N". 97. MIDDELBURGSCHE COURANTE Dingsdag NIE UIESTIJ DINGEN. ,dc*n 12 Augustus. DUITSCIILAND. FRANKFORT den 5 augustus. Uit Konstantinopel ïieelc fflett geene latere tijdingen dan tot den 11 dezer. Maar alle berigten van die dagteekening schijnen te bewijzen, dat de Porte tegen over Frankrijken Engeland, met opzigt tot Griekenland, handelbaarder wordt om zich uit sluitend met verdediging« aanstalten tegen Rusland ce kunnen bezig hou dentegen welke ïnogehdheid de Porte tot het uiterste schijnt te willen volhouden zelfs nog al werd zij in Konstantinopel zelve door eene vij andelijke armee bedreigd, in welk geval zij op de trcuw en den moed harer bewoners schijnt te rekenen. De bisschoppen, die naar Griekenland gezonden waren om de acte van amnestie over te brengen, ztjn te Sniyrna terug gekeerd met een schriftelijk antwoord van den president aan den patriarch te Konstantino pel, waarin hij in de eerbiedigste bewoordingen, de onmogelijkheid voor de natie betuigt om aan de vorderingen van dien kerkvoogd te voldoen. De president van Griekenland heeft aan het opper.bestüur kenhis gegeven, dat hij van den Franschen agent, den baron Juchereau de St. Denis, 500,000 francs, in geld ontvangen heeft, welke som hij besteden zal voor de dringendste behoeften van het leger en van de vloot. De Russische vice-adiniraal Messer, die door admiraal Greigh af gezonden was om op de hoogte van den Bosphorus te kruisen, heeft ne gen koopvaardijschepen genomen die 25 Turken en 374 Grieken aan boord haddenen waarvan een depêches aan den seraskier naar Varna moest overbrengenbenevens een aantal tenten en ammunitie. Van Warschau schrijft men, volgens een berigt uit het Russiesch hoofdkwartier van den 19 julijdat het leger eene goede gezondheid genoot en het overvloed van levensmiddelen had. De Turksche steden en dorpen zijn alle door de inwoners verlaten. Het korps van den prins CzerbatofT, dat tot het leger van den veldmaarschalk Sacken behoortheeft bevel om op marsch te gaan en zich aan de garde aan te sluiten. Er bevinden zich dus reeds drie korp sen van dat leger op het oorlogsveld. BERLIJN den 6 augustus. Een nader berigt uit het Russische hoofd kwartier te Bazardschik van den 14 julij, behelst het volgende: „Onze offensive bewegingen gaan voort. De insluiting van Varna is genoeg zaam bewerkstelligd en de generaal Roth vervolgt ongehinderd zijnen marsch naar Silistria op den regter oever der Donau. In de rigting der kolonnen van ons centrum heeft de generaal Rudiger Kolodschi bezet, en de wegen van Pravodi en Yenibazar gezuiverd. De keizer verlaat den 15 Bazardschik, om zich met zijn hoofdkwartier naar Kolodschi te be geven." HAMBURG den 6 augustus. Den 8 der vorige maand heeft te Moskou een onweder plaats gehad, hetwelk meer dan 300,000 roebels schade heeft veroorzaakt. Na eene warmte van 30 graden Reaumur gedurende acht dagenverhief zich uit het westen een orkaan. Don kere wolken trokken over de stadwaardoor het daglicht in avond schemering veranderde. Bijna 3 uren werd de lucht door den bliksem doorkruist, waarop donderslagen, de een sterker dan de andere, snel op elkander volgden. De bliksem sloeg in den toren der Iwan Williky |cerkvernielde een gedeelte des muurs en doodde een kerkbediende. De koepel van de Nicolo-kerk werd ook door den bliksem vernield. Het in de nabijheid liggende dorpT Koroschina werd door den bliksem getroffen en geheel in de asch gelegdvele boomen werden door den storm ontworteld; van meer dan 800 huizen werden de blikken daken afgeslagen en op de straten geslingerd, waardoor vele menschen gewond werden. De koepels van vele kerken werden vernield vele vaartuigen op de Moskowa werden tegen elkander gedreven, verpletterd en zon- ken met derzclver ladingen. Door de plasregens werden de straten met eenen vloed van vier h vijf voeten hoogte overstroomd. Vijf menschen zijn bü deze ramp omgekomen. Zoo dit onweder in den nacht ge beurd warehad hetzelve welligt aan honderden het leven gekost. