N°. 98. MIDDELBURGSCIIE COURANT. Donderdag N1E UTf ST IJ DING EN NEDERLANDEN. den 14 Augustus. ZEE-I IJ DINGEN. BESI UREN Elf ADMINISTRATIEF. DU1TSCHLAND. AUGSBURG den 4 augustus. Te Weenen verzekert tnen, dat de drie verbondene mogendheden, vooral op aandrang van Frankrijk, besloten hebben, het traktaat van Londen op de uitdrukkelijkste wijs te handhaven, en dat de nieuwe Engelsche admiraal in de Middelland- scbe zee, in dien geest, voorschriften heeft bekomen. Ondertnsschen had lord Heytesburynaar men zegt, bevel ontvangen, om aan het Russisch kabinet otliciele inlichtingen te vragen aangaande de waarbor gen welke Rusland van de Portebij de herstelling van den vrede vorderen zou. Op den 27 jnlij heeft de zoon van Napoleon de hertog van Reichstadtdie thans den ouderdom van 17 jaren bereikt heeft, in te genwoordigheid en tot groot genoegen der keizerlijke familie, zijn laat ste examen in de wetenschappen afgelegd. Z. M. de keizer zou, na den afloop van hetzelve, aan den jongen vorst beloofd hebben, binnen een iaar hem in de krijgsdienst te zullen doen treden, over welke toezegging hij groote blijdschap zon hebben betoond. FRANKFORT den 8 augustus. Er heeft op het eiland Zante den 9 jnlij 11. eene zamenkomst plaats gehad tusschen de Engelsche en Russi sche admiraals Codrington en van Heijden, en den graaf Capo d'Istrias, president van Griekenlanden weldra zal er eene bijeenkomst plaats heb ben op Corfu tusschen gemelde personen, benevens den heer Stratford- Canning, Engelsch gezant te Konstantinopelen den Frnnschen vloot voogd de Rigny. Het doel dezer conferentien raakt, naar men verze kert, de bevrediging en onafhankelijkheid van Griekenland, alsmede het nemen van nadrukkelijke maatregelen tegen Ibrahim. BERLIJN den 9 augustus. Een Russisch legerberigt, van den 23 ju- lij behelst het volgende „Van den 21 zijn de troepen van het 3de en 7de korps, inzonderheid echter onze linker-vleugèl, in het gezigt van den vijand voorwaarts ge rukt en hebben de hoogten in de nabijheid van Schumla bezet. De vijand trok, zonder eenigen weerstand tot onder de wallen der vesting terug en liet slechts een zwakke afdeeling kavnllerie voor de vestingwerken achter. Om de vesting met nadruk te kunnen belegerenwordt onze stelling met redouten voorzien. Onze troepen staan de tot 25 graden gestegene warmte met gewone volharding door en de werken worden met dien ijver voortgezet welke den Russischen soldaat eigen is. Het getal zieken neemt geenszins toehet grootste gedeel te derzelven komt hersteld weder in de gelederen. De adjudant-generaal van Suchtelen heeft het kommando over het korps, dat voor Varna staat, aan den luitenant-generaal Uszakow, die tan Mangalie gekomen isovergegevenomvolgens ontvangene be telen, met zijn korps naar Koslodschi op te rukken. Op marsch der waarts ontving hij berigtdat een aanzienlijk getal Tlirken in den nacht van den 19 op den 20, over de rivier Diwno-Liman gezwommen was, om «te troepen voor Varna in den rug te vallen. Om dezen aanval voor te komen, zond de adjudant-generaal graaf Suchtelen een bataillon infan terie en twee eskadrons uhlanen met twee stukken geschut af. Dit de tachementonder bevel van den generaal-majoor Akinfieuw, stiet op den vijanddrong hem krachtig terug en de door ons bezette oever van den Liman is thans van den vijand bevrijd. Uit de berigten van den generaal Roth blijkt, dat het <Sde korps de Donau is overgetrokken en thans te Rasewacie staatzijne voorposten zijn tot Alpunie uitgezet. Den 21 ju lij zou de belegering van Silistria beginnen." Het officieel dagblad van Petersburg deelt berigten mede van het Kaukasische legerkorps. Den 26 junij werd dit korps op eene hoogte bii de rivierArpatschai in geslotene kolonnen verzameldom den ze gen des Allerhoogsten over den veldtogt af te