MIDDELBURGSCHE COUR a Fr. N°. xo i. AViI Donderdag den 21 Augu3tu3. NJE UirSTlJ DINGEN. RUSLAND. PETERSBURG den 2 augustus. De raad van toezigt over de instel lingen tot beheer der geldmiddelen, heeft, den 30 julij, zijne jaarlijksche vergadering gehoudenom de rekeningen dier instellingen over het jaar 1827 11a te zien. De minister van finantien heeft in de redevoering, ter opening van die vergadering, gezegd, dat de staat der geldmiddelen, gedurende het jaar 1827, niettegenstaande de oorlog met Perzie, even gunstig gebleven was, en dat er ook alle reden bestond, om voor het vervolg eene gelijke verwachting te koesteren. Er was wel een nieuwe oorlog begonnendoch ook deze zoude op het open baar vertrouwen geenen nadeeligen inyloed uitoefenen. Voor de kos-: ten des oorlogs," zeide de miuister „zijn onze eigene bronnen meer; dan toereikendvooral doordien de som, waarover de commissie tot* vernietiging der openbare schuld beschikken kan door de van Perzie ontvangene gelden aanmerkelijk is aangegroeid. Wij kunnen derhalve gerust den voortgang van dezen nieuwen oorlog te gemoet zien en in geen geval kan er grond aanwezig zijn om wegens de stipte nakoming onzer vêrpligtingen jegens de schuldeisehers van den staat, eenige vrees te voeden." DUITSCIILAND. AUGSBURG den 12 augustus. Uit Bosnië heeft men eindelijk eeni ge berigten waarop men zich schijnt te kunnen verlaten. Uit dezelve blijkt, dat de bewegingen, welke aldaar hebben plaats gehad en nog voortduren, niet onder de ingezetenen, maar onder de Turksche troe pen zelve ontstaan zijn, en wel ten gevolge van een bevel van den sul tan, dat een gedeelte dier troepen op de Europesche wijs zou worden uitgerust en naar Servie en de vestingen aan de Donau zou gezonden worden. De pacha heeft bij het oproer zeer groot gevaar geloopen en twee zijner onderbevelhebbers zijn daarbij door de soldaten doodgescho ten. Een goed aantal Bosnische krijgsbenden, hetwelk zich te Belgra do, Schabatz en in andere vestingen aan de Donau bevond, heeft zich roet deszelfs spitsbroeders zoeken te vereenigen doch schijnt tot hiertoe door den pacha daarin verhinderd te zijn. Intusschen waren tusschen hen en den pacha vrij scherpe gevechten geleverd. Volgens de laatste tijdingen, van den 2t julij, hadden de opstandelingen zich nog niet on derworpen. De rust was, .door deze gebeurtenissen, in Servie niet ge stoord geworden. GROOT-BRITTAN] E. LONDEN den 16 augustus. Z. K. H. de hertog van Clarence heeft den post van lord opper-admiraal nedergelegd. De reden van dezen stap is niet openlijk bekend. Sommigen willen, dat oneensgezindheid tus schen den prins en den eersten minister, den hertog van Wellington, daartoe aanleiding gegeven heeft, en misprijzen zeer het gedrag Van dien minister in deze; anderen meenen, dat men in de tegenwoordige om standigheden het raadzaam heeft gevonden om een kabinets-minister aan het hoofd der admiraliteit te plaatsen. Wie den hertog als lord opper- admiraal nioet opvolgen weet men niet; mogelijk ook wordt die post niet vervuld en het bestuur van het zeewezen weder op denzelfden voet geplaatst als voor 's prinsen benoeming. Een gedeelte van het Russisch eskader, naar de Middellandsche- zee bestemd, is vrijdag door storm op de hoogte van Scilly van zijn ad miraalschip afgeraakten den 11des ochtendste Plymouth binnenge komen, om zich te ververschen en eenige averij te herstellen. Die schepen bestaan in Prins JVIademir en Czaar Constantenvan 74Erna- nuel van 64; Alexander01 ga en Maria, van 48 stukken. Men dacht, dat dit smaldeel bevel had om geenc Engelsche haven aan te doendoch men verzekert, dat het alleen order had om zoo spoedig mogelijk de reis voort te zetten en den admiraal van Heyden te gaan aflossen. - De hof-courant van Lissabon bevat een uitgebreid stuk, zijnde eene redeneringten betoogedat dom Miguel regt heeft op den troon van zijnen broeder. In dezelve wordt gezegd, dat dom Joaó VI (wij len de vader van dom Pedro en dom Miguel) geen regt gehad heeft om bij zijn besluit van den 25 november 1825, dom Pedro tot zijnen op