N'. 79. MIDDELBURGSCHE COURAN Dingsdag den 1 Julijé De prijs dezer Courant iszra de drie maanden2 5o, e« franko per Post f 2 7.5, Z)e Advertentien worden berekend a -25 cents de regelmet uitzondering der Huwelijks-Geboorte- en Dood» bekendmakingenwaarvan de prijs van 1 tof 6 re^e/s w 1 5oe« voor iederen regel daarboven 25 cents De abonnementen voor de Courant worden voor niet minder dan drie maanden aangenomen t en de betaling gé» schudt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. Poorts wordt verzochtdof de inzending der Advértentienbehoorlijk op Formaat-zegel geschrevendes toorgenS VOOR IO UREN geschiedetodien /ne« dezelve in het eerst uit te geven No. wil hebben geplaatst NIEUWSTIJDINGEN. OUITSCHLAND. BERLIJN den 23 junij. Berigten uit het leger voor Braïlow tot den 2 junij in Petersbilrg ontvangenbehelzen de navolgende bijzonderhedenaangaande de belegering van genoemde plaats Den 1 junijdes ochtends hebben alle de batterijen op den regter- vleugel haar vuur geopenden ten 7 uren des avonds is een Turksch kruid-magazijn binnen de vesting, achter de middenste poort, door eelie bom in brand gestoken en in de lucht gesprongen. Op den linker-vleu- gel zijn van des ochtends af aanvijandelijke troepen van tijd tot tijd buiten de vesting gekomenten einde een uitval te ondernemen. Zoo- dra zijten getale van 800 mailbijeen warenzijn zij als eene on geregelde hoop volkstegen onze batterijen aangerukt. Twee kompagnien van het 38ste jager-regementwelke deze batterijen verdedigden, heb ben hunne tirailleurs afgezondenwelke het verder voorttrekken des vijands hebben belet. Tevens is een hevig vuur uit het klein geweer ontstaan, gedurende hetwelk de reserve der ruiterij, met hare rijdende artillerieis aangeruktten einde den vijand in de flank te vallen. Be merkende dat de Turken tegen het vuur uit het klein geweer hardnek kig stand hieldengreep de majoor Guseff den vijand met beide ge noemde kompagnien krachtdadig aan, en noodzaakte hij denzelven de vlugt te nemen. Ons verlies bestond uit 5 dooden en 25 gekwetsten. Óndanks de zorgvuldigheid des vijands in het wegvoeren van zijne ge sneuvelden en gekwetstenzijn zeven derzelve op het slagveld geble ven waaruit men opmaaktdat zijn verlies niet onaanzienlijk zal zijn geweest." Een berigt't welk de bassa van Orsova aan dien van Belgrado, om trent een uitval uit Braïlow, heeft gezonden, en 't welk alzoo van de Turkscbe zijde afkomstig isluidt aldus „In den nacht van den 31 mei op den 1 junijheeft de bezetting van Braïlow versterking uit Silistria bekomen, welke bij Montozin den Donau is overgetrokken, en alzoo in het van de landzijde naauw bele gerd Braïlow is binnen gerukt. Door deze versterking is dezelve be zetting tot 8000 man gebragt. Den 2 junij moet genoemde bezetting een uitval hebbeij ondernomen, en wel met een zoodanig gevolg, dat het belegerings-korps't welk slechts 15000 man sterk was, genoodzaakt is geworden zijne positie te verlaten, met verlies van 500 gevangenen, welke dadelijk door de Turken zouden zijn onthoofd." Dit berigt wordt intusschen voorgedragen als allezins nadere bevesti ging en toelichting vereischende. FRANKFORT den 24 junij. Brieven uit Semlin melden, dat de Russen in Bulgarie een aantal voorstanders hunner zaak zullen vinden dat hunne komst, door de Christenen aldaar, vurig wordt verlangd, en dat de keizer reed< door onderscheidene bezendingen van de gevoelens der menigte is onderrigt geworden. I11 Servie schijnt alles rustig, doch zijnzoo men verzekertalle de snaren gespannenomzoodra de Russische legers derwaarts aanrukkende wapenen op te vatten en de Turken te verjagen. Zoo men wil zoude vorst Milosch geregelde brief-wisseling met het Russisch hoofdkwartier onderhouden, doch van die zijde vermaand zijn geworden zich voor eerst niet te roeren. Een legerberigt uit het Russisch hoofdkwartier bij Satunnowvan den 11 junijbehelst een omstandig verslag van de inneming van de vesting Izaksza en der verrigtingen der Russische flotille op de Donau [zie ons vórig No.]