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 6 augustus. Er zijn hier brieven van Lissabon tot den 24 der vorige maand ontvangendie steeds een schrikbarend tafe reel ophangen van de vervolgingen, welke aldaar, even als te Porto, in het werk gesteld worden omtrent allen, die zich eenigzins verzet hebben tegen de pogingen van dom Miguelof die slechts verdacht zijn het minste deel aan dien tegenstand te hebben gehad. Men bere kent het getal der Portugezendie ter dezer zake of in de gevangenis sen zuchten of naar buiten 's lands verbannen of voortvlugtig zijn op meer dan vijftien duizend. Hieronder bevinden zich 42 getitelde ade- lijke personen, 2 bisschoppen, 15 edellieden zonder titels, 19 gene raals en 7 gedeputeerden. Het getalder vervolgde personen van min der rang, 700 in burgerlijke betrekkingen als tot het leger behoorende, bedraagt 15,214. In de gevangenissen zijn niet minder dan 1500 bij zondere personen, 710 officieren van den rang van kapitein en daar be neden, 1700 vrijwilligers van Porto en anderen, 4200 soldaten der ge regelde troepen en 5400 van de militie 980 officieren zijn van de ar mee weggezonden en verbannen. De oude prinses Maria Benedicta tante van wijlen koning Joan VI, is ook in hechtenis. Reeds heeft men de huizen en bezittingen van tien gevangenen en uitgewekenen verbeurd verklaard, en de nieuwe regtbank door Miguel aangesteld, zal dit werk met spoed doorzetten, en met des te meer ijver, daar het uit de op brengst der dus verbeurde goederen isdat die bloedraad bezoldigd worden zal. Drie Engelsche onderdanen, de generaal Doyle, de heer Young en een koopman van Gibraltarzullen voor een geregtshof gevoerd worden, als beschuldigd van zich jegens den staat vergrepen te hebben. Onder deze droevige omstandigheden is ligtelijk na te gaan hoe het met den koophandel te Lissabon en te Porto gesteld moet zijn. De bin- nen'iandsche handel staat stil en de buitenlandsche wordt belet door kapers, die alle uitgaande schepen aanhouden en plunderen. De troepen die dom Pedro getrouw gebleven zijn en naar Spanje hebben moeten vlugten, bevinden zich grootendeels te Orenseeene Spaansche stad op de grenzen, waar men haar niet te wel behandelt en de keus Iaat 0111 naar Lugo, eene meer noordelijk gelegen stad, te gaan of om nahr Bortbgal weder te keerên» Ëeiiige hebben tot dit laatstebé* sloten. Deze öngelukkigen Verdienen diep medelijden en hebben aati* spraak op de ohderscenhing van alle weldenkende»ook slaat het En* gelsch ministerieel avondblad eene openbare inschrijving ten hülulen be* hoeve Voor» F R A N K R IJ K. PARIJS den 5 augustus. De gedeputeerden zijn gisteren in stoo ge ringen getale opgekomen, dat de vergadering is gescheiden, om des noödig, nader te worden bijeen geroepen. Men wil dac dé Zitting tol november zal worden VerschoVertdoth iets Zekers is deswegens niet be kend. De korting heeft eenigé bevorderingen bij de zeedienst gedaati, éöj op verslag van den minister van marine, nieütve blijken van Zijne hoógé gosJkeilfing gegeven aan de officieren en zeelieden dié zich bij deii roemrijken slag van Navarino onderscheiden hebben. Het schijnt zeker, dac Eiigeland schepen zal geven teü dietiste de? Fransche expeditie naar Morea. Ook zegt mendat verscheidene joilgé Engelschen, van eerste huizen, aan hiin gouvernement Verlöf geVraagd hebben om als vrijwilligers^ bij het leger onder de bevelen van den géne raal Maisonte dienen. Men verneemtdat bij de expeditie eene éoinmiS* sie van kunstenaars en geleerden gevoegd zal wordeneveh ais bij de be* roemde expeditie naar Egypte heeft plaats gehad en dat deze belast 2ijrt Zal om de oudhedeil van Griekenland te onderzoeken en opdelvingen té laten doen op plaatsen, waar Zulks nog iiiet gesfchied is, en die hóóp geven om er eenige oudheidkundige schatten te vinden. Eergisteren heeft erih dé straat St. Martin en ook op de milrkt van dien naameen volks-oplóop plaats gehad voor de winkels van eenige bakkers, die beschuldigd werden van het brood te ligt te heb* ben gebakken. De policie en gendarmes hebben het volk doeh ulteert ëaan- Den 6 augustus. Het dagblad van dé partij des heereU de Vil* lèle (de