N°. 96. MIDDELBURGSCHE COURANT. Zaturdag NIEUWSTIJDINGEN. T U R K IJ E. KONSTANTINOPEL den 11 julij. Zoo als trien tiit Smima, on der dagteckening van den 4 dezer, meldt, had aldaar de EngelsChe schout-bij-nacht Staiues, dien dag, de tijding haflr Voorla gebragc, dat met Ibrahim-pacha werkelijk eene overeenkomst ter ontruiming van Mo res gesloten was. De toebereidselen tot eene nadrukkelijke verdediging dtireh voort, en alles kondigt aandat de sultan den strijd met Rusland hardnekkiglijk volhouden wil. De groot-vizier is nog altoos hier, en de vaan van den profeet ligt nog in het arsenaal van het serail. DUITSCHLAND. FRANKFORT den-3 augustus. In Bosnië wasvolgens de laatste berig- ten de opstand nog niet gedempt. Deze is niet onder de inwoners maar onder de Turksche troepen zelvè ontstaan. Zonder de aankomst van nieuwe troepen die met ongeduld verwacht werdenscheen het moeije- Bjk de orde in Bosnië te herstellen. De berigten omtrent de meer of mindere uitbreiding van de pest te Bucharest zijn niet zeer geruststellend. Volgens schrijven uit Alexandria, werden in Egypte nieuwe lig gingen van troepen gedaan; in een der binnenlandsche dofpen hadden zich 500 manspersonen door eenen pleister van ongeleschte kalk een oog uitgebrand, om zich op die wijze van de krijgsdienst te bevrijden; maar de onder-koning heeft ze laten decimerenen de overigen naar de galeijen in de haven doen brengen. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 2 augustus. De berigten, uit verscheidene provinciën ingekomen, doen zien, dat de nadeelige geruchten, omtrent het misluk ken van den oogst, eenigermate overdreven zijn geweest. Ten gevol ge daarvan zijn dan ook de graanprijzen wederom tot staan gekomen. Gisteren heeft er eene plotselinge daling in den prijs onzer fond sen plaats gehad. Men schrijft zulks toe aan zware conunissien tot ver koop, met het oogmerk, om door de daling onzer fondsen, ook de prij zen der Fransche te drukken, en aldus de leening van Frankrijk op eenen meer voordeeligen voet te kunnen doen. Een brief van Buenos-Ayres meldt, dat den 30 maart jl.te Val- paralso eene verschrikkelijke aardbeving heeft plaats gehadwaarbij meer dan 70 menschen zijn omgekomen. De schadebij die gelegenheid aan gebouwen en goederen toegebragt, beloopt ruim 3 millioen dollars. FRANKRIJK. PARIJS den 2 augustus. De maatschappij, welke zich over eenigen tijd onder den naam van Ter verdediging van de Katholieke Godsdienst gevormd heeftheeft dezer dagen hare statuten bekend gemaakt. Dezelve zijn in drie hoofdstukken verdeeld, als in dat van de bedoeling der maat schappij van hare inrigting en van hare wijs van werkzaamheid. Wat de bedoeling betreft, wordt in het eerste hoofdstuk gezegd, dat dezelve vljfderlei iszijnde het uitgeven van nuttige godsdienstige werkenhet bekend maken van zoodanige werken, welke in vreemde landen het licht zien; het wederleggen van artikelen, voorkomende in de dagbladen en andere schriften, welke strekkenom de geestelijkheid of de godsdienst te beleedigenhet in overweging nemen van alle gewigtige punten, de godsdienst aangaande, en het bevorderen van de studiën van zoodanige jon ge liedenwelke genegenheid hebben en geschikt zijn, om zich aan den geestelijken stand toe te wijden. Omtrent hare inrigting wordt gezegddat deze maatschappij zich over geheel Frankrijk uitstrekt, en dat dezelve zal verdeeld zijn in eenen al- gemeenen raad, zamengesteld ten hoogste uit 50 leden, in corresponde rende en gewone leden. Omtrent de werkzaamheden is bepaald, dat elk lid jaarlijks 10 fran ken moet voldoende leden van den raad het dubbele. Elk jaar zal eene algemeene vergadering gehouden wordenwanneer een verslag van den staat der werkzaamheden zal gegeven worden. De Heilige Maagd en St. Petrus zijn tot beschermheiligen van de maatschappij verklaard; elk jaar zal eene mis gevierd worden, en de leden zullen worden uitgenoo- digdeiken dag een Hve Maria op te zeggengevolgd door het gebed Heilige Petrustreedt tusschen beide voor de kerk en voor Frankrijk. Tot voorzitter van deze maatschappij is benoemd de hertog van Havré en van Crof, pair van