N°. 78. MIDDELBURGSCHE COURANT. Zaturdag den 28 Junij» NIEUWSTIJDINGEN. T U R K IJ E. ONSTANTINOPEL den 31 mei. De Nederlafldsche gezaht, de baron van Zuylea van Nyeveltheeft onmiddelijk de uitnoodigings. brieven van den reis-e(fendiniet eene begeleidende missive, naar Corfu aan de Fransche en Engelsche afgezanten toegezonden. De reis- effendi had echter, voor hij deze brieven aan den Nederlandschen ge- Sant overhandigdehem vier vragen betreffende het traktaat van den <5 juli) en den inval der Russen op het Turksche grondgebied, voorge legd om door de beantwoording derzelven nader de betrekking te we ten in welke Frankrijk en Engeland thans nog staan tot Rusland nadat de oorlog uitgebroken is tttsschen de Porte en eene der partijen, be trokken in het verbond tot bevrediging van Griekenland. De Nederland- sche gezant heeft hierop schriftelijk geantwoorddat de oorlog, welken de Porte met de Russen voerdeeene zaak was die niet in de minste betrekking stond tot deze bevrediging f gelijk Engeland en Frankrijk ook geen deel aan denzelven namenmaar dat deze mogendhedenin overeenstemming met Rusland, zich stipt zouden houden aan het trak taat van den 6 julij 1827, als grondslag van alle onderhandelingen. Deze nadere verklaring en vele gesprekken met de Pruissische, Neder- landsche en Sardinische tolken hebben den reis-effendi tot het schrijven tier uitnoodigings-brieven doen besluiten. Uit het pachalik van Erzerum heeft men het berigt ontvangen dat aldaargedurende het voortrukken van het Russische legereenen op stand uitgebroken isdie den divan veel onrust baarten waarop men het gerucht verbreid heeft dat Husney-bey reeds volmagt ontvangen zoude hebbenom met de Russen in onderhandeling te treden. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 22 mnj. Omtrent de belegering van Anapa ver neemt men naderdat de admiraal Greigh de troepen op zijne vloot onder bevel van den prins Menzikolf, den 18 mei in den omtrek dier stad, aan land gezet heeft, en deze de onderscheidene uitvallen van het garnizoen hebben teruggeslagen. De aanval op de vesting van den zee kant had wegens den ongunstigen wind niet kunnen worden voortgezet. Uit Smyrna schrijft menonder dagteekening van den 30 mei s De zich hier bevindende Russische onderdanen hebben van den Ne derlandschen consul passen verzocht en maken zich tot hunne afreis gereed." Uit Morea is tijding van den 21 mei. De Albanezen waren nog steeds in oproer en hielden Coron bezet. Men zeidedat zij twee hun ner voornaamste hoofden, begeleid door twee Grieken, over land naar den president graaf Capo d'Istrias gezonden hadden, denkelijk om met hem te.onderhandelen en zich van Ibrahim te scheiden. Volgens tijdingen uit Prevesa van den 28 meiden 30 te Corfu aan gekomen bevond Zich Reschid-pacha bij voortduring te Arta. De Fransche admiraal de Rigny was den 11 aan boord van de brik l%/tcieon te Smyrna aangekomen, en had zijn intrek genomen in het hotel van den Nederlandschen consul-generaal. Hij had het linieschip le Coti- querant te Burla gelaten. De berigten uit.Sinyrna van 30 mei zeggen, dat de admiraals Codrington en van Hcyden steeds voor Navarino kruisten. AUGSBURG den 22 junij. Volgens berigten uit Warschau, van den 17 dezer, zijn aldaar de volgende tijdingen uit het Russische hoofd kwartier ontvangen De veldmaarschalk graaf van Wittgenstein heeft de Turksche vesting Isakczi ingenomenen daarin 80 stukken geschut •n 65 vaandels veroverd, alsmede vele krijgsgevangenen gemaakt. Twee pacha's zijn op hun woord, van niet tegen de Russen te dienen, in vrijheid gesteld om zich naar Konstantinopel te kunnen begeven. De keizer heeft den veldmaarschalk eene der veroverde kanonnen geschon ken, ten einde daarop zijn wapen te doen afbeelden. Vijf-en-zestig Turk sche oorlogschepen zijn door vijf-en-twintig Russische schepen, onder bevel van den kapitein Sawadowsky, aangevallen en vernield geworden." De tijd wanneer dit alles gebeurd is wordt niet opgegeven. