N°. g 5. MIDDELBURGSCHE COURANT. Donderdag den 7 Augustus. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. BERLIJN den i augustus. Een nieuw Russisch legerberigt van den 14 julij behelst het volgende: De^oorposten van den luitenant-generaal Rudiger hebben den 3 ju- Ijpfcfiördschik verlaten en zijn op den weg naar Kosludje tot aan de klei ne rivier Uszenlia doorgedrongen. Op dezen dag hebben zij een vijan delijk korps kavallcrie van 6000 man waargenomen, hetwelk den 1 ju- lij voor Bazardschik stond en bij de aannadering der kozakken tot Kos ludje teruggetrokken was. Den 11 julij zijn onze voorposten tot Kos ludje doorgedrongen en hebben dit stadje bezet. De vijand trok deels naar Schumladeels naar Parawadi terug. Onze voorposten, bestaande uit 2 eskadrons huzaren van het regement Alexander en uit eene afdee- ling van het regement Prins van Oranje, (het laatste zou juist de even- gemelde 2 eskadrons aflossen) stieten den ia julij op de vijandelijke, voorposten, drongen dezelve terug, en vervolgden ze tot aan het dorp Jassitepe, 10 wersten van Kosludje, waar de vijand versterking ontving en begon te vuren, terwijl eene sterke afdeeling van denzelven door een dal den regter vleugel der huzaren onbemerkt omtrok, en dien hard nekkig aanvieltrachtende denzelven af te snijden. De poging was vruchteloos, de huzaren sloten zich aan de hoofdmagt der voorposten en werden spoedig daarop door het regement huzaren Achtijrsk en 2 stuk ken geschut versterkt, waarop de vijand aangevallen en Op de vlugt ge dreven werd. Wij hebben 4 gekwetste officieren en 70 gesneuvelden en gekwetsten. Het verlies van den vijand is docr den krachtigen aan val onzer kavallerie en de juiste werking van ons geschut veel aanzien lijker geweest. Naar het zeggen der gevangenenbestond de vijande lijke afdeeling, welke in gevecht was, uit 8000 man. De gezamenlijke voorposten van den luitenant-generaal Rudiger, zoo wel kavallerie als infanterie hebben bevel ontvangenbij Kosludje staande te blijven en geene troepen verder dan tot het dorp Jassitepe vooruit te zenden. Den 14 julij is de 9de divisie infanterie naar Kosludje vertrok ken, en den 15 begeeft zich de keizer met het hoofdkwartier derwaarts; de troepen van het 7de korps zullen volgen. Volgens van den generaal Roth ontvangene berigtenis het 6de korps bij Hirsowa over de Dbnau gegaan en rukt over Rassowa, waar zijne voorposten zich den 11 julij bevonden, naar Silistria. De afdeeling on zer troepen, onder bevel van den luitenant-generaal Kornilowwelke Giurgewo belegert, heeft den 3 julij eenen sterken vijandelijken uitval op de meest voldoende wijze afgeslagen. De vijand had namelijk reeds den 2 julij eene aanzienlijke menigte ruiterij bij Rustschuk overgezet. Den dag daaraan viel hij met aooo ruiters, 4000 man infanterie en 7 stukken geschut onze voorposten op alle punten aan, en zocht dezelve te overvleugelen. Door den dapperen weerstand van de batailjons der regementen Ekatharinburg enTobolsk zoowel, als inzonderheid door de doelmatige operatien van de rijdende artillerieis de vijand tot de vlugt genoodzaakt, waarop hij door de kozakken en eene afdeeling van het regement dragonders Kitnbursk vervolgd werd. De vijand heeft in dit gevecht, behalve de weggevoerde gekwetsten, 80 man op de plaats ge kten. Wij hebben 10 gekwetsten en 20 doode of geblesseerde paar den gehad." AUGSBURG den 29 julij. Men heeft, sedert eenigen tijd, veel gesproken van bewegingen welke in het koningrijk Napels plaats ge had hebben, en gezegd, dat dezelve ten doel hadden, eene omwente ling aldaar te bewerken. Het blijkt thansdat die berigten zeer ver groot zijn. Het is waar, dat er in de provincie Salerno eenige oproeri- gen zich vertoond hebben doch derzelver getal was zeer gering. Bo vendien zijn dezelve, door de krachtdadige maatrelen der regering, spoe dig uiteengedreven, of heeft men zich van dezelve meester gemaakt. