N°. 83. MIDDELBUPiGSGIlE COURANT. \r\ /c fe\ZEC£Lï^A, Donderdag den 10 Julij. A7i? UTFSTIJDINGEN. groot-brittanje. NEDERLANDEN. ZEE-TIJDINGEN. -*Z>r i'>;. D U I T S C II L A N D. Beu LIJN don 2 -julij. Volgens de laatste regtstreeksche berigten uit het Russisch leger, heeft de kolonel Bibikow, adjudant van den grootvorst Michael den" 20 der vorige maand aan Z. M. den keizer in het hoofdkwartier hij 'den ouden wal van Trajanus de sleutels van Braïlow gebragtwelke vesting overgegaan is ten gevolge van een wa. penstilstand door den grootvorst aan haar garnizoen ingewilligd. Deze tijding moet den keizer des te aangenamer geweest zijndaar hij daags te voren berigt ontvangen had van eene mislukte bestorming dier plaats waarvan de omstandigheden hierop nederkomen: Toen de belegering zoover gevorderd wasdat er alleen overbleef om bres te schieten, werden er onder de wallen van Braïlow drie mij nen aangelegd, eene aan den regter- en eene aan den linkervleugel, ten einde de werken op die punten te vernielenen eene in het cen trum die de gracht moest dempenom het beklimmen van de bres gemakkelijk te maken. Die mijnen moesten den 15 junij, des ochtends ten drie uren gelijktijdig springenen wel op een gegeven sein be staande in het afsteken van drie vuurpijlen, hebbende de troepen, die in twee kolonnes verdeeld waren, last om, op hetzellde teekennaar de twee bressen voort te rukkendie door deze mijnen moesten ge maakt worden en storm te loopen terwijl voorts order was gegeven dat eene divisiezoodra <je bressen bezet zouden zijnden wal moest innementwee anderen in tiet binnenste van de vesting doordringen en eene vierde de reserve formeren. Alles was welberaamd; doch onge lukkig sprong -de regter-mijn twee minuten te vroeg en begroef den of ficier die de middel-mijn aansteken moest, onder het puin, zoodat die mijn niet werkte de linker-mijn sprong op het gegeven sein. Dadelijk begonnen de twee kolonnes den storm, met alle de generaals en officie ren en vele vrijwilligers aan hun hoofdmaar door de wolken van stof en rookdie aan alle kanten opgingen, konde men niet zien dat er geene bressen gemaakt waren zoodat de moedige pogingen van de sol daten geheel vruchteloos waren, en de vrijwilligers van de regter-ko- Ionne, ten getale van 120, die zich in de grachten wierpen en de wal beklommen, alle omkwamen, doordien geene andere troepen hen konden volgen of ondersteunenslechts één onder-officier ontsnapte den dood door in de Donau te springen. De linker-kolonne ontmoette de zelfde hinderpalen en, na alles beproefd te hebben wat moed en beleid vorderden t, bleek hetdat de storm onmogelijk wasen moest men tot den aftogt besluitendie met veel orde geschieddeonder bedekking van het regement van Casandat op de uiterste punten der Russische werken post Vatte en, ondanks het veel door 'svijands vuur leed, zes uitvallen der Turkendie van den aftogt gebruik zochten te maken om de werken der belegeraars te bezetten of te vernielenkrachtdadig en met het beste gevolg weerstond. Deze dag, waarop generaalsofficieren en soldaten eene buitengewone dapperheid hebben getoond is noodlottig voor het Russisch leger geweest. De generaal-majoor WólfF, die de 18de divi sie aanvoerde, en de generaal-majoor Tinrroth, zijn gesneuveld; een generaal, 3 oversten en 16 staf-officieren zijn gewond; terwijl het ge tal der gedoodde Russen 640 man bedraagt, en dat der gekwetste on- der-offiéieren en soldaten 1340 man. De Turken hebben dapper ge vochten en ook veel volks verloren. Den volgenden dag deed de groot vorst Michael de middel-mijn springen, en den 17 zonden de Turken parlementairen om een wapenstilstand van tien dagen te vragen ver klarende, dat de vesting bereid was zich over te geven, zoo zij binnen dien tijd geene hulp ontving. De grootvorst wilde echter slechts eene wapenschorsing van 24 uren toegtaanen dit werd aangenomen. Het keizerlijk hoofdkwartier stond, den 20, bij den muurdoor Tra janus gebouwd, waar ook het korps van den generaal Rudzewicz post ïiad gevat en waar de troepen gewacht werdendie de vorstendommen