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 21 junij. Heden heeft alhier, onder voorzitting van den hertog van Wellingtoneene bijeenkomst van aanzienlijke personen plaats gehad, om te beraadslagen over het oprigten van een collegie voor de opvoeding in de wetenschappen en de Christelijke godsdienst te Lon den. De bijdragen beliepen al aanstonds, en voor er bijna nog eenige aanvraag gedaan is, over de 20,000 pond sterling. FRANKRIJK. PARIJS den 21 junij. Gisteren heeft de kamer hare beraadslagingen aangevangen over het ontwerp van wet, betreffende de regeling der re keningen van het afgeloopen budjet van 1826. Verscheidene sprekers hebben zich sterk uitgelaten over veelvuldige misbruiken en onnoodige uitgaven. De heer Laborde gaf zijnen wensch te kennen, dat de uitga ven voor de regterlijke magt, diplomatieke zendingen, en meer anderen werden verminderd en die daarentegen voor de mindere geestelijken en het lager onderwijs eene vermeerdering ondergingen. De heer Ch. Du- pin mengde in zijne rede eenige bittere aanmerkingen over de zoo scherpe, in de kamer der pairs door den heer de Forbin des Issarts tegen de verkiezingen van f828, gehoudette redevoeringdoch werd door den voorzitter op de onvoegzaamheid van dusdanige uitlatingen over leden der andere kamer aandachtig gemaakt. Ook -zwaaide hij vele lof tuitingen toe aan den minister-vanbinnenlandsehe zaken, voor zijne ver dediging van de kamer der afgevaardigden bij die der pairsen aan den minister van eeredienst voor de bekende ordonnantie op de seminarien. De aanklager van het vorig ministerie, de heer Labbey de Pompiéres maakte de kamer opmerkzaam-op -vele ongehoorde uitgaven, b. v. op de buitengewone ambassade naar Rusland bij de beklimming van den troon door Keizer Nicolaas, welke alleen meer dan een millioen franken hadt gekost. Belangrijk was vooral het betoog van den generaal Génarddie zich voornamelijk tot het budjet van het ministerie van oorlog bepaalde, verscheidene overdadige uitgaven aanwees en sommige bezuiningen voor sloeg. De kamer der pairs heeft reeds 12 artikelen van het ontwerp van wet op de zamenstelling der kiezerslijsten aangenomen, en verscheidene anti-constitutionele amendementen verworpen. Men verhaalt, dat voor drie dagen een man van ongeveer 30 jaren zindeltjlt gekleed, en tiaar hét scheen tot de ItlasSe der handwerkslieden behoorende, te vergeefs getracht had op het kasteel van St. Cloitd bij Z. M. te worden toegelaten dat hij kort daarop in eene nabij gelede» herberg zich in het openbaar op eene hoogstonbetainelijke w ij ze" tegen den koning hebbende uitgelaten, in hechtenis was genomen, en dat men twee met kogels geladene pistolen benevens kruid en lood in Zijnd zakken had gevonden. Die man verklaarde in zijn verhoor ZiCli td noemen Pernet; hij gaf zijne' woonplaats op, en de aldrtar gedane na sporing leidde tot de ontdekking van eelie vrij gróote hoeveelheid kruid en kogels. Pernet is heden door een der heereii regteri van instructie ondervraagd." Volgens een nader berigt in genoemd bladis die per soon van eene ziels-ongesteldheid aangetast, en reeds vroeger wegetH oproerigheid in hechtenis genomen en veroordeeld geweest. De Parijsche regebank heeft dezer dagen uitspraak gedaan in de be kende zaak van den priester Dumonteil, en beslijtdat het burgerlijk huwelijk der Roomsch-Katholieke priesteren ook nu nog ongeoorloofd was, op grond dat hetzelve was Verboden door de in Frankrijk erkertd* kanonieke wetten welke ook nu nog van kracht Waren ingevolge ftrt, <5 van het concordaat en art. 5 van het charter. PARIJS den 22 junij. In de zitting der afgevaardigden vrtrt gisteren heeft de commissie, bij monde van den heer de Sade, het lang verwach te verslag op vier verzoekschriften tegen de Jeznken gedaan. Eet) daar van was van het hoogste gewigtdaar uit hetzelve ten stelligste bleek, dat die orde, als eene gevestigde broederschap, die aan een vreemd op perhoofd gehoorzaamtin Frankrijk bestondiets hetwelk lijntegt strij dig was met de duidelijke letter der wetten, en het dus de pligt der kamer was op de uitvoering der wetten ten deZen opzigte aan te drin gen. De commissie heeft voorgesteld een derzelve niet in aanmerking te nemen, doch de overige aan de ministers van justitie en van onderwijs te verzenden, waartoe met eene groote meerderheid is besloten. Onder de sprekers heeft men den minister van marine, den heer HydedeNeüvil» le, opgemerkt, die zoo krachtig als welsprekend de eer der hooge rege ring, in haar tegenwoordig gedrag, tegen den verdediger der Jezuiteildell heer de