. In hetzelve wordt, als een bewijs dat de tegen woordige oorlog geen nationale- of godsdienst-oorlog is, aangevoerd, dat de Russische troepen bij hunnen intogt in de vesting de winkels opCn en de ingezetenen niet alleen tot hunne ontvangst gereed vonden maar men hen vreedzaam met de oflicierenen soldaten zag omgaan. Door deze inneming zijn 85 kanonnen, 17 vaandels en veel leeftogt en krijgsbe hoeften in handen der Russen gevallen. Omtrent hgf gevecht dat den 9 junij tusschen de Russische en Turksche flotillen, op de Donau, voor Braïlow, heeft plaats gehad, wordt gemeld, dat de eerste uit 17, de andere uit 32 schepen heeft bestaan: 25 Turksche schepen zijn ge nomen of vernield. Door deze zege wordt de toestand van Braïlow zeer hagchelijkvermits nu alle gemeenschap met den regter oever voor die vesting is afgesneden, terwijl hare belegering van de landzijde met kracht Wordt voortgezet. De brug over de Donau was reeds voltooid en het leger had een begin gemaakt die rivier over te trekken. F R A N K R IJ K. PARIJS den 24 junij. De kamer der gedeputeerden heeft gisteren over het goedkeuren van de uitgaven, die in 1826 hebben plaats gehad, gedelibereerd. De heer Bignon heeft bij die gelegenheid over de afge treden ministers gesproken, en gezegd, dat de heer de Villèle aan Frank rijk voor al het kwaaddat hij het land gedaan hadniets had in de plaats gegevendan de giraffe en de Osages. 13e bladen der monarchalen melden, dat, zoodra de tijding van de uitvaardiging der ordonnantiën van den 16 junij te St. Acheul is geko men de bestuurder van dat gesticht (in *t welk ook aan een zeker aan tal Nederlanders de godsdienstige en staatkundige grondbeginselen der Fransche congregatie zijn ingeboezemd) de leerlingen in hetzelve heeft te kennen gegeven, dat Zr. Ms. besluit behoorde geëerbiedigd te worden. Zij maken ook gewag van een zeer aandoenlijk afscheid, 't welk de bis schop van Amiens van deze leerlingen zoude hebben genomen. Eergisteren avond heeft men in Nieuw Tivoli alhier eene proefne ming gedaan tot welk een graad iemand de hitte kan verdragen. Een Spanjaard, Martinez genaamd en 43 jaren oud, heeft zich des avonds ten 8 uren in eenen gedurende 4 uren gestadig aangestookten oven be geven cu is daarin 14 minuten gebleven, een liedje zingende terwijl eene kip aan zijne zijde Stond te braden. De oven andermaal aatige» stookt zijnde, heeft hij er zich weder in begeven, er de kip in opge- getefl en eene flesch wijn op de gezondheid der aanSchouwers gedron- ken. Kort daarop heeft men er hem weder in geplaatst, ditmaal Uitge- strekt liggende op eene plank welke met brandende kaarsen omringd wSS| en toen den oven gesloten. Na Verloop van 5 minuten heeft men hent er uitgehaald; toen wierp hij zich oogenblikkelijk in een koud bad, etl 2 I 3 minuten daarna was hij weder gezond en wandelende. Zijn pols, die voor de eerste proefneming 72 slagen in eene miliuiit aangaf, gaf* de eerstemaal 134, de tweede keer 176 en de laatstemaal 200 slagen ht eene minuut bij het verlaten van den oven. PARIJS den 25 junij. De kamer der pairs heeft gisteren de Wet óp de zamenstelling der kiezerslijstenmet eene meerderheid van 76 stem men onveranderd aangenomen. De eerste waarborg welken de ge matigde constitutionelen hebben verlangd, voor het toestemiiien der geldmiddelen heeft alzoo zijn beslag bekomen. Gisteren isbij de kamer van afgevaardigdenhet ontwerp vatl wet betreffende de regeling der uitgaven in 1826, met eene grootó meerderheid aangenomen. Te Bahia, in Brazilië, zijnvolgens brieven uit Rio de Janeiro, van den 20 april, van 1200 in opstand geraakte neger-slaven, 1000 doof het provinciale regement negers, op bevel van den gouverneur, door de bajonet afgemaaktslechts 200 zijn ontkomen. NEDERLANDEN. 