MIDDELBURGSCHE COURANT. N\ 82. Dingsdag den 8 Julij* NIEUWSTIJDINGEN DÜITSCHLAN'D. BERLIJN den 30 junij, Omtrent eene aanvallende beweging der Tur ken, aan de zijde van Giurgewo, meldt men uit Petersburg het geen volgt De generaal Rothwelke het 6de korps kommandeertberigt, dat de Turken den 2 junijmet 13 kanonneer-sloepenuit de vesting Rud- schuk naar het dorp Slobodzei overgezet, door eenige infanterie en rui terij uit Giurgewo zijn versterkt, en dat daarop twee eskadrons uhlaneo, met twee stukken en drieregementen kozakken, tegen deze vijandelijke afdeeling zijn afgezonden, welke zich inmiddels ten deele bij het dorp Se- mila hadden vereenigddoch welk korps, niettegenstaande hetzelve door het geschut der vesting werd verdedigd. Uit deze plaats verdreven is ge worden. Vernemende dat de vijand met 600 man stand hield in Slobodzei is een bataillon jagers met twee stukken geschut derwaarts gezonden het welk ondanks den hevigen tegenstand des vijands, dit dorp heeft ver- meesterd. Van de Turken zijn 100 man, met Mehtned Bairactar hunnen aanvoerdergesneuvelden is nog een groot aantal manschappenbij het terugtrekken over de Donauin 't water geraakt en verdronken. Het verlies der Russen bestond in 4 dooden en eenige weinige gekwet sten." Volgens staten, opgemaakt in de kanselarij van den groot-vizier, zou de magt der Turken bestaan uit 177,050 man waarvan er thans 15,000 zouden zijn in de hoofdstad 17,500 in de vestingen van Azië en ltomelië 30,000 in Azië en bij Erzerum7,550 te Gallipoli en ih de vlakte van Troye10,000 in Griekenland, 15,000 aan den Bos- phocus, 25,000 aan de Donau en in de vestingen aldaar, 15,000 in Silistrie, 10,000 te Adrianopel en 32,000, zijnde de bloem des Ie. gers, onder Husseinpaeha, niet ver van het Balkangebergte. Tusschen legerstaten en werkelijk dienstdoenden is echter soms een aanmerkelijk verschil, FRANKFORT den 1 julij. In bijzondere brieven uit Jassijvan den 14, wordt gewag gemaakt van een hevigen uitval der Turken uit Brnï- lowbij welken zijlieden zouden zijn teruggedrevendoch aan beide zijden veel volks zoude zijn gesneuveld. Van een- geruchtin Wee- nen verbreid, als of deze vesting zich den 15 of den 16 junij zoude hebben overgegevenis niets naders gebleken. Volgens berigten uit Triest, van den 22 junij, had Ibrahim-pacha eene afdeeling van verscheidene duizend man naar de binnenlandsche gedeelten van Morea gezonden, om levensmiddelen te gaan ophalen daar de blokkade hem den meesten toevoer van den zeekant afsneed. Hij had aan den lord opper.commissarissir Frederik Adams van dit zijn besluit kennis gegeven en ook dat het hein mislukt was [de blokke rende vlootvoogden over te halen om hem de zeehavens vrij te laten. Dezen hadden op zijne vertoogen geantwoord dat zij even zulke stipte lastbrieven hadden om hem den toevoer te beletten als hij scheen te bezitten om Morea niet te verlaten. Sir Frederik Adams heeft Ibrahim doen weten, dat het hem zeer leed deed, zijne wenschen niet te kun nen vervullen, maar dat noch hij noch de admiraals vrijheid hadden om anders te handelen, en de mogendheden vast besloten hadden Grieken land de rust weder te geven hetwelk alleen door de ontruiming van Mo rea en de eilanden geschieden kan. De seraskier Reschid-pacha zou zich van Arta naar Janina begeven, om de nieuw aangekomene troepen te monsteren. De tijding heeft zich bevestigddat de Albanezen met Ibrahim- pacha verzoend zijn. De admiraals der mogendheden hadden van die oneenigheden partij willen trekken; maar de Albanezen hadden hun ten antwoord gegeven, dat de twist tusschen hen en Ibrahim-pacha een twist tusscheu kinderen en hunnen vader was waarmede derde personen niets te schaffen hadden. Op de mededeeling van den firman des groo- ten-heers omtrent het gevaar, waarin het geloof der Muzelmannen zich door den oorlog van Rusland bevindten de vertoogen van Ibrahim dat men dat gevaar niet door inwendige oneenigheden behoorde te