smeeken. De sneeuw toppen van den Alla-Ges (Gods oog) en van den heiligen Ararath be schaduwden deze godvruchtige handeling. Gedurende de godsdienst drongen de soldaten om het altaar oin hunne offers te brengen. Na de besprengingen der gelederen met het wijwater, defileerden de troepen voor den oppcr-bevelhebber. De schoonste orde onderscheide deze troe pen die eerst onlangs de moeijelijkheden van den Perzischen oorlog hadden doorgestaan door twee maanden rust waren zij als herboren. Het gemelde korps is spoedig daarop de grenzen overgetrokken. De opper-bevelhcbber liet hetzelve dadelijk op de Turksche vesting Kars aanrukken. Den 1 ju lij had eene sterke verkenning in den omtrek dier vesting plaats, en volgens berigten uit Tiflits, van den 10 jnlijis de zelve stormenderhand ingenomen. Bij de verovering der stad werden 1250 man Turken krijgsgevangen gemaakt; de citadel met 5000 man gaf zich later over. Onder de krijgsgevangenen bevindt zich de pacha van twee paardenstaarten Mahmet-Eminde bevelhebber der ruiterij Bali-Aga en verscheidene andere beambten. Aan dooden en gekwet sten hebben de Turken 2000 man verloren. In de vesting en op de batterijen werden 151 kanonnen en mortieren genomen, en 33 vaan «Jets heeft men veroverd. Ook eene aanzienlijke hoeveelheid krijgsbe boeften, wapens en een groot magazijn met meel, zijn in handen der Russen gevallen. Aan de zijde der Russen zijn gesneuveld, een hoofd-officier en 33 gemeenea, en gekwetst 2 hoofd-officiereti en 216 gemeenen. GENT den 11 augustus. De ware oorzaak, dat de katoen-spinnerij van den heer Feijertcks door de vlammen is vernield, is nog onbekend dit weet men, dat zulks niet,aan het springen eener stoommachine is toe te schrijven; maar treurig is het te melden, dat de werktuigen der fabriek niet waren verzekerd. BRUGGE den 11 augustus. Bij besluit van den 28 jnlij II. heeft Z. ML aan de stad Ostcnde ook dezelfde gunst tot oprigting van een algemeen entrepót toegestaan als bij besluit van dezelfde dagteekening aan de stad Brugge verleend is. 's GRAVENHAGE den 11 augustus. Het bulletin van hedenwegens H. K> H. de Prinses der Nederlanden en de jonggeborene Prinsesis allezins gunstig. De walvischwelke in het verledene jaar nabij Ostende gestrand is, ia-alhier aangekomen, en zal in den loop van deze week voor liet publiek ten toon worden gesteld. Eene mime tent wordt reefis te dieti einde op het plein opgeslagen. De heer Kcsselselgehtulr Viitl dit verbazend groot dier, heelt deszell's geraamte inet de meeste Zörgvill* digheid doen opzetten. In de onlangs geslotene zittingen van het hof Vari Hssises der pro* vincie Holland, zuider-kwartierzijn onder andere de volgende belang rijke zaken behandeld Zeldzaam van aard was de zaak tegen Johannes de .tong, Cftristina de Visser en Jan de Jong. De eerste werd beschuldigd van poging, om eert tweede huwelijk aan te gaan, terwijl zijn vroeger huwelijk nog bestond en de beide laatste, zijnde de bruid en de vader van den eersten be* schuldigden, van medepligtigheid aan deZe poging, door te hebben bij gestaan en geholpen in derzelver volvoering. De beide eerste beschul digden, namelijk, nadat de vereischte afkondigingen hadden plaats ge* hadverscheBen met den derden beschuldigden als getuige ten raadhui* ze, ten dage daartoe bestemd, met oogmerk om het huwelijk te latetl voltrekken; doch de officier van den burgerlijken staat vernomen heb* bende, dat de eerste beschuldigde nog gehuwd was, weigerde Zijn mi* nisterie. De verdediging bestond voornamelijk daarindat het begitl Vdrt uitvoering in cas subject niet aanwezig was, vermits partijen nog niet voor den officier van den civilen staat waren verschenen geweest, oitt de bij de wet voorgeschrevene verklaring te doen, dat zij zich tot man en vrouw verlangden te nemen: terwijl de tweede