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 29 julij. De laatste berigten alhier uit Lissabon ont vangen schilderen den toestand dier hoofdstad steeds met de zwartste kleuren af. De hoofdmiddelen van welke dom Miguel zich bedient om gelden te krijgen, zijn gijzeling en verbeurdverklaringen. De ver volgingen gaan sterker dan immer voort. Het getal der personenwelke om allerlei redenen het land verlaten is onnoemelijk. Velen hadden gehoopt, dat, zoodra dom Miguel eens tot koning was uitgeroepen, de gewelddadige middelen, door hem gebezigd, zouden ophoudendoch het tegendeel blijkt thans. Volgens het berigt van een persoonwelke den f5 julij Lissabon heeft verlaten, wordt het getal dergenen, welke ge vangen zitten, op eenige duizenden begroot, waarvan eerstdaags eene aanmerkelijke menigte naar Afrika zal vervoerd worden. Onder de plaatsen, welke zich met Oporto voor dom Pedro hadden ver klaard, telt men ook Almeida. Uit de rapporten van den generaal, die namens dom Miguel deze plaats belegert, zou deze stad eerstdaags ge noodzaakt zijn zich te moeten overgeven, en wel voornamelijk, omdat een gedeelte der bezetting en der bevolking zich voor dom Miguel Zou hebben verklaard. The Courrier neemtuit de officiële courant van Lissabon, eenen brief tït Angra (hoofdstad van Tercerra een der Asorische eilanden) over volgens welken door eenige ingezetenen dier stad aan het bestuur was verzocht gewordenom op dat eiland de drie standen bijeen te doen ko menten einde ook aldaar dom Miguel tot onbeperkt koning uit te doen roepen. Doch vóór dat het bestuur van de begeerte dier inwoners on- derrigt was, zouden reeds duizende inwoners dom Miguel tot koning hebben uitgeroepenen het bestuur van den onnoodigen last bevrijd hebben om de bijeenkomst van de staten te bewerkstelligen. Er z'ijn door den gouverneur-generaal van het eiland Madera den 22 junijin de stad Funchaltwee proclamatien uitgevaardigd. De eene Is gerlgt aan de ingezetenen de andere aan de krijgslieden. In dezelve betuigt de gouverneur, Joaó Lucio Travassos Valdez, dat hij aan dom Pedro ten sterkste verkleefd is en geenen anderen, dan dien monarch als souverein kan erkennen zonder een verrader te zijn verklarende verder zijn zwaardhetwelk hij menigmaal voor de verdediging van het vaderland heeft uitgetogen tot handhaving der regtvaardige zaak van dien vorst, des noods, te zullen gebruiken. Intusschen heeft hij eenen hevige n tegenstand in de geestelijkheid gevondenzoodat hij tegen de door haar opgeruide menigte geweld heeft moeten bezigen. Den 2 ju- ijj is het tot een gevecht gekomen waarin de gouverneur de overhand heeft behouden en de aanhangers van dom Miguel bedwongen zijn. Men weet, dat de nieuwe koning van Portugal eene expeditie tegen de' ei land doet uitrusten. Gisteren heeft de bekwame Green zijne 69ste luchtreis onderno men. In plaats van zich in een schuitje of mand te begeven, heeft hij een klein paard (ponyj bestegente dien einde gedresseerd en met rie men aan de touwen der ballon gehecht. In het eerste oogenblik der opstijging betoonde het paardje zich zeer schichtig en spartelde geweldig, zoodat men ten hoogste beducht voor den ruiter was. Doch allengs be daarde hetzelveen de heer Green is behouden op een grooten afstand van Londen, in het graafschap Kent nedergekomen. FRANKRIJK. PARIJS den 1 augustus. De kamer van afgevaardigden heeft dezer dagen het geheel van het budget der uitgaven van het ministerie van financiermet 299 tegen 28 stemmen, aangenomen; thans is dat der ontvangsten, bedragende 986 millioen, begonnen. [Ook dit is den a dezer met eene groote meerderheid aangenomen.] Bij voortduring misbruiken sommige bisschoppen hunnen invloed op het publiek, door, in hunne zoogenaamde herderlijke brioveneen geest van opstand aan te stokenten einde de zwakke gemoederen ta misleiden en de driften op te wekken, ter zake van de laatste konink lijke ordonnantiën op het publieke onderwijs. De minister van binnen- landsche zaken heeft echter dezer dagen wederom stellige gezindheden be toond om deze ordonnantiën met kracht te blijven handhavendaarvan alle verantwoordelijkheid op zich nemende. Het dagblad van het departement van het Noorden wederspreekt op eene vrij stellige wijze de jammerkreetdoor sommige dagbladen aan geheven als of de graan.oogst door de stortregens was