MIDDELBURGSGHE CODRA^p N". 81. nieuwstijdingen. Zaturdag .den 5 Julij, DU1TSCHLAND, AUGSDURG tien 26 junij. De Oostenrijksche bladen maken de pro clamatie bekend welke den 13 junijdoor den graaf von Witt- geustein aan de inwoners van Bulgarie, in de T.urkscbe en Grjeksche taal, na den overtogc van de Donau, is uitgevaardigd. Hij betuigt daarindat de eeiiige bedoeling van dezen oorlog is het tot stand bren gen van .eenen vasten vrede. Hjj maant de bewoners daarin aan, vreed zaam en rustig te zijn, en belooft hun de bewaring der strengste krijgs tucht en der goede orde, doch bedreigt levens degenen, die zich tegen de Russische krijgslieden zullen verzetten, met voorbeeldige straffen. Op ,den 17 dezer is te Petersburg een Te Deuw in de kapel van het Taurisch paleis, gezongen, wegens den gelukkigen (^vergang van de Donan en de daarbij, door de Russen, behaalde overwinning. Deze plégtigheid is door de keizerin-moeder, den oudsten zoon en vermoede- lijken troóns-opvolger des keizersdoor het geheele korps diplomatique en vele andere aanzienlijke personen bijgewoond. BERLIJN den 16 junij. De koning van Pruissen heef;, den 13 de zer, een kabinets-bevel uitgevaardigd, ter beteugeling der twee-gevech ten welke in de laatste tijden in het Pruissische leger zeer schijnen toe genomen' te zijn. Het leven van den officierheet bet daar, is aan ffe verdediging van troon en vaderland gewijden hijdie hetzelve wegens een nietigen twist in de waagschaal stelt, toont daardoor, dat hij zijne eigenlijke bestemming miskent, en dat zijn gedrag niet op ze delijkheid en waar gevoel van eer berust." De officiereu worden bij dit bevel uitgeuoodigd om een onderling toevoorzigt over elkander te houden de gewone gevolgen van losbandigheid en onbeschaafdheid in hunne makkers te beteugelen, en alle twisten, die omstaan mogten, op eene gepaste wijze te smoren, partijen teregt te wijzen en te bevredi- §en, of, moet het zijn, de schuldigen voor eene regtbank van eer te agen. De bevelhebbers worden tevens aangemaand, om, door waak zaamheid en vermaningenhet verderfelijke vooroordeel tegen te gaan terwijl degenen, die aan derzelver vermaningen geen gehoor geven, hunne beleedigers uitdagen, of door opzettelijke beleedigingen aanlei ding tot die uitdaging geven, met gestrenge straffen bedreigd worden. FRANKFORT den 29 junij. Terwijl de Russische hoofdmagt naar Babadagh is getrokken, heeft eene afdeeling den weg naar Matschin genomen, om de vesting BraTlowwelke van daar levensmiddelen en ver- sche troepen kon bekomen, buiten gemeenschap met den regter-oever van de Donau te stellen. De hoofdmagt schijnt tot Schuvnla te zullen voortrukkenwaar men meentdat de Turken een leger verzameld hebben. Een korps van ongeveer 20,000 man zarl zich denkt men in bezit van Varna stellen, en, onder medewerking van het Russische eskader-in de Zwarte zee, langs de kusten op Konstantinopel aanruk ken. Alle vestingen in den rug der Russische armeezullen door bij zondere afdeelingen in 'toog gehouden worden. Omtrent het gevechtdat den 9 junij ttisschen de Russische en Turksche scheepsmagt bij BraTlow heeft plaats gehad worden de vol gende nadere berigten gegeven: „Het Turksche admiraalschip, bene vens 4 sloepen, en 7 brikkenwerden genomen, en 'de overige schepen vernield. 'Op de 12 veroverde schepen zijn 200 man krijgsgevangen gemaakt. De kapndan-pacha bevond zich tijdens den aanvalte BraTlow, en jno;esj d!,ar l'e vernieling zijner vloot aanschouwen. Op zijn schip zijn zeer belangrijke papieren gevonden, onder anderen afschriften van syjne berigten aan den seraskier over de yolslagene demoralisatie van zijne troepen en die van de nieesté vestingen. De Russische flotille fyeeft ^ich hierop hoogcr op, naar Matschin toe voor anker gelegd, om dë gemeenschap tu'sscben deze plaats en BraTlow af te snijden, en alle yerbindyig der vesting met den regter-oever van de Donau te beletten." Te Weetien waren den ga junij handelsberigten uit Hermaristad ontvangen, volgens welke BraTlow ijlen 15 of 16 dier maand in handen der Russen zon gevallen zijn. Giurgewo, dat door een korps van den generaal Roth ingesloten is, bood nog hevigen weerstand; deze plaats kon uit Rustschuk krijgsbehoeften 'pn versterking