N°. 99. MIDDELBURGSCHE COURANT. Zaturdag den 16 Augustus. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. BERLIJN cfen 10 augustus. Een tweede Russisch legerberigt, van den 21 juiribehelst nog nadere bijzonderheden betrekkelijk de jongste krijgsverrigtingen. De stad Prnwadi is den 18 ju lij door den generaal Benkendorff bezet. De operatien van het 6de korps infanterie zijn zeer voordeelig. De generaal-majoor Geiszmar, die in Klein-Wallachije staat, vernam, dat een vijandelijk korps van 10,000 man, met veel geschut en van Widdin afgezondene kanonneerbooten voorzien voornemens washem bij Kalla- fate aan te vallen. Hij beslootofschoon zijn korps niet zoo sterk was als de vijand, hem te gernoet te gaan. Na een hardnekkig gevecht, werd de vijand op de vlugt gedreven en liet 400 dooden op het slag. veld, onder welke zich Emir-Aga bevond. Den 20 is het 3de en 7de korps infanterie, alsmede het hoofd kwartier, in derigting naar Schumla opgebroken, het 3de korps heeft den weg regtstreeks derwaarts genomendoch het 7de korpswaarbij Zich de chef van den generalen staf Zr. M. bevindt, nam de rigting links op den weg naar Konstantinopel. Het korps van den generaal-ma- joor Sysciew had daarentegen bevel ontvangen de wegen van Rutschuk naar Silistria waar te nemen. De vijanddie aanhoudend en bijna zon der weerstand terugtrokbleef op de eerste hoogte voor Schumla bij de rivier Pravadi staan. Den 20 bezette hij deze voordeelige stelling met eene massa kavallerie van ongeveer 10,000 man en met geschut. Het 7de korpsdat den vijandelijken regtervfeugel zocht om te trekken, stiet op zijne voorposten en viel dezelve aan, en het gelukte onze in fanterie en artillerie dezen regter vleugel terug te dringen en den vij and uit zijne stelling te verdrijven. Het 3de korpsdat in het centrum opereerde ging over de rivier Pravadieviel insgelijks den vijand aan en sloeg hem. Op den regter vleugel weerde de 3de divisie huzaren welke door de iste divisie jagers te paard ondersteund werd, den aan val des vijands af, die in deze gevechten geslagen werd en met groot verlies onder de muren van Schumla terugtrok. De door den vijand verlatene stelling heeft het 3de korps in den avond bezetterwijl onze linker vleugel leunt tegen den wegdie van Schumla over Karnabad naar Konstantinopel lóópt. Ons verlies is gering." FRANKRUK. PARIJS den 10 augustus. Men verzekert, dat er zeer belangrijke tij dingen uit Griekenland zijn ontvangen. Admiraal de Rigny moet ge schreven hebbendat hem op zijn verzoek acht honderd Grieksche ge vangenen terug gegeven zijn, dat dTie duizend Albanezen, hulptroepen van de Egyptische armee in Moreazich verbonden hebben niet meer tegen de Grieken te dienen, en dat Ibrahim-pacha belooft heeft Morea te zullen verlaten en naar Egypte weder te keeren. De hooge raad van oorlog houdt zich, onder voorzitting van den dauphin en met overleg van den minister van dat departement, onledig met een planom Frankrijk's militair stelsel te hervormen en die krijgs- magt te doen bestaan uit eene active armee en een reserve-leger. De aartsbisschop van Parijs heeft openbare gebeden voorgeschre ven om het ophouden van den gedurigen regendie den akkerbouw zoo zeer benadeeltvan den Hemel af te smeeken. Volgens eene van regeringswege gedane opgavebedraagt het aan tal der personen, die, gedurende de maanden junij en julijte Marseil- le aan de kinderpokken gestorven zijnniet minder dan acht-honderd zeven-en-zestig! Uit Lissabon verneemt men, dat het garnizoen van Almeida, dat Zich tegen dom Miguel verklaard had zich onderworpen heeftzijnde 'de .officieren daarvan naar Lissabon en de soldaten naar Abrantes gezonden. De zitting der Portugesche algemeene cortes is gesloten geworden, nadat zjj gehandeld hadden over de verdere opvolging van de kroon en over het huwelijk van haren koning. NEDERLANDEN. AMSTERDAM den 8 augustus. De heer waarnemende gouverneur van Noord-Holland C. Solerl, vergezeld van den heer mr. Copes van Hasseltgriffier der staten van