N". 89. MIDDELBURGSGHE COURANT. Donderdag ZEG tttyg den 24 Julij. NJE UTFSTIJDING EN; DUITSCIILAND. FRANKFORT den 19 ju tij. Een Russisch legerberigt, gedagteekend uit het hoofdkwartier bij Karassu den 5 julij, behelst het volgende: De grootvorst Michael is den 3 julij in de legerplaats van Z. M. den keizer aangekomen. Z. K. H. was met de orde van St. George ver- sierd hoogstdcnzelven verleend voor het veroveren der vesting Braïlow 978 kanonnen bevonden zich op de wallen dezer stad, welke met voor raad voor eenige jaren voorzien was; de vesting en de citadel zijn in den besten staat. Met inbegrip van het garnizoen van 12,000 man en der gewapende burgerstelde deze stad 20,000 inwoners. De eigenlijke belegering van Braïlow heeft 25 dagen geduurd. Ons verlies aan gesneuvelden en gekwetsten heeft 3000 man bedragen. Het gróótste gedeelte der gekwetsten keert reeds naar de armee terug. Door de verovering van Braïlow is de gemeenschap van Rusland met Moldavië en Wallachije aanmerkelijk bevorderd; terwijl daardoor tevens de scheep vaart op het benedenste gedeelte van de Donau geopendde bazis on zer verdere operatien vastgestelden de armee met het belegerings-korps versterkt is. Het pde legerkorps onder den generaal Woinoff is thans zoo ver aan gerukt, dat het hoofdkwartier den 6 julij, bij het aanbreken van den dag, Karassu zal verlaten om (wegens het gebrek aan water in de door te trekkene landstreek) in geforceerde marschen op Bazawshik aan te rukken. De Russische höofd-armeewelke derwaarts trektbestaat (met inbegrip van het 7de legerkorps) uit 54 bataillons, 48 eskadrons, 6 re- geinenten kozakken en meer dan 250 stukken geschut. Gedurende het verblijf des hoofd-kwartiers bij Karassu is ook de on metelijke treifi van niet ossen bespannen proviand-wagens 'aangekomen, welke uit Prtdolie de armee navolgen, en buitendien is nog een aanzien lijke voorraad van Odessa ter zee over Kusrendje gekomen. De soldaten hebben derhalve aan niets gebrek. Daarbij is het weder tot- dus verre ever 't algemeen zeer gunstig geweest; door onwederswelke er sedert 8 dagen menigvuldig geweest zijnis de hitte merkelijk verminderd. Er zijn dus gelukkiger wijze zeer weinig zieken bij het leger." Uit Bucharcst wordt van den 23 junij gemeld: De generaal Roth isna het overwinnen van alle plaatselijke inoeijelijkheden bij Oltenitza met zijne armoe van 40,000 man over de Donau gegaan. Silistria en Giurgewo zijn reeds berend." Van het Russisch leger, dat onder den generaal Paskewitseh Uit Perzie tegen Turkije is opgerukt, heeft men tot dus verre geene ofii- éfele berigten; doch den 30 junij liep te Odessa het gerucht, dat het zelve, in Aziatisch Turkije, do steden Bajasid, Kars en Ackhalzik in genomen heeft. De admiraal de Rigny heeft aan den Nederlandschen gezant be- rigt gezonden, dat de ambassadeurs van Engeland en Frankrijk niet naar Komtantinopcl zwtlen terug keeren tenzij de Porte de bepalingen van het traktaat van 6 jnlij 1827 vooraf aanneme. Men beweert, dat'de tólk der Porte heeft te verstaan gegeven, dat, wanneer de gezanten te rugkeerden, de Porte waarschijnlijk alles zou inwilligen, wat bij dit traktaat bepaald is. FRANKRIJK. PARIJS den 19 julij. Den 14 heeft de minister van het openbaar onderwijs, grootmeester van de universiteit en waarnemende de fuuctiën van rector van de akadeinie alhier, op eene plegtige'wijsgeïnstalleerd de comités voor deze stad, opgerigt bij art. 2 van de koninklijke or donnantie van den 21 april Ui, om te waken over hét lager onderwijs en hetzelve aan te moedigen. De Portugesche gezant te Madrid heeft tegen het gouvernement van dom Miguel een protest opgemaakt, en verklaard, als de vertegen woordiger van dom Pedro bij het Spaansche hof te blijven. Partikulicre brieven, heden alhier ontvangen, melden, dat de pa- ltetboot, op welke zich de van Porto vlugtende constitutionele gene raals PalmellnSaldanha en anderen bevondendoor slecht weder ver- pligt is geworden te Corogna, in Spanje, binnen te loopendoch dat men nog niet wist waartoe het Spaansch gouvernement ten hunnen op- zigte zou besluiten. Dezelfde