volger in Portugal te benoemen toen hij hem tot beheerscher van Bra zilië had verheven. Daardoor had dom Pedro zijne regten verloren evenzeer als deszelfs dochter, terwijl dom Miguel, daarentegen, als naaste erfgenaam, van dat oogenblik af, de wettige koning was. On- dertnsschen zegt the Courier, blijft het eene waarheid, dat dom Miguel zelfs zijns broeders regt op den troon van Portugal erkend heeft, de wijl hij van hem de waardigheid van stedehouder of regent heeft aange nomen en hem heeft gezworenhet land overeenkomstig de grondwet en in gemelde hoedanigheid, te regeren, In Lissabon gingen geweldenarijen verbeurdverklaringen cn in hech tenisnemingen nog op denzelfden voet voort. Ook had men op last van het gouvernement, het huis van den graaf Villa Flor, welke thans uitlandig is, in het openbaar voor 1206-p. st. verkocht. De marquis Kezende cn de,burggraaf Itabayana, gevolmagtigden van keizer dom Pedro aan de hoven van Weenen en Londen, hebben een protest gedaan tegen de overweldiging van de kroon van Portugal door dom Miguel. In hetzelve beroepen zij zich nadrukkelijk op de regt- schapene gevoelens^ der Portugezen en op de regtvaardigheid van Europa ten behoeve van s keizers regten. Om echter van uitwerking op den trouwloozen despoot en diens aanhangers te zijn, zullen andere midde len in het werk moeten gesteld gewordendan diplomatique protestatien en vertoogen alleen krijgstoerustingen van den keizer, in vereeniging met zijne bondgenooten, zullen deszelfs regten kunnen doen gelden. FRANKRIJK. PARIJS den'15 augustus. Bij eene ordonnantie van den 2 dezer, heeft Z. M. eene commissie benoemd, om te onderzoeken de schulden, welke door hoogstdenzelven en de prinsen van het koninklijke huis, vóór de restauratie gemaakt zijn. Aan het hoofd dezer commissie bevindt zich de graaf Darupair van Frankrijk. De memorie van wege de bisschoppen aan den koning tegen de ordonnantiën op de kleine seminarie» gezonden, is thans geheel publiek gemaakt, echter nog altijd zonder vermelding der namen van de onder- teekénaars. Eenigen zeggen, dat de kardinaal de Clermont-Tonnerre aartsbisschop van Toulouse, als deken van de bisschoppen van Frank rijk, dit sttik alleen geteekeiid heeft! doch andeirn meejieh, Jat het door alle bisschoppen, 7 uitgezonderd, geteekend zou zijn. Men verspreidtdat de bisschoppen in het geheim eene pausselijkd breve tegen de ordonnantiën des konings hebben gevraagd. Men berekende de bevolking van Parijs in het vorig jaar op 890,000 zielen. In 1826 bevatte zij niet meer dan 662,000 inwoners, in 1819 telde men er 715,000 en iil 1821 bedroeg hare bevolking 763,000 menschen. De graaf Capo-d'Istrias heeft aan zijnen vriend, den verdienste lijken Eynard, geschreven, dat de Grieksche natie hem vele blijken van vertrouwen schenkt, die hem sterken in de moeijelijke taak, die hij op zich genomen heeft. Omtrent Ibrahim-pacha en zijne troepen Zegt hij, dat Zijne Arabieren aan alles gebrek hebben "en 3,000 Albanezen zijn kamp hebben verlaten, welke zich hu te Caristenês Onder toeverzigt van Nicetas en Colocotroni bevonden. Ibrahim toonde zich bereid af te trekken, zoodra zijn vader hem daartoe ~de 'ooodige schepen zendt. Wat de pest betreft, schijnt de president die ziekte overal met een goed gevolg bestreden te hebben. Hydra en Spezzia zijn van quarantaine ontslagen, en weldra hoopte hij, dat de dorpen van den Peloponesu», waar zich de pest vertoond had, dit ook zouden worden. De president stelt alles in het werk om de armoede en ellende, die in het westelijk Griekenland heerschen, zooveel mogelijk te hulp te komen, en zal daartoe de 50,000 francs bezigen, die de koning van Beijeren ter zij ner beschikking gesteld heeft. Men heeft hier de aanspraak van Bolivar aan het congres van Co- lumbia ontvangen. In dit stuk dat zeer belangrijk is doet hij de nood zakelijkheid zien om eene groote verandering in de constitutie des lands te maken, en dringt hij nadrukkelijk aan op het invoeren van'een sterk gouvernement, dat krachten genoeg bezit om de hand aan de wetten te houdende magistraat te doen eerbiedigen en 's volks vrijheid te be schermen. