0Ê N\ 84. cl MIDDELBURGSCHE WÜ COURANT, Zaturdag jj*P| NIEUWSTIJDINGEN DUITSCI1LAND. FRANKFORT den 6 julijVolgens schrijven uit Zwitserland, schijnt liet met eene afdanking en ontbinding der in Nederlaodsche dienst zich bevindende Zwitsersche regementen ernst te zullen worden. Toen in 1814 de kapitulatien voor den tijd van 25 jaren gesloten werden, maakten de kantons het beding, dat zij ten allen tijde, wanneer zij in oorlog geraken mogten, hunne regementen terug zouden kunnen roe pen en daarentegen werdzoo het schijnt van den kant der Nederland- sche regering, in de kapitulatien een artikel gebragtbepalende, dat wanneer onvoorziene omstandigheden mogten doen besluiten om de re gementen voor den afloop der kapitulatien af te danken, in dat geval aan het regement een met den rang en diensttijd van elk in verhouding staande reforme-traktement zou bewilligd worden. Op grond van dit artikel nuschijnt de koning der Nederlanden te willen onderhandelen over eene ontbinding der in zijne dienst zich bevindende Zwitsersche regementen, daartoe, gelijk men uit Zwitserland schrijfteeniglijk be wogen door de behoefte om bezuinigingen in de staats-uitgaven te bren gen waarbij nog komtdat zoowel van den kant der natie als der na tionale troepende Zwitsersche regementen met leede oogen aange zien werden wegens hunne hoogere soldij en andere voorregten meer. Uit Bucharest schrijft men, dat de gouverneur-generaal graaf Pahlen eene contributie van drie millioen piasters gevraagd heeft, die door. middel van eene leening bijeen gebragt moet worden. Ook heeft bij leverantien voor eene armee van tachtig duizend man uitgeschreven en de gevlugte Bojaren doen aanmanen van terug te komen. Bij den zoogenaamden Rooden-Toren-Pas was een detachement kozakken aan gekomen. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 5 julij. Heden is er eene openbare vergadering ge houden van de inteekenaren en verdere vrienden .der onderneming van den gang onder de Theems. Vele aanzienlijke lieden waren daarbij te genwoordig, waaronder Z. K. H. de hertog van Cambridge en de her tog van Wellington, we'lke laatste aan dg vergadering het nut betoogde van dezen waarlijk grootschen arbeid, en voorstelde, om eene som van tweemaal honderd duizend ponden sterling tot voltooijing van dit werk bijeen te brengen en wel door middel van ob'ligatien. Dit plan werd goedgekeurd en dadelijk namen verscheidene personen voor aanzienlijke «ommen'deel aan deze leening. De tijding van de verkiezing van O'Connell te Clare tot lid van het parlement schijnt te voorbarig geweest te zijn en het bevestigt zich niet dat zijn mededinger, de heer Fitzgerald de zaak opgegeven zou hebben. Ondertusschen had O'Connell dingsdag avond zes stemmen meer dan zijne tegenpartijen woensdag en donderdag moest de verkiezing nog duren. De boerendie steeds gewoon waren in diergelijke omstandig heden den wil van hunne landeigenaars te volgen zijn ditmaal door de Katholieke geestelijkheid opgezet om zich niet aan hunne landheeren te storen, maar hunne stemmen aan den héér O'Connell te geven. Hierdoor is de band verbrojtcijdie tot nog toe steeds tusschen de bouwlieden en de grondeigenaars bestond. FRANKRIJK. PARIJS den 5 julij. Gisteren heeft de kamer der afgevaardigden hare beraadslagingen, over bet budjet voortgezet, bij welke gelegenheid de uitgaven van het ministerie van buitenlandsche zaken zijn goedge keurd echter met eene door de commissie voorgestelde vermindering van 300,000 fr. op den post'Van desZélft gëlieime uitgaven. Qnder' de personen, die.geroepen ZÜ" voor de commissie uit'de ka mer der gedeputeerden, welke met het onderzoek der klagten tegen,h^t gude ministerie belast isbehoort ook de hertog Van Reggiodoch de ze heeft zich bij geschrift verschoond van" aan dié uitnoodiging te Vol doen en is naar het land vertrokken. Verscheidene andere lieden, die hooge posten bekleedehhehbep insgelijks geweigerd voor die commis sie te verschijnenen zelfs zou een gedeputeerde de heer de Levi zich daaraan onttrokken hebben. Sonimigen schijnen te gelooven dat de commissie der kamer het regt tot het doen van zoodanig onderzoek niet heeft. Eergisteren is Z. K, H. de hertog van