hadden in weerwil van het vuur der redouten en der verschansingen en van de herhaalde aanval len der scherpschutters des vijnndsbevestigd. De generaal Giroif, die met eene afdeeling Kozakken den weg naar Ruszeru ingeslagen had, is in Razgrod gekomen, waar hij honderd gevangenen gemaakt en dui zend Christen.Bulgarische huisgezinnen voor de vervolging der Turken bewaard heeft. De generaal Rudiger is aan het hoofd eener divisie in fanterie kavalierie en artillerie naar Esii-Stambulen de overste Lepran- di naar Dziuma opgebroken. De admiraal Greigh is met de geheele vloot onder zijne bevelen te Kawarna aangekomenvan waar hij naar Varna zeiltten einde bij het beleg van die plaats de behulpzame hand te bieden. Het insluiten van Silistria duurt voort, en de reserve-bataillons der militaire koloniën ruk ken reeds Moldavië en Wallacliye binnen." FRANKFORT den 19 augustus. Van Konstantinopel schrijft men, dat men aldaar niets van de oorlogsgebeurtenissen hoortdan hetgeen de Porte goedvindt publiek te maken. Deze heeft dan ook een verhaal van het voorgevallene bij Schumla en Varna tot den 20 iuiij op hare wijzè bekend gemaakt, en zich in alle de gevechten, die daar hebben plaats gehad, de overwinning toegeschreven. Hussein-pacha en Halil- pachadie in het leger van Schumla het bevel voeren, en de kapitein- pachadie der verdediging van Varna op zich genomen heeftzouden 'éven als de bezettingen vaa de Donau-vestingen SilistriaRutschuk en Widdiiinamelijk die van Rutschuk bij Giurgewo en die van Widdin fcij Kalefat, beide op den linker-oever van de Donaude aanval len der Russen roemrijk hebben afgeslagen en zelfs met goed gevolg offensief tegen hen te werk gegaan zijn. Die tijdingen hadden een guns- tigen invloed op de bevolking van Konstantinopel gehad zestig duizend handwerklieden en burgers hadden zich als vrijwilligers aangedienden dat getai meende menzoo de hoofstad in gevaar kwam ligtelijk op honderd duizend te kunnen brengen; alle jonge lieden moeten zich marschvaardig houden. - De Porte roept aile vreemde officieren in hare dienst, zoo die in het leger van Schumla zijn als die zich in de vestin gen bevinden, naar Konstantinopel op, om de militie te organiseren. Dë groote heer heeft verboden om voortaan de gesneuvelde vijanden de ooren af te snijden en de gevangenen naar de hoofdstad te zenden die nu naar de verschillende provinciën gevoerd moeten worden. Het be sluit der regeringom alle de Grieken uit Konstantinopel te verdrijven is niet ten uitvoer gebrngt, doch schijnt slechts uitgesteld te zijn, daar de Porte steeds de Grieksche ingezetenen blijft mistrouwenalhoewel hun patriarch alle bewijzen van onderdanigheid geeft, en zelfs in alle de Grieksche kerken een algemeen gebed laat doen voor den voorspoed der Turksche wapenen en het gelukkig eindigen van den oorlog. - Den 18 is, niet.verre van Konstantinopel, het groote kruidmaga- zijn, hetwelk door sultan Selim III gebouwd is, in de lucht gevlogen. Er bevonden zich ongeveer 700 centenaren kruid in. Zoo het schijnt, is dit ongeluk door eene bliksemstraal veroorzaakt. Van 180 arbeiders, welke, op het oogenblik van het springen, in het magazijn warenheb ben 130 het leven verloren. Op Candia duurt de ooriog nog voort. Een gedeelte der Griek sche bevolking verzet zich nog steeds tegen de Turkensomwijlen niet zonder gelukkig gevolg, In een der gevechten hebben de Sphakioten den bassa van den onder-koning van Egypte een gevoelig verlies toe- gebragt. Van de Rijnkanten wordt gemeld dat het getal van reizigers nimmer zoo groot geweest is als in dit jaar. Men schrijft zulks voor namelijk toe aan de gemakkelijkheid' eü den spoed van de stoomboot- vaart. Ook voor den handel en de nijverheid is die vaart in