N". 94. MIDDELBURGSCHE COURAN Dingsdag NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCIILAND. FRANKFORT tien 30 julij. Men meldde den 13 jnlij uit Bucharest, datvolgens bijzondere berigten uit Galacz welker waarheid even wel nog zeer te betwijfelen scheen, in den omtrek van Bazardschik een gevecht tusschen de voorhoede der Russische armee, en eene afdeeling van Ilussien.had plaats gehad, hetwelk ten nadeele der Rus sen was uitgevallen, en een bevel tot het optrekken der garden tenge volge had gehad. Dit berigt verdient echter nog grootelijks nadere be vestiging. In Wallachije zijn door de Russen 180,000 voeders hooi geëischt en zestien duizt^d menschen naar den Dona gezondenoin er hooi te maken. De Boijaren hebben verklaardde gevraagde krijgs-contributie van tien millioen niet te kunnen bijeenbrengen en daarop zou Rusland voorgeslagen hebben dit geld voor te schietenvoor den tijd van zes tien jaren, met behoorlijken intrest en aflossing. Moldavië moet zes tien duizend stuks ossen leveren, en Wallachije omtrent vier duizend stuks. De intendant-generaal graaf Pahlen heeft beloofd de helft van elke leverratie, in klinkende munt, te zullen betalen. Omtrent de pest, wellre in Wallachije is uitgebroken, meldende Oostenrijksche bladen het navolgende uit Bucharest, van den julij: Ondanks de gestrenge, maatregelen der overhedenverbreidt de pest zich meer en meer in de omliggende dorpen en districten. Omtrent 300 gezinnen zijn in bijzondere lazaretten gebragt en even zoo veel bevin den zich in de stad onder een gestreng toezigt. Op bijzonder bevel van den keizer van Rusland, zijn niet alleen alle de regtbanken in Bu charest gesloten, maar alle vergaderingen en plegtighedenwelke eene aanzienelijke volks.vereeniging kunnen te weeg brengen verboden." Het behoeft geen betoogdat deze ziekte een aanmerkelijk bezwaar bij het voortzetten der Russische krijgsverrigtingen kan opleveren. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 30 julij. Het parlement is tot den 28 augustus ge- prorogeerd. De aanspraak betreft in de voornaamste plaats de buiten- landsche aangelegenhedenen wel Turkije en Portugal. Ten aanzien van Turkije leest men in dezelve in substantie: óroot- Brittanje erlangt steeds van alle mogendheden bewijzen van derzelver vriendschappelijke gezindheden. Z. M. heelt mèt leedwezen vernomen dat de keizer van Rusland, om redenen, geheel onafhankelijk van het traktaat van 1827, zich genoodzaakt heeft gezien, om den oorlog aan Turkije te verklaren, en dat de vijandelijkheden dien ten gevolge zijn uitgebroken. Z. M. zal geene pogingen van minzame tusschenkomst spa ren ten einde den vrede te herstellen. Intusschen blijven de mogendhe den gezind, om het traktaat van Londen uit te voeren, en de keizer van Rusland heeft ten dien einde afgezien van zijn regtom zich ook als oorlogvoerenden monarchop de Middellandsche-zee te doen gel den. Z. M. heeft alzoo de bijzondere inscructienaan zijnen vlootvoogd in die wateren gezonden, strekkende om vijandelijkheden tegen de Ver hevene Porto te plegeningetrokken. De koning heeft almede met leedwezen vernomen, dat hij zich inde hoop, welke Z. M. voedde dat de genomene maatregelen voor het be stuur van Portugaltot dat de keizer van Brazilië zijnen afstand van de Portugesche kroon zoude hebben vplbragtdaar te lande rust en vrede zouden stichten, bedrogen heeft gevonden, en dat aldaar, in weerwil van Zr. Ms. ernstige vertogen, gebeurtenissen hebben plaatsgehad, wel ke hoogstdenzelven hebben genoodzaakt, om, even als de verdere mo gendheden van Europazijnen vertegenwoordiger terug te roepen. Z. M. vertrouwt echter op de wijsheid van het hoofd van het geslacht van Bra- ganza 111 het beramen van zoodanige middelen, als best kunnen strek ken tot instaudhouding van de belangen en de eer van dat geslacht, en ter vestiging van de rust en