Gazette de France)'is zoo Vergramd, dat de zitting der wefge» vende vergadering afloopt, zonder dat er een besluit wordt genometl nopens het voorstel, om de afgetreden ministers in staat van beschuldi ging te stellenen moet gisteren een betoog te dien aanzien hebben ge« plaatst van een zoo vinnigen aarden grootendeels tegen de kamer dei* gedeputeerden gerigt, dat de policie ttisscheii beide is getreden, en dé hand op de uitgave heeft gelegd. De uitgever zal in regten Wörderi vervolgd. De heer de Villèle is naar Toulonse Vertrokken» NEDERLANDEN. BRUSSEL den 6 augustus. Een gezegde van den heer Morel, lid van; de kamer der afgevaardigden in Frankrijk wegens het beter koop zijn der steenkolen in Nederland dan in Frankrijkbeeft aan het Jout* naldes Pays-Bas aanleiding gegeven, om iets te zeggen over de uitbrei ding, welke het bewerken der kolenmijnensedert eenige jarenindé Zuidelijke provinciën ondergaan heeft. Ten bewijze hiervoorverze kert dat dagblad, dat sedert den I julij 1827 tot nu toe, dus inden tijd van niet meer dan één jaar, 48 octróoijen verleend zijn öm nieuwe kolenmijnen te bearbeiden, en wel 25 in de provincie Luik, 13 in de provincie Henegouwen en 10 in de provincie Namen. E11 over deze uitbreiding behoeft men zich geenszins te bevreemden, wanneer men in aanmerking neemthoezeer het getal van fabrieken welke met stoom machines werken sedert eenige jaren hier ce lande is toegenomen waarvan, bij voorbeeld, in de stad Gent alleen, 54 op die wijs bezig zijn en hoe groot eene menigte kolen door de steeds toenemende stoom» booten wordt verbruikt. BRUGGE den 8 augustus. Bij besluit van den 28 jtilij jongstleden heeft het Z. M. behaagd, op het adres van onze stedelijke regering, goed gunstig te bepalendat deze stad vrijdom van regten op in- en weder uitvoer ter zee, door middel van algemeen entrepóc, op denzelfden voet als zulks bij Koninklijk besluit van 9 mei 11. aan de stad Amsterdam is toegestaan, zal kunnen genieten, zoohaast daartoe de vereischte gebou wen en inrigtingen, met overleg en ten genoege van de administratie- der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen, zullen zijn geleverd. Deze voor onze stad gunstige koninklijke beschikking, is heden micT- ing door het klokkenspelhet luiden der groote klok en het opsteketl der vlag op den Hallentoren, aan de ingezetenen bekend gemaakt. ROTTERDAM den 8 augustus. Heden is hier van stapel geloopen het fregatschip Maria, groot circa 200 lasten, voor rekening van den heef 4. van Hoboken, die op nieuw aan dezelfde helling de kiel heeft doen leggen voor een fregatschip van 450 lasten, hetwelk Batavia genaamd is, Men verneemt mee genoegen, dat de gezondheidstoestand te Gro ningen thans zeer voldoende iszijnde men van goederhand onderrigt dat het aantal der geborenen dat der gestorvenen in die plaats verre ovef de hónderd gedurende den loop van dit jaarte boven gaat. 's GRAVENHAGE den 8 augustus. Het berigt, wegens de gezond heidvan H. K. H. de Prinses der Nederlanden en de jonggeborene Prin ses, luidt steeds gunstig. H. K. H. bevindt zich zonder koorts. ZEE-I IJ DINGEN. AMSTERDAM den 8 augustus. Den 6 deZer is in Texel behou den binnengekomen het schip Nederland, kapt. J. Adrlaail, van Groen land, met 1470 robben of 50 kwardeelen spek. VLISS1NGEN den 9 augustus. Van deii 7 dezer tot heden zijn, Voor Antwerpen bestemd, alhier ter reede gekomen: The Admiralty-Tachtkapt. J. Allen, van Londen, met passagiers; Frederika, kapt. P. van den Broeke van Rio-Janeiromet koffij en sui kers Astrea, kapt. M. Brodersen van Bordeaux met wijn Leonidas kapt. P. Lagree, van Trinidad met suiker; Phcebekapt. H. Crawford, van Nieuw-York met katoen rijst en pötasch. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en sedert den 6 dezér van onze reede naar zee gezeild The Glory kapt. J. Dewardnaar Schotland erl la JoyettSe Arrivic kapt. J. A. Bunnemeijer, naar Londen, beide met boomschors; Soerid* de)en kapt. C. Jung naar Noorwegen, met ballast; de Gezina, kapt. ftw 1 1 :.f

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1