Coniiy, heeftgehandhaafd en groote toejuiching heeft verworven. De berigten wegens Portugal loopen zeer uit een onze Consti tutionele dagbladen meldendat de voorhoede van het zoogenaamde groote leger van dom Miguel door de constitutionelen bij Amaralite is geslagen, doch wanneer wordt met gemeld. De Gazette de France meldt daarentegen, dat de opstand te Porto is gedempt; en dat op het gezigt van dom Miguel de rebellen reeds dadelijk de wapens hebben nedergelegd I Ook hier ontbreekt de dagteekening. NEDERLANDEN. GENT den 25 junij. De kostelooze school der zoogenaamde barttl* hartige broedersin de Bijloke opgerigt, is door het gouvernement af geschaft, en door drie andere kostelooze, doelmatig ingerigte scholen, onder het opzigt der school-opzienersvervangen. ARNHEM den 24 junij. Bij de min of meer zware onweders, Welka men dezer dagen gehad .heeftzijn eenige ongelukken gebeurd. Te Drum men is een huis door den bliksem getroffen en afgebrand. Te Pannerdett is de bliksem geslagen in eene loodsbehoorende bij de steenbakkerij van den heer H. van Heukelom er bevonden zich in dezelve onderschei dene menschenen drie hunner in de nabijheid der opene deurvan dezen is er een gedood en een bewusteloos ter aarde geslagen en aan de gevolgen nog kwijnendeden derden is het haar des hoofds verbrand. AMSTERDAM den 24 junij. Door den grooten kerkeraad der Ne- derduitsche Hervormde gemeente alhier, is, ter vervulling der vacature, veroorzaakt door het emeritaat van den weleerw. heer ds. .Tacobus ten Boschberoepen: ds. Jacobus Corstiuspredikant te Enkhuizen. 's GRAVENHAGE den a4 junij. IIH. KK. HH. de Prins en Prin ses van Oranje zijn gisteren morgenmet Hoogstderzelver kinderen en gevolg, naar Soestdijk vertrokken. Naar men verneemt, vertrekt heden avond Z. K. H. Prins Frede- rik der Nederlanden naar het Loo, om donderdag in deze residentie terug-te keeren. Men wil, dat Z. K. H. zich derwaarts begeeft, om tegenwoordig te zijn bij de verloving van H. K. H. Prinses Marianne met Z. K. H. Prins Gustaaf van Zweden, welke morgen zou plaats hebben. - Van wege het departement van binnenlandscbe zakenis bekend gemaakt, dat, naar aanleiding van de openingen aan het Nederlandsche gouvernement, van wege het Rus-keizerlijke hof, gegeven, met opzigt tot de beginselen, welke hetzelve in den oorlog tegen Turkye zal vol gen, voor zoo ver betreft de neutrale vaart, de handelaren en verdere belanghebbenden hier te lande verwittigd worden, dat zij, ten aanzien van de verboden of contrabande goederenzich zullen moeten gedragen aan art. 3, 3 van de conventie, op den -fa junij 1801, tusschen Rus land en Groot-Brittanje gesloten; bij welke de volgende voorwerpen, met uitsluiting van alle andere, als verboden worden erkend, te weten kanonnen, mortieren, vuurwapenen, pistolen, bommen, granaten, ka nonkogels, geweerkogels, geweren, vuursteenen, lonten, buskruid, sal peter zwavelkurassen pieken degensdraagbanden patroontassen zadels en toornen, met uitzondering in alle gevallen van zoodanige hoe veelheid van alle deze voorwerpen, als noodig mogt zijn ter verdedi ging van het schip en van deszelfs bemanning. Wij hebben couranten uit Java ontvangen tot den 29 januarij. Zij behelzen zeer uitvoerige rapporten van de generaals de Koekvan Geen Holsman en anderen, omtrent de pogingendie er aangewend worden om het eiland tot rust te brengen. Het blijkt uit die rapporten, dat de muitelingen onze troepen het hoofd niet durven bieden, en al zeer spoe dig op de vlugt slaan zoodra zij die zien naderenmaar het blijkt ook tevensdat zij bun opzet niet laten varen om het land in rep en roer te houden, en even dikwijls zich weder verzamelen en vertoonen als zij uit een gejaagd woi^n. Is de rust ergens hersteld en gelooft men een district van opstandelingen gezuiverd te hebben, weldra doen zich nieuwe troepen opdie eene expeditie noodzakelijk maken. Overal en in al die gevallenwaar zich de gelegenheid er toe aanboodhebben onze soldaten moed en overleg getoondmaar hoewel de zaken ver zijn van te verergeren, kan men ook, naar die rapporten te oordeelen, niet zeggen dat zij er veel op verbeterd zijn. De Kortenaar is, den 15 januarij, met 652 maiuroepen aanboord, Straat Sunda ingezeild.

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1