bekomen. Volgens dezelfde beqgten zouden de Turken bij Widden een ligt korps over de fjonau gezonden, en de Russische voorposten bij Calafati, waar de ui terste regter-vleugel van den. generaal Roth staat aangevallen hebben; dochna een kort gevecht, genoodzaakt zijn geworden 0111 de vlugt tp nemep en over de rivier terug te trekken. De Turken zouden bij «leze gelegenheid veel volk vprloren hebbendoch ook aan de zijde der Russen zou het verlies niet onaanzienlijk wezen. Alle deze tijdingen hebben bevestiging noodig. FRANKRIJK. PARIJS den 39 junij. De koning heeft bij ordonnantie bevolen, dat er weder onderwijs in het administratief regt, dat onder de vorige mi nisters afgeschaft waszal gegeven worden. Het Journal des Débats beweert, dat de 76 nieuwe pairs, welke aan het afgetreden rajjiiste.rie hunne verheffing te danken hebben, niet als regters over hetzelve mógen zitten, maar zich behooren te recuseren. De kamer der pairs heeft het ontwerp van wet op de drukpers ter onderzoeking verzonden aan eene .commissiebestaande uit dezelfde le den welke verleden jaar belast werden met het toen zoo veel geruchts gemaakt hebbende ontwerp, betreffende herzelfde onderwerp, met deze uitzondering, dat de graaf Sitnéon benoemd is in de plaats.van den graaf Portalis, thans groot-zegelbewaarder. In de zitting der gedeputeerden van eergisteren heeft de minister twee wetten voorgesteld. De eerste strekt om het budget met 1 millioen 200,000 franken te vermeerderenwegens de beurzen aan de seminarien toegestaan. De tweede heeft hetrekking tot d.e .dotarien der pairs, en is alleen van huishoudelijk belang. Verder heeft de vergadering eenige re denaars voor en tegen het budget gehoord. Het gerucht wil, dat _een der kloelchartigste 'aanhangers van het ministerie van Villèledé heer'Siriêys dë Marinh'ac ivêlke geene gele genheid verzuimtf om de staatkunde van hetzelve in de kamer der ge deputeerden te verdedigen," en- -desniettegenstaande directeuógeneraal blijft van den landbotiw gevaar loopt, van deze-zijne waardigheid te verliezen, door het afschaffen van dat ambt. Het blijkt meer en meer, dat de booge Fransche geestelijkheid de orde der Je2uiten en de daarmede verwante party def congregatie i(j hare bijzondere bescherming heeft genomen. De dagbladen der congre gatie gaan voort met zich hoogelijk te beklagen over de jongste ordon nantiën betrekkelijk de kleine seminarien, als openbaar in strijd met dö beginselen van vrijheid, door het chartef geheiligd. Het komt hun voor, dat men den huisvader, dje zijne zolien ofschoon niet bestemd' voor het geestelijk onderwijs, niettemin in een geestelijk gesticht door Jezuiten wil laten opvoeden, zulks niet vermag te beletten, en zij mcenen, dat men als nu die huisvaders zal noodzaken, om hunne kin deren te zenden naar Freiburg of Chambery. Lieden, der zake kundig, oordeelen altijd, dat dergelijke maatregelen niet noodig zullen zijn, en dat het der geestelijkheid niet zat ontbreken aan middelenomin weerwil der ministeriele verordeningen, dit zoogenaamd onafhankelijk' onderwijs, hier te lande, te doen voortduren. - Reeds dikwerf heeft men geklaagd over het lot der ontslagene ge vangenen. 1 hans verneemt mendat de minister van binneniandsche za ken eene commissie benoemd heeft, belast met het onderzoek van een ontwerp voor een gesticht voor het oponthoud en de zedelijke verbete ring van uit de bagnes en de gevangenhuizen ontslagene personen. De correctionele regtbank van llijssel heeft den 25 dezer uitspraak gedaan in de zaak van het dagblad de Echo van het Noordenwegens een in deszelfs np. 34 van dit jaar geplaatst artikelOver de opvoeding der vorstenen bij die uitspraak, „uit overweging dat geen der drie punten van beschuldiging, tegen den heer Leleux ingebragt, bewezen ishoe onvoegzaam voor het overige liet geheel van het artikel ook zijden gezegden Leleux van de tegen hem aangevangene actie ont slagen." De Quotidienne verzekertdat het berigt te Parijs is gekomen dat de cortes van Portugal dom Miguel geregtigd tot de kroon hebbep verklaard en tevens dat dom Pedro onbekwaam was zijnen vader als ko ning van Portugal op te volgenomdat bij eene vreemde kroon op het hoofd had. Het straffen van de rebellen te Porto schiet nu alleen