ver- grootenhadden de Albanezen zich volkomen onderworpen en om ge- nade en vergiffenis gesmeekt, die hun ook door Ibrahim zeer gereede- lijlt was geschonken. GROOT-BRITTAN JE. LONDEN den 2 julij. De toestand van Ierland schijnt meer en meer bedenkelijk te worden, en de gemoederen zijn, bij eene verkiezing voor het parlement, in geene geringe mate opgewonden. De genen, welke zich aan het hoofd hebben gesteld van de daar te lande bestaande Ka tholieke associatie, voeren dagelijks stouter taal, en O'Connel heeft te kennen gegeven, dat men hem veilig mogt verkiezen, want dat hij zit ting zoude nemen in 't parlementzonder een eenigen van de gevorder de anti-Katholieke eeden af te leggen. Het gouvernement heeft be grepen de bezetting van Limcrik te moeten versterkeu. NEDERLANDEN. LUIK den 2 julij. Gisteren heeft, in de. zitting van de staten dezer provincieeen der leden de heer de Sauvage een voorstel overhan digd daartoe strekkende, dat de provinciale staten zich tot den Koning zouden wenden om te verzoeken dat het gouvernementin gemeen over leg met de Staten-Generaalde belasting op het gemaal mogt afschaffen. Dit voorstel is geteekend door de heeren de SauvageNagelmaekers Orban Eloy de Burdinnes en d^Omalius-Thierry. Nog een ander verzoekschrift van groot belang zal worden aangeboden, ten onderwerp hebbende het verzoek 0111 het budjet der provinciale ont vangsten en uitgaven voor 1829 door den druk bekend te maken. BRUSSEL den 2 julij. Den 23 der vcrledenemaandmoetdoorZ.il. te Rome een consistorie gehouden zijn, in hetwelk men zegt, dat eeni- Se personen moeten zijn voorgesteld, als bisschoppen in het koningrijk er Nederlanden. Z. M. heeft aan de regering van Maastricht bewilligd, dat het bus kruid uit die .stad zal overgebragt worden naar een in het Willems-fort te bouwen magazijn, Te Ilornu, in Henegouwen is, in den nacht van den 26 op den 27 junij, het water in eene mijn binnengedrongen, waardoor zes men- schen verdronken zijn. GENT den 4 julij. De vernielde tegenwoordigheid vari 2. Ëkd. deü gouverneur dezer provincie op het werk der nieuwe dok eil sluiZetl« welke alhier worden aangelegd, heeft ten gevolge gehad, dat het werk volk de stem van dezen hoögen magistraatspersoon gehoor gevende nl het volle vertrouwen op Zijne regtvaardigheidsedert gisteren het werk achtervolgelijk heeft hervat. Uit de belangrijke redevoering van Z« ExC, deh stflatsraSd, gbuver- neur dezer provincie, bij gelegenheid van de opening van de tegen-* Woordige zitting der provinciale staten, is onder anderen gebleken, dat het koninklijk collegie, alhier opgerigtzich steeds gelukkig ontwikkelt 4 en dat de lagere scholenZoo in de steden als op het land, sedert der- zeiver hervorming naar de edele en verlichte grondbeginselen Van Z. M. ter verbetering van het volks-onderwijsongedachte Vorderingen hebbed gemaakt. Bit al de gemeenten worden ruime lokalen.op eene oordeel* kundige wijze, ten dienste van het onderwijs opgerigt, en de onderwij- zers, Welke zich thans aan het hoofd dezer nuttige en volstrekt 1100- dige stichtingen bevinden, zijn, zoo door hün zedelijk gedrag als be kwaamheid, het vertrouwen, dat men in hen steltwaardig. 's GRAVENHAGE den 3 julij. Gisteren is 2. M. de koning wedef naar het Loo terug gekeerd. Naar men verzekert zullen BH. MM., omstreeks de helft der andere maand, voor dit saizoengemeld buiten- Verblijf verlaten en vervolgenstot de maand oCtober aanstaande iti deze residentie vertoeven. Z. K. II. prins Gustaaf van Zweden is 11. zaturdag van het Loo naar Weenen vertrokken. Z. M. heeft, dezer dagen, gelleven te bepalen, dat de ambtena- ren der registratie van het beheer van 's rijks domeinen zouden worderi ■ontslagen. Wij vernemen dat dit beheer alsntt door hoogStdenzelven is opgedragen aan agenten van het domein, onder hunne bevelen hebbende algemeend boschwachters, boschwachters en opzieners, waarbij, ineen gedeelte der Zuidelijke provinciën voor