bezetteden alsmede die gedeelten van het legerwelke langs den regter •Donau-oever komen. De keizer was den 15 van het kamp bij Babadagh opgebroken en over Beydaont en Tachaoul naar zijne tegenwoordige legerplaats getrokkenop welken togt zich de vijand niet heeft laten zien, die zich eerst onder de muren der versterkte stad Kustendzia ver toond heeft. Daar hebben, den 17 en 18, eenige schermutselingen tusschen de Turken en de voorposten van den generaal Rudzewicz "plaats gehadwaarbij het den Turken niet gelukt is die voorposten te rug te drijven. Den 19 heeft de generaal Rudiger de eerste batterijen tegen-over de vesting doen opwerpen, en denzellden dag heeft de kei zer die in oogenschouw genomen. In het hoofdkwartier heeft men ook tijding gekregen van de overgaaf van Matchin. FRANKFORT den 5 julij. Volgens de jongste berigten van het oor- logstooneel, hebben de Russen in de vesting Matchin 85 kanonnen en eenen groo'ten voorraad buskruid gevonden. Ook zijn bij de verovering derzelve een aantal volledig uitgeruste Turkschc kanonneer-sloepen geno men. De Russische armee had overvloed van levensmiddelen. Van de Bosnische grenzen wordt gemeld, dat ten spoedigste 60,000 Turken zich naar hunne bepaalde legerplaatsen moeten begeven. Men beweert, dat de sultan eene aanzienlijke armee, behalve deze Bosnische troepen naar Sarajevo zal zenden, om Bosnië en Servie te verdedigen. De stadhouder van Bosnië heeft vernomenda: de Russen eenige gees telijken als zendelingen naar Bosnië hebben gezonden, ten einde de Chris tenen over te halen, om, zoodra er eene krijgsmagtuit Montenegro komt opdagenzich met dezelve te vereenigen. De gouverneur was over dezen maatregel niet weinig bezorgd. LONDEN den 5 julij. Men heeft alhier direct uit* Portugal nieuws papieren en brieven van Lissabon tot den 22 en van Porto tot den 19 juni] ontvangen, en over Frankrijk gaan de tijdingen uit eerstgenoemde stad nog een paar dagen verder. Hieruit blijkt, dat de constitutionelen met hunne voorhoede te Caldas-da-Reinhaop een afstand van omtrent 40 of 45 Engelsche mijlen van Lissabon, stonden, en dat de provisio nele junta zich te Coïmbra bevond en voornemens was het leger in zij nen togt naar de hoofdstad te vergezellen. Vóór het overige zijn die nieuwspapieren belangrijk, omdat men er den benarden toestand van dom Miguelin weerwil van elke poging om dien te verbergen, in ziet doorblinken. Er blijkt uit, dat hij aan alles gebrek heeften geotie mld- delen spaart om daarin te voorzien. Van alle kanten bieden zich, zoo het heet, vrijwilligers aan, maar er komen geen regementen van'voor den dag; overal worden gelden aangeboden, maar alle kassen zijn ledig. Zélfs is de nood zoo grootdat priesters de sacristijen opengezet hebbeif, om er tea behoeve van dom Miguel te komen offeren. De vrijmetselaars krijgen de schuld van den burger-oorlog, die geheel Portugal in rep en roer brengt, en de woede van de koningin-weduwe tegen de Engeischen moet alle beschrijving te boven gaan. Den 20 heeft, te Lissabon, de ter dood brenging plaats gehad van de 9 studenten, beschuldigd van de vermoording der professoren van Coïmbra, op den 18 maart 11. Dien eigen dag is voor Lissabon aange komen het linieschip Joan VI. van 74 stukken, hetwelk den 19 maart van Rio-Janeiro gezeild was, vier schepen naar Lissabon en drie naar Porto geleidende. Den 33 zouden de zoogenaamde cortes te Lissabon vergaderen, om, gelijk men dacht, dien dag dom Miguel bepaaldelijk als koning uit te roepen. BRUSSEL den 4 julij. Het dagblad van Luik, dat met Rome in be trekking staatverzekertdat de heer Oudenaarde tot bi sschop van Na men is benoemd. Den 6. Gisteren namiddag had hier en in den omtrek eetl zwaar onwedermet hevigen storm en hagelplaats. In de nabijheid van het bosch van Soignes zijn vrij zware boomen ontworteld. Het groote dorp Londerzecl heeft bijzonder in de schade, zoo aan woningen als aan te veld staande vruchtengedeeld. Ook in den omtrek van Antwerpen voornamelijk te Boomen Lierre, zijn aanmerk eljjlte schaden aangerigt. Te Merxem is de bliksem in twee huizen