N°. 70. MIDDELBURGSGHE t8aS C O U KXN T. Dingsdag NIE UrrSTIJDINGENi den 10 Junij. RUSLANP. PETERSBURG den 24 Z- M. de keizer heeft den 15 mei te Elisabethsgrad een rapport ontvangen van den veldmaarschalk, vorst von Wittgensteinbevelhebber van de tweede armee, betreffende den overtogt van de Pruth door de Russische legersop deh 7 mei. Alles is aangewend om 's keizers reis naar het leger zoo veel mo gelijk te bespoedigen. Z. M. is met Z. K. H. den prins van Oranje in een en hetzelfde rijtuig te Schuraz aangekomen, en heelt de reize over WitepskMohilew en Elisabethsgrad voortgezet. DUITSCHLAND. WEENEN den 27 mei. Heden is hier de post uit Konstantinopel van den 11 dezer, aangekomen. De brieven zijn echter nog maar gedeeltelijk uitgegeven. Zooveel men intusschen voorloopig nopens den. toestand van zaken aldaar verneemt, waren het manifest en de verklaring van Ruslandte Petersburg onder jjagteekening van den 26 april uitge vaardigd te Konstantinopel bekenden schenen op de gemoederen in het serail zulk eenen diepen indruk te makendat sommigen voor eene geheele verlamming in de noodige verdedigings-aanstalten vreèSdenen het niet voor onmogelijk hielden, dat de Porte zich den haar door de Russische verklaring gelaten uitweg ter bijlegging der verschillen teii nutte makenen commissarissen met vredes-aanbiedingen naar het Rus sische hoofdkwartier afzenden zou. Volgens handelsbrieven uit Sem- lin was men in Servie over- den tusschen Rusland en de Porte uitgebro ken oorlog zeer verontruster werdenzoowel in die provincie als in Bosniëgroote militaire toerustingen gemaakt. Overigens was het zeg gen dat de Russen op verscheidene punten de Donau overgetrokken wa ren en bij die gelegenheid met de Turksche troepen eenige gevechten gehad hadden. FRANKFORT den 3 junij. Het manuscript van 1812, van den ba ron Fain, eene bloemlezing uit Jean-Pauls werken door A. Gebauer en dr. M. Luther en zijne tijdgenoot endoor denzelfden, zijn in Oosten rijk verboden geworden. De overste Fabvier heeft het kommando van Corinthe op zich ge nomen. Demetrius Ipsilanti in Oost-Griekenland heeft reedsnaar men zegt6000 man onder zijn bevel. De president heeft weder zes per sonen tot leden van het panhellenium benoemd. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 4 junij. Lord Dunglass, welke reeds een post bij het ministerie van buitenlandsche zaken bekleedde, en metJden hertog van Wellington naar Rusland geweest is, zal lord Howard de Walden als on der-secretaris van staat voor dat ministerie opvolgen. De heer Vesey Fitzgerald werd gisteren uit Ierland gewachten zal waarschijnlijk de nieu we minister van koophandel zijn. De opvolger van den heer Lamb is nóg niec bekend. Volgens de laatste berigten uit Portugal, van den 24 en 28 heeft zich te Porto eene volkomen tegen-regering georganiseerd. Al de troe pen met de uitzondering van slechts één regement hebben zich voor dom Pedro verklaarden de wederstand tegen de aanmatigingen van dom Miguel heeft zich niet enkel bij het noorden des rijks bepaald; maar is ook naar het zuiden overgeslagen. Te Porte heeft zich behalve de krijgsraad, ook nog eene junta geconstitueerd, welke, in naam van dom Pedro handelt en depêches naar herwaarts aan den marquis de Palmella gezonden hebbende, door dezen staatsman aanstonds is erkend geworden. Men is verlangend te wetenhoe dom Miguel zich nu houden zalbij voorraad heeft hij het verspreiden van manifesten doen verbieden, en heeft twee oorlogsbrikken naar de Doero gezondenom Porto te blokkeren In Lissabon werden nog dagelijks vele personen gearresteerd. Twee van de nieuwe ambassadeurs van dom Miguel, de graaf da Ponte,, welke voor Frankrijk bestemd is, en de graaf da Figuera, welke elders henen moetzijn met de laatste paket in Engeland aangekomen. Hunne taak om vreemde gouvernementen tot het erkennen van hunnen meester over te halen, zal, door het te Porto gebeurde, niet