N°. 69. MIDDELBURGSGHE COURAN ZEGELK Zatardag den 7 Junij. NI E UTVSTIJ DING ENi düitsciiland. AUGSBURG den 29 mei. Het lijdt nu geen twijfel racerof het bulletin uit het Russische leger, gedagteekend Silistriaden 15 mei, is valsch. Geene dagbladen, op welke men zich kan verlaten, spreken verder van de daarin vermelde overwinning, of deelen eenige bijzonderheden deswege mede. Men mag het er dus voor houdendat dit geheele berigt door een' geslepen' bedrieger verzonnen is. Men wist dén 23 mei te Weenen nog niets van eenen overtogt der Russen over de Donanterwijl men dachtdat deze niet voor de aankomst des kei zers bij het leger zou plaats hebben. FRANKFORT den 1 junij. Men heeft te Petersburg den 17 dezer vernomen dnt de generaal Krasoroky een inval in Turksch-Georgie ge daan heeft. Het Russisch gouvernement schijnt inzonderheid op den pa. cha vap die provincie te onvrede te zijn. Van dé 'grenzen van Zevenbergen is te Weenen den 23 mei de tijding gekomen, dat zich sedert het binnenrukken van de Rusfen in de Vorsten dommen zeer vele familienook Turksche, van daar op Oostenrijksch grondgebied begeven hebben. Onder de uitgewekenen behoort de hos- podar van \Vailaphijevorst Ghika, welken een vroeger berigt als door de Russen gevangen genomen voorstelde. Deze bevindt zich met een talrijk gevolg te Kroonstad; men zeide, dat zijn oudste zoon middel gevonden had uit Konstantihopel te geraken. pen 12 mei, tjes namiddags ten 4 uren, is de Russische voorhoede, Vit ongeveer 3000 man kozakken en utaflen bestaande, onder den gene raal Geistnar, te Bucharest binnengerukt. Deze krijgsman, dezelfde die in de zamenzwering van 1825 te Petersburg de rebellen ontwapendeis tot militair-gouverneur dier stad aangesteld.'Twee dagen te voren had"Zieh aldaar het gerucht verbreid, dat 30 Turken uit Silistria naar Kalafasch gekomen waren en dat dorp omsingeld hadden. Zulks had de inwoners zoodanig ontstelddat de meesten 'de stad uitgevl'ugt warenmaar na derhand bleek het, dat de Turken alleen gekomen waren om de booten en vaartuigen, die. in de Üonau lagen, naar den regterkant der rivier over te halen. De pacha van Silistria had éenige Turken', die door stroo- perij meer dan 500 stuks horenvee, in. het district Jalomiker bijeen ge dreven hadden en die de Donau over wilden voerenop doodstraf ver boden zulks te doen, en hen bevolen het vee aan de eigenaars terug te geven,- - 31 Behalve de havens van IVforeawaarvan de blokkade reeds is be kend gewordensluiten de geallieerden en Grieken ook die van Messe- nie voor allen toevoer van levensmiddelen. De opstand der Albanezen in het leger, van Ibrahim-pacha bevestigt zich, Zij hebben sedert 18 maanden geene soldij ontvangenen hierover ten hoogste misnoegd zich meester van de vesting Coron gemaakt, en zich in het bezit daarvan ge handhaafd, hoewel Ibrahim heeft gepoogd hen er uit te slaan, bij welke gelegenheid van weerszijde meer dan 1000 dooden en gekwetsten geval len zijn. Nu hebben zijzegt menaan de Porte geschreven en ge dreigd de vesting aan de Grieken te zullen overgeven, als zij niet spoe dig tevreden gesteld worden. Volgens berigten uit Corfu van den 14 mei hadden de Turken eene sterke positie bij Missolunghi genomen en zich daardoor den toegang tot die stad geopend, waar zij voor 10 of 12 dagen levensmiddelen binnen gebragt hadden. De bezetting had voor dit convooi gebrek aan alles. Anatolicó was niet in handen der Grieken gevallen, zoo als men ver spreid had. F R A N IC R U K. PARIJS den 31 mei. De kamer der afgevaardigden heeft gisteren harè beraadslagingen over het ontwerp van wet op de drukpers voort gezet, in welke zitting ook het woord gevoerd heeft de minister van geestelijke Zaken, de abt de Feutrier, welke niet alleen het ontwerp verdedigde, maar zich ook bij deze gelegenheid tot verbazing van ve lenvrij gunstig over de Jezuiten uitliet, en te kennen gaf, dat hunne zaken weldra een onderwerp in den kabinets-raad stonden uit te maken. He vig en met