genoemde streken voordeelig. GROOT-BR ITTANJE. LONDEN den 20 augustus. De Engelsche schepen die tot nu toe op de Taag gelegen hadden, zijn van daar vertrokken, en Zr. Ms. fregat ten Pyramus en Galatea te Devonport van Lissabon en de Britomart en Cordelia van Porto binnengeloopen. De Engelsche onderdanen in Por tugal bevinden zich aldus zonder eenige dadelijke bescherming in eender baghhelijkste oogenblikkenwaar zij en hunne goederen geheel ten prooi staan aan de vervolgingen, die het zoo willekeurig gouvernement van dom Miguel tegen hen kan aanvangen. Te Lissabon was het rustig, maar treurig; de handel staat er stil; 's lands kassen zijn ledig en de gevangenissen opgevuld met ongeiukki- gen. Te Porto is het niet béter gesteld. Daar worden nog vele lieden in hechtenis genomen anderen verlaten het land of zoeken zich tegen vervolging te verbergen. Te Portsmouth is een vaartuig van de Cornnha binnen gekomen met 149 Portugesche uitgewekenen en vier vrouwen, dat door andere schepen gevolgd zal worden, welke deze arme menschen uit het ongast vrije Spanje naar Engeland zullen overbrengen. De Portugesche consul te Portsmouth heeft deZe Zijne landlieden met de grootste tórg OrttVfltl* gen en in hunnë eerste en dringendste behoeften voorzien. Van het Russisch admiraalschip, dat door een storm op de hoogttf van Scilly van het eskader is afgeraakt, heeft men nog geene tijding. Dd laatste maal, dat het gezien is, brandde het blaaUwe lichten als nood sein. Men hoopt, dat het in eene Fransche haven binnengeloopen is. De overige Russische schepen die te PJymouth liggenzullen niet dart na eenige dagen kunnen vertrekken. Et zal eene openbare vergadering gehouden worden, om aan het Parlenfent te verzoeken van de Joden te ontheffen van de beperkingen in huime burgerregtendie hen tot nu toedrukken. FRANKRIJK, PARIJS den 19 augustus. Door den telegraaf heeft men berigt, dat de met het eerste gedeelte van de expedftie voor Morea, den 17 dezer-fc des pchtends ten acht uren, van-Tonton onder zeil is gegaan. De orders om het vertrek der expeditie te bespoedigen waren zoo dringend, dat de generaal Maison besloten heeft onder zeil te gaan, zonder bet 3de regiment jagers af te wachtendat eerst bevel had om den 18 te Toulon te zijn, maar later order gekregen heeft om met ge forceerde marschen derwaarts te komen. De luitenant generaal Maison is aan boord van de Ville de Marseille de generaal Sebastiani, met de kolonels Cubiêres, Salperwickd'lsort en Faudoas, aan boord van de Amphytriteen de generaal Higonet aan boord van de Iphygeniemet de kolonels Rulhières en Lassére. De nu vertrokken troepen zijn negen duizend man sterk. De generaal Schneider is bezig met zijne brigade, die spoedig volgen moet, te or ganiseren. Ondanks de verzekeringdoor den Moniteur en andere ministeriele papieren gegevendat de koning de zoogenaamde memorie der bisschop pen niet ontvangen heeft en niet ontvangen zal.jhoudt het blad der gees telijke partij'staandedat Z. M. dit stuk wel degelijk aangenomen heeft. Het blad van den heer de Chateaubriand raadt het ministerie aan, zich niet aan het geschrijf en de woelingen van eenige bisschoppen té storen daar dit alles van geene gevolgen kan zijn, zoo het gouverne ment zich niet laat verschrikken; maar daarentegen alles te vreezen is, zoo dë ministers van eene intrigue eene staatszaak willen maken. In 44. bisdommen zijn door de bisschoppen de benoemingen geschied voor de commissien van oppertoevoorzigt over het onderwijs, die uit negen leden bestaan waarvan drie ter hunner keus. Die commissien moeten onmiddelijk geïnstalleerd worden, als ook die, waaraan de gees telijke jtëden, door de weigering der bisschoppen, mogten ontbreken, dat hun dus niet beletten