Holland, heeft heden, in de raadkamer dezer stad, plegtig geïnstalleerd en beëedigd de bij Zr. Ms. besluit, van den 18 julij 11., no. 16, benoemde heeren directeuren en commissaris sen bij het groot algemeen entrepot-dok, alhier. De gunstige vooruitzigten van den Amsterdamschen handeldoor de- ze weldadige instelling geopend, zijn hierdoor tor eene vaster en hel derder toekomst verlevendigd. Deze in werkingbrenging eener zoo hoogst belangrijke inrigting, waaraan alsnu, om zoo te spreken, de laatste hand tot dadelijke werkzaamheid is gelegdmoet de burgerij dezer stad in het gemeen, en de handeldrijvende ingezetenen in bet bijzonder, tot dankbaarheid en vernieuwden lust bezielenom den echten geest van handel en nijverheid, alhier, op te wekken en voort te planten. AMSTERDAM den 12 augustus. De heden ontvangen Fransche brie ven bevestigen dat de vrees, welke men voor den granen-oogst voedde overdreven is geweest. De tijdingen, die wij uit bijna alle deelen van Frankrijk ontvangen zijn zeer gunstig bedroevend zijn integendeel die van Oost-Vriesland en uit onze provinciën GroningenVriesland en Overijssel. Vele velden staan geheel onder water, zoodat het maaijen zoowel als het opschnren schier ondoenlijk wordt. De schadewelke hierdoor nu reeds geled^i wordt, is aanmerkelijkdoch wanneer het drooge en warme weder nog spoedig mogt terug komen, zal nog veel £<borgen kunnen worden. Ook de tijdingen van den Rijn zijn minder gunstig. De regens veroorzaken hoofdzakelijk nadeel aan de kwalitei ten, zoo dat men uit die streken, voor dit jaar, niet dan zeer ligt graan te verwachten heeft. Te Londen heeft de markt ookten gevolge der aanhoudende re- genseene nieuwe rijzing van 2 h 3 sch. op de tarwe ondergaan. De berigten wegens den tarwe-oogSt luiden algemeen uit Engeland zeer on- voordeelig. Garst en haver zijn in prijs onveranderd gebleven ook voor deze artikelen begint men te vreezen. Uit Nieuw-York wordt, van thïïf rs julij, gemeld, dat het graan dit jaar overheerlijk schoon staaten dar de oogst overvloediger zijn zal dan zij tot nog toe immer geweest is. - Uit Frankfort schrijft uien dato 9 dezerdat de Pruissischc Sï- lezische ohlignren thans bijzondere opmerkzaamheid verdienen; en dat zij in groote hooveeiheid worden aangekocht. 's GRAVENHAGE den 13 augustus. Maandag aanstaande zal de jong geborene Prinses der Nederlanden, in de groote kerk alhierr den hei ligen doop ontvangen. Het programma der plegtighedendie hierbty plaats zullen hebbenis reeds bekend gemaakt. Bij besluit van Z. M. van den 31 julij wordt bepaald, dat de ambtenaren van den burgerlijken stand, in het geheefe rijk, zullen ge houden zijn om van alle sterfgevallen zonder onderscheid schrifte lijke mededeeling te doen aan den vrederegter van ieder kantonwaarin de overledene gewoond heeften znlks binnen vier-en-twintig uren na dat de aangifte van het sterfgeval zal zijn gedaan. Voor zoo verre de voor*, ambtenaren van den burgerlijken stand mogten kennis dragendat de overledene minderjarige of afwezende erfgenamen heeft nagelaten, zullen zij in hunne opgaven van die omstandigheid melding maken. Z. M. heeft benoemd de navolgende commissie tot beoordeeling der schilderijen, dingende naar den grooten prijs van Rome, welke dit jaar te Antwerpen zal toegewezen worden de heeren Steengrachtdirec teur van het koninklijk museum te 's Gravenhage Odevaereschilder van Z. M. den Koning; Paelinkschilder van H. M. de Koningin; Navez schilder te Brussel; C. Cels, idem aldaar; Apostooldirecteur van het museum te Amsterdam van Briedirecteur van de akademie te Ant werpen Pienemandirecteur van de akademie te AmsterdamJ. de Prieslid van het instituut, en van Hu fel, schilder te Gent. MIDDELBURG den 15 augustus. Voor het volgend berigt is on« eene plaats in dit blad verzocht Wij hebben ons genoodzaakt geacht om, langs dezen weg, openlijk hulde aan de waarheid te doen, en zoo mogelijk een offer aan de lijdende menschheid te brengen. „Reeds elf jaren lang was de persoon van