Frankrijk; tot vice-presidenten de prins van Mohen- lohe en de burggraaf Emmanuel d'Ambray, beide pairs, de heer Du- plessis de Grenédan lid van de kamer der afgevaardigdenen de graaf de la Rochejaquelin. De liberale bladen zien in deze maatschappij niets anders dan eene staatkundige vereenigingwelke voornamenlijk ten doel zal hebben het gezag der Jezuiten te herstellen. De nltra-monarchalen betuigen openlijk, daf, nu de scholen der .Jezuiten in Frankrijk gesloten zijner aan geene Christelijke opvoeding der je»gd aldaar meer te deuken isen raden de Ouders anti hunne kin deren te zenden naar de instituten dier broederschap te Freiburg, in Zwit serland, te Irunin Spanje, of naar de gestichten, die zij in andere landen spoedig zullen opgerigt hebben. Men verhaalt dat de aartsbisschop van Rouaan de groot-aalmoeze nier van Frankrijkna zich eerst geschikt te hebben naar de bepalingen van 's konings ordonnantie op het openbaar onderwijsvan gedachte ver anderd is en de benoeming der leden voor de commissie van opper-toe- verzigtdie hij reeds gedaan hadterug geroepen heeft. - In de dagbladen leest men de volgende berigten uit Lissabon van den 19 julij: Gisteren is er een koninklijk edict van den 14 de zer aangeplakt, volgens welk de heer Victorino-José-Cerveira-Bothelo do Amarai is benoemd tot pro-consulten eindezonder hooger beroep en zonder vorm van proces, al de genen te vonnissen, -die zich tegen de verheffing van dom Migueltot koning, hebben willen verzetten. De pro-consul moet zich allereerst naar Porto begeven, om er zijnen verschrikkelijken last uit te voerenen zich vervolgens ten zelfden einde naar andere punten des rijks spoeden. Hij zal vergezeld worden van eene commissie van vijf leden. Vroeger heeft deze man meermalen verklaarddat Portugal niet eer tot rust zou komenvoor dat een 4000 hoofden gevlogen waren." Den 5 augustus. De heer de Rayuevalambassadeur van Frank. den 9 Augustus. rijk lii Zwitierlahd, is tot ihihiiiter van staat en lid Van detl golièiiileH raAtt benoemd, en is bovendien, geduiende de afwezigheid van den mnrqms de la Ferronays, welke uit hooide zijner gezondheid eene reis gaat doen, met het bestuur der büitenlandsche Zaken belast» NEDERLANDEN. GENT den 6 augustus. De uit Neuzen vermeldt? tijding, dat dotl- derdag en vrijuag II., bij twee zeer hooge zee-tijen, liet water over de dijken is gespoeld en eenige schade aan de kleine sluis heeft toege- bragt is bevonden geheel ongegrond te Zijfi geweest. De dijken zijrt niet overstroomd en hebben geene de minste schade geleden. De twee nieuwe sluizen van Neuzen hebben wederom een bewijs van derzelvef soliditeit gegeven daar zij eene der sterkste persingen volkomen hebbert wederstaan, De vloed was 5 ellen 70 duimen hooger dan de oppervlakte vatl het water in het kanaal, hetwelk op den duur zeer laag wordt gehoit* den; ten einde de onderscheidene Werkenwelke thans in de nabijheid der stad worden uitgevoerd, gemakkelijk te kunneii voltooijen. In de andere gedeelten van Zeeuwsch-Vlaanderen is de schade, ten gevolge van voormelde tijen mede onbeduidend geweest. De Zee- werken der calamiteuse polders hebben niets geleden. AMSTERDAM den 5 augustus. Op den 30 julij il is de Veertiende algemeene vergadering van het Nederlandsche Bijbelgenootschap alhier, onder voorzitting van den hoog-geleerden heer J. IVillmetals vide-pre sidentgehouden. De medegedeelde berigten getuigen van den voort- diirenden bloei des genootschaps. De tijdingen nit afgelegen landen wa ren gunstigen eendragt met christelijke liefde gepaard kenmerkten op nieuw deze bijeenkomst. Znurdag avondomtrent 7 urenis te Aarlanderveetlin ded ou derdom van slechts 32 jaren, overleden de dichter J. L. Nicrstrasti juniornalatende eene weduwe en vier jonge kinderen. Zijn dood is voor de Nederlandsche letterkunde een wezenlijk verliesdaar de over ledene welke scherpe aanmerkingen op sommige gedeelten van zijnen arbeid ook gemaakt zijnwaarlijk den naam van Dichter mogt dragen, Van Maintz schrijft men, dat de onderhandelingen tusschen PruiS- sen en de Nederlanden, omtrent de vrije scheepvaart op den Rijn, tot een