nadruk is daarentegen, door den heer B. Constant, het ont werp bestredenen tevens aangetoond hoe strijdig het bestaan der Je zuiten in Frankrijk met onze wetten was. Bij onze kamers zal zeker eerlang een door den heer Ch. Lucas, advocaat bij het koninklijk geregtshof' van Parijs, ingediend verzoek schrift aanleiding tot belangrijke discussien geven. Bij hetzelve wordt de tweeledige noodzakelijkheid betoogd: dat er, als het beste middel om de misdrijven voor te komen door het gouvernement eene aanmer kelijke som voor het lager onderwijs worde toegestaan, en dat tevens, als het beste middel om dezelve te beteugelende ordonnantie van 9 sep tember 1814, betrekkelijk de aanneming van het stelsel van straffen worde" teiruitvoer gelegd. 'Als officieel worden thans de benoemingen als ambassadeurs ver meld van den hertog de Laval-Montmorency tot ambassadeur te Weenen, en van den burggraaf de ChAteaubriant tot ambassadeur te Rome. In- dtétï laatstgemelde zich naar zijnen post begeeft, zal de kamer dér pairs van een der warmste verdedigers onzer vrijheden verstoken zijnmaar het is. te verwachten dat de Jezuiten eenen vijand te meer te Rome zul len hebben. Brieven van Rome spreken van eene strafoefening die te Forli zou hebben plaats gehad Tien- carbonari zouden .op bevel van den Paus gefusilleerd zijn. .Dezelfde brieven melden .ook. bet afdanken van den kardinaal secretaris, van. staat Sommaglia, en. noemen den kardinaal Arre- go tot zijnen opvolger. Deze veranderingen zouden tegen de belangen vin de Oostenrijksche partij zijn geschied. Te Turin wordt sterk gesproken van Jie.t sluiten van een traktaat van offensive alliantie tusschen de hoven van Sardinië en Oostenrijk, *ten gevolge waarvan de vestingen Alessandria en Briraant, Oostenrijksch garnizoen zouden bekomen. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 3 junij. Gisteren is- de Commissie voor het Honger Onderwjjs, door Z.M. te zamen geroepen-, voor-het eerst ver gaderd geweest; heden heeft-zij -hare werkzaamheden aangevangen. De punten, aan haar ter overweging onderworpen-, zijn thans ook van gouvernëuientswege openbaar gemaakten is. daarbij gezegddat dezel ve ten leiddraad bij haar onderzoek zullen verstrekkenzonder dat haar daardoor de gelegenheid is benomen om ook over andere onderwerpen van het hooger onderwijs, welke hare aandacht mogten tot zich trek ken, hare gedachten mede te deelen. Verder wordt daarbij gevoegd, dat de vraagstukken te gelijker tijd ter kennisse gebragt zijn van de onderscheidene hooge scholen, omdat men de curatoren en de akade- mische senaten daardoor in de gelegenheid heeft willen stellen, om', des verkiezende inlichtingen of bedenkingen bij de regering in te zenden. Eindelijk is daarbij de verzekering gegeven, dat, buiten dien, elke bij drage, die eenig licht over deze belangrijke zaak kan verspreiden, aan de regering welkom zal zijn. Bij de opening der gewone jaarlijksche bijeenkomst van den raad der Nederlandsche handel-maatschappijwelke gisteren geschied is, heefc de heer G. Schimmelpenninckpresident dier maatschappij, eene belang rijke aanspraak gehouden waarin hij de handelingen der maatschappij in het afgeloopen boekjaar, kortelijk heeft ontvouwd, en waarbij hij tevens onderzoekt en aanwijst den invloed welke de handelingen der maatschappijvan haren oorsprong af, op den nationalen voorspoed heb ben gehad. Voorts is uit die aanspraak gebleken dat, hoezeer de loop des ac- tiven handels, in 1827, wederom alleroncmoedigendst geweest is, en de voortdurende daling der retour-artikelen, te gevoeliger bij de reeds gedrukte prijzen de uitkomst der expeditien over het algemeen hoogst nadeelig heeft doen zijn, desniettegenstaande de aanzienlijke verliezen, door de maatschappij op een gedeelte harer gewone en als het ware vérpligte-handels-operatien geleden, door de winsten overtroffen zijn zoodanig dat de over dat zelfde jaar aan de deelhebbers verschuldigde interessen, ter somma van i;2Ö9,382,5o