Zoo verre zulks Wordt vereischttij delijk nog woudmeesters en onder-woudmeesters zullen worden gevoegd. In ieder ressort van administratie der domeinen zal een inspecteur zijn t die ressorten zijnzoo als bekend is ArnhemAmsterdam Brussel Gent en Luik. De betrekkingen van den inspecteur tot den administrateur der domei nen en tot de agenten, zullen nader worden bepaald. Met den 1 julij is de algemeene commissie van liquidatie alhier finaal ontbonden. De nog overig zijnde Werkzaamheden zijn aan Z. Exc, den minister van finantien opgedragenmet toevoeging van een der ge wezen leden van de commissie, als commissaris, Men spreekt van eene aanstaande indeeling van de Nederlandschff krijgsmagt in brigaden en divisien, bij welke de dienstbetrekkingen der heeren generaals op eenen anderen voet zouden worden ingerigt. -— Het getal haringschepen, in dit jaar uitgerust, bedraagt 133, na melijk: 16 van Amsterdam, 1 van Rotterdam, 80 van Vlaardingen, 5 van Enkhuizen, 21 van Maassluis, 2 van Delfshaven, 3 van Zwarte- waal en 5 van de Rijp. Javaansche couranten, tot den 19 februarij, brengeh gunstige berigten mede. Zu' behelzen, dat de regent van Pekalongang, den 10 dier maand, met 30 man was uitgetogen 0111 de muitelingen op te zoe ken en hen den volgenden dag, ten getale van 300 man, even voorbtf Serang, ontmoet had. Zij waren na een hevigen aanval van den wacht meester IVernermet verlies van 12 dooden, op de vlugt gedreven, terwijl van de zijde der onzen niemand gesneuveld of gewond was. De regent van Pamalang zou met eenige manschappen naar de zuid-oostelijke grenzen zijner residentie vertrekken0111 aldaar een wakend oog te hou- Kadoe waren tot den 9gunstige berigten. De kapitein Fassaux was te Gombor door 500 muitelingen, den 2 aangevallenmaar hij had hen terug geslagen met aanmerkelijk verlies des vijands. Het land daar wordt van dag tot dag rustiger. Den 1 waren de muitelingen, 200 man sterk, op den weg naar Se rang doorgedrongen en hadden de gemeenschap met Pekalongang afge sneden, maar zij hadden den luitenant Louchard niet duiven afwachten. De jonge Diepo Negoro werd met 2000 man, den 5te Kaliwiro ge zien; maar de generaal van Geen had de noodige maatregelen genomen om hem er het hoofd te doen bieden. Te Magelang en in het Jamoe- sche was het, in het begin van februarij, rustig. Den 12 was Sosro di Logovolgens tijdingen uit Soerakartanog steeds vlugtendezijne magt vverd op 300 man begroot; hij scheen de Madionsche districten te willen verontrusten. De regent van Ngoeneng had zich met zijne familie onderworpen. In het Rembangsche was alles vreedzaam. Den 12 was de tijding te Magelang gekomen, dat de jonge Diepo Negoro aan het hoofd van 2500 man, door den majoor Mie hieltge- 'slagen- en naar dè Bageleen teruggedreven is. De slag had van des morgens 7 tot des namiddags ten 3 uren geduurd, en de vijand had 19 opperhoofden verloren. In de Karangkobarsche districten bleef alles rustig. ZEE-TIJDINGEN. MIDDELBURG den 7 julij. Den 5 dezer is van hier naar zee ge zeild het brikschip Prins Frederik der Nederlanden kapitein J. F. Schar- per, naar Dcmerarij. VL1SSINGEN den 5 julij. Van den 1 dezer tot heden zijn voor Antwerpen bestemd alhier ter reede gekomen Le bon Louiskapt. J. Bassilly van de Havannah met suiker en koflij moet quarantaine houden; llenriettekapt G. L. Buysman, van Soura- bayamet koflij en suiker; Aurora, kapt. R. Petersenvan Triest, met olie zwavel enz. Merrimack kapt. Th. A. Smith van Bataviamet koffij- en suiker; the Grawpuskapt. J. Cushiug, en the Oriëntkapt. II. Choadt, beide van Charlestown met rijst en katoen; Theodore kapt. J. dèh Duyts, van Palermo met stukgoederen; le Coureur, kapt. B. Bputin, van Lebourne, met wijn; Fanchonkapt. H: Nieman van Per- rian met rogge; die Jmige Johannakapt. M. Eehlzen, van Tonningen met tarwe; Shcperd, kapt. J. Hall, van de Havannah met koffij en sui-

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1