brieven berigtendat 4,500 man van het Portugesche constitutionele leger, door dat van Miguel vervolgd, op Spaanschen bodem (in Gallicie) gevlugt zijnde, door het Spaansch gou vernement zijn ontwapenddoch dat hun door hetzelve eene maand rfoldij en levensmiddelen is toegestaanmet kennisgeving dat zij het besluit, hetwelk het Portugeesch gouvernement nopens hun lot zoude nemen, konden blijven afwachten. Eene vrouw te Marseille, welke zeven kinderen hadheeft het verschrikkelijke lot getroffen alle 'aan de kinderpokken te zien sterven na de weldaad der koepok-inenting volstandig te hebben afgewezen. De ongelukkige isdoor overmaat van smartkrankzinnig geworden. Welk eene les voor ouders NEDERLANDEN. BRUSSEL den 18 julij. Het dagblad van Luxemburg meldt, dat 4e zwarigheden tusschen de hoven der Nederlanden en van Rome, be trekkelijk de uitvoering van het concordaat opgeheven zijnen dat de bisschop van Trïer van den Paus last heeft ontvangen om mede te werkért tot het regelen dezer- zaak. GROESBEEK (provincie Gelderland) den 19 julij. In den af- geloopen nacht heeft ons dorp een droevig ongeluk getroffen. Om streeks half twaalf uren sloeg de bliksem in het huis van hamert La- merts. De brand, hierdoor ontstaanwas zoo hevig en deelde zich zoo spoedig mede, dat het gemelde huisbenevens twaalf andere woningen, in een uur tijdsin de asch gelegd werden. Door deze ramp zijn acht tien huisgezinnen van huisvesting en goederen beroofd en in de diep- stc armoede-gedompeld. Wij,kunnen, voor alsnog de_ schade niet opge ven zoo veel weten wijdat Êi zeer aanmerkelijk is. Slechts acht huizen waren in de brand-wgarborg-maatschappijte Amsterdam, ver- Z6k6rd* •s GRAVENHAGE den .1.7 julij. Eenige dagen geleden Is dé gene- raal-majoor Veryccrdoor her gouvernement ragt eene bijzondere zen ding-bij. .het centraal bestuur van Guatiinala, in Zuid-Ametikabelast, van hier afgereisd. I11 de maand september aanstaande Zulleh ééne divisie infanterie, ééne brigade knvalerie en twee batterijen veld- en rijdende artillerie» in de nabijheid van Zeist, provincie Utrecht, kamperen. Z. E» It. Prins Frederikcgmmissaris-generaal van oorlog, zal de manoeuvres be sturen. Onder hoogstdenzelven zal de luitenant-generaal Gort Hejligcrt het opperbevel voeren. Donderdag ll. hield de commissie van weldadigheid ftlhtcr hare tiende algemeene vergadering, bij welke zij het genoegen had, het Voor zitterschap door Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden zelveu te ziell waargenomen. De jaarlijksche verslagen, op die Vergadering tiitgebragt, zullen vol gens gewoontein het tijdschrift der maatschappijde Vriend dei Fit* derlandsaan het publiek worden kenbaar gemaakt, en daarenboven, ftf- zonderlijk gedruktaan de sub-commissien worden rondgedeeld. BESTUREN eat ADMINISTRATIEN. NOTIFICATIE. De GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND, brcilgt bij dCtö ter kennisse der belanghebbendendat door Zijne Exc. den Heer Opper-. Jagermeester van Zijne Majesteit, Opper-Houtvester voor de Noordelijkö Provinciën met overleg van Hun Ed. Gr. Achtbare de Gedepilteerdd Staten, is bepaald: dat de Jagc op Ganzen Benden en fVatersnippeü lil die Provincie zal geopend zijn op den 1 Augustus aanstaande; met dieft verstande echter dat dezelve wat de publieke Jagt aanbelangtop het Waterlangs de Stranden en Oevers van Waterplassen en op lage moe- rossige Landen alleen geopend Wordt, en bepaaldelijk gesloten blijft ift en langs Bosschen, alsmede op Bouw- en Weilanden, tot het gewond Jagtveld behoorende. Zullende de opening van de Groote Jagt nader worden bekend gemaakt» Middelburg, den 21 Jnlij 1828. De Gouverneur voornoemd VAN VREDENBU11CH. Ter Provinciale Griffie van Zeeland is een COPIIST benoodigd die eene zeer goede hand schrijft en met het Bureau werk niet geheel onbekend is; adres met gefrankeerde Brieven aan den Griffier der Stateil» ADVERTENTIE. BURGEMEESTER cn WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG brengen bij deze ter kennisse van een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan dat op Maafl- dag dco 11 