daaruit hebben kunnen be streden wórdenop de geringe som na van 16,368,39, waarvoor men zich tot Z. M. als guarant der interessen heeft moeten wenden. Het getal der nog bestaande aandêelen bedraagt 27,750, waarvan 26,475jop naam zijn gebragt, en volgens de balans bedroeg het werkelijk kapitaal der maarschappij op 31 december 1827 f 27,017,797,69. De aankoop en amortisatie van nog 3750 aandeelenwaartoe de maatschappij ge- regtigd ishadzonder stremming harer zakennog niet kunnen plaats hebben maar zou naar gelang een meer geregeld terugvloeijen harer kapitalen zulks zou veroorloven geschieden. Omtrent den handel op Java vooral wat de uitvoeren derwaarts be treftalsmede omtrent de werkzaamheden der factorij te Bataviaaan welke ook de handel op Japan is overgegevengeeft de heer Schimmel penninck de voldoenste berigten; maar de retouren daarentegen gaven niet alleen, door de gedurige vermindering der waarde van de-koloniale voortbrengselen, verliezen, maar werkten ook de geregelde terngvloei- jing van kapitalen tegen. Zoo ook heeft de uitslag der expeditie van- het jaar 1826 naar China die gedeeltelijk verleden jaar afgeloopen is ofschoon minder schadelijk dan die van het voorgaande jaar nogthans andermaal aan de maatschappij eene opoffering gekost, te groot dan dat men het zou kunnen verantwoorden, zich dezelve op den duur te ge troosten. Van de expeditie van 1827 hoopt men intusschen eene be tere uitkomsten had zich met die expeditie zoo om den verkoop der van hier als uit Java naar Canton afgezonden goederen, als om den inkoop van vier ladingen thee te bezorgeneen lid der factorij te Ba tavia, de heer Meijeringescheept. MIDDELBURG den 6 mei. Ter vervulling van de buitengewone vacature, veroorzaakt door het overlijden van jonkheer D. I. Schorer is tot lid der Provinciale Staten, voor de stad Middelburg, verkoren de heer Pieter de Stoppelaar. Gisteren morgen is alhier gearriveerd het koninklijk stoomjagt de Leeuwaan boord hebbende Zr. Ms. adjudantden kolonel Lantsheer. Uit Brussel den 5 schrijft men, dat berigten, door eene buitenge wone gelegenheid van Lissabon te Londen aangebragtde tijding behel zen dat de partij van dom Miguel vernietigd en hij zelf verpligt is geworden de vlugt te nemen. Deze gebeurtenis zou een gevolg zijn ge weest van de daarstelling van een regentschap te Porto, in ons vorig No. vermeld. ZEE-Ï IJ DINGEN. VLISSINGEN den 3 junij. Sedert den 31 mei 11. zijn, voor Ant werpen bestemd alhier ter reede gekomen The Rover, kapt. F. R. Cobbvan St. Jago-de-Cubaen VUnion kapt. J. Rickmers van Rio-Janeiro., beide met koffij en suikerSt. Mi- chel. kapt. J. Koesot, van Trinidad Dickins, kapt. W. Procter,-en the Corsain kapt. J. Robinson beide van Santos en alle drie met suiker. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomenen gisteren van onze reede naar zee gezeild Sophia, kapt. H. Stehnnaar Hamburg, met potasch de Florakapt. A. L. Mennér, naar de Oostzee, met ballast; de Fortunakapt. Z. van Busch, naar Hamburgmet ballastAntwerps-Packetkapt. J. II. Ricke naar Huil, met vlas en wol; de Vrouw Gezinakapt. A. H. Bekkering, naar de Oostzee met ballast? de twee Gebroeders, kapt. D. Thonnis naar Bremen met metselsteen; Hebekapt. N. P. Nielsen naar Suns- wald met ballast. BESTUREN en ADl\IINTSTRATIEN. De GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND adverteert bij deze allen Grondeigenaren onder de Gemeenten ZaamslagIVestdorpe Hoek.SO. Neuzendat de opmetingen voor het Kadaster binnen dezelve Gemeenten eerstdaags zullen worden aangevangengeschiedende deze kennisgeving ten einde de belanghebbenden in staat te stellen, oni bij de meting hunner eigendommen waarvan de juiste tijd binnen de Gemeenteii nn'der zal worden aangekondigd, tegenwoordig te zijn, of zich döor hunne Pachters of Zaakwaarnemers te doen vertegenwoordigen, tot het geven van de noodige inlichtingen. Middelburg, den 6 Junij 1828. VAN VREDENBURCH.

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1