zal ten algemeenen nutte werkzaam te zijn. Den 21 augustus. De luitenant-generaal Maison heeft, den 13, in het hoofdkwartier te Toulon, de volgende proclamatie uitgevaardigd t Soldaten i Eenstemmig met zijne geallieerden belast u uw koning met eene groote en edele zending! gij zijt geroepen om een eindpaal te stellen san de verdrukking van een beroemd volk. Deze onderneming welke Frankrijk eer aandoet en door alle edelmoedige harten wordt toe gejuicht, opent u eene roemrijke taak, welke gij zult weten te vervul len de gevoelens en de moed die u bezielen strekken mij hiervoor ten 1 waarborg, Voorde eerstemaal sinds de 13de eeuw zullen onze vaandels thans, als bevrijders, op de oevers van Griekenland verschijnen. Soldaten! de waardigheid van de kroonde eer van het vaderlandwachten eenen nieuwen, luister van uwe overwinningenin welken toestand u de ge beurtenissen ook plaatsengij zult niet vergeten dat u zeer dierbare belangen zijn toevertrouwd. Ontberingen en ongemakken wachten u gij zult die met moed dra gen uwe opperhoofden zullen u hiervan het voorbeeld geven." NEDERLANDEN. GENI" den 20 augustus. Wegens de onderaardsche bewegingen van den Kerselaarbergbij Oudenaarde, wordt het volgende geschreven: De Overvloedige regens hebben sedert den 1 dezer de helling (talus} van het .fort op den Kerselaarberg zoodanig doen zwellen, bij gebrek aan onderaardsche wnterloopendat de ingestorte grond meer dan 1 ei vooruit is gezakt. Een beukenboom, die in april II., meer dan 7 ellen van den berg stondis nu onder de ingestorte aarde gedeeltelijk begra ven. Dij scheuren en spletenwelke in gemelden berg bemerkt wor den, neipen dagelijks toe, hebbende reeds sommige derzelve ij el be reikt, welke nog steeds vergroot worden. Langs de zijde der metsel werken van het fort, alwaar de grond sedert eene maand geene verande ring liet ontwaren, beginnen zich, op eenen afstand van 33 ellen, ver scheidene spleten, ter breedte van 1 J 3 duimen, tè vertoonen, zoodat de onderaardsche bewegingen sedert deszelfs beginzijnde den 23 maart 1898 reeds tot op 34 ellen van den toren genaderd zijn." 's GR'AVENHAGE den 21 augustus. Heden morgen', ten acht uren, zijn 111L MM. en H. K. H. Prinses Marianne van hier naar bet Loo, vertrokken. Dèdóor Z. M. benoemde commissie, om te beoordeeien de schil derstukke! welk? te Antwerpen naar den grooten prijs voor Rome din gen, heek gisteren denzelven eenparig toegewezen aan den heer A. Ver- schaevenvan Antwerpen die ten gevolge daarvanop 's Rijks kosten eene reis naar Italië zal doen, ten einde zich aldaar verder te bekwamen. Door dë maatschappij tot aanmoediging der schoone kunsten, te Ant werpen, is op dienzelfden dag; onder anderen, de eereprijs voor liet landscha» toegewezen aan onzen stadgenootden heer van den Drift. Gsterentegen zes uren des avondshebben HH. MM. de Ko ning en Koningin, vergezeld van H. K. H. de Prinses Mariannebe nevens HH. KK. HH. Prins Frederik der Nederlanden en Prins Al bert zoon vat Z. M. den Koning van Prtiissen vergezeld door een aanzien lijk gev.Ig, zich in negen rijtuigen begeven naar het paviljoen van den koninkliken walvisch om aldaar dit reusachtig gewrocht der schepping le.beschtuwenhetgeen hoogstdezclven in al deszelfs bijzonderheden werd vertoonc door den heer Kessels en de natuurkundigen Dubar en Paret. Het vosteliik gezelschapna meer dan een uur het paviljoen mee hoogstdazelfs tegenwoordigheid te hebben vereerd, is naar het paleis wedergeleerdonder herhaalde betuigingen van deszelfs tevredenheid aan den ;eer Kessels. Voor iun vertrek hebben de vorstelijke personaadjen hunne konink lijke1 harlteekeningen wel willen plaatsen in den album, hun te dien

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1