mislukt. Er waren misschien kantons waar het wat.slecht gesteld was; maar was die niet alle jaren het geval Over 't algemeen is de oogst goed en over vloedig en dit is voldoende om de ongegronde vrees te doen verdwij nen welke (volgens dat blad) niet dan door kwalijkgezinde specula- teurs kon zijn uitgestrooid. NEDERLANDEN. ANTWERPEN den 3 augustus. De assurantie-compagnie Secur/tat alhier heeft eene som van 2615 gulden, als gratificatie, geschonken aan den braven kapitein Langetheevan den IVillem de Eersteen aan de ka- pergastendie met hem het schip behouden in het vaderland hebben te rug gebragt. Zie ons No. 92). De prijs-kapitein, zekere Smith van Philadelphia, zit hier gevangen. Alhier staat een Handels-Instituut te worden opgerigtdeze loil- ter partikuliere onderneming moet strekken om jonge lieden, op eene allezins doelmatige wijze, tot den koophandel op te leiden, eene zaak die, hoewel eenig in hare soort, niet minder belangrijk kan worden ge acht, daar de nationale welvaart op handel rust en deze met kennis èh wetenschap moet gepaard gaan. GRONINGEN den 30 julijHeden trof deze hoogeschool wederom een groote slag door het afsterven van deu hoogeerwaardigen hooggeleer den Eelco Tingadoctor en professor in de godgeleerdheidwelkevart het jaar 1799 tot 1804, aan de hoogeschool te Franeker, en van dieh tijd tot nu toe aan de hoogeschool hier ter stede gevestigddoor het vor men van eene menigte jongelingen, het Vaderland en de Christelijke kerk aan zich heeft verpligt. AMSTERDAM den 2 augustus. Van Hamburg wordt, van den 2& julij, gemeld, dat, ten gevolge eener overeenkomst tusschen de Neder- landsche en Zweedsch-Noorweegsche regeringen, de oorlogschepen dier beide mogendheden wederkeerig derzelver koopvaarders in de Middel- landsche Zee en den Archipel bescherming zullen verleenen. 's GRAVENHAGE den 2 augustus. De tiende verjaardag van prins Alexandertweeden zoon van Z. K. H. den Prins van Oranje, is heden alhier met meer dan gewone plegtigheid gevierd geworden, en is de jon ge Prins tevensin tegenwoordigheid van den algemeenen staf, door Z. M. den Koning tot den rang van kolonel verheven geworden; Brieven uit Suriname van de eerste helft der maand junijmelden, dat de commissie van Z. Exc. den commissaris-generaal van den Bosch ten einde spoedde, en dat Zijn H. Ed, Gestr. voornemens was, benevens de heer Guljéin het begin der maand augustus de terugreis naar het vaderland aan te nemen. ZEE-TIJDINGEN AMSTERDAM den 3 augustus. Te Suriname is Zr. Ms. schip de Courier, en te Teneriffe is de Sumatra aangekomen, beide van Vlissingen het laatste is naar Afrika gezeild. De Pelikaan is te Hellevoetsluis gearriveerd. VLISSINGEN den 5 augustus. Eergisteren zijn alhier ter reede ge komen de Goede Hoopkapt. J. E. Kwakenburg van Riga naar Brus sel met houtwaren en Petronellakapt. N. J. Jacobsvan Noorwegen naar Ostende gedestineerdmet timmerhout. Vootis zijn sedert eergisteren voor Antwerpen bestemdalhier ter reede gekomen Jacobakapt, E. H. de Jonge, en Hendrika, kapt. T. T. Harding beide van Liverpoolmet klipzout en katoen; de Hrouv Annakapt. II. K. Wijkmeijervan Huil, met manufacturen; the Nilekapt. Chr. Ober, van de Havannah, laatst van Cowesmet koffij en suiker, moec quarantaine houden; Annakapt. E. Vini Milora, van Girgente met olie en kamfer; North Pointkapt. W. R. Pattor, van de Havannah, met suiker en koffijmoet quarantaine houden Coquetkapt. T. Cowans, van Nieuw-IJork met potaschle Cezarkapt. P. Lagree van Maya- goiremet suiker en koffij fAimable Societikapt. F. Guillonvan Nantesmet katoen; de Jonge Sophiakapt. J. F. Muysvan Londen, met stukgoederen; Carolinekapt. L. Soupat, van Havre-de-Gracemee tabak en wijn. Het schip Zephyrkapt. S. Nielsen is door contrarie-wind uit zee teruggekomen. VERE den 5 augustus. Gisteren zijn alhier ter reede gekomenhet Pruissisch schip Dianakapt. J. J. Zoonow, V3n Libau naar Rotterdam, met garsten de Nederlandsche tjalk De/iakapt. A. P. Eklcelvan Rotterdam naar Sonthamton gedestineerd, met raapzaad en lijnzaad; de laatstgemelde als bijlegger.

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1