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 18 augustus. Gisteren avond, tusschen 6 en 7 uren, heeft eindelijk mejufvr. Garnerin hare lang verwachte luchtreis (zijnde hare 34ste) ondernomenhierin tot dus ver door het ongestadig wedef verhinderd geweest zijnde. Drie minuten na haar vertrek heeft zij op eene hoogte, die men op 1200 ellen rekenen kan, den ballon verla ten, om zich aan hare parachute over te geven na een snelle en lijn- regte val van 40 k 50 voeten, breidde de parachute zich uit, en de luchtreizigster is langzaam, en zonder eenig toeval, te Schaarbeek ne- dergekomen. De ballon is voortgegaan zich te verheffen en in de wol ken verdwenenzij is te Dieghem omtrent twee uren van de stad gevallen, 's QRAVENHAGE den 18 augustus. Sedert den 1$ is geen bulle tin omtrent den staat der gezondheid van H. K. H. Mevrouw de Prin ses Frederik der Nederlanden en der jonggeborene Prinsesmeer bekend gemaakt. Beide doorluchtige personen bevinden zich welvarende. De plegtigheid van den doop, welke heden aan de jonggeboren Prin ses der Nederlanden is toegediend, heeft, op de wijze bij het program ma omschrevenplaats gehad. Reeds in den vroegen morgen zag men de vlaggen van de torens, kerken publieke gebouwen, molens en velé particuliere huizen wapperen. De toevloed van ingezetenen der nabu rige steden en dorpen was aanmerkelijk en aanhoudend. De kerk waar in de plegtigheid heeft plaats gehad was zeer fraai versierdbehalve het parket, waarin zich de plaatsen bevonden voor de Koninklijke familie, waren er geschikte zitplaatsen voor het corps-diplomatique en de hooge ambtenaren opgerigt, in diervoege, dat men overal onbelemmerd op het parket zien kon. Buitengewoon talrijk waren de aanschouwers langs de pleinen en stra ten over welke de trein bij het gaan en terugkomen passeerdeluid waren de bewijzen van liefde en achting, die de menigte aan HH. MM. en HH. KK. HH. gaf, en die door Hoogstdezelven op de minzaamste wijze met aanhoudend groeten beantwoord werden. Z. K. H. Prins Albcrt van Pruissen, jongste zoon van Z. M. den Koning van Pruissen, welke gisteren ochtend alhier aangekomen isheeft deze plegtigheid me de bijgewoond. Heden middag is er bij Z. R. H. Prins Frederik der Nederlanden groot diner. In den morgen van den 9 dezer is te Berlijn aangekomen de majoor van Omphaladjudant van Z. M. den Koning, en-heeft aldaar aan Z. M. den Koning van Pruissen de tijding der gelukkige bevalling van H. K. H. Mevrouw de Prinses Frederik der Nederlanden overgebragt. Dit berigt heeft bij. de Koninklijke familie groote vreugde verwekt. ZEE-Ï IJ DINGEN. MIDDELBURG den 20 augustus. Op den 24 junij 1828, is behou den te Suriname gearriveerd het brikschip de Sara Agathakapitein L. M. Hoffinan. VLISSINGEN den 19 augustus. Van den 16 dezer tot heden zijn, voor Antwerpen bestemd, alhier ter reede gekónfen Christine Charlottekapt. L. Ericsonvan Stokholm met teer Ca- tharinakapt. T. Lange, van Koningsbergen met granen; de Eendragt kapt. J. Dillewijn, van RagaElisabeth Catharinakapt. A. Neuman van Drammenen die Gute Heinrich kapt. O. Pedersen van Christiaan- sand alle drie met houtwaren; Lucile kapt. P. Ie Maitrevan Rio- Janeiro, met suiker enz.; Alberdinekapt. P. C. Vagtvan Wismar met granen; Alexanderkapt. J. Claeys, van Huil, met stukgoederen; the Forestkapt. H. J. Brunersvan Nieuw York met verwhout Mexico, kapt. J. Batcheldervan de Havannahmet koffij en suiker; laatstgemelde moet quarantaine houden. Voorts zijn van Antwerpen de Schelde afgékomenen eergisteren van onze reéde naar zee gezeild Carl Heinrich, kapt. C. Ritterbusch naar de Oostzee Familien kapt. M. Andersen en Hebe kapt. N. P. Nielsenbeide naar Drammen en alle drie met ballast; Concordia, kapt. W. S. Zelling,- naar Leith, de Herstellingkapt. Z. Jans naar Fitzroyen Mercuriuskapt. J. Roose naar Leith alle drie met boomschors; Josephuskapt. J. H. Arends met dakpannenen /yi-p/aweskapt. VV. A. Bakkeruiet ballastbeide naar Riga,

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1