beschuldigde boven* dien betuigde niet te hebben geweten, dat de eerste beschuldigde nog door een vorig huwelijk was verbonden. De eerste beschuldigde Werd eerloos verklaard en veroordeeld tot een confinemeUt van 5 jaren, dti tweede werd in vrijheid gesteld en de derde veroordeeld tot eene ge* vangenis van 6 maanden. De zaak tegen Gijsbert Willem Verkuijlbeschuldigd van zijne vrousy moedwillig met een mes te hebben doodgestoken, leverde eene algemeS* ne belangstelling op. Deze vrouw ging zich zeer te buiten aan het ge* bruik van sterken drank, en was, beschonken Zijnde, onverdragelijk vail humeur en tergde dan haren man dikwijls op eene verregaande wijs. Da»* entegen betoonde de beschuldigde haar steeds veel toegenegenheid ert liefde, terwijl hij nog, op den dag dat de doodslag plaats had, haar eett geschenk had te huis gebragt. De beschuldigde beweerdedat zijne vrouw, beschonken zijnde, in het mes was gevallen; dan de rigting van de wond, zoowel als de krachtwaarmede dezelve moet zijn toegebragt geweest en andere omstandigheden maakten zulks te eenenmale onaannemelijk. H|j werd veroordeeld, om met het zwaard over het hoofd gestraft te wor den en tot een confinement van 7 jaren. In de laatste zitting werd de zaak behandeld van Jacobus FranciscUS Wap, voortvlugtig, en van Hendrik van der Lindenbeiden kassier# te Rotterdam, die van bedriegelijlte bankbreuk waren beschuldigd. Het bleek ook, dat bij hen een deficit bestond van ruim f 160,000, en dat zij groote sommen met de loterij hadden verkwist, terwijl de boeken hun ner compagnieschap onregelmatig waren gehouden, niet aantoonende het actief en passief des boedelsnoch alle hunne ontvangsten wettigende. De eerste beschuldigde is veroordeeld tot tepronkstelling op een schavot- en een confinement van 14 jaren; de tweede is eerloos verklaard en ge condenseerd tot een confinement van 5 jaren. m9 VLISSINGEN den 12 augustus. Van den 9 dezer tot heden Zijn, voor Antwerpen bestemd alhier ter reede gekomen Centurion kapt. J. F. Putnam van St. Jago-de-Cubamet koffij en suiker; le Volan Ventkapt. C. Vinatier, van Bordeaux met wijn Thomas Morriskapt. C. Bresekvan Buenos-Ayresmet huiden le Narcissekapt. M. Caban van Havre-de-Grace met koffij en tabak Christina Voskapt. N. A. Smaal van Liverpoolmet zout en katoen Sophia Dorotheakapt. J. van der Steenvan Bataviamet koffijthe Janekapt. A. Wilsonvan Almeira met tamerindeplje en zwavel; Agneskapt. L. Maxton van St. Domingomet koffij en katoen. Van Antwerpen is de Schelde afgekomen en den 9 dezer van onze reede naar zee gezeild, Sophia Wilhelmina kapt. B. Hohorstnaar Me mel, met ballast. Van de in onze vorige vermelde schepen zijn de twee volgende door contrarie-wind uit zee terug gekomen: la Joyeuse Arrlvée, kapt. J. A. Bunnemeijeren de Jonge Hortencekapt. H. A. Nieberding. NEDERLANDSCHE 11ANDEL-MAATSCHAPPIJ. De DIRECTIE maakt bekend, dat de Najaars-Veilingen der Maat schappij van 1828 zullen gehoudèn worden op de vólgende dagen en plaatsenen bestaan uit de artikelen en hoeveelheden hier onder ge meld als Te ANTWERPEN, op Donderdag den 2 October 1828: 26317 Balen Java KOFFIJ; 2967 Sumatra KOFFIJ 650 Brezil KOFFIJ Te Antwerpen liggende. Te AMSTERDAM, op Dingsdag den 7 October 1828: 400 Vaten nieuwe NOTEN MUSCAA1 60 FOELIE; 123 Amboina KRUIDNAGELEN; 223 Balen GALNOTEN Op Woensdag den 8 October 1828: 17488 Kisten en Kistjes THEE; Op Donderdag den 9 October 1828.' 28629 Balen Java KOFFIJ Alles liggende aldaar. Te ROTTERDAMop Dingsdag den 14 October 1828: 12251 Balen Java KOFFIJ, liggende te Rotterdam. 9406 dito DITO, „Dordrecht. De Monsters en Veilings-conditien zullen bij tijds worden uitgegeven^ 's Gravenhage den 9 Augustus 1828. G. SCMIMMELPENNINCK, President. DE CLERCQ Secretaris.

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1