's GRAVENIIAGE den 273uit ij. Men leest thans inde StaatS-CoUrant van heden het navolgend berigt: „Den 25 dezer hebben de trouwbe loften tusschen Z. K. H. Prins Gustaaf van Zweden en H. K. H. me- vrouw de Prinses Marianne der Nederlanden op het koninklijk kasteel het Looplaats gehadin tegenwoordigheid van de leden Van het ko ninklijk huister dezer gelegenheid aldaar vereenigd." ZEE-TIJDINGEN. MIDDELBURG den 29 junij. Heden is van hier gezeild het kof schip Harmoniekapt. J. Stroobuur, naar Nerva met ballast. VLISSINGEN den 28 junij. Van den 24 dezer tot heden zijnvoor Antwerpen bestemdop onze reede aangekomen tahrsunds Haabkapt. J. Jonassen, van Memel, met houtwaren Angelinakapt. J. G.Sap, van Dantzig, met potasch en hout; the Har. rietkapt. T. E. Belfast; the FJisabethkapt. J. Moore, en Charlottc kapt. G. Leeds, alle drie van Londen, met passagiers; Caroline kapt. J. Steward, van Palermo, met stukgoederen; la Jenny kapt. L. Brou- tin, van Adza, met lood; Butenniakapt. W. Loekjervan Seville met wol; Atalantekapt. H. Boysen van Triest, met stukgoederen} de Natalie, kapt. A.Nanning, van Batavia, met koffijte Petit Eugene kapt. J. Laville, van Bordeaux, met wijn; Mary of Liverpoolkapt. M. Liou van Roquitos Bayin met lood; Franciscuskapt. B. H.Ricke, van Licata, met zwavel; la Rapide, kapt. J. Petit, met rijst, en de Jozef, kapt. J. H. Arendsmet rijs: en katoen, beide van Charlestown; Argus, kapt. H. Zeplinvan Riga, met boekweidde Brusselaarkapt. H. A. de Vries, van Cettemet stukgoederen der Frau Maria, kapt. S. Gatle van Riga, met rogge. Ook zijn van Antwerpen de Schelde afgekomenen van den 25 dezer tot heden van onze reede naar zee gezeild The Priorkapt. W. Young, naar Huil, en Commerce kapt. J. Du- riesnaar Londenbeide met boomschors Bergens Handelkapt. J. C. Wiese, naar Noorwegen; die Hofnungkapt. J. T. Berding, naar Me mel, Josephinekapt. C. Westenberg naar Noirmontier habella Maria kapt. J. A. Schoneveldnaar Memel, en ma Bonne du Commina, kapt. N. Massello, naar Napels, alle vijf met ballast; Alexander kapt. P. J. Colas, naar Nieuw-York, met jenever; Hull-Packetkapt. H. H. Lange uaar Huilmet vlas. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. BEKENDMAKING. De CENTRALE DIRECTIE van Schouwen, Burgh en Hoestlandt in de Provincie Zeeland, maakt door dezen aan alle de daarbij belang, hebbenden békend, dat, van den 1 Julij 1828 tot den 1 October daar opvolgende, bij den Penningmeester van Schouwen, Jonkheer IV. D. de Jongewonende te Zierikzeede betaling zal geschieden van den nog bestaanden geringen Achterstand dier beide Polders, over het jaar i8ii# naménlijk Voor den Polder van Schouwenmet pCt, van het geheele bedrag der Ordonnantiën of Intressenof f 15 van iedere f loo der resterende schuld. Voor den Polder Burgh en JVestland, met 2 pCt. van het geheele bedrag der Ordonnantiën of Intressen, of 40 van iedere f 100 der resterende schuld Zullende die uitkeering geschieden tegen overreiking en afschrijving der Ordonnantiën, ten laste van gemelde Polders, over dat jaar en voor zoo ver de Intressen betreft, tegen eene Kwitantie van den toonder der Obli- gatieop eene Betaals-Rol bij gemelden Penningmeester te stellen. Zierikzee, den 27 Junij 1828. De Centrale Directie voornoemd TROMP, Vt. Ter ordonnantie van dezelve De Secretaris W. D. DE JONGE. O O r t r* 'Trngta»

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1