nog maar over, zegt dat blad, en voegt er by, dat her Fransch ministerie eene telegrafische depeche heeft ontvangenvolgens welke een hoop dier rebellen digt bij Porto zou zijn verslagen en twee regementeu tot dons Miguel zijn overgegaan. Men spreekt van maatregelen, die het Spaansch gouvernement zots genomen hebben om een observatie-leger van 10,000 man op de Portu- gesche grenzen te verzamelenen het naar omstandigheden te doen age ren. Ook weet mendat de Apostolieken in Spanjedg vrienden van dom Miguel, niet alleen met woordén, maar ook met klinkende specie» ondersteunen. NE DÉ RL AND EN. BRUSSEL den 1 julij. Bij besluit van Z. M. van den 23 dezer, is bepaald geworden, dat de derde tentoonstelling van voortbrengselen der nationale nijverheid, in den loop der maand julij des jaars 1830, al hier zal plaats hebben. Het hof vap assises van Zuid-Braband heeft heden uitspraak ge daan in de zaak van de heeren BelletJador en Hubloude twee eers ten nog jonge Frnnschen en de laatste een bekend drukker dezer stad .alle drie beschuldigd van getracht te hebben om wantrouwen en on- eenigheid te zaaijen onder de ingezetenen van dit koningrijkdoor twee artikelen, geplaatst geweest in het dagblad de Argus, tvelke misdaad voorzien is bij het koninklijk besluit van den 20 april 1825. Het hof heeft de heeren Bellet en Jador yeroordeeld tot een jaar gevangenis en in de kosten; de heer Hublou is vrijgesproken. 'sGRAVENHAGE den 1 julijZ. M. heeft het plan van d.e 141ste Koninklijke Nederlandsche loterij goedgekeurd. Dezelve zalwat den vorm aangaat, geheel overeenkomstig zijn aan de voorgaande, doch zal hierin verschillen, dat zij, in plaats van uit 50,000, uit slechts 32,000 loten zal bestaap. Ilec getal der prijzen blijft, gelijk in de vorige, duizend, dat der premien wordt thans 31,000;'de zes extra-premi.en blijven de zelfde. Voorts blijft de hoogste prijs van 100,qoo gulden die van 80,000 gulden wordt vervangen door eén van do,000van 25.000 gulden zal er ,geen prijs zijn van 20,000 gulden één minder. De gereserveerde en daarna gemerkte loten zullen niet, gelijk in de vorige, ten getale van 4000 zijn, maar slechts van 2700. Den 14 julij zal de collekte be ginnen en voortduren tot den 26 dier maand. De trekking zal in dezfe residentie plaats hebben voor de.eerste klasse op den 11 augustus, voor de tweede op den 25 augustus, voor de derde den 8 en 9 september. Men meent, dat deze loterij voor de spelers voordceliger is dan de vo rige daar het getal prijzen hetzelfde is gebleven op een kleiner getal loten. Men verneemtdat de beer .7. Bosscha, thans prteceptor aan de Latijnsche scholen alhier, voordeejig bekend door het uitgeven van on derscheidene werken, benoemd is tot hoogleeraar in de geschiedenis en 'de Nederlandsche letterkunde aan de militaire akademie te Breda. MIDDELBURG den 3 julij. Door de Heeren Staten dezer proyin- cie isin derzelver bijeenkomst van heden tot lid der Tweede Kamer van. de Suycn-Gcneraal, wegens deze provincie, herkozen de kgermr. Pieter Johau Bqddaertterwijl door H. Ed. Gr. Achtb. gel.yktijdig, als lid in het collegie van Heeren Gedeputeerde Staten, ter vervanging van wylen jonkheer David Ifaaf $,choi?ris benoemd de heer ny. Meinard Philip Marinus van lï'svliet. Den 2 dezgr is te 's Gravenhage, d.e 13de vergadering van .de algemeene synode der Nederlandsche Hervormde kerkgeopendonder voorzitting van den wel-eerw. heer II. II. Donker Curtius. Den 13 junij zijn, in den omtrek van "Neisse in Silezie, negen buskruid-molens gesprongen, waardoor in die stad verscheidene huizen min of meer beschadigd zijn. Er zou maar één niensch het leven bij hebben ingeschoten. Van Gent den 1 dezer sclirijft men, dat het werkvolk, hetwelk buiten de Saspoort aan het werk der dok bezig isaan het muiten is geslagen weigerende te werken onder voorwendselzoo men meldtvan geen genoegzaam loon te ontvangen. Er waren eenige troepen' derwaarts gezonden om mogelijke wanorden voor te komen. Z. Exc. de gou verneur der provincie heeftop de-plaats zelve, de naauwkeurigste informatien nopens de ware oorzaak van deze gebeurtenis ingewonnen, belovende regt ;e zyllcn doen wedervaren aan die zulks za! toekomen.

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1