besluit zouden gekomen zijnen beide gouvernementen het eens zijn gewörden over de vraaghoe ver zich die vrije vaart zal uitstrekken. Van den Beneden-Rijn wordt het volgende gemeld: „In deze landstreken heeft men de garst en rogge ingezameldde garst heeft veel opgeleverdrogge slechts middelmatig. Met den oogst van tarwe en haver is men thans bezigen er is veel hoop dat Zij zeer goed uit vallen zal." Extract uit een partikulieren brief aan een aanzienlijk hui9 van commercie alhier: Konstantinopel 10 julij. Sedert twee dagen hebben wij stellig be- rigt, dat Ibrahim-pacha besloten heeft, om op dringende voorstellingen der geallieerde ambassadeurs, Morea te ontruimen, welke laatsten zich- met eene imposante magt voor Navarino vertoond hebben. Alzoo deze maatregel met er daad het Londensche traktaat vervulthoopt men dat zulks aanleiding kan geven tot eene welligt spoedige ontwikkeling van den tegen woord igen stand der zaken. Hier genieten wij bij voortdu ring eene volkomene rust." *s GRAVENHAGE den 5 augustus. Heden middag, ten 12 uren, kondigde het kftnon den ingezetenen dezer residentie aandat II. K. H. MevrouW de Prinses der Nederlandenvoorspoedig, dezen morgen tert li «ren, van eene dochter bevallen was. De ingezetenen dezer staddeelende in de regtmatige vreugde van het doorluchtige Stamhuis, hebben, bij het vernemen dezer heugelijke tij ding, terstond de ondubbelzi'nnigste bewijzen hunner blijdschap aan detl dag gelegd, door het uitsteken van vele vlaggen, terwijl zij zich, op uitnoodiging van heeren burgemeester en wethouders, toebereiden, om dezen avonddoor het illumineren hunner woningenverdere teekenen van hunne deelneming te geven. De doorluchtige kraamvrouw en de jonggeborene Prinses zijnnaar tijdsomstandighedenredelijk wel. Naar men verneemt, is de majoor Omphaladjudant van Z. M. den Koningbelast met het overbrengen van het berigt der bevalling aan Z. M. den Koning van Prtiissen. Den 6 augustus. Volgens het bulletin van heden heeft H. K. H. een goeden nacht gehaden bevond zich het vorstelijk kind zeer wel. Door Z. M. zijn benoemd tot gouverneur der provincie Holland, Noordelijk gedeelte, de baron J. M. van Tuyll van Serooskerken van H/eutëtitot dusverre gouverneur der provincie Utrecht; tot gouverneur der povincie Utrecht, Hoogstdeszelfs kamerheer, de ridder Florent van Ertborntot dusverre burgemeester der stad Antwerpen. Voorts is door Z. M. eervol ontslag verleend aan den staatsraad jhr. C. dt Brouckereals gouverneur der provincie Limburg, zijnde dezeU ve benoemd tot lid van de Eerste Kamer der Sraten-Generaal. Wijders is door Z. M. benoemd tot gouverneur van de provincie Lim burg, de, staatsraad M. baron de Beekmantot dusverre gouverneur van He negouwen tot gouverneur der provincie Henegouwende heer mr. M. C. F. B. de Macarthans raadsheer in het hoog-geregtshof te Luik. Z. M. heeft eervol ontslag, verleend aan den staatsraad graaf de Lic' dekerkeals gouverneur der provincie Luik zijnde dezelve voorts be noemd tot lid der permanente commissie voor de zaken betreffende de Iloomsch-Katholieke eerediensttot gouverneur van de provincie Luik is door Z. M. benoemd de staatsraad jhr. S. J. Sandberg van Essenburg thans lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Dcor Z. M. zijn eenige adelborsten bij de marine benoemd eenige adelborsten van de eerste klasse tot buitengewone luitenants van de tweele klasse, en eenige buitengewone luitenants van de tweede klasse tot Ititenants van de tweede verheven. Nog is door Z. M. de kapiteiu- luiteiant Blommendaldie laatst als kommandant van de Kortenaar een togt jaarOost-Indie gedaan heeft, tot kapitein ter zee aangesteld. - Bij een besluit Z. M.van den 16 dezer, houdende bepalingen noptis de veivolgingen bij het invorderen van plaatselijke belastingen, W.OOT bepaalddat wegens het opmaken en rondbrengen van wanrschu- wings-biljetten geenerlei kosten ten laste der schatpligtigen mogen wor den gevorderd dat met het rondbrengen van die wn.irschn wings-biljet- tcn en van de eerste en tweede sommatièn behoorcu te worden belast,

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1