Augustus, in het Huis staande in den LangendeIftLett. II. No. 6 zal, .worden geopend eene Stedelijke School voor het Onderwijs in de Nederlandschc De CF.NTRALE DIRECTIE van WALCHEREN zal, onder nadere approbatie van liet Departement vari den Waterstaat, op Donderdag den 31 Julij aanstaande, in tegenwoordigheid van den Iloofd-Iligenieur in' de Provincie Zeeland, In hare gewone Vergaderkamer, te Middelburgs des voormiddags ten 10 11 ren publiek presenteren aan te besteden: De Leverantie der benoodigde Dijks-Materialen voor den aanstaan den Winter en de Dienst over 1829, bestaande in Draghouten Ijzer, Wormnagels, Brabandsch Rijs, Gaarden en Staken, Hol- landsch Rijs en Gaarden, Walchersche Staken, grof Stook- .en fijn Dubbelbandsch DekrietDoorniksche en Briksteen; alsmede het vletten van Steen uit de Stad Vlisslngen naar de Vijf Ambachten en fVestwatering. Zullende de Conditiën, acht dagen tevoren, ter lezing liggen ter ^Griffie van voornoemde Directieen nadere informntien te bekomen zijn ibij den Opper-Commies A. Dingmamte Middelburg. Middelburg, den 17 Julij 1828. De ONTVANGER der DOMEINEN van WALCHEREN adver-1 'teert, dat hij, als daartoe behoorlijk geautoriseerd, op Dingsdag den 29 .Julij 1828, in de Herberg te W1SSENKERKE bewoond door Frans- c'ooise, publiek, ten overstaan van den Heer Notaris van der Moervan Colijrisplaatzal presenteren aan te besteden: het doen van diverse Re- paratien, bestaande in TIMMER-, METSELWERK enz, aan twee Hofsteden"de éérste bewoond door A. A. Markusseen de tweede door A. Meulenbcrgin do Gemeente van Colv'nsp/aat. De Bestekken en Conditiën vgn gemelde Aanbesteding liggen tér la- Taal enz., bij welke tot Onderwijzer is aangesteld de Heer I'ietcr Leugen thans Onderwijzer te Scheveningen dat op deze School niet meer zullen worden toege- .laten dan zestig Leerlingen te weten: veertig van het Mannelijk cn twintig van 'het Vrouwelijk Geslacht. - Dat geene andere Kinderen tot het Onderwijs op deze School kunnen worden aan-, genomen, dan die, den vollen ouderdom van vijf jaren bereikt hebbende, hun èlfda jaar nog niet hebben volbragt, en die geboren zijn uit stemgeregtigdc Ingezetenen, hetzij van deze Stad of van andere Steden der Provincie of welker plaatsing ver langd wordt door Ouders, die zich kortelings binnen de Gemeente gevestigd hebben de, alleen wegens hun kortstondig verblijf in dezelve van het stemregt zijn uitgeslo ten of wel door Groot-Ouders of hun Verwanten, welke zelve tot het stemregt bevoegd zijncn dat de plaatsing van Leerlingen hij het begin van ieder vierendeel jaars zal geschieden. Dat voor het Onderwijs zijn bestemd zes uren op den MaandagDingsdag Donderdag en V rij dag te weten: twee des voormiddags, twee des namiddags en twee des avonds; terwijl des Woensdags en Zaturdags morgens gedurende twee trren zal worden School gehouden. Dat de Gelden voor het Onderwijs, daar onder begrepen alle de kosten voor Schoolboeken en verdere behoeftenzijn bepaald op twaalf Gulden per kwartaalwelke bij de plaatsing en vervolgens bij de In trede van ieder vierendeel jaars moeten betaald worden en dat voor de Kinderen welke in de School zullen worden opgenomen gedurende het tijdvak loopende vart den 11 Augustus tot den 3i DecemLpr 1828, eene som van zestien Gulden zal worden gevorderd van de zoodanigen, die voor den 1 November, en van acht Gul den voof dezulkendie na den 1 November geplaatst zullen zijn. En worden de Ouders welke verlangen hunne Kinderen op de gemelde School geplaats te zien hij deze uitgenoodigdzichtot dat einde aan te melden bij den Heer Mr. J. lie'tzSecretaris der Commissie, en zulks met opgave van de namen der Kinderen en verdere bijzonderheden hij invulling van biljetten van aangifte welke bij de Roekdrukkers de Erven J. C. Altorjfer tot den prijs van vijf Cents verkrijgbaar zijn gesteld. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 14 Julij 1828. Burgemeester en Wethouders voornoemd» B IJ L E V E L D. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtb. J. F. BIJLEVELDSecretaris.

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1