Bordeaux met zijnen gou verneur in dé militaire schoot van St. Cyr geweestwaar men den jon gen prins dd belooningen welke door sommige kweekelingen verdiend waren,,hóeft doen uitreiken. De beroemde scheikundige Cadet de Vaux is in den ouderdom van 85 jaren overleden, De dagbladen, die de Jezuiten to'egeda'an zijn, willen het doen voorkomen als of de kerk tegenwoordig in gevaar gebragt wordten als of zelfs reeds mensëhen om 'hun waar Katholiek geloof gehoond en mis handeld waren. Hunne kunstgrepen worden echter gelukkig door de andere nieuwspapieren aan den dag gebragt, eri hunne verontrustende be- rigten en tijdingen steeds gelogenstraft. Er zijn tijdingen van het Frausch eskader, dat voor Algiers ligt, ingekomen. liet schijnt, dat men onderhandelde, en, hoezeer dit niet spoedig voortging, hebben echter de kooplieden, hoopdat het verschil weldra vereffend worden zal. De havens van Egypte .en- die.van Morea blijven streng geblokkeerd. Van het eskader flat van Toulon .uitgeloopen is niet twee-en-dertig transport-schepen, heeft me" no8 geene. hetigreji.. NEDERLANDEN. feRUSSEL den 8 julij. Z- K. H. de.Prins.van Oranje bevindt zich, sedert eenige dagen, in,deze residentie. De regtbank van ..Leuven heeft, in hare teregtzitting van den 5 dezer, verklaard, dat de heer /User niet ontvankelijk is in zijne aanklagte wegens nadruk, en heeft deJieeren Ducpétiaux en Tarlier vrijgesproken. Dezelfde regtbank heeft meSé vrijgesproken dén heer Imbertgewe zen redacteur van den Maraudeurbeschuldigd van eene zekere klasse van ambtenaren te. hebben belasterd dopr in zijn dagblad eenige boer- terijen over de schraapzucht der'deurwaarder^ te'plaatsen. AMSTERDAM den 8 julij.Ten gevolge der traktaten met Brazilië, hebben Nederland Frankrijk EngelandPortugalde Hanzesteden en Pruissen aanzienlijke vöordëefón in hunnen handel bekomen, door eeiië vermindering van tolregten tot 15 in stede van 24 pet. Doch weldra den 12 Julij. zal noch gunst noch privilegie voor de eene natie boven de andere meel1 bestaan, want Denemarken, Zweden en Rusland zijn op het punt om soortgelijke traktaten aan te gaan. Alsdan blijven Spanje, Napels en Sardinië nog over, en zullen weldra volgen. Wat de Noord-Amerika nen betreft, dezen verlangen niets, ofschoon zij met Brazilië zeer uit gebreide betrekkingen hebben. De bank Franklinte Nieuw-IJork, heeft zich failliet verklaard} men vreesde dat dit door vijf of zes andere bankiershuizen zoude ge volgd worden. De heer Adamstegenwoordig president van Noord- Amerika, had, zoo men verzekert, eene aanzienlijke som aan die bank toevertrouwd. 's GRAVENHAGE den 8 julij. Z. M.willende regelen al wat be trekking heeft tot het slaan en verkoopen van geschiedkundige medailles •-ent- tot het bewaren van hare stempels, heeft een besluit genomen, waarbü onder anderen is bepaald geworden, dat er bij ieder der Rijks munten, te Utrecht en te Brussel, eene medaille-pers zal worden ge plaatst dat de geschiedkundige gedenkpenningenwelke aldaar met de stempels, aan den lande behoorendezullen zijn geslagen, algemeen ver krijgbaar zullen gesteld wordendat de minister van binnenlandsche za ken te dien einde zal zorg dragendat de zilveren en koperen pennin gen steeds te verkrijgen zuilen zijn in de hoofdstadde beide residen- tien, de steden waar hooge scholen gevestigd zijn en in de steden waar zich koninklijke akademien van beeldende kunsten bevingenterwijl de gouden medailles niet in voorraad zullen worden geslagen en niet anders dan op bijzondere aanvraag zullen worden vervaardigd; dat eindelijk bij 's Rijks munt te Utrecht eene behoorlijke bewaarplaats zal worden inge- rigt voor alle medailfe stempelstoebehoorende aan den lande. De heer T. .7. B. baron van Heeckeren van Brandsenburgwaradijn bij 's Rijks mnnt te Utrecht, is benoemd tot bewaarder van 's lands medaille-stem pels. Men houdt zich thans onledig met het beramen der noodige maat regelen ten einde zoodra mogelijk aan de bepalingen van dat besluit zal kunnen worden voldaan. Door Z. M. zijn benoemd: tot buitengewoon hoogleeraar bij de geneeskundige faculteit aan de hooge school te Leuven, de heer .7. A. Ie Roythans lector in de geneeskunde aldaar; tot gewoon