gemakkelijker geworden zijn. De Engelsche dagbladschrijvers nemen het berigt van de geweldige feiten der Russen aan de Donau, dat gezegd werd in de Lembergsche courant te staan, onderden prachtigen titel van eerste bulletin der Rus sische armeeoverzonder dat er eene schaduw van twijfel over de echtheid van dat berigt in hunne ziel schijnt te zijn opgekomen. De Courrier van den 2 bevat eene deftige redenering over die vermeende ge vechten, en schrijft de rijzing der fondsen daaraan toe, terwijl een ander de Fransche dagbladen doorhaalt, dat deze tegen de echtheid van dat berigt inbrengen, dat het namen van gefferaals bevat, die niet eens bij het Russische leger aan de Donau dienen. FRANKRUK. PARIJS den 3 junij. De koning heeft bij ordonnantie de gevnllen in welke, en de personen door wie conflicten kunnen opgeworpen worden, zeer verminderd. Het Journal des Débatsdat sedert de benoeming van zijnen groo- ten patroon, den heer de Chateaubriant, tot ambassadeur te Rome, de ministers even vriendelijk vleit als het die weinige dagen geleden bits berispte, prijst twee schriften, het eene voor, her ander tegen de Je- zuiten, ter lezing aan, en roemt in dat ten hunnen voordeele, waarvan de bisschop van Metz de auteur is, den ruwen, ongelikten toon des gees telijken. „Als het geschrift van den uitstekenden herder," zoo zijnde eigen woorden van het dagblad, „min geletterd en bedaard is, als de re deneringen er onder ruwe vormen in zijn voorgedragenals de staatkun de er meer plaats in beslaat dan de godsdienstzien wij in dat karakter van het werk eene toenadering tot den toon der oppositie, eene hulde aan de gewoonten van het vertegenwoordigend stelsel, een bewijs van de vorderingen die het maakt bij lieden, bij welken men zulks niet zou zoeken." De oppositie op zulk eene wijs te prijzen doet vermoeden dat men gaarne.tot de ministerielen wil overgaan. Voor het overige zegt men, dat de koninklijke ordonnantie over de seminarien, waarin de vraag over de Jezuiten betrokken is, gereed ligt: het opzigt daarover zou den bisschoppen ontnomen en den minister van het onderwijs opgedragen worden. NEDERLANDEN. BRUGGE den 3 junij. Op den 15, i6 en 17 de2er maand Stal flU' hier plaats hebben een wedstrijd van toon- en dichtkunst, en eene ten toonstelling van bloeijende bloemgewassen, terwijl tevens op die dageil aan de kweekelingen der koninklijke akademie van schilder-, beeldhouW-# bouw- en teekenkunst de prijzen zullen worden uitgereikt, ARNHEM den 4 junij. Naar men verneemt, zal Z. M, de Koning op maandag den 9 dezer op het Loo aüdientie verleenen, en vervolgens als naar gewoonte, om de 14 dageil, telkens des maandags. Heden werd alhier, in tegenwoordigheid eener commissie tiit da Arnhemsche afcteeling der maatschappij tot Nut van V Algemeen doof den jongen heer Jocob Nicolaas Otto van Eek, de eerste steen gelegd aatl een schoolgebouwwaarin 300 kinderen van weinig bemiddelde ouders), tegen betaling van een zeer gering schoolgeld, een doelmatig onderwijs zullen-kunnen genieten, en hetwelk grootendeels deszeJfs aanwezen aan de weldadigheid van de ingezetenen dezer stad verschuldigd zal zijn, NIJMEGEN den 6 junijHet tegenwoordige storm- en bniachtigrt weder, heeft zoo hier als elders in onze omstreken min of meerders schade veroorzaakt. Gisteren vooral werd er veel schade toegebragt aan de boomen op het Valkhof alhier; eenigen derzelven zijn geheel door midden gebroken, en hier en daar hebben eenige huizen nadeel geleden. Omtrent den middag stak een hevige stormwind uit het zuid-westen op, vergezeld van een vreesselijk onweder met hagel en zwaren regen. Voor-, al aan de kanten van Beek en Ubbergen heeft dezelve het meest ge woed.; terwijl een hoos een gedeelte van de galerij van den oliemolen van de heeren Post en van Eelp aan stukken sloeg en daarna onderschei-' dene gebouwen beschadigde, (onder anderen de Hervormde kerk van Ub bergen, die van een gedeelte van derzelver dak beroofd werd,) eenigo boomen. ontwortelde en andere door midden brak. De menigvuldige ha gel, die dit onweder vergezelde, heeft, zoo ver men is te weten ge komen, geene schade van belang" verwekt» HAARLEM den 4 junij. Gisteren heeft de Nederlattdsche huishou delijke maatschappij alhier, het feest van haar vijftigjarig bestaan niet plegtigheid gevierd. Vele leden uit de buitensteden hebben hetzelve bijgewoond. 