Aaltje Abraham de Kleyn oud 31 jaren, ongehuwd, behoorende tot het Israëlitisch kerkgenoot schap en wonende binnen deze stadlijdende aan eene hardnekkige en onophoudelijke zenuw- en krampachtige ziekte, welke, volgens het ge voelen van haren geneesheerdoet. Ant. van Deinst Az.het gevolg van een' verregaanden schrik moet geweest zijn. Sedert de laatste twee ja ren was dit ongeval zoodanig verergerddat zij niet meer uit hare zie kenkamer kon komen en bijna geen voedsel genootterwijl zrj niet alleen menige slapelooze etmalen had doorgebragtmaar achtereenvol gende weken in eenen sprakeloozen toestand verkeerde, hetwelk haar gestel zoodanig had ondermijnd, dat niets dan de dood te verwachten, en ook te wenschen overbleefwordende dezelvezoo door den genees heer als. en wel nog meer, door haar zelf, als eene weldaad beschouwd. In dien staat was het, inde maand junij H.dat de heer PPesset van der. Lee, woonachtig te Rotterdam, bekeud beoefenaar van het heilzaam Magnetismusder lijderesse zijne hulp aanbood, om te beproeven door dit middel haar lot te verzachten, zoo niet haar geheel te herstellen. Haar wanhopige toestand deed weldra het besluit ontstaangetnelden geneesheer hierover te onderhoudenwelkehare kwaal volgens de regels der kunst als volstrekt ongeneeslijk beschouwende, geene zwarig heid maakte zulks niet alteen toe te staan, maar groot en edelmoedig, met terzijdestelling van alie vooroordeel, zelfs aan te raden om het aan bod van den heer van der Lee gretig aan te nemen. „Weldra ondernam dezelve die moeijelijke taak, en wel in bijzijn van den heer van Deinseop den 15 junij begonnen zijne proeven, en naau- welijks waren acht dagen verloopenof er bestonden reden om te ver onderstellen dat het voorgenomene met eenen goeden uitslag zou be kroond worden. Dagelijks, zoolang de kunstbehandefing duurde, waren talrijke scharen van de aanzienlijksten der stad en der provincie aanwe zig, om den buitengewonen loop der ziekte en genezing gade te slaan en bij te wonen. De zieke scheen zelf hare gesteldheid, alsmede de daar- tegen-overstaande hulpmiddelen, aan te wijzen; en, na de hoogste gra den van het Magnetismus te hebben bereikt, is zij eindelijk, na verloop van vjjf weken, tot verwondering van alle diegenen, welke haren schrik- kelijken toestand van nabij gekend hebben, als tot een nieuw leven te- ruggebragt en thans geheel hersteld, zoodanig, dat zij volkomen in staat is eerstdaags eene door haar voorgenomene reis buiten het eiland te doen. Gaarne neemt men deze gelegenheid waar, omin naam van de lijderesalsmede van hare twee broeders, de nederigste dankbetuigingen toe te brengen aan den verdienstelijken heer PP. van der Lee voor zijne bijna belangloos bewezene hulpen wel bijzonder aan den achtenswaar- digen med.-doct. van Deinsewiens menschlievendheid boven allen lof is verheven. Eere en dank zij ook bij dezen toegebragt aan de belang stelling en zorgvuldige bemoeijingen van de Stedelijke Regering alhier aan de ondersteuning en medewerking van het Israëlitisch Armbestuur, en aan de nimmer genoeg geprezen milddadigheid in alle standen en ge zindheden waarvan hun steeds met ware menschenliefde zoo vele gepaste bewijzen zijn gegeten ZEE-JIJ DINGEN. VERE den 15 augustus. Gisteren avond is alhier ter reede gearri veerd het Zweedsch galjasschip Elisabethkomende van Stokholmgedes- tineerd naar Antwerpen, met pek en teer. MIDDELBURG den 14 augustus. Volgens ingekomen berigt is het schip Merctuius, kapc. H. B. Esink, den 22 junij jl., te Demerarij ge arriveerd en zou den 28 der volgende maand van daar vertrekken. BESTUREN es ADMINISTRATIEN. 141STE KONINKLIJKE NEDEKLANDSCHE LOTERIJ. Getrokken op Maandag den 11 Augustus 1828.' Finalen: 7. 10. 2. 8. 19. 78. 65. 28. 62. 49. No. 5107, een prijs van f 200 en premie van f 500. Nos. 10307, 12710, 5102, 608, 3308, 10478, 8628, 6328, 30028, 28762 2346a ieder een prijs van 1000. No. 9949, eene premie van 2500. EERST(E KLASSE.

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1