den vrede in die rijken over welke het zelve geslacht regeert." Ten aanzien van den binnenlandschen toestand wenscht Z. M. het par lement geluk met het weder aangroeijen der openbare inkomstenver zekert de koning, dat de commissie van financien zal voortgaan met het onderzoek van de beste middelenten einde den staat zoo veel te ont lasten als de waardigheid van de kroon en de zekerheid van het rijk dit zullen toelaten, en meent Z. M. dat, met de tegenwoordige graan wetten, in de behoeften, voortspruitende uit een ongunstigen oogst, «al kunnen worden voorzienen alzoo aller belangen worden over- eengebragt. Omtrent Ierland wordt in de aanspraak niets gemeld. Het is waar, dat binnen korten tijd onverwachts eenige troepen derwaarts zijn gezon den, doch de ministeriëlen verzekeren alsnudat van daar een gelijk ■bedrag zal terug keeren, of naar de kolomen vertrekken. Intusschen wordt stellig gemeld, dat de marquis van Anglesey, de tegenwoordige onder-koningernstig aanhoudtdat men voor het begin eener nieuwe parlementaire zitting iets zal beramen't welk de opgewonden gemoede- ■ren kan bedaren. Ten aanzien van de aanspraak wordt in 't algemeen aangemerkt, dat de opstellers, geleerd door de ondervinding, voorzigtiger zijn geweest, dan wel te voren zich hebben gewacht te spreken van onaangename voorvallen als de slag van Navarino, en het ditmaal niet noodig hebben geoordeeld, om de Verhevene Porte als eene oude geallieerde te doen voorkomen. Ten aanzien van de minzame tusschenkomst wordt aange merkt: „Zoodra de Russen eenmaal Konstantinopel zullen hebben be reikt, zal eene minzame uitnoodiging, om die stad weder te ontruimen, voorzeker geen nadeel doenof dezelve echter aan het oogmerk zal be antwoorden laten wij ter beslissing over aan die vrienden van het mi nisterie, welke in den beginne zoo hevig tegen Rusland hebben uit gevaren." De ministeriëlen vermeenen zich wegens de aankondiging, dat de kei zer van Rusland zich als eene neutrale mogendheid op de Middelland sche-zee aanmerkt, te mogen verheugen, en verzekeren ditmaal, dat Z. M. in den beginne zijnen admiraal stellige bevelen had gezonden om door de Dardanellen henen te breken en Konstantinopel ook van den zeekant aan te tasten, maar dezelve, op het aanhouden van Frankrijk en Engeland, weder heeft terug genomen. Intusschen is de vraag, waarom in dat geval de Russische zecmngt in die wateren zoo aanmer- ZEGELF.X den 5 Augustus, kei ijk wordt versterktnoch niet beantwoord. De schependerwaarts bestemd, zijn dezer dagen op de hoogte van de Hoofden gezien, west waarts stevenende. Tot nog toe is van de Britsche zijde geene ver sterking van scheepsmagt naar de Middellandsche-zee gezonden. 1 en aanzien van Portugal is de aanspraak mede zeer voorzigtig opge steld, ten einde zich ten allen tijde naar de gebeurtenissen te kunnen schikken. Intusschen willen de ministeriëlen hebben opgemerkt, dat Groot-Brittanje keizer dom Pedro steeds als het hoofd, van het ges'lacht van Braganza aanmerkt, en als den wettigen koning van Portugal. Men is vol vrees dat ook Madera weldra voor dom Miguel zal moeten bukken. FRANKRRK. PARIJS den 1 augustus. Eergisteren heeft de graaf Maison, pair van Frankrijk en luit.-generaaleene bijzondere audiëntie bij den koning ge had. Overmofgen vertrekt gemelde generaal naar Toulon, om het bevel over de expeditie naar Morea op zich te nemen. NEDERLANDEN. GENT den 2 augustus. Z. M. heeft den heer Jacob Delbaere benoemd tot inspecteur der domeinen voor Oost- en West-VlaanderenZeeland en Antwerpen ter residentie van Gent. Uit Terneuzen onvangen wij tijdingdat men aldaar eergisteren en gisteren twee hevige zee-tijen heeft gehad waardoor het water over de dijken is gespoeld en eenige schade aan de kleine sluis is toegebragt men werkt aan derzelver herstelling. Voorleden dingsdag zijn door het onweder twee huizen in het dorp Herzeele bijna geheel vernield eene vrouw, aan hare deur staande is door den bliksem aan het hoofd getroffen en van het leven beroofd. 