's GRAVENHAGE den 6 junij. Bij koninklijk besluit vatl deil 31 mei 11., wordt, uit aanmerking dat er eenige onzekerheid schijnt te bestaan opzigtelijk de ware bedoeling van het bepaalde bij art. 1 van het koninklijk besluit van 3 maart 1824 Staatsblad no. 22), na der verklaarddat onder de verbods-bepalingen in art. 1 van boven gemeld besluit voorkomende, niet zijn begrepen onderhandsche verlo tingen van slagtvee, meubelen, boeken, liefhebberijen, zijden of an dere stoffen kleederen of dergelijke voorwerpenalle beneden de waar de Van honderd gulden zullende evenwel de plaatselijke besturen ver- pligt zijn zorg te dragendat daarvan geen misbruik worde gemaakt terwijl Z. M. zich voor het overige, wel uitdrukkelijk voorbehoudt, om op speciale verzoekendaartoe door belanghebbenden aan hoogst- denzelven te doenin bijzondere gevallenhet doen aanleggen van ver lotingen van zoodanigen aard te vergunnenwanneer de goederenwel ker verloting mogt worden verlangdmeerder dan honderd gulden waar dig zijn. Z. M. de Koning, die ziph onvermoeid beijvert door doelmatige middelen kennis verlichting en beschaving onder alle klassen zijner1 onderdanen te bevorderenhadmet dat oogmerk bij besluit van den 17 october des vorigen jaars, no. 184, de hoofdcommissie tot de zaken der Israëlieten gemagtigd tot het uitloven van één of meerdere zilve ren eerepenningen aan de zoodanige harer geloofsgenootenals de beste leerredenenin de Nederlandsche taal opgesteldaan haar zouden in zenden, of wel van eenen gouden eerepenning aan den schrijver van eene leerrede, welk voor zeer uitmuntend mogt verklaard worden, of van een oorspronkelijk Nederduitsch werk, hetwelk van hooge waarde mogt worden geoordeeld voor de godsdienstige Israëlitische armenscho len; terwijl tevens door Z. M. was gelast, dat de stempel voor zooda nige eerepenningen op 's Rijks kosten zou worden vervaardigd. Thans verneemt men dat bovengenoemde boofd-commissie onlangs de eer ge had heeft, den eersten penning van die soort aan Z. M. aan te bieden, welken hoogsdezelve goedgunstig heeft gelieven aan te nemen. Dezelve stelt aan de eene zijde voor een brandend altaarstaande tusschen het anker der hoop en de twee tafelen van Mozes. Voor het zelve ligt de opgerolde wet. Het geheel wordt beschenen door hec licht des hemels. Rpndom leest men de navolgende woorden: Op de andere zijde is eene krans, bestaande uit een' oranje en een* eiken takin het midden van welke de naam des persoonsdie den eerepennig ontvangtzal gegraveerd worden. Rondom leest men ZEE-I IJ DINGEN. MIDDELBURG den. 7 junij. Gisteren is, van Demerarij', alhier ter reede gearriveerd het brikschip Prins Frederik der Nederlandenkapitein J. F. Scharper. VLISS1NGEN den 7 junij. Heden is alhier ter reede gekomen the Annkapt. C. IDtDurn, van Stockton naar Rotterdam gedestineerd, mee ballast. Ook zijn gisteren en heden voor Antwerpen bestemd, alhier ter reédö gekomen- Isabella Maria kapt. J. A. Schonefeldtvan Memel met houtwa renthe Priorkapt. W. Youry vanRouen, met pleistersteen; Zephyr kapt. VV. Cleveland van Mantanzasen Meteorekapt. L. de Neeker, van Rid-Janeirobeide met suiker; the Tritonkapt. W. Shativan de Havannah met koflij en suiker. De laatstgenoemde moet quarantaine' houden. O O OVEREENKOMSTIG Z. M. BESLUIT VAN 170CTOBER 1827, no. 184. TOEGEWEZEN DOOR DE HOOFD-COMMISSIE TOT DE ZAKEN DER ISRAÖLITEN. Zie Middelburgsche Courant van 06 februarij 11.No. 25.

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1