geslagen. UTRECHT den 5 julij. In den afgeloopen nacht was de geheele stad in beweging, uit hoofde van een geweldigen brand die omstreeks2 uren, in de magazijnen van den houtkooper IVessels en van den timmerman Blanken óp de Kromme Nieuwe Grachtuitbarstte en de bewoners met angst vervulde, doordien de vlammen der massa's hout, aldaar op eengestapeld verschrikkelijk waren en voor ergere gevolgen deden vree zente meer, daar reeds eenige in de nabijheid staande huizen inbrand geraakten. De spoedig aangebragte hulp heeft die huizen gelukkiglijk gered en den verderen brand gestuit. De houtloodsen zijn, met deii voorraad van timmer- en brandhout, genoegzaam een roof dervlammeti geworden, terwijl van een nevensstaand gebouw het bovenste gedeelte is verbrand. VLAARDINGEN den 7 julij. Heden middag ten 12 uren is alhier gearriveerd de eerste jager, met 15 ton haring, welke, na afzending der geschenken aan de Koninklijke familie en hooge ambtenaren, is verkocht tot f 700 de ton. 's GRAVENHAGE den 6 junij. Het bevestigt zich dat Z. M.op voordragt van Z. K. H. den commissaris-generaal van oorlog, het leger in vijf divisien en tien brigades heeft afgedeeld. De divisien zullen niet uitsluitend door luitenant-generaals, maar ook door generaal-majoors zoo ook de brigades niet uitsluitend door generaal-majoors, maar ook door kolonels kunnen gekommandeerd worden, zoodat die rangen, wel ke bij eene armee te velde in het geval kunnen komen om, bij ontsten tenis van den eigenlijken bevelhebber, in een hooger kommando te moe ten optreden, daartoe in tijd van vrede met alle dienstbetrekkingen, ook bij kampementen en evolutienbekend worden. Deskundigen zien in deze maatregelen veel goeds. Het korps agenten van het departement van oorlog, zal door militaire intendanten vervangen worden. Er zullen intendanten en onder-inten danten van twee klassen zijnook adjuncten en adspiranten. Tot deze laatsten zullen niet alleen geschikte onder-officieren, maar ook andere jongelieden kunnen worden toegelatendie door aanleg of studie voor de militaire administratie geschiktheid toonen. Ook de generale staf is in eene betere verhouding tot de ware behoef ten van de dienst gebragt. Dit is ook het geval met het korps mineurs en sappeurs, hetwelk tot dusver buiten alle evenredigheid was met de dienstwelken de reeks van vestingen kan vorderenwanneer derzelver verdediging eens noodzakelijk ware. De opleiding van een' niineur en sappeur vereischt eene geregelde oefeningwelke in tijden van oorlog niet in eerten dag wordt verkregen zoodat de nieuwe inrigting deswege van veel belang kan geacht worden. Dat korps is op drie bataillons gebragt. Bij besluit van Z. M. is Z. K. H. prins Custaaf van Zwedentoe generaal-majoor bij het leger benoemd. VLISSINGEN den 8 julij. Heden is van hier naar zee gezeild, Zr. Ms. stoom-paket Suriname, gekommandeerd door den luitenant- ter-zee van de iste klasse van Franckmet destinatie naar Helvoetsluis. Van Antwerpen zijn de Schglde afgekomen, en sedert onze laatste vait onze reede naar zee gezeild Delphinekapt. C. Brandarisnaar Bataviamet stukgoederen the Me/A], kapt. H. Eden naar PernambucoPerceverancekapt. W. Simm, naar Seville en la Marie Francoisekapt. F. Albertnaar Nantesalle drie met ballast; Jeanne/te, kapt. A. j. Muelenaar, naar Brasilie en Aurore kapt. B. Harlow naar Nienw-York beide met jeneverHector% kapt. J. Lou, naar Petersburg, met ballast. Ook zijn, van den 6 dezer tot heden voor Antwerpen bestemd, al hier ter reede gekomen Magdalenakapt. H. Maass, met tarwe, en Minervakapt. P. Flind, met granen beide van Rostock de C.ezinakapt. R. F. TaayvanTrem- blade, met zont; theGlory, kapt. J. Deward, van Liverpoolmet koopmans-goederen Antwerts-Packetkapt. J. II. Ricke, van Huil, met stukgoederenTom Jespekapt. C. Mallarden R.einierakapt. C. Meugens beide van de Havanna'n met suiker en koffijen moeten quarantaine houden Oromasokapt. R. Rolufs, van Padang, met koffij en suiker!e Voltigeurkapt. M. Knudzen van Lissabon met zout en fruit.

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1