's GRAVENHAGE den 1 augustus. Men wacht ook eerlang bij Zr. Ms. zeemagt eene bevordering van officieren. Morgen zal, naar men verneemt, prins Alexandertweede zoon van Z. K. H. den Prins van Oranjeals kolonel op de parade worden gepresenteerd. ZEE-Ï IJ DINGEN. VLISSINGEN den 2 augustusHeden is van onze reede naar zee gezeild le Sans Reposkapt. C. Pethers, van Brussel naar Londen ge- destineerd met stukgoederen. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen, en sedert gisteren van onze reede naar zee gezeild De twee Gebroederskapt. H. Drewsen Catharine Josephinekapt. P. J. Muntendam, beide naar Leithmet boomschors; IVilliam Henrj kapt. W. Jenkens, naar Gothenburg Fahrsund Haabkapt. J. Jonassen, en Magdalena, kapt. H. Maasbeide naar de Oostzee Abraham, kapt. II. Baichen, naar ChristiaanzandSareta Rosa, kapt. H. Bazile, en ACasiërokapt. J. Condatierebeide naar Noorwegenen DVnionkapt. J. Rickmersop avontuur, alle zeven met ballast; Finisterrekapt. B. Ie Corsonnois, naar Petersburgmet potaarde; the Blossomkapt. P. Falla? naar Guernseymet tarweFanchonkapt. H. Niemannaar de Oost zee met ballast de Hoopkapt. H. H. Borkernaar Fitsroyde Jonge Isabellekapt. H. B. Drendnaar Leithen le Sans Repos kapt. C. Pe thers, naar Londen, alle drie met boomschors; Zephyrkapt. P. Niel- sen naar Mallaga met ballast; de Vriendschapkapt. F. Jurgens, naar Bremen, met glas en spijkers; rHirondelle, kapt. J. Willaert, naar Bil boa, met lijnwaat; die Hojfnung, kapt. P. Langhinrichnaar de Oostzee, met ballast; Carolinekapt. J. Steward, naar Londen, met boomschors; Minervakapt. P. Flindt, naar Rostock met ballast. Voorts zijn, van den 29 julij tot heden, voor Antwerpen bestemd, alhier ter reede gekomen De Vrouw Catharinakapt. J. B. Albersvan Koningsbergenmet tarwe Friheden kapt. P. Stibolt, van Nerva, met houtwaren; la Vierge Marie kapt. S. Teckles Hobma, van Messina, met fruit; Carl Iieinrichkapt. P. G. Burmeister en Johanna kVilhelminakapt. A. W. Durr, beide van Riga, met rogge; the Eight Sons, kapt. C. Fyng, van de Havannah met koffij en suiker, moet quarantaine houden Guillaumekapt. W. de Ruiter, van Santos, met suiker; de Vrouw Catharinakapt. A. H. Schu ring, van Liverpoolmet klipzout; Eduard, kapt. H. C. Mas, van Straalsund, met tarwe; Norkse Klippen kapt. H. K. Pedersenvan Noor wegen, met houtwaren; de Mariakapt. P. E. Boer, van Liverpool, met klipzoutde Mariakapt. J. Boyervan Sundswallmet hout waren. BESTUREN en ADMINISTRAT1EN. OPENBARE VERKOOPING OP 's RIJKS WERVEN TE VLISSINGEN. De VICE-ADMIRAALDirecteur en Kommandant der Marine in het Hoofd-Departement van de Scheldeis voornemensop Vrijdag den 15 Augustus aanstaande, aanvangende des voormiddags ten tien uren, op *s Rijks Werven te Vlissingenin het openbaar te verkoopen Eene partij Eiken en Dennen SCHALEN, voortkomende van gezaag de Houtwaren, BRANDHOUT, MOT en SPAANDERS; welke Goe deren ten dage der Verkooping en daags te vorenop de gemelde Werven, voor de gegadigden ter bezigtiging zullen liggen. Vlissingen, den 30 Julij 1828. De Vice-AdmiraalDirecteur en Kom mandant voornoemd O. W. G O B I U S. ADVERTENTIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad GOES verwitti gen bij deze, dat de gewone JAARMARKT binnen dezelve Stad, in plaats van den 23 Augustus eerstkomende, zoo als bij advertentie van den ia dezer abusivelijk is bepaald, zal beginnen den 16 dier maand, en mitsdien eindigende den 30 daaraanvolgende. Dat op dezelve geene Kwakzalvers Horoskooptrekkers en dergelijke toegelaten en alle Draaiborden Dobbelspelen Rijfelaars en Bedelaars geweerd zullen worden. Dat de aanvragen om Plaatsen, vrachtvrij zullen moeten worden in-

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1