hoogleeraar bij de de faculteit der wis- en natuurkundige wetenschippen te Utrecht, de heer Th. van Lidth de Jeude, thans buitengewoon hoogleeraar bij die zelfde faculteit. De alhier vrijdag 11. op eenen thermometer van Fahren'ieithan gende in een tuin tegen het N. O.waargenomen grootste hitte was," des namiddags ten 1 uur, 911 graad. Zaturdag was de hoogste stand van dien thermometer, des middags ten 12 uren, 90 graden. Laatstleden zaturdag is alhier overleden Franfoise Tiemeijwe duwe van Pierre André Caviet, geboren te Bern, in Zwitserland, dert 15 augustus 1715, en dus omtrent 113 jaren oud, nalatende twee kin deren waarvan de jongste is 60 jaren. Zij woondenaar hare eigene getuigenis, de belegering van Bergen-op-Zoomin den jare 1747, mee haren man bij. Tot korten tijd voor haar overlijden genoot zij eene zeer goede gezondheiden was zij in het volle bezit van hare geestvermo gens. Dagelijks wandelde zij door de stad/en ging hare bekenden be zoeken. In de laatste jaren van haar leven werden haardoor de wel dadigheid van aanzienlijke personenallerlei gemakken bezorgd. Haar vader is, volgens de verklaring in .der tijd door haar gedaan en nu door haar zoon bevestigd, oud geworden 105 jaren, en eén harer ooms, zijn de een broeder van haren vader, 112 jaren. NIJMEGEN den 8 julij. Door het ontzettend onweder van 5 dezer, vergezeld van aanhoudenden orkaan, met plasregen én "hagelslag, zijn op het naburig dorp Leeuwen onder de gemeente Wamel gelegeneen groqr 'aantal woningen aanmerkelijk beschadigd, en sommige, benevens vele schuren, ten eenenmnle ingestort, terwijl honderde zware opgaande hoo rnen ontworteld of verbroken zijn doch dit alles is op verre na niet te vergelijken met de buitengewoon groote verliezen aan de veldvruchten veroorzaakt, welke voor een groot gedeelte als geheel verloren kunnen beschouwd worden. In de andere naburige gemeenten is de schade min der en hier fin de stad) van geen belang geweest. DORDRECHT den 9 julij. Het onweder van gepasseerden zaturdag heeft zich over verscheidene provinciën uitgebreiden hier en daar scha den aangerigt. Inzonderheid echter zijn eenige gemeenten in het land vanAltena, te weteuUitwijk, Rijswijk, Giessen, Andel en Veen, alsmede het aan den overkant der Maas in den Bommeler-waard gelegen Pouderooijener zeer door geteisterd. In die gemeenten is, namelijk, het onweder niet slechts van zware stortregens en van eenen geweldigen wind, maar ook van ongemeen zwaren hagel vergezeld gegaan, waar door eene menigte te veld staande gewassen geheel en al vernield, eene. menigte glazen gebrokenqn andere schaden, die te zamen op meer dan f 60,000 begroot wordenaangerigt zijn Het was daarbijofschoon nog bp Jen vollen dag, op vele plaatsen zoo duister, dat menschen die zich onder weg bevonden, elkander vasthouden en geleiden moesten om niet in de slpoten en andere waters te loópengelijk ook op vele plaat sen in de huizen licht ontstoken moest worden. In den polder van Em- mikhoven is mede veel hagel, maar minder zwaar, gevallen. Te Go-, rinchem, te Werkendam, aan den Nieuwen Dijk, tè *s Hertogenbosch en op vele andereplaatsen, schijnt het zich bij stortregens en zwaren wind bepaald te hebbenen hoort men meestal maar van schade aan en kele huizen en boomen. MIDDELBURG den 11 julij. Den 7 dezer is te Parijs, per tele graaf, de tijding aangebragt, dat dom Miguel door de cortes, op den 25 junijtot koning van Portugal is geproclameerd, onder den naam van Miguel I. De eerste tijdingen van Lissabon zullen voorzeker het ver trek der onderscheidene ambassadeurs vermelden. Partikuliere brieven berigten dat de marquis de Palmella alsook de generaals Saldanha en Villaflor, onlangs van Portsmouth vertrokken, gelnkkiglijk den 21 te Porto zijn aangekomenhetgeen voorzeker den moed der constitutione- lea zal opwakkeren. Van Brussel, den to, schrijft men, dat de heer Reyphins, zeef geacht lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaalis overleden. Te Suriname is gearriveerd Zr. Ms. oorlogs-korvet de Panther, kapt.-!ii it. Ru isvan Cura^ao, aan boord hebbende